Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Щастие?


Иво

Recommended Posts

И самото то е отражение.

И все пак ние всички излъчваме , ние всички сме потенциални генератори на щастие .

Линк към коментар
Share on other sites

ОК , :3d_122: , ще се постарая повече следващия път .

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието е нещо като тиха лудост. Усмихваш се на всичко и всички, а в очите има искрици. Като при влюбването, но си влюбен в живота, във всичко около теб.... :harhar::whistling::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Щастие,сигурно го има,но......... винаги има едно но.Моят живот протече горе долу така: В България имах хубава работа,много приятели,социални контакти,счупено и залепено семейство,две деца,но ми липсваше любовта и се чувствах нещастна.Сега в Америка имам любов,голяма,хубава и красива,но нямам работа,нямам приятели,нямам социален живот,нямам деца и пак се чувствам нещастна.Балансът просто липсва.Всичко в живота е свързано ,само една гола ЛЮБОВ не стига.

Линк към коментар
Share on other sites

Балансът е осъществим при най-разнообразни обстоятелства! Рядко обаче го постигаме във възможната степен и при това обикновено си мислим за онова, което ни липсва, преди да сме благодарили за това, което вече имаме. А пък това, което имаме, би могло да послужи като база за доизграждане на хармонията - ако старите предпоставки липсват, следва да се прибавят нови предпоставки. Човек трябва да може да вирее и в самота, откривайки например свое творческо призвание. Той или тя със сигурност има такова, особено ако реши да не се спира до личната любов, а я разшири към природата, човечеството и Бога. Тогава тя би си заслужила и главните букви! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

За мен истинското щастие е усещане за вътрешна удовлетвореност. Причината за щастието може да е вътрешна или външна; реална или илюзорна; положителна или отрицателна. Затова и щастието може да бъде различни видове. Когато причината за щастието идва от самите нас, ние сме щастливи без да сме зависими от външните условия. Когато причината е положителна, нашето щастие произлиза от доброто в света - радваме се на доброто, което ни заобикаля - от това, че другите са щастливи, защото някой ни е помогнал или ние на него, защото сме видели нещо красиво, защото около нас съществува атмосфера на любов и разбирателство...

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

" А е хубав живота!...

Днес е хубав от виатар,

утре хубав от слУнце,

но не с циалото светло,

нито с полниа мрак,

тои е хубав с лу4а,

които мрака прориазва,

тои е хубав сус мрака

в светлината примесен - този здра4 крастопут между сжетло и темно."

М.К.

" А е хубав живота!...

Днес е хубав от виатар,

утре хубав от слУнце,

но не с циалото светло,

нито с полниа мрак,

тои е хубав с лу4а,

които мрака прориазва,

тои е хубав сус мрака

в светлината примесен - този здра4 крастопут между сжетло и темно."

М.К.

" А е хубав живота!...

Днес е хубав от виатар,

утре хубав от слУнце,

но не с циалото светло,

нито с полниа мрак,

тои е хубав с лу4а,

които мрака прориазва,

тои е хубав сус мрака

в светлината примесен - този здра4 крастопут между сжетло и темно."

М.К.

" А е хубав живота!...

Днес е хубав от виатар,

утре хубав от слУнце,

но не с циалото светло,

нито с полниа мрак,

тои е хубав с лу4а,

които мрака прориазва,

тои е хубав сус мрака

в светлината примесен - този здра4 крастопут между сжетло и темно."

М.К.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Това още не съм го изпитвала :3d_146: , но работата с малките деца ми е огромно забавление .

Както и много обичам да помагам в разходките на една моя приятелка много млада майка . Винаги е голяма въртележка от смях и щастие всяко едно излизане с нейния малък Александър . Забавляваме се до полудяване . Ръмжим , гоним се смеем се , танцуваме , все едно всички сме на 2 г. :3d_002:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Щастието се постига тогава когато се откажеш да искаш каквото и да е било и се наслаждаваш на това което виждаш,чуваш,докосваш....на това което имаш.

Когато съм тъжна съм си измислила едно упражнение по щастие.

Затврям очи и си представям че съм родена в безкрайно празно пространство.И всичките ми години прекарани докато вие сте се смяли,плакали,радвали,работили и т.н. са минали в това абсолютно празно от мисли и образи пространство.И един ден виждам пред мен врата.Това е първото нещо което виждам и съм очарована от нея.Приближавам се бавно,изучаващо...пораждат се първите мисли,емоции,радост.....''не съм сама''.

Изведнъж вратата се отваря!!! :1eye: Нахлува един невероятно красив свят,изпълнен със звуци,дървета,с малки листенца по тях.Всяко листенце е различно...всичко е изпипано с най-дребни детайли.... :feel happy: Какво разнообразие!!!Каква красота!!!!Има и слънце и небе.....Всичко това за мен е ново,удивително красиво!!!Имам чувството,че никога няма да ми омръзне да наблюдавам един толкова невероятно многообразен и красив свят!!!Изпълнена съм с непознато до този момент чувство....Щастие!!! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Щастието е във въздуха около нас - то присъства в праната наред със жизнеността. Достатъчно е само да осъзнаем този факт и съзнателно да се свържем с него, като му позволим да ни изпълни.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато видим, почувстваме нашето собствено Битие,

тогава ще познаем пълното щастие,

красота, любов и чистата вечност.

Веднъж докаснем ли се до Това, което е нашата истинска Същност,

никога няма да го напуснем.

Никога няма да оставим Съществуванието.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Когато видим, почувстваме нашето собствено Битие,

тогава ще познаем пълното щастие,

красота, любов и чистата вечност.

Веднъж докаснем ли се до Това, което е нашата истинска Същност,

никога няма да го напуснем.

Никога няма да оставим Съществуванието.

Ей, това щастието е труден въпрос, особено, когато ни се ще да сме щастливи, а не успяваме. И за да избягам от сухотата и тривиалността на прозаичността и интелектуалното теоретизиране, поствам това ВЕЛИКОЛЕПНО стихотворение без коментар:

Я попросил у Бога наказать моего врага — и Бог сказал мне:

«Нет. Ему суждено стать твоим лучшим другом».

Я попросил Бога даровать мне терпение — и Бог сказал мне:

«Нет. Терпение — результат испытаний. Его не даруют, ему учатся».

Я попросил у Бога забрать мою гордыню — и Бог сказал мне:

«Нет. Гордыню не забирают. От нее отказываются».

Я попросил Бога подарить мне счастье — и Бог сказал мне:

«Нет. Я даю Благословения, а будешь ли ты счастлив, зависит от тебя».

Я попросил Бога уберечь меня и близких от боли — и Бог сказал мне:

«Нет. Мы страдаем и побеждаем страдание вместе».

Я попросил у Бога духовного роста — но Бог сказал мне:

«Нет. Дух должен вырасти сам, а Я всегда подскажу».

Я попросил Бога помочь мне любить других так же, как Он любит меня — и Бог сказал:

«С радостью! О, наконец-то ты понял, о чем надо просить».

Я попросил сил — и Бог послал мне испытания, чтобы закалить меня.

Я попросил мудрости — и Бог послал мне проблем, над которыми нужно ломать голову.

Я попросил мужества — и Бог послал мне опасности.

Я попросил любви — и Бог послал мне нуждающихся в моей помощи.

Я попросил благ — и Бог дал мне возможности.

Я не получил ничего из того, что просил.

Я получил все, что мне было нужно.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес бях щастлива.Сега не съм,но мисля,че след 1-2 часа отново ще съм щастлива,защото ще се постарая да си оправя настроението.Щастието е мигновено,и се сменя с нещастието.Това му е чара:)

Линк към коментар
Share on other sites

след 1-2 часа отново ще съм щастлива,защото ще се постарая да си оправя настроението.
:thumbsup2: :thumbsup2: Анелия!

Усещането за нещастие ни напомня, че нещо в нас, в мисленето и виждането ни все още не е достатъчно почистено и осветено от Любовта, която носим в себе си, не сме освободили сърцето си от оковите на някакви предразсъдъци и желания на личността си, живеем в миналото или в бъдещето вместо в настоящето и/или се опитваме да ги управляваме.

Когато "оправим настроението си", отново сме щастливи - това му е чара на смяната мисля - да превръщаме усещането за нещастие в усещане за щастие...

aorhama! :thumbsup: Благодаря за стихотворението! Наистина е великолепно!

.....Я не получил ничего из того, что просил.

Я получил все, что мне было нужно.

:feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз съм най-щастливата жена.

Нищо в този свят не ме отмина:

ни смъртта, ни материнството,

ни раздялата със дом изстинал,

нито срещата ми късна

със единствения...

Трудила съм се като копачките,

докато се схвана от умора;

и съм ходила с летяща крачка,

със небето съм говорила!

Гледам всичко с мъдро

снизхождение,

с кротко опрощаване.

Гледам със очите на новородена -

ту възторжени, то безпощадни,

и се смея тъй, че се обръщат;

и като зверче, завряно в пущинака,

наранена се заключвам вкъщи...

Пълна е душата ми с добро и болка,

много пях и много плаках.

Но не казвам "стига толкова".

Ах, какво ли има по-нататък?

"Признание"

Станка Пенчева

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

***

Съжалвам, че не съм до Тебе,

Станка Пенчева, през времето позната

в умората открила Смисъл...

и в житейските несгоди, непоробили душата.

И не че съм Ти нужен - аз съм Ти,

в едно сме... брат съм, Ти сестрата,

ако е грях, то нека Бог прости!

А Ти ако склониш... да си опрем челата.

"Ах, какво ли има по-натаък?"

Всичкото е по-нататък - ето ми ръката.

***

... И каза Глас:

Ако те сложа в Щастие,

ти в него ще линееш,

но щастливи мигове ти давам,

и силата да оцелееш!

***

п.п. ...само който ги пропуска, твърди че не съществуват...

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян:

Колкото и да ми се иска нещата да бъдат по-различни, не могат да бъдат по-различни.

Ако срещнеш поглед, който излъчва Любов, няма начин да не забележиш две неща- първото е, че не можеш да го посрещнеш и приемеш, а инстинктивно отправяш поглед в друга посока, и второ- такъм поглед е изпълнен с огромна дълбочина, в която можеш да видиш всичкото страдание. Нито един поглед с Любов не съдържа "щастие". Като начало може да разгледате икони, скулпури и т.н. на Христос, на Дева Мария, и да изнамерите поне една иконка, на която да е изрисуван щастливо гледащ Исус или Мария...

Линк към коментар
Share on other sites

Един текст от Учителя Михаил Иванов, който според мен описва ключа към щастието:

"As long as the disciple's inner being is not yet formed nor born, he cannot ra­diate, enlighten or act on his surroundings as a magus can. To be a magus means to be able to make this projection. All magi act through this second being that they have formed within themselves, a being of absolute light and omnipotence. It is him who heals the sick and not the physical visible self. He will reward you a thousand fold for the work you've done to form, nourish and reinforce him.

We make all sacrifices, renouncements and efforts to form this being, which ini­tiatic science calls "the sublime principle of Christ". Yes, it is Christ who takes form within us.

And this is what is called the second birth. It represents a work, a prodigious science. To realize it, is to know the laws of divine magic, and to apply these laws. " ...

Поклон пред мъдростта!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...