Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хороскоп - видове домови системи?


Recommended Posts

Най-често иползваната домова система е на Плацидус. Какво е характерно за нея и как е създадена? Запознати ли сте с други видовете домови системи и знаете ли в кои случаи каква домова система трябва да се ползва? Всички ли работят?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Отговори 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Извинете. Още съм начинаеща . Търсих в различни сайтове, но в крайна сметка така и не разбрах кой дом за какво отговаря. Бихте ли ми отговорили на този въпрос, моля?

Предварително благодаря на всички!

Желая Ви всеки ден да намирате по нещо толкова красиво, колкото е зората в себе си и света около Вас! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Илияна!

Можеш да намериш значението на домовете на тази страница http://www.astro.com/astrology/in_house2_e.htm (може да си избереш език, без български и руски).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Здравей, на въпроса ти: Най-известната и разпространена система днес е на Плацидус, която намира върховете на поредните домове като разделя на три еднакви части полудъгите на Слънцето и всички зодиакално изразени фактори - времето, необходимо на Слънцето да стигне до мястото на изгряване до точката на пладне. Системите на Кампан и Региомонтан сегментират по различни начини пространството между хоризонта и меридиана. Системата на Порфирий разделя броя на градусите между хоризонта и меридиана на три. Има и други системи, напр. т. нар. равнодомна, която взима под внимание само хоризонта, формират се две полукълба, разделени от него на шест дома, всеки от които съдържа еднакъв брой зодиакални градуси. Всички системи се сблъскват с това, че на и след арктическия и антарктическия полярни кръгове рождените карти приемат много специфична форма и в много случаи дори не могат да бъдат съставени, защото няколко месеца Слънцето не изгрява и не залязва.

Създадени са и се прилагат много системи, най-често използваните дават едни и същи градуси в зодиака на хоризонта и меридиана. Различията са в изчисленията им за междинните пресечни точки - купсидите на втори, трети, четвърти и шести дом и техните диаметрални противоположности.

Линк към коментар
Share on other sites

10. Естественные проекционные системы домов

10.1. Система Кампано да Новары

10.2. Горизонтальная система

10.3. Арктуровская система

10.4. Система Морена де Вильфранша

10.5. Система Зариэля

10.6. Система Региомонтана

11. Искусственные системы домов

11.1. Система ал-Кабиси

11.2. Классическая система

11.3. Система полудуг ал-Кабиси

11.4. Система Коха

11.5. Топоцентрическая система

12. Система Плачидо Тити

13. Эклиптические системы домов

13.1. Система Птолемея

13.2. Индийская система равных домов

13.3. М – дома

13.4. Солярная карта

13.5. Лунарная карта

13.6. Системы равных домов от планет

13.7. Драконическая карта

13.8. Атла

13.9. Знаки Зодиака

13.10. Система Знак – Дом

13.11. Система солнечных знаков

13.12. Система лунных знаков

13.13. Кармический гороскоп

13.14. Система Порфирия

13.15. Система Эванса

13.16. Система Брахмагупты

13.17. Дома медицинского гороскопа

14. Нетрадиционные системы домов

14.1. Системы, основанные на неастрономических факторах

14.2. Восьмидомные системы

14.3. Зеркальные и неосевые системы

14.3.1. Зеркальные системы

14.3.2. Неосевые системы

14.4. Внеэклиптические системы

14.5. Мидпойнтные системы

ЧАСТЬ IV. КАК ИСПОЛЬЗОВАТЬ СИСТЕМЫ ДОМОВ?

15. Особые типы карт

15.1. Тематические карты

15.2. Геодезические эквиваленты

15.3. Карта Вертекса

15.4. Драконический гороскоп

15.5. Композит

16. Комплексное использование систем домов

16.1. Методика Гамбургской школы

16.2. Методика Э.Б.Донат

16.3. Системы домов в Авестийской традиции

16.4. Концепция Израителя – Айзина

това е от

Денис Куталёв

НЕБЕСНЫЕ КООРДИНАТЫ И СИСТЕМЫ ДОМОВ:

история использования, астрономический смысл,

гипотезы об астрологическом значении.

има го в нета

представлява опит за систематизиране на домовите системи.

но и то не е пълно.

липсва един източник в който да е събрано всичко!

като всичко друго в астрологията B)

Линк към коментар
Share on other sites

е да де :)

сега остава някой да ги нарисува

но не проектирани в една плоскост а тримерни да са B)

само така може да се разберат разликите между видовете дс:)

и темата е изчерпана окончателно.

или почти е изчерпана.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

caliostro!

Има една книжка от Д.Куталев,предполагам в известна степен ,че си я разглеждал но аконе си ...Тя е:

"Небесные координаты и системы домов"

/история использования,атрономический смысл,гипотезы об астрологическом значении/издание е на ЦАИ Москва 1999 год.

В нея има доста схеми -някой и в аксонометричен или псевдоаксонометричен вид.

Системи домови колкото искаш.Това не прави астрологията по-богата./получава се нещо ,като опитите за построяване на Менделеевата таблица преди откритието й.Почти всички забравят ,че до нас астрологията е достигнала,като дедуктивна наука.Независимо от това ,всеки изследовател започва от А и Б-по провереният научен ,индуктивен път.Може и така ,но ще ни е необходимо същото време ,каквото е отишло за създаване на древната астрология.

Лично мене тези факти силно ме смущават.Но, това е богатството ,на нашето незнание!

Де да беше само това!Така е и с значенията на домовете или с управителите на знаците -да не отиваме в термите и т.н.Хаос!Ами в този хаос астрологията се превръща наистина в изкуство.

Плацидиус се е наложил само по стечение на обстоятелствата .А всъщност авторът се е попрестарал.Не виждам с какво е по-лоша всяка от различните видове равнодомни системи.Някой замисля ли се,че зодиакалните знаци не се различават по големина,но това значи ,че ако искаме да въведем нови схеми на делене /напр.домовете/то ще трябва да спазиме основният принцип:Както горе ,така и долу.

Колкото повече нови книжлета излизат ,толкова по-голямо е отдалечаването от корените на астрологията .Предлагат се статистически стъкмени значения ,без обоснована аргументация /Обикновено от рода на :

-Моят опит е показал ...Но, ако метода не работи ,при определен човек пробвайте с друг-те това си е чиста магия.../Дрън Дрън!А факта ,че всичките домови системи работят в практиката показва само едно ,съществува -много яка функцинална връзка ,между елементите на това древно чудо астрологията.И макар, и деформирана продължава да работи!

Линк към коментар
Share on other sites

Използвам домовете на Кох,просто защото сьм започнал практиката си с тях.Но ме интересува как да тълкувам една планета която при Кох се намира в 1 дома,а при Плацидиус се намира да речем в 2 дом?От тази различия могат да произтекът големи разминавания в тълкуването на даден хороскоп.С какво едната система може да е по добра от друга?И в крайна сметка единствено на пректиката ли да разчитам за да получа отговор?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е много по-добре да използваш Плацидус. Системата на Кох не е съвсем коректна математически. Плацидус има реален астрономически смисъл и се базира на реалното движение на Земята.

Кох в Европа не се използва, а в САЩ ограничено. Там има астролози, които я използват, но те не са чак толкова много, колкото се говори.

Линк към коментар
Share on other sites

caliostro!

Има една книжка от Д.Куталев,предполагам в известна степен ,че си я разглеждал но аконе си ...Тя е:

"Небесные координаты и системы домов"

/история использования,атрономический смысл,гипотезы об астрологическом значении/издание е на ЦАИ Москва 1999 год.

В нея има доста схеми -някой и в аксонометричен или псевдоаксонометричен вид.

Системи домови колкото искаш.Това не прави астрологията по-богата./получава се нещо ,като опитите за построяване на Менделеевата таблица преди откритието й.Почти всички забравят ,че до нас астрологията е достигнала,като дедуктивна наука.Независимо от това ,всеки изследовател започва от А и Б-по провереният научен ,индуктивен път.Може и така ,но ще ни е необходимо същото време ,каквото е отишло за създаване на древната астрология.

Лично мене тези факти силно ме смущават.Но, това е богатството ,на нашето незнание!

Де да беше само това!Така е и с значенията на домовете или с управителите на знаците -да не отиваме в термите и т.н.Хаос!Ами в този хаос астрологията се превръща наистина в изкуство.

Плацидиус се е наложил само по стечение на обстоятелствата .А всъщност авторът се е попрестарал.Не виждам с какво е по-лоша всяка от различните видове  равнодомни системи.Някой замисля ли се,че зодиакалните знаци не се различават по големина,но това значи ,че ако искаме да въведем нови схеми на делене /напр.домовете/то ще трябва да спазиме основният принцип:Както горе ,така и долу.

Колкото повече нови книжлета излизат ,толкова по-голямо е отдалечаването от корените на астрологията .Предлагат се статистически стъкмени значения ,без обоснована аргументация /Обикновено от рода на :

-Моят опит е показал ...Но, ако метода не работи ,при определен човек пробвайте с друг-те това си е чиста магия.../Дрън Дрън!А факта ,че всичките домови системи работят в практиката показва само едно  ,съществува -много яка функцинална връзка ,между елементите на това древно чудо астрологията.И макар, и деформирана продължава да работи!

след списъка от домови системи съм отбелязал че това е цитат от книгата за която споменаваш.

дори книгата я има в интернет.

за останалото съвсем кратко.

че е хаос е хаос. това е един умишлено лансиран хаос за да може който си иска да си пише каквото пожелае.

ако намекнеш на подобни творци че не са прави и е доста нелепо това което споменават то тогава започва вой.

като лешояди се събират подобни творци и ставаш негър евреин фашист и какво ли не още B) не разбираш не си прав и така.

това е смешно и комично. :)

не приемам че астрологията е творчество нито че е изкуство.

подредена е. логична и свързана изцяло с човешкото познание.

домовите системи не се познават масово и за това много много въпроси за тях не се дискутират. :)

доста логичен е и въпроса за това - до колко прекцията в една плоскост отразява картината като цяло.

има опити за разглеждане на тримерни хороскопи. нищо особенно в крайна сметка. но това е друга тема.

домовите системи са едно от малкото неща в астрологията където нещата са ясни. създадени са от хора който са си задавали умни въпроси и са търсели логични отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

Използвам домовете на Кох,просто защото сьм започнал практиката си с тях.Но ме интересува как да тълкувам една планета която при Кох се намира в 1 дома,а при Плацидиус се намира да речем в 2 дом?От тази различия могат да произтекът големи разминавания в тълкуването на даден хороскоп.С какво едната система може да е по добра от друга?И в крайна сметка единствено на пректиката ли да разчитам за да получа отговор?

използвай една система но изцяло.

ако човек отвори астро книгите излизали на български които са преводни то поне половината примери са с домова система на кох.

Линк към коментар
Share on other sites

Все още използвам домовете на Кох,защото и аз мисля,че трябва да се придържам към избраната система,но това не променя въпроса за нейната правилност и функционалност особено що се отнася до наталния хороскоп.

Ако някой е открил преимущество за едната или другата система,моля да го сподели. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

е да де :)

сега остава някой да ги нарисува

но не проектирани в една плоскост а тримерни да са B)

само така може да се разберат разликите между видовете дс :)

и темата е изчерпана окончателно.

или почти е изчерпана.

Няколко триизмерни графики може да видите тук : bunkahle.com/Astromedizin/Haeusersysteme.htm

Аз приемам системата на Плацидус за логична и математически добре обоснована и се придържам основно към нея.

Специално за хорарната астрология ми направи впечатление,че Дерек Аппелби,който има дългогодишен опит, е работил първоначално с Плацидус и по-късно е преминал на Региомонтаус.Също и най- изтъкнатият астролог в тази област,Лилли е предпочитал за хорарната астрология Региомонтаус.

За себе си съм правила паралел между Кох и Плацидус при радикс и се спрях на Плацидус. Но 2-3 примера не бива да бъдат база за генерални изводи.

Определено не съм привърженик на равнодомните системи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Коя домова система сте установили в практиката си, че работи най-точно? Аз се колебая между Плацидус и Кох. Например Марион Марч и Дж.Макевърс препоръчват Кох и в книгите им всички карти са по тази система, а Каръл Ръшман работи с Плацидус и казва, че тя е най-точна.

Всеки сам ли трябва да намери работещата за него система?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Фемме,

въпросът за домовите системи е дискусионен. Действително всеки астролог би трябвало лично да си изпробва и избере система, с която работи най- добре. Така мисля. За места по-близки до полюсите Плацидус, примерно би дала много интерсептирани знаци в сравнение с равнодомната.

За сега системата на Плацидус е най-разпространена, на Кох изглежда също дава отлични резултати. Вече съм писала, че Региомонтанус изглежда е много добра домова система в хорарната астрология- според най-големия майстор на хорарите Уилям Лили.

Тема за домовите системи имаме ТУК и ще трябва да слея тези две теми.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Преди няколко дни разглеждах хороскопа на човек, роден през март. Направи ми силно впечатление огромната разлика между големината на домовете. Пети и единадесети дом бяха повече от два пъти по-големи от останалите.

Каква е причината и оказва ли влияние големината на дома върху интерпретацията на хороскопа?

Линк към коментар
Share on other sites

...

Плацидиус се е наложил само по стечение на обстоятелствата .А всъщност авторът се е попрестарал.Не виждам с какво е по-лоша всяка от различните видове равнодомни системи.Някой замисля ли се,че зодиакалните знаци не се различават по големина,но това значи ,че ако искаме да въведем нови схеми на делене /напр.домовете/то ще трябва да спазиме основният принцип:Както горе ,така и долу.

Колкото повече нови книжлета излизат ,толкова по-голямо е отдалечаването от корените на астрологията .Предлагат се статистически стъкмени значения ,без обоснована аргументация /Обикновено от рода на :

-Моят опит е показал ...Но, ако метода не работи ,при определен човек пробвайте с друг-те това си е чиста магия.../Дрън Дрън!А факта ,че всичките домови системи работят в практиката показва само едно ,съществува -много яка функцинална връзка ,между елементите на това древно чудо астрологията.И макар, и деформирана продължава да работи!

Даааа, и аз използвах Плацидус ... сега направо не мога да дам смислен отговор защо huh.gif

И наистина това древно чудо астрологията работи, независимо от разни нововъведения (някои от които впрочем твърде удачни според мен) и деформации.thumbsup.gif

И обикновената равнодомна система върши чудесна работа.

Само че тълкуването маааалко се различава при всяка от избраните системи.

Та, след доста време проучвания все на базата на Плацидус, а осмисляне/тълкуване - сборно, на базата на различни автори и моята интуиция, както и естествено деформирано harhar.gif през собствената ми персона, стигнах до някои "невръзващи" се моменти и ... затова сега съм си харесала Кох. За мен, спрямо моите знания, разбирания, усещания и т.н. тази домова система дава най-точни и смислени резултати. Тук основно имам предвид построяване и тълкуване на наталната карта/индивидуалния хороскоп. Не съм я пробвала (все още) върху по-голяма база данни при транзити, прогресии, нито при синастрии, но тъкмо с това смятам да се заема занапред.smile.gif

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко дни разглеждах хороскопа на човек, роден през март. Направи ми силно впечатление огромната разлика между големината на домовете. Пети и единадесети дом бяха повече от два пъти по-големи от останалите.

Каква е причината и оказва ли влияние големината на дома върху интерпретацията на хороскопа?

По българските ширини, мисля, е възможен само един интерсептиран знак и естествено срещулежащият ще бъде също. Основният принцип, залегнал в системата на Плацидус, в който има много логика и мъдрост е :

Точката на източния хоризонт, където попада изгрева, ражда се един нов ден се асоциира с раждащия се точно в същия момент нов живот, примерно 16 градуса от Скорпиона и там е Асц., точката където попада Зенита, най-високото положение на Слънцето (горе-долу казано по пладне) се отъждествява с десети дом, т.е. Мц, съвсем естествено, нали показва най-високите почести и положение, които би могъл да постигне роденият. Дъгата между Асц. и Мц се разделя на 3 равни части. Тази система се е наложила през вековете и математически е добре издържана, както и всички основни астрологически принципи.

Така че, на екватора домовете са почти еднакви (но не съвсем,да не забравяме, че оста на Земята е под лек наклон, не е точно 90 градуса към еклиптиката), по нашите ширини има малко по-голяма разлика в големината на някои домове, както споменах и с приближаването към полюсите все по-неравномерно са големи. Горе долу около Осло и Хелзинки, примерно, както и още по-северни ширини едни домове може да заемат повече от два знака, за сметка на други съвсем малки.

Понеже хорарите се интерпретират по съвсем различни принципи, там имат място и други домови системи. Понеже интерпретацията и светоусещането са индивидуални при всеки, изглежда някои астролози наистина се нагаждат/пасват с други домови системи. Разликите в градуси с тази на Кох , примерно, са мнооооого малки.Но и астролозите интерпретират с известни нюанси планета, която е точно на куспидата между втори и трети дом , примерно. Тук, евентуално, биха се различавали също Кох и Плацидус.

Горният принцип за определяне на Асц. и Мц. е залегнал в почти всички домови системи. В равнодомната, естествено, не е.

Когато 3-ти дом , примерно, е 2-3 пъти по-голям от четвърти дом, то това неминуемо и логично указва, че ангажименти/ действия/мисли/грижи/радости и вълнения свързани с делата на 3-ти дом, т.е. с кратки пътувания, книги, журналистика, предаване на информация, обучение, училища, съседи, братя,писане,книги и т.н. и т. н. ще бъдат няколко пъти повече в живота на родения от делата на 4-ти дом - корени, родители, недвижимост, прехрана, осигуреност, застраховане, семейство, традиции, дом, края на нещата и т.н. и т.н. Това не от " интуиция и някои практически наблюдения, които математически погледнато НЕ МОГАТ да бъдат представителна извадка и нямат статистическа стойност "!!! Най-общо Сатурн, примерно, ще транзитира през по-дългия дом по-дълго време и всички останали планети също.

Времето на прогресиите,транзитите на планетите, първични и вторични дирекции, попадане на главни соларни оси в 3-ти дом със сигурност ще бъде 2-3 пъти повече , отколкото това време за 4-ти дом. За това роденият ще бъде ангажиран значително повече време с делата на по-дългия дом в течение на своя живот.:3d_133:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Съвсем отскоро започнах да изучавам астрология. :rolleyes:

В книгата на Любомир Червенков "Въведение в западната астрология", срещнах следното мнение по отношение на домовите системи:

Плацидус е много добра, когато става въпрос за тълкуването на духовния път на човека и неговото космическо предназначение. За въпросите на ежедневието, като например материално състояние, брак, деца, кариера, любовен живот и т.н., най-подходяща е именно равнодомната система!

Имате ли някакво наблюдение върху този въпрос?

Направих съпоставка между моята натална карта направена и по двете системи. Има доста различия.

Например някои от домовете се различават.

Например при Плацидус имам само две планети в първи дом, а при равнодомната са четири.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...