Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Щастие?


Иво

Recommended Posts

Да се демонстрира щастие пред страдащите, което те скоро не могат да постигнат, не е проява на съчувствие и милосърдие. Но това не означава, че щастието не съществува. То е нормалното състояние на човешката душа. Състраданието е само една от формите на проява на Любовта, а "състраданието не плаче, а помага". Гледайки страданията на хората, очите на Любящият разбира се ще бъдат изпълнени със съчувствие, но също и с вяра и надежда. Не страдание се чете в тях, а загриженост за другите и съпричастност. Същите очи пред образа на радостта и красотата ще ликуват. Състраданието идва от съпричастността, страданието - от човешките несъвършенства.

Линк към коментар
Share on other sites

'Кристиян:

Колкото и да ми се иска нещата да бъдат по-различни, не могат да бъдат по-различни.

Ако срещнеш поглед, който излъчва Любов, няма начин да не забележиш две неща- първото е, че не можеш да го посрещнеш и приемеш, а инстинктивно отправяш поглед в друга посока,

А защо се получава така, защо ни е трудно да срещнем погледът, излъчващ Любов и свеждаме глава? Защо не можем да му отвърнем? Малко е извън темата, но ми е интересно да чуя мнения, случвало ли Ви се е?

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието наистина е най-нормалното състояние на човека. Питам се кога ли най-накрая ще го проумеем. Човек не е създаден за нещастие. Само погледнете децата, вижте очичките им - те излъчват такова безгрижие и са в такъв полет на душиците си, необременени са с натрапените изкуствено комплекси на възрастните, на много знаещите и мъдри и сериозни възрастни и вечно прави за всичко "големи хора", децата в чистотата си са съвършени и са истински щастливи без да търсят и да драпат за щастие, то си е спонтанно вечно с тях, затова привличат всички около себе си, единствено нараненото от някой утежнен с предразсъдъци възрастен дете не е щастливо.

Страданието не идва от несъвършенствата, а от човешката алчност и от неумението ни да се приемем и заобичаме такива, каквито сме. А това е най-простото нещо, ако се замислим. Най-лесното. Единственото, което е необходимо да направим, е да сме искрени, да сме честни към себе си, както малкото дете. За детето има ли несъвършенства? За него светът е прекрасен! Прекрасно е и то самото.

Защото Човек си е перфектен от самото му създаване, но той не го знае все още, по-точно забравил е. Човешкото същество е с неограничени възможности, също забравени от него самото, поради взирания в многобройните "ами ако".

Много е лесно, според мен. Само е нужно да не задушаваме искрите си - душите си. Да им позволим да дишат.

Линк към коментар
Share on other sites

Щастието наистина е най-нормалното състояние на човека. Питам се кога ли най-накрая ще го проумеем. Човек не е създаден за нещастие. Само погледнете децата, вижте очичките им - те излъчват такова безгрижие и са в такъв полет на душиците си, необременени са с натрапените изкуствено комплекси на възрастните, на много знаещите и мъдри и сериозни възрастни и вечно прави за всичко "големи хора", децата в чистотата си са съвършени и са истински щастливи без да търсят и да драпат за щастие, то си е спонтанно вечно с тях, затова привличат всички около себе си, единствено нараненото от някой утежнен с предразсъдъци възрастен дете не е щастливо.

:thumbsup::thumbsup2: Ето тук е "рецептата" за щастие, да бъдем като децата :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи приятели! Здравейте!

Аз малко чета, но не говоря и не пиша български.

Моля за извинение че правя грешки.

Този сайт чудесен. Благодаря заради интересен и дълбок съобщения.

Скъпи приятели! Аз се радвам да намеря чудесен добри хора като Вие – това е Щастие.

Щастие е състояние нематериально, този е състояние на Духа, состояние на Душата.

Щастие е стремлеж към мудрост и вършение на благото другото.

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Този сайт чудесен. :feel happy: Благодаря заради интересен и дълбок съобщения.

Скъпи приятели! Аз се радвам да намеря чудесен добри хора като Вие – това е Щастие.

:sorcerer:icon12.gif

Радостта е взаимна :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е безгранична, щастието е многолико и не бих могла да обобщавам. Не умея. Чувствам се щастлива , например, когато сътворя нещо и получа усещането, че това мое произведение всъщност не е мое, а си е било винаги тук и аз само съм го намерила. Чувствам се щастлива, че стоя отстрани и наблюдавам нещо, което, уж мое, въщност не е мое.

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпи приятели! Здравейте!

Аз малко чета, но не говоря и не пиша български.

Моля за извинение че правя грешки.

Този сайт чудесен. Благодаря заради интересен и дълбок съобщения.

Скъпи приятели! Аз се радвам да намеря чудесен добри хора като Вие – това е Щастие.

Щастие е състояние нематериально, този е състояние на Духа, состояние на Душата.

Щастие е стремлеж към мудрост и вършение на благото другото.

Благодаря.

Зачетох се в тези думи. Отдавна търся и не мога да открия точния израз за щастие. Ти го даваш. Кратко, ясно и точно.

Що е щастие?

Състояние на Духа в Душата.

Здравей! И Благодаря!

Щастие е да виждам повече такива хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Мили приятели!

Аз току-ще започнах самостоятелен да уча български език. Радвам се, че Ви разбирате мене.

Учителят Петър Дънов казваш, че има труд-мъчение, труд заради пари и работа. Работа е това, че ние правим с Обич.

Аз прочитах в съборни беседи Учителя:

«Всички вие ще бъдете зидари в новата култура. Не се заблуждавайте от бременните, от преходните неща. Всичко старо ще премине и новото ще дойде, но време се изисква. Хиляди години се изискват, докато небото израсне и дaдe плод, за да видите какво Бог е скрил във вашите души. С вас заедно ще работят и светии, и ангели, и праведници, и добри хора, и гении, и талантливи хора, като худоници, музиканти, учени и др. До това време вие няма да се смущавате, да се обезсьрчавате, но ще работите и ще очаквате новото, на което ще бъдете свидетели. В Божията Любов няма нито измяна, нито промяна. В този живот всичко се превръща в добро. Божественият свят е предвидил за вас нещо много по-хубаво от това, което днес имате. Вие ще се освободите от всички недъзи, слабости и спънки в живота си. Ако имате спънки, те се дължат единствено на вас. В Първичната Причина се крият всички возможности за добро.»

(«По Бога направени», избрани съборни беседи в книге «Духовното у Човека»).

Щастие е работа с Обич към Бога, към ближния, към всички жив.

Благодаря. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Скъпа Ла Горда!

Благодаря!

Радвам се, че имам възможност да срещам чудесния приятели на сайт - този е Светлина, Любов, сърдечна Топлина... - този е Шастие!

С Обич.

Александра

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

ЩАСТЛИВА СЪМ.......това моментно състояние така ме завладя,че ми се прииска да го споделя.

Толкова е хубаво когато приятел те изненада с топли хубави думи ,които така те зареждат,че усещаш как енергията минава през слушалката.

Когато в момент на щастие не мога да сдържа сълзите си и не мога да обясня на моята малка дъщеря защо плача-още не го е изпитала.

Когато съдбата ме срещна с хора които не са ми биологични родители,а от сърце ме наричат своя дъщеря.....

ЩАСТЛИВА СЪМ!

Когато любимите ни същества не са сред нас,а всъщност съществуват доказателства че са толкова близо.

И ми се приисква да полетя,в тоя момент съм най-щастливия човек на света!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ МОМИЧЕТА!

Линк към коментар
Share on other sites

Явно днес щастието е по петите ми. :rolleyes: (май има резултат когато го заявяваш открито)

Следобед реших да изведа децата до близката площадка малко да поиграят,но както винаги гледах да страня от повечето хора,чувствам се по добре когато съм изолирана.ДА АМА НЕ!Децата се заиграха,хукнаха на някъде и аз няма накъде след тях.За нула време бях на най -оживеното място,седнах на близката пейка до едно майче.,Оказа се стара позната с която не сме се срещали поне 10 г..От близкия блок излезе нейна съседка поздрави по случай празника и започна да целува децата наред.Целуна майчето до мен,до тук нормално,но когато ме прегърна и ме целуна,погали косата ми и ме попита защо съм толкова красива..??вече бях леко смутена. Та тя не ме познаваше,в разговора спомена къде живее,да свирна следващия път като извеждам малките,ако искам да побъбрим...

Явно днес бях галено дете на съдбата.За втори път днес изпитах родителска топлина в случая от непозната.

Чудя се не сме ли прекалено отдалечаващи се едни от други същества?На къде сме се запътили?Случката може да е глуповата според някой,но защо ме развълнува толкова...?

По пътя към вкъщи си мислех, че някои жени може би очакват скъп подарък,а на мен съдбата ми беше подарила отново мигове на ЩАСТИЕ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес отново мога да кажа ЩАСТЛИВА СЪМ! :3d_163: и поводът е моя син.Чудех се дали да го споделя с вас,но реших че не трябва да го задържам за себе си,защото някое друго майче (или татко)четейки го може да се зарази с моя оптимизъм.

Вчера за първи път видях почти седемгодишния си син Никола да играе своята пълноценна въобръжаема игра с плюшена играчка.Беше сложил кучето на масата за хранене и му тикаше лъжицата в устата.Питаше го обича ли картофче или иска фиде,после му обърса муцунката със салфетка.Стоях и го гледах,искаше ми се да запечатам тоя момент и същевременно се страхувах да не придизвикам ревност в сестра му.Това често се случва поради тяхната различност.

Днес кръстихме кучето Джефри :) ,(между другото изпитва невероятен страх от кучета)каза ,че ще е неговия домашен любимец.

Незнам дали е разбираемо това огромно Щастие,но то дойде неочаквано,както първия път когато го чух да ми казва Мамо,(беше почти 5 годишен тогава)бях тръгнала за нещо спешно,а той тропаше зад заключената врата и ме викаше с това толкова очаквано, Мамо...че ревах като магаре в асансьора от щастие и понякога си мисля тия емоции докъкъде ще ме докарат?!

Явно Господ много ме обича щом ми прави толкова големи подаръци,тези силни моменти на ЩАСТИЕ....

Благодаря ти Господи!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Ако не си напълно буден за настоящето, ти ще се огледаш и живота вече ще е свършил. Ще изпуснеш аромата, деликатността и красотата на живота. Ще изглежда така сякъш живота е минал покрай теб като на лента. Миналото е свършено. Поучи се от него и го остави да си замине. Бъдещето даже все още не е тук. Планирай го, но не си губи времето да се безпокоиш за него. Безпокойството е безмислено. Когато спреш да преживяваш това, което вече е станало, когато спреш да се притесняваш за това, което може никога да не стане, тогава ти ще живееш в настоящия момент. Тогава ще започнеш да усещаш радостта от живота." (Браян Уейс)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Щастие е,когато душата намери пътя за дома.И тогава няма значение какво и кого ще срещне по пътя.Защото тя знае,познава и разбира,и тихо напомня за себе си. :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Ще цитирам по памет един много добър приятел

Когато не правиш нещата ,които искаш да правиш, ти се случват неща, които не искаш да ти се случват :) => не си щастлив.

Когато правиш нещата, които искаш да правиш, ти се случват нещата, които искаш да ти се случват => си щастлив.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...