Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да се справя с вегетарианството?


ania

Recommended Posts

Здравейте,

7 години бях вегетарианка, което доведе до доста здравословни проблеми - анемия, главоболие, потресаващ косопад (повече от 2/3 от косата ми опада) Нямах сила за нищо, едвам се влачех, имах чувството, че бавно умирам. В крайна сметка, с огромно нежелание и погнуса започнах да ям месо, това продължи 2 години. На 6-7-ия месец здравето ми драстично се подобри, имах сила, енергия, косата ми спря да пада, главоболието се разреди. Но после пак нещо ми прищрака и отново (повече от половин година вече) съм вегетарианка. Старото положение много много бързо се възвърна :( още на 2-3-ия месец, затова започнах да хапвам риба веднъж на 1-2 седмици. Естествено, това не даде никакъв резултат. Работата е там, че вече не мога да ям и риба, ужасно ме е гнус :huh: , просто само като я видя в чинията си и ми се обръщат червата, имам чувството, че ще повърна...и така спирам да ям дори и рядко риба. Не знам какво да правя със здравето си....косата толкова ми опада, че чак ми прозира кожата на главата :o , уморявам се много бързо...Приятелят ми ме обвинява, че сама съсипвам здравето си, превземам се и имам сериозни психологически проблеми :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Добре дошла ania!

Учил съм диетология 3 години и мисля че мога да кажа нещо... :hmmmmm:

Жените имат нужда от 1,5 пъти повече желязо от мъжете (заради месечното кръвотечение), а месото е богато на добре усвоимо (хемово) желязо, за разлика от почти всички растителни продукти. Каква ти е била анемията точно - сигурно желязодефицитна ? За повече информация ти препоръчвам следниите сайтове (и на двата има раздели за желязото):

Проф. д-р Стефка Петрова зa Вегетарианството-- http://dieti.gbg.bg/tema.asp?razdel=10&temaN=58

Американската Диетоложка Асоциация относно вегетариански режими на хранене -- http://vegebg.org/materiali/ada.html

:)

Дотук с моите предположения. Ходила ли си при лекар или диетолог който има представа от веге-хранене ? Ако не - отиди, моля те. Една кръвна картина ще покаже къде имаш дефицити или други особености, ако имаш. И ни дръж в течение тук, моля те.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Любо е прав! За желязото: овесени ядки, червено цвекло, ядки изобщо, сушени кайсии и т.н. Купи си една книга за витамини и минерали и чети. Онзи ден си видях кръвния тест след две и половина години вегетарианство. Желязото ми е високо, няма проблем. Съквартирантката ми не е вегетарианка и има анемия!

Просто си обърни внимание на диетата и внимавай да си набавяш всичко. Изобщо не е сложно.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Добре дошла ania!

Учил съм диетология 3 години и мисля че мога да кажа нещо... :hmmmmm:

Жените имат нужда от 1,5 пъти повече желязо от мъжете (заради месечното кръвотечение), а месото е богато на добре усвоимо (хемово) желязо, за разлика от почти всички растителни продукти. Каква ти е била анемията точно - сигурно желязодефицитна ? За повече информация ти препоръчвам следниите сайтове (и на двата има раздели за желязото):

Проф. д-р Стефка Петрова зa Вегетарианството-- http://dieti.gbg.bg/tema.asp?razdel=10&temaN=58

Американската Диетоложка Асоциация относно вегетариански режими на хранене -- http://vegebg.org/materiali/ada.html

:)

Дотук с моите предположения. Ходила ли си при лекар или диетолог който има представа от веге-хранене ? Ако не - отиди, моля те. Една кръвна картина ще покаже къде имаш дефицити или други особености, ако имаш. И ни дръж в течение тук, моля те.

:feel happy:

Не съм ходила на лекар, мразя да посещавам такива места :rolleyes: , пък и на лекарите много не вярвам.

Преди 3-4 години трябваше да си правя пълни здравни изследвания заради работа, и тогава излезе това за хемоглобина...Почнах да се тъпча с какви ли не препарати - желязо, вит. С, Б12 и всякакви други комб. витмани и минерали. Пиех по една шепа лекарства 3 пъти на ден. Психически на издържах, чувствах се като бабичка, която гълта по шепа хапчета и престанах да ги пия...Не мога да разбера как така има вегетарианци, коти са напълно здрави и пращят от здраве, а пък на мен толкова зле ми влияе?

Линк към коментар
Share on other sites

Любо е прав! За желязото: овесени ядки, червено цвекло, ядки изобщо, сушени кайсии и т.н. Купи си една книга за витамини и минерали и чети. Онзи ден си видях кръвния тест след две и половина години вегетарианство. Желязото ми е високо, няма проблем. Съквартирантката ми не е вегетарианка и има анемия!

Просто си обърни внимание на диетата и внимавай да си набавяш всичко. Изобщо не е сложно.

Ям такива продукти, но явно проблема е, че по принцип ям малко...и затова не мога да си набавя необходимото количество полезни вещества. Бихте ли ми казали, реално какви количества от тези храни поемете ежедневно?

Линк към коментар
Share on other sites

Малко, но консумирам пчелен прашец всеки ден. По една чаена лъжичка в малко кисело мляко. Много полезни вещества има, а нищожни калории. Пия пресни сокове. Ям ядки (не много). Изкльопах днес едни овесени ядки с малко сирене. После за вечеря една паница леща с филия хляб. Една салата от... цикория май му се вика на български, и един банан.

Много ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Моят опит е накратко следният:

1. Има много хора, които се чувстват идеално когато са здравословни вегетарианци, но са много по-малко, които са вегетарианци с 90% бели теста, захари, запържени ястия и други нездравословни, макар и вегетариански ястия - и все още си са добре, те имат големи приспособителни сили.

2. По-рядко, но не и като изключения, са хората, които даже и при добре балансирано вегетарианство са по-зле, отколкото когато ядят месо. Това е поради наследствена нагласа на обмяната на веществата и тук въпросът е защо човек иска да е вегетарианец. Ако е заради някаква напреднала духовна практика, заслужава си да положи усилия - и наистина има хора, които чрез много грижливо подбиране на храната и цял куп допълнителни здравни мероприятия са успели да се стабилизират във вегетарианството, въпреки първоначалните проблеми. Имам впечатлението, че много помагат дихателните упражнения и медитирането - явно намаляват загубите на енергия и същевременно подобряват усвояването. Ако от друга страна, човек не практикува напреднали практики и не иска да опитва да регулира вегетарианството си по трудния начин, просто може и да не е вегетарианец.

3. Освен лошо вегетарианство и скрити наследствени (или от минали живмоти?!) недобри за вегетарианство предразположения, чести причини за лошо усвояване на вегетарианската храна, са лошото й сдъвкване, запекът, колитъту жлъчно-чернодробните, щитовидните и други храносмилателни и обменни проблеми. Ако човек не знае, че ги има (не ходи и на лекари, които да ги открият) - тогава какво? необходими са поне някои основни изследвания; някои от споменатите признаци (а може би има и други?) говорят за възможни такива нарушения... Имам пациенти, които доста бързо си подобряват поносимостта след излекуването си; нямам досаттъчно данни за конкретния случай, но е възможно и тук да е така.

Линк към коментар
Share on other sites

Малко, но консумирам пчелен прашец всеки ден. По една чаена лъжичка в малко кисело мляко. Много полезни вещества има, а нищожни калории. Пия пресни сокове. Ям ядки (не много). Изкльопах днес едни овесени ядки с малко сирене. После за вечеря една паница леща с филия хляб. Една салата от... цикория май му се вика на български, и един банан.

Много ли е?

Не никак не е много...

Моята схема е следната: сутрин пия кафе и нямам никакъв апетит. Не мога да закусвам. Къмо обяд ям някакъв сандвич, понеже съм на работа и нямам възможност за нещо полезно като салата или прясно изтискан сок. Вечер хапвам навън нещо вегетарианско, често не си изяждам цялата порция...Понякога се въодушевявам да ям сушени кайсии и ядки, ям ги 2 дни и после някак си забравям, че е толкова важно да ги ям...

Линк към коментар
Share on other sites

Не никак не е много...

Моята схема е следната: сутрин пия кафе и нямам никакъв апетит.

Съвет: спираш кафето. Трудно е само в началото и се чувстваш отпаднала, после организмът ти се отблагодарява.

Къмо обяд ям някакъв сандвич, понеже съм на работа и нямам възможност за нещо полезно като салата или прясно изтискан сок.

Салатата си я вземаш откъщи в една кутия. Сока в бутилка. Става се за целта малко по-рано, но не ядеш боклуци.

Понякога се въодушевявам да ям сушени кайсии и ядки, ям ги 2 дни и после някак си забравям, че е толкова важно да ги ям...

Не забравяй. 25 грама на ден е препоръчително.

Някаква воля се иска, иначе нищо не става.

П.П. При мен сместа от ядките стои в една паница в кухнята (тиквени, слънчогледови, бадеми, лешници, орехи). Понякога и мимоходом си вземам малко и ги изяждам. Няма нужда за целта да се сяда на маса. Или си ги слагай в салата като немците, но аз това не го правя.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Скъпа, ania!

С дишането как си?

А с течностите?

Пии чай /поне няколко на ден/ и дишай чист въздух. Ходи сред природата и "флиртувай" със Слънчицето. Приемай билки.

Бъди здрава и Бог да те благслови, мила!

:sorcerer:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Не никак не е много...

Моята схема е следната: сутрин пия кафе и нямам никакъв апетит.

Съвет: спираш кафето. Трудно е само в началото и се чувстваш отпаднала, после организмът ти се отблагодарява.

Къмо обяд ям някакъв сандвич, понеже съм на работа и нямам възможност за нещо полезно като салата или прясно изтискан сок.

Салатата си я вземаш откъщи в една кутия. Сока в бутилка. Става се за целта малко по-рано, но не ядеш боклуци.

Понякога се въодушевявам да ям сушени кайсии и ядки, ям ги 2 дни и после някак си забравям, че е толкова важно да ги ям...

Не забравяй. 25 грама на ден е препоръчително.

Някаква воля се иска, иначе нищо не става.

Да, воля се иска, а аз все пренебрегвам храненто явно. Мисля си, че не е толкова важно и организма сам ще се справи, а това явно не става. Нямам явно правилно отношение към храненето.

Линк към коментар
Share on other sites

Именно хората, които зле понасят вегетарианството по ненаследствени причини (все още е възможно да си сред тях) са свикнали нищо да не ядат сутринта, че даже и течности не пият. Вземат пример от други вероятно със забавена обмяна, за които това е приемливо. Но особено предвид и депресивните реакции (неврохормоните се синтезират повемче сутринта) - добре е без да е калорична или трудно смилаема храната сутринта да е богата на лесно усвоими хранителни вещества - добрпе сдъвкани или смлени ядки или сурови семена (може и кълнове), плодове или прясно изцедени плодови или зеленчукови сокове и цветен прашец, както казва Азбуки и много полезен, може и до 1 супена лъжица, ако се понася добре. Вечерта - 1-2 чаени лъжички бирена мая, ако я намериш на прах, ако не 10-ина таблетки. И най-концентирраните вещества обаченяма да стигнат до всяка част на тялото при обезводняване - пиеш ли поне по 2 литра течности на ден, от които поне 2 чаши сутринта?

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам явно правилно отношение към храненето.

Сама го каза. Трябва да имаш желание да дадеш на организма си това, от което се нуждае - с Любов. Купи си една книжка и чети за витамините и минералите.

Линк към коментар
Share on other sites

Съвет: спираш кафето. Трудно е само в началото и се чувстваш отпаднала, после организмът ти се отблагодарява.

:thumbsup1: Кафето намалява усвояването на желязото! Едва след като опиташ нашите препоръки - или ако искаш иди на специалист по природолечение там - тогава може да се прецени дали това е била основно причината или има и друго...

Линк към коментар
Share on other sites

Съвет: спираш кафето. Трудно е само в началото и се чувстваш отпаднала, после организмът ти се отблагодарява.

:thumbsup1: Кафето намалява усвояването на желязото!

Мерси че ми припомни. Има заместители на кафе, ако много е свикнал човек на вкуса. Тук немците му викат Caro - прави се от препечена пшеница. Няма грам кофеин. Но ако го натъпчеш с бяла захар, пак е лошо.

Линк към коментар
Share on other sites

Ям такива продукти, но явно проблема е, че по принцип ям малко...и затова не мога да си набавя необходимото количество полезни вещества. Бихте ли ми казали, реално какви количества от тези храни поемете ежедневно?

:)

Според мен това е и причината за лошите симптоми при теб:

При жените, освен че поради месечната кръвозагуба се нуждаят от повече желязо, го има и това че се нуждаят от по-малко калории от мъжете и съответно по-малко ядене... ;) Поради което те поемат и по-малко желязо, въпреки че точно те се нуждаят от повече.

Препоръчва се комбинацията на плодове или зеленчуци (вит. C и плодовите киселини в тях усилват усвояването на желязо) и богати на желязо продукти (всички нерафинирани растителни храни, т.е. пълнозърнест хляб вместо бял, azbuki го е писала). С яденето е препоръчително да се избягва пиенето на черен/зелен чай и кафе защото техни вещества намаляват усвояването на желязо.

Пример за добри такива комбинации:

мюсли с пресни плодове/портокалов сок

кафяв ориз със зеленчуци (пипер напр.)

леща със салата от пресни зеленчуци/туршия

ядки с плод

и т.н.

Доброто дишане, смехът, разходките, медитацията също помагат.

Може да пиеш и добавки от водорасли - хлорела, спирулина, АФА или други... Те са много богати на желязо.

Има тук във форума някои лекари (Силвия във Варна и Кристиян в Пловдив, Добромир е бил лекар и е от София), които могат да ти препоръчат добър колега с отворено съзнание за веге-храненето. От кой град си ?

:feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Съвет: спираш кафето. Трудно е само в началото и се чувстваш отпаднала, после организмът ти се отблагодарява.

:thumbsup1: Кафето намалява усвояването на желязото!

Мерси че ми припомни. Има заместители на кафе, ако много е свикнал човек на вкуса. Тук немците му викат Caro - прави се от препечена пшеница. Няма грам кофеин. Но ако го натъпчеш с бяла захар, пак е лошо.

Пия много вода.

Кафето го пия заради кофеина, понеж ми е ниско кръвното, затова не мисля да прибегна към заместител или безкофеиново.

Книги за витамини и минерали имам предостатъчно, всичко съм изчела, добре съм информирана за много неща, НО!!! Сякаш на се отнасят за мен, просто не мисля за себе си :( все едно за мен не се отнася. Ако някой близък ми се оплаче от някакви здравословни проблеми, почвам да го хокам - ти това не правиш, онова не правиш, това не ядеш и т.н. А за себе си - не се замислям, като някакъв промит мозък съм :huh:

Апропо, пчелният прашец откъде се купува?

Линк към коментар
Share on other sites

А за себе си - не се замислям, като някакъв промит мозък съм :huh:

Апропо, пчелният прашец откъде се купува?

Никой не се нуждае повече от твоята любов от тебе!

Отделяй всеки ден известно време за себе си за да бъдеш сама със себе си.

Пчелният прашец може от магазини за здравословно хранене (във Варна има такъв до Чаталджа).

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Никой не се нуждае повече от твоята любов както ти!

Отделяй всеки ден известно време за себе си за да бъдеш сама със себе си.

Пчелният прашец може от магазини за здравословно хранене (във Варна има такъв до Чаталджа). А за себе си - не се замислям, като някакъв промит мозък съм :huh:

Апропо, пчелният прашец откъде се купува?

Никой не се нуждае повече от твоята любов както ти!

Отделяй всеки ден известно време за себе си за да бъдеш сама със себе си.

Пчелният прашец може от магазини за здравословно хранене (във Варна има такъв до Чаталджа).

Почти нямам време за себе си, като се прибера в 8 вечерта искам само да се изкъпя и да се просна на дивана. А имам доста интересни неща, които искам да правя...

Ще го потърся този чудодеен прашец в София, май в Халите има някакви магазини за здравословни продукти.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Мила ania,ако ти не се погрижиш за себе си май няма кой друг да го направи.

Ангажименти винаги ще има,но не пречи да си купиш 100 грама сурово кашу или фъстъци например ,не отнема време :) нито за купуване ,нито за консумиране,ако нямаш време и сили сутрин да си направиш пресен сок няколко ябълки или друг любим плод също не отнема време.

Изобщо иска малко дисциплина ,а после навика ще си свърши работата.

Не разбирам много ,но мисля че само месото махнато от менюто не дава кой знае какви разлики в храненето .

Все пак ядем разни неща с месо ,а иначе са просто разни неща.Замислих се понеже съпруга ми е спортист ,вегетарянец и яде по 2 пъти на ден,като доста от здравословните храни липсват в менюто му ,но няма здравословни проблеми,аз съм с анемия ,но също нямам проблеми.

Но и както ти казаха другите едни изследвания няма да ти се отразят зле ,поне ще знаеш на какво да наблегнеш.

Поздрави и успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето го пия заради кофеина, понеж ми е ниско кръвното, затова не мисля да прибегна към заместител или безкофеиново.

Книги за витамини и минерали имам предостатъчно, всичко съм изчела, добре съм информирана за много неща, НО!!! Сякаш на се отнасят за мен, просто не мисля за себе си :( все едно за мен не се отнася. Ако някой близък ми се оплаче от някакви здравословни проблеми, почвам да го хокам - ти това не правиш, онова не правиш, това не ядеш и т.н. А за себе си - не се замислям, като някакъв промит мозък съм :huh:

Кафето не е необходимо за организма. Ниското кръвно ще се подобри от по0-редовно и пълноценно хранене, физически упражнения и някои билкови тоници без кофеин. Имаш ярки симптоми за недостиг на серотонин - депресия с "изгубване" на себе си, липса на импулс да се направи нещо в тази посока, а само да се откликва за другите. Но както казва Пол Брег - който не вложи енергия (правилно) - той никога няма да има енергия! Опитът в днешното натоварено време при това сочи, че ако сутринта не се погриожиш за себе си, малко е вероятно да го направиш и до края на деня. Ставай 1 час по-рано, прави водни процедури, кратка гимнастика, дишане, самомасаж и релаксация (ако не можеш медитация), сутринта както ти казах осигурявай серотинина с витаминозен плод или сок плюс сурови ядки или кълнове, прибавяй и жълт кантарион, женшен, върбинка или друга тонизираща безкофеинова билка... Ако правиш това дори само сутринта, тоя 1 час многократно ще ти се отблагодари със здраве и висока работоспособност. Ако не го правиш обаче, не казвай, че това не действа! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир,

четох книгата от Грей, това за серотонина също (гениална е!), благодаря ти за инфото за нея... :)

Мисля че ania може да го постигне и просто като пие сутрин чай с мед, и един (изцеден или пресен) сладък плод...

Може за разнообразие и мюсли, което е накиснато от предния ден, заедно с пресен плод(ов) сок - типичната немска закуска, на която унас отговаря попарата :), и за която, ania, подчертавам - е нужно само 10минути! Попарата да е с пълнозърнест хляб. Може за разнообразие и кълнове.

Правене на любими неща сутрин (музика, книга, упражнения, контакт с близки...) също повишават серотонина, но ania има нужда и от пълноценни хранителни вещества.

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Цветният прашец е добър източник на витамини, минерали, аминокиселини. Една супена лъжица доставя на ортанизма необходимите за деня аминокиселини!!!! Само внимавайте какво купувате! Защото ако не е съхраняван правилно - на тъмно, при температура около или под нулата и без достъп на кислород - до 6 месеца се превръща в "слама". Ще си купите целулоза на висока цена. Не че не е полезно, но е скъпо! И не трябва да е влажен. Като го разтриете между пръстите нетрябва да се разпадат топченцата прашец.

Принципа на приемането му е следния. Прашеца трябва да се накисне в нещо, което съдържа вода поне 5 - 6 часа преди приемане. Пие се на гладно, най-добре сутрин и поне 30 минути след това е добре да не се яде друго.

Извинете ме, ако съм ви натоварил с мнага професионална информация!

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.
×
×
  • Добави...