Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зло за добро - как става на практика?


ris_78

Recommended Posts

:) Замислих се за огледалото. Вглеждането в себе си, при всички ситуации е много добро нещо. Анализ на причините и следствията, които днес са се случили... "Лошото" е, че и дори и когато някой целенасочено постъпва зле и му кажа какво мисля, той се крие зад обяснението с огледалото. ;) Т.е. огледалото е за определено ниво на съзнание, когато няма целенасочено отрицателно отношение. Когато човек е съзнателен и сам коригира някои свои грешки, учи се, анализира, огледалото има смисъл.

За мен всяка ситуация носи нещо. Уча своята си част от урока, като анализирам причините за нея, а дали отсреща са се вгледали в себе си и дали са израстнали или потънали си е въпрос на личен избор...

Та понякога наистина има "раздуто его", но то самото се крие зад огледалото и не иска да се огледа... в себе си. :feel happy:

П.П. :) Като във филмчето "Приказка без край"-може да се огледа без страх в огледалото този, който има реална представа за себе си ;) иначе не може да премине покрай сфинкса. :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Темата, през погледа на древната мъдрост;за човешките взаимоотношения.

"Кажи ми. Какво толкова голямо добро съм ти сторил, че толкова силно ме мразиш?"

Линк към коментар
Share on other sites

темата е интересна и има доста аспекти,

поне според мен.

...когато хитлер е нахлул в русия, каква е била правилната позиция според вас,

- да си обърнете друга буза или да се правите ,че не го забелязвате.

според мен нито едното, нито другото .

ще цитирам ани безант-"да се бориш без гняв , и злоба, такава деиност  не създава карма".

някъде тук маи мернах следната мисъл-" не роптаи против отрицателното,а запали свещ в себе си"

.

отрицателното е част от живота ни , част от равновесието.което в момента маи  е леко нарушено.

"Да отвърнеш на злото (ако наистина е зло) с добро е лицемерие. Да му отвърнеш със зло е глупаво и създва порочен кръг, в който губят всички. Моят отговор е безразличието. Просто си тръгвам, често без да казвам и дума дори."

в този отговор, според мен се съдържа голяма доза истина-безпристрастност.

която усвоена, някои ден може би ще ни отведе до следващите светове-

тези които не са дуални , а кога ще стане това,

само БОГ  знае.

Линк към коментар
Share on other sites

„Да отвърнеш на злото с добро“ и „Ако те ударят по едната буза, обърни и другата“ не са идентични твърдения.

Да отвърнеш на злото с добро означава преди всичко положително отношение към извършителя на злото (не към самото зло). Тук действието с което ще реагираме може да е всякакво. В случая не е нужно да го определяме, тъй като то си зависи от всяка една конкретна ситуация. Да отвърнеш на злото с добро означава да запазиш положителната нагласа в себе си като цяло, да не позволиш на злото да я промени. Това може да се нарече и безразличие, но всъщност е положително отношение към всичко съществуващо.

„Ако те ударят по едната буза, обърни и другата“ – тук акцентът е малко по-различен. Основната идея е, че злото не може да ни навреди; че злото, което ни се случва е маловажно и несъществено; че му придаваме прекалено голяма тежест. Това също може да се тълкува като безразличие към злото, но само по себе си такова безразличие е доста илюзорно. Това, което е реално е положителното отношение към доброто.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...