Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хороскоп - видове домови системи?


Recommended Posts

Юа първи път чувам,че равнодомната система е по-добра,едва ли не във всяко едно отношение,отколкото по Плацидус. Все съм срещала възможности по КОх,например, ама за равнодомната-)))...Ами,дайте да пробваме,тогава по собствените карти и да видим дали работи...Helen,би ли казала равнодомната система как се изчислява.Вземаме за 1 дом знака на слънцето или както обикновено,но е с равни домове,защото ,ако е второто...ще има да взема Червенков...

Редактирано от kabala
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Второто е - както обикновено, но с равни домове :)

Пробвала съм равнодомната - на мен не ми допада, не се получават правдоподобни резултати, но ... може би поради начина ми на тълкуване на хороскопите. Знам, че Н. Дойнов е прилагал равнодомната и се е справял добре с нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи добре като справяне? Какъв е другият начин на тълкуване,че да се получи правилен извод за хороскопа? Защото, според равнодомната система,моят хороскоп не работи, както и да го погледнеш. Достатъчно ми беше да видя къде влизат планетите.

Линк към коментар
Share on other sites

Справяне в смисъл, че успешно е тълкувал картите. Ако искаш погледни книгата му - има доста различия при интерпретирането.

Линк към коментар
Share on other sites

Има я в спиралата - Николай Дойнов, Астрология, френология, хиромантия.

Линк към коментар
Share on other sites

Helen,би ли казала равнодомната система как се изчислява.Вземаме за 1 дом знака на слънцето или както обикновено,но е с равни домове,защото ,ако е второто...ще има да взема Червенков...

Инсталирах си програмата Astro 123.

В нея има опции за различните системи, както може би и други такива програми.

Не първи дом си ми е на асцендента:rolleyes:

Вие с програма ли работите?

Линк към коментар
Share on other sites

Всички работим с програми, ама,ако се наложи,ще изчисляваме на ръка. Не я знам тази Astro 123. Въпросът е,коя система работ повече.

Дианче,благодаря ти. Ще я прегледам тази книга:thumbsup::3d_016:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не видях Дойнов да работи по равнодомната сиситема... На 120 страница от книгата е даден примерен хороскоп, в който градусите на домовете са различни...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кабала, споменаваш равнодомната система, а това е особено интересно.

Съответствието между знак - дом, е било основно в хорарната астрология, при първото поколение арабски астролози, които се считат и за основатели на този клон в астрологията. Тази система се изчислява на база - еклиптика, което позволява тъждествеността знак - дом. Това съответстие поставя интересни положения. Например, 1-ви дом, вече няма да започва от първия изгряващ градус, а ще заема положението на целия знак, а по-голямата негова част може да бъде под хоризонта, което е противоречие с общоприетото.

Тази система се различава кардинално от останалите, и затова ще бъде особено интересно да се разгледа в практиката :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, не я споменавам аз, а Хелен питаше за нея, защото и Червенков я ползвал,а Диана спомена,че Дойнов успешно се справял с нея...но, в тази книга, аз не намерих инфоремация за равнодомната система, напротив. Даден е хороскоп, който си е съвесем "нормален"-))) Аз пробвах равнодомния вариант в моята карта и за това казах, че ще ми е много интересно Червенков да ми я разтълкува,че няма нищо общо с реалните събития в хороскопа ми

Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, не я споменавам аз, а Хелен питаше за нея, защото и Червенков я ползвал,а Диана спомена,че Дойнов успешно се справял с нея...но, в тази книга, аз не намерих инфоремация за равнодомната система, напротив. Даден е хороскоп, който си е съвесем "нормален"-))) Аз пробвах равнодомния вариант в моята карта и за това казах, че ще ми е много интересно Червенков да ми я разтълкува,че няма нищо общо с реалните събития в хороскопа ми

Ето, вече имаме едно мнение за равнодомната система :)

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Заинтригува ме системата на Богдан Крузински - тя също е равнодомна доколкото разбирам. Имате ли опит и впечатления от нея? Има ли програма, с която може да се работи по тази домова система?

Промяната на позицията на МЦ в тази система "премества моя МЦ от Овен в Телец, което, обаче доста добре съответства на живота и реализацията ми.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Напук на разнообразието от домови системи, се оказва че приумиците при изчисляване им не може да бъде приложено с еднаква сила, във всички области на земното кълбо. Например, колкото повече се приближаваме към полюсите, толкова повече зенита се отдалечава от положението на десетия знак, т.е. приближава се към Asc. Тази зависимост определя и големината на домовете, особено при системите, които разделят разстоянието между кардиналните точки, за да получат обхвата на междинните домове. Така или иначе, може да се окажем в ситуация, в която един дом да обхваша само няколко градуса, а други да вместват по два знака. Като вметка, ако тази чисто техническа подробност се вземе под внимание, то тълкуването на интерсептираните знаци ще отпадне, защото тяхната липса или наличност зависи от мястото, в което сме родени, без да има символно тълкуване.

Дори парадоксално, но равнодомната система на домовете, помирява прекрасно, от техническа гледна точка, всички противоречия на останалите домови системи. Още повече, че ако се върнем към изворите, домове, в сегашния смисъл на думата, са наричани знаците от зодиака – Овен е дом на Марс и тн. Съвременното астрологично понятие за „дом” е обозначавано със названието „топос” или място. Топосът, по размер е бил с обхвата на зодиакалния знак – т.е. 30 градуса, така че всеки знак е давал управлението си на даден знак с целия си обхват. От тази гледна точка, върховете на кардиналните оси вече не бележат началото на ъгловите домове, те вече са точки, които се движат в обхвата на един топос, до напускането му.

На база равнодомната домова система, могат да се направят и други интересни косвени връзки. Равенството между знак – дом, причислява към домовите системи и други деления на знаците. Дванадесетте дома покриват отговарят на броя на знаците, но в самите знаци могат да съществувам много подразделения, които също да се приравнят към домовете. Такива са деканите, които разделят обхвата на един знак на три равни чати, както и неравноделните терми. Но с оглед на прецизността и подробния анализ, ще обърна внимание на новенариите и дуоденариите. Новенарийте представляват разделение на знака на девет равни части, всяка с обхват от три градуса и една трета. Първият управител на поредицата от новенарии се поставя от управителя на кардиналния знак от даденото семейство. Например, всеки първи новенарий на водните знаци ще се управлява от Луната, следващите управители ще са съобразно последователността по реда на знаците. Дуоденариите или дуодите са по-известна система на подразделение, нямат нужда от пояснение.

Идеята ми беше, че ако разглеждаме „домовете” като „места”, то домовите системи могат да са многобройни, но преди всичко си остават градусите или 360-те дома в зодиака :)

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Стандартно се приема, че управителя на даден дом е планетата, която управлява знака, в който се намира върха на дома. До тук добре. Но проблем се появява, когато разгледаме значенията, с които са натоварени домовете. Те събират в себе си няколко, често пъти не свързани значения, които не се побират и не може да се индикират с един управител. Седми дом отговаря за брака, противниците и приятелствата. Ако управител на този дом е Венера и я разглеждаме в една натална карта, няма как да идентифицираме тази планета с всички значения, които носи дома, който управлява.

Това, което ми хрумна като еквивалент е да се използва системата на триплицитетите. При нея знаците от един елемент се управляват от три планети. Подреждането на управителите е различно, когато говорим за дневно и нощно раждане. Системата се състои в следното:

Огнените знаци

Дневни управители - Слънце, Юпитер, Сатурн

Нощни управители - Юпитер, Слънце, Сатурн

Земни знаци

Дневни управители - Венера, Луна, Марс

Нощни управители - Луна, Венера, Марс

Въздушни знаци

Дневни управители - Сатурн, Меркурий, Юпитер

Нощни управители - Меркурий, Сатурн, Марс

Водни знаци

Дневни управители - Венера, Марс, Луна

Нощни управители - Марс, Венера, Луна

Ако приложим системата от триплицитети, към домовете имаме една по богата картина на проявлението на този дом и отношението му с другите части от картата. Ако се върна на примера със седми дом, а той се управлява от воден знак, а раждането е дневно, лично аз поделям значенията на дома по следния начин - съпругата/съпруга - Венера, противниците - Марс, а приятелството - Луна. Получава се едно степенуване на значенията на дома, тръгва се от най-близкото ( партньора ), минаваме през противника, за да стигнем до общото под формата на сътрудници, колеги и тн. Тази идея не отнема правата на планетата, която управлява знака, намиращ се на върха на дома, но тогава вече говорим за наистина персонални характеристики.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте! Прочетох цялата тема дотук и имам следния въпрос: коя според вас е най-добрата домова система за изчисляване на хороскоп на човек, роден в Коми, Русия? Опитах с няколко различни системи, но всеки път нещата изглеждат различно и е доста объркващо за мен. Ще съм благодарна за всякакви полезни съвети!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Прочетох цялата тема дотук и имам следния въпрос: коя според вас е най-добрата домова система за изчисляване на хороскоп на човек, роден в Коми, Русия? Опитах с няколко различни системи, но всеки път нещата изглеждат различно и е доста объркващо за мен. Ще съм благодарна за всякакви полезни съвети!

 

 

Пред родените в северните ширини, проблема с домовата система наистина е сериозен. Този проблем при различните автори се решава по различен начин, често се препоръчва равнодомната система, но аз лично бих ти препоръчал домовата система на Региомонтанус. Но ако искаш сама да разбереш и да прецениш коя домова система действително работи в твоята карта е да експериментираш, а за да не се луташ може да прочетеш книгата на Владимир Горбацевич.

Линк към коментар
Share on other sites

Йордан, благодаря много за съвета! При използване на Плацидус се получават два интерсептирани дома, а при Региомонтанус само един. Смятам да продължа да разглеждам паралелно и двата варианта, докато си изясня за себе си кой е по-удачният.

 

mvm, проблемът при хората, родени в най-северните и най-южните ширини е, че домовете в хороскопа им не са разпределени равномерно. Т.е. при тях се наблюдават повече интерсептирани домове. Например, в хороскопа, който разглеждам, един от домовете е 8 градуса, а друг 50. Затова и исках съвет за подходяща домова система, която да отразява тези особености. Иначе смятам, че астрологията си работи винаги и навсякъде, независимо къде си роден.  

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...