Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Щастие?


Иво

Recommended Posts

Според мен Щастието е привилегия единствено на Невинността; другото се нарича удовлетвореност; истински щастливи могат да бъдат животните и лудите; по-интересното за мен е, че антонимът на щастие не е НЕщастие, а страдание и загуба. Дори и да съм много радостна от нещо, не мога да бъда щастлива, защото винаги ще осъзнавам страданието като цяло; предпочитам интелектуалното безразличие на Буда, който е казал, че нашата Земя е долината на Скръбта, това е.

Всъщност, щастието или по-скоро, усещането за щастие, е ранима материя и струва скъпо.

Ако миговете на щастие ще се компенсират после с тъга, някъде нещо е сбъркано, балансът е нарушен.

Но пък защо трябва да има баланс? Какво следва?

Pulvis et umbra.

...

Линк към коментар
Share on other sites

МИСТИЧНАТА МЪДРОСТ НА АЛ ХАЛЛАДЖ

Който е щастлив, това е човек, който е изгубил пътя си. Щастието е унищожител на човека, без той да разбира това. Докато човек е щастлив, той е заблуден. Кое е злото в щастието? Злото в щастието е в това, че на щастливия човек не му е дадено преданост към Бога. Най-важното нещо не му е дадено и затова той е заблуден. В щастието има скрито зло и само когато човек преодолее злото в себе си, само тогава ще отключи своя път.

Който мисли, че щастието е избавление, той е неверник, той е невежа. Щастието е заслепител. Страданието е онази скрита милосърдна любов, която слиза върху щастливия човек, за да го спаси, но не винаги щастливият човек разбира своя спасител – страданието.

Страданието е диханието на Бога, тайната на Божия замисъл. А когато то те просветли (страданието), остава само свободата, вечността и безкрая.

Щастието е сформирано от илюзорна енергия и затова ти не можеш да растеш в него. Можеш да растеш само в страданието. И наистина е така – можеш да растеш само в страданието. Щастието нищо не сее, само страданието е сеятел. Казва: Камъните са леки, щастието е тежко.

Линк към коментар
Share on other sites

Молитва на Свети Франциск от Асизи

Господи, направи ме инструмент на Твоя покой;

при омразата нека посея любов;

при обидата - прошка;

при съмнението - вяра;

при отчаянието - надежда;

при мрака - светлина;

при тъгата - радост.

О, Всемогъщи Боже, благослови ме

не да търся утешение, а да утешавам;

не да бъда разбиран, а да разбирам;

не да бъда обичан, а да обичам;

защото давайки получаваме,

защото като прощаваме, биваме опростени,

и защото умирайки се раждаме за Вечен Живот.

Амин.

181958_1651362881499_1159807745_31407674_5519502_n.jpg

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Късметът е част от традиционното разбиране за щастие.Късмет може да не е синоним на щастие, но определено се чувствам човек с късмет. Примери различни. Вчера получих изгодни въпроси на изпит, днес - за малко да си проспя спирката. За щастие шофьорът беше отишъл някъде около автогарата. През това време се събудих, осъзнах къде съм, слязох и го изкачах да дойде, за да ми отвори багажника. Така, както нямаше други, хора които да се качват и да слизат от автобуса, можеше шофьорът да не излиза навън, ами направо да си продължи към следващата спирка и по този начин да ми се удължи пътуването... :) Късмет имах за кой ли път. Наскоро не бях си припомнил в колко точно часът ми е изпита. Отивам и се оказва, че изпитът е свършил - за щастие ми беше позволено да го държа с друг курс, изучаващ същата специалност, влязох малко преди да започнат и разполагах със същото време като тях. Изкарах пет (паднаха ми се и що годе удобни въпроси).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Що е щастие? - прилив на високи дози серотонин.

Ако сме имали късмет да ни го заложат още в пренаталното развитие, ще бъдем с чувство за щастие по - често, по- дълго и ще постигнем дълголетие.

Каква ирония, напредъка на науката доказва, че дори умението ни да сме щастливи зависи в един момент от това какво е ставало с майката докато плода е в нея.

Всеки може да обясни как протичат при него моментите на щастие, да се опита да изрази емоцията си с думи, да опише еуфорията, но малцина знаят, защо са по- скоро щастливи от колкото нещастни или обратното.

А всъщност дори щастието си има физиологична връзка и всеки човек има вероятност да бъде лишен от това усещане, още преди да е дошъл на земята.

Линк към коментар
Share on other sites

Серотонинът е само следствие на определени процеси извършващи се в астралното тяло. Да той прави щастието осезаемо и на физическо ниво подсилвайки по този начин усещането за щастие, може да предизвика усещане за екстаз и еуфория, но именно тук вече се отклоняваме от истинското щастие.

Линк към коментар
Share on other sites

Или причина за щастието? Често се случва. И какво става с щастието след като превъзбудеността на нервните центрове утихне и след като астралът се успокои? Това реално чувство ли е? Истинските чувства не се сменят от своята противоположност след като вълната им отмине. Истинските чувства не заглушават съзнанието. Истинските чувства не изкарват човек от равновесие. Истинските чувства не водят до зависимост.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Що е щастие?

Щастието е нещо, за което хората мечтаят, докато не забелязват че е при тях.

Аз съм щастлива защото живея днес. Защото се радвам на това, което имам тук и сега. Не чакам още нещо да се появи или да изчезне от живота ми за да бъда н апълно щастлива.

Аз се чувствам щастлива днес. Не значи, че не мечтая и не полагам усилие за да се развивам, просто осъзнавам, че днес има неща, които ме правят щастлива. А когато съм щастлива имам сили да правя нещата по-добре :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Щастие е да помогнеш за усмивката на друг човек. Това е временно удовлетворение от себе си. За отделните хора причините за щастие са различни , но резултата е един - чувството на възвишено и земно едновременно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да си щастлив означава,да знаеш,че раждайки се ще получиш от всичко в този живот.Ще получиш и хубавото и лошото,и радостта и мъката,и спокойствието и тревогата...Всичко това ще бъде за теб,ти просто трябва да решиш как да го използваш,как да го приемеш и как да живееш с тези неща.Аз съм щастлива,че получавам от всичко:)

Линк към коментар
Share on other sites

Щастлив се чувства онзи човек, който е получил отговор на потребностите си.

На никой не му е нужно всичко, а само онова от което има нужда в момента.

" моменти на щастие" е израз, който всеки е преживявал, но странно защо всички си пожелаваме невероятното - "щастлив живот" :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 years later...

Щастието е в това човек да е доволен от положението си. С оглед на факта, че умът е склонен да търси нещо дето да е поне малко по - различно от това дето човек вече има, то ако човек е роб на ума си в една или друга степен, в една или друга степен той няма да е щастлив.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
В 17.10.2012 г. at 10:39, Диляна Колева каза:

Щастлив се чувства онзи човек, който е получил отговор на потребностите си.

На никой не му е нужно всичко, а само онова от което има нужда в момента.

" моменти на щастие" е израз, който всеки е преживявал, но странно защо всички си пожелаваме невероятното - "щастлив живот" :)

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък осъзнавам, че се чувствам щастлива, когато съм осъзнала нещо ново за себе си и света. Преди не можех да го усетя заради цената, която плащах.... Все едно да си купи човек нещо скъпо, за което е спестявал или ще плаща заем, но да не може да му се зарадва,,, защото му е мъчно за пожертваното.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Щастието, както си го представят, като нещо само приятничко, си е чиста проба нещастие. Реалното щастие е да живее човек по Бога. А такъв живот обхваща и приятничкото и гърчавичкото, извличайки любов, мъдрост и истинен смисъл и от двете, бидейки над тях. 

Линк към коментар
Share on other sites

Щастие - е да бъдеш себе си. Изобщо, да бъдеш със себе си. Да не се изоставяш, да се подкрепяш, да си вярваш и да си се доверяваш.  - Нещастие е, когато сме се отделили от себе си, разединили сме човека в себе си. И той не знае как да живее така - на парчета...И непрекъснато се лута между себе си и другите, опитвайки се да събере отделните части...да се оцялости. Да види образът си събран, чист, спокоен, уверен, красив.

Щастие е, когато раздадем или разтворим тази цялост в комуникацията с другите. Когато човешкото цяло срещне по-голямото цяло на общността, приятелите, колегите, хората, с които влизаме в контакт. Тогава се ражда нещо прекрасно. Чувството за принадлежност, за едно цяло. Незаменимо.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

 

Ние искаме да предадем ефект на живота. Ние искаме да живеем щастливо. Щастието е ефект. Всеки иска щастлив живот. Щастието после трябва да дойде. Преди да дойде щастието на Земята, ред други условия трябва да дойдат, да подготвят. Щастието е най-красивата дъщеря, която е стъпила на Земята. Тя е толкова хубаво облечена, ръцете, краката са толкова деликатни, после, лицето. При този живот, който сега живеем, тя няма да стъпи, тя отдалече, от един километър ще гледа отгоре, после пак ще си отиде. Колко сълзи не са пролети, колко книги не са написани, тя гледа и казва: „От вас зависи да дойда или да не дойда.“

 

Постижимото

А ние често слагаме щастието като цел в живота и го ограничаваме до материални или социални придобивки.... Може би оттам идва цялата бъркотия. Затова красивата дъщеря ни гледа отдалече. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...