Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дуел


Guest Еси

Recommended Posts

Силвия, никой не те нарича така. От къде го взе, не знам. И изобщо в тази тема не се говори за зло и добро (просто случайно се появиха тези две понятия.), а за промяната.

Аз просто задълбах малко повече по отношение на тази промяна - интересува ме фундаменталния въпрос-Творението на Твореца, който наричаме обикновено Бог, променя ли се или не?

Това е...

Линк към коментар
Share on other sites

Ани

...интересува ме фундаменталния въпрос-Творението на Твореца, който наричаме обикновено Бог, променя ли се или не?

Ама нали това точно говоря и аз в няколко поста назад - зависи кое наричате промяна.

Нашият народ го е изпял в една песен, за жалост превърната в кръчмарска, но съдържаща голяма истина за човешката същност и промяната в човека:

"Косите ще си почерня,

косите ще си почерня,

косите ще си почерня, ох, ама, аман.

Ала очите не мога."

Както знаем - в очите на човека се намира истината за него. Иначе - бои за коси колкото щеш. Духовни школи ги наричат някои.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Еси, проблемът добро - зло, не е в тази тема.

Ани, в притчата не е поставен проблем добро - зло, по много достъпен начин са разказани някой закони.

Защо ни се случва лошото и това е отговора на твоят въпрос.

Но ако сме създадени по образ Божий, ако нашето истинско Аз съдържа Неговите качества, то откъде се е взело лошото?
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте приятели отдавна събирам ценните мисли от портала и имах идея за тема в която може да се събират :)

Ценни мисли могат ли да имат участници от Портала или само достойно заминали си от този свят?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели отдавна събирам ценните мисли от портала и имах идея за тема в която може да се събират :)

Ценни мисли могат ли да имат участници от Портала или само достойно заминали си от този свят?

Има тема за цитати от мнения на участници: Това ми хареса :) и там има цитирани наистина ценни мисли на наши приятели от Портала

Редактирано от Ваня Златева
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели отдавна събирам ценните мисли от портала и имах идея за тема в която може да се събират :)

Ценни мисли могат ли да имат участници от Портала или само достойно заминали си от този свят?

Има тема за цитати от мнения на участници: Това ми хареса :) и там има цитирани наистина ценни мисли на наши приятели от Портала

... та питам се защо е това деление???

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам деление, двете теми са отворени по желанието на техния автор :rolleyes:

А не ти ли прави впечетление, че в едната има "ценни мисли" на хора не участващи в Портала.

След като беше преместен поста на един съфоромец, за когото ценна мисъл беше на един ЖИВ потребител на портала, и ми дойде да попутам - мислите на живи хора пишещи в Портала не са ли достатъчно ценни за тази тема?!

или трябва да има две теми за ценни мисли?!?

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам деление, двете теми са отворени по желанието на техния автор :rolleyes:

А не ти ли прави впечетление, че в едната има "ценни мисли" на хора не участващи в Портала.

След като беше преместен поста на един съфоромец, за когото ценна мисъл беше на един ЖИВ потребител на портала, и ми дойде да попутам - мислите на живи хора пишещи в Портала не са ли достатъчно ценни за тази тема?!

или трябва да има две теми за ценни мисли?!?

Сякаш се опитваш да мислиш. А Айнщайн е изрекъл:

"Великите духове винаги намират яростна опозиция сред посредствените. Посредствените не могат да разберат, когато човек не се придържа към безмислените предразсъдъци, а честно и смело използва своя интелект." (Алберт Айнщайн)

Според мен разликата идва в приемането. Ти се опитваш да мислиш може би а на някой му се струва, че му се правиш на велика, може би. НО това е грешка в процесирането, според мен.

Та Еси, правиш ли се на велика или се опитваш да мислиш?

П.П. За да няма недуразумения, аз в момента се правя на велик и за това така ми се струва.

Модераторска бележка: Моля да се придържате към формата на темата - събиране на ценни мисли

Редактирано от Ваня Златева
Линк към коментар
Share on other sites

Та Еси, правиш ли се на велика или се опитваш да мислиш?

Мечо, ако може и двете? :D

Разрешавам ти. А ти разрешаваш ли ми да постна това?

Откровението на Йоана

22

17. "И Духът и невестата казват:Дойди . И който чуе , нека рече :Дойди. И който е жаден, нека дойде. Който иска нека вземе даром водата на живота."

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели отдавна събирам ценните мисли от портала и имах идея за тема в която може да се събират :)

Ценни мисли могат ли да имат участници от Портала или само достойно заминали си от този свят?

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2::3d_064: има друга тема - "Това ми харесва" Поздрави!

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели отдавна събирам ценните мисли от портала и имах идея за тема в която може да се събират :)

Ценни мисли могат ли да имат участници от Портала или само достойно заминали си от този свят?

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2::3d_064: има друга тема - "Това ми харесва" Поздрави!

Ти не се радвай много, чееее...

Не виждам деление, двете теми са отворени по желанието на техния автор :rolleyes:

... ааа???

:rolleyes::D

харесването не равно на ценното? така ли?

Та когато аз реша че нещо е ценно за мен, трябва да мине през одобрението на модератор за да остане в темата "ценни мисли от портала" иначе отива в "това ми харесва".

Това се нарича свобода на словото, нали???

Администраторска бележка: В този форум не е разрешено коментирането на модераторски действия. Потребители, които си го позволят, акаунтите им се затварят.

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

Еееееееееееееее защо всичко трябва да се превръща в спор!??!! Всички сте ми ценни едното е като книга, другото като жива книга, кое е по-ценно!??!?! Само Бог ( в човека) знае. Есиииии :3d_064::3d_064::3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

Еееееееееееееее защо всичко трябва да се превръща в спор!??!! Всички сте ми ценни едното е като книга, другото като жива книга, кое е по-ценно!??!?! Само Бог ( в човека) знае. Есиииии :3d_064::3d_064::3d_064:

ДА, това е и моят призив!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Благодаря на Никола Дамянов за изказаното мъжко мнение по въпроса

Защо пропускате Добромир? Защото не е толкова гръмогласен ли? Не го бройте за жена, моля, и дано ми разбирате чувството за хумор.

Диана, еврика, всеки казва и верни неща. Е, и? То иначе нямаше да има смисъл да се говори. Въпросът е КАК го прави и с какви МОТИВИ.

Колкото до личните нападки, за които говори Никола (и което се отнася до независимо изказано мнение за начина му на общуване с хората), жалко че не си пазя бисерите от преди месеци, в които ми се казва, че някой си (кой ли?), не се интересува изобщо как се чувства някой друг (колко духовно!)и че за него само е важно да каже истината (Боже опази от толкова пророци под слънцето - за подробности четете Елин Пелин). Другото беше, че дори е доволен, че бръкнал не където трябва и че това имало връзка с раздаване на горчиви хапчета за нечие лечение. И лекари се извъдиха много...

Е... Моето мнение. Остави го да си чупи главата, не си струва. И пази Боже сляпо да прогледа. Трето, само призив, без поучения: Не се вземайте прекалено насериозно. Пречи на духовния път.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Никола Дамянов за изказаното мъжко мнение по въпроса

Защо пропускате Добромир? Защото не е толкова гръмогласен ли? Не го бройте за жена, моля, и дано ми разбирате чувството за хумор.

:) В никакъв случай, имах предвид последните 10 поста.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Никола Дамянов за изказаното мъжко мнение по въпроса

Защо пропускате Добромир? Защото не е толкова гръмогласен ли? Не го бройте за жена, моля, и дано ми разбирате чувството за хумор.

:) В никакъв случай, имах предвид последните 10 поста.

А сега да видим, предвид логореята, кой се проявява повече като жена? ;)

П.П. По въпроса за изневярата, умирам да слушам мнения на хора, които нямат и грам такава опитност. На чужд гръб и сто тояги са малко, това го знаем.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Кой по точно няма грам опитност????

Линк към коментар
Share on other sites

Присъединявам се към последните две мнения и отивам да спя!

Вярно е, че е тъпо да коментират хора, които не са изпитали нещо на гърба си. На чужд гръб и сто тояги... нали знаете!

Линк към коментар
Share on other sites

"айде стига морал, и аз съм човек".

Доста опростенческо. Не мисля, че някой е твърдял това (от "неразумните" и "безпринципни" жени на форума). Къде го прочете?

Наистина, все едно си говорят хора и май не се четат. На това ми прилича тази тема. Споделих нещо за личния живот - изкараха ме участик в изневяра и какво ли не беше още (с човек, с който почти не си говоря и с който никога не съм имала друг освен духовен контакт?). Ами четете наистина какво е писал другия, че се губи нишката иначе. И отчетете факта, че промените в съзнанието и отношението към едно нещо са различни от действията!

П.П.П. Другата идея, която ме впечатли, беше за жената като средство за разплод. Не че подценявам детеродните функции на жената, но говоря точно за гореописаното отношение към нея. За изненада на всички, да изброя и други функции на жената: Като източник на творческо вдъхновение, душевно богатство, страст, живот, мъдрост, просветление... Довършете списъка на Даровете на Шакти! Сигурна съм, че имате въображение!

Модераторска бележка: Мнението е преместено от тук

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

За изразяване на езотеричното знание се използват предимно символи и метафори, друга възможност просто няма и от тази гледна точка българският език е по-подходящ от много други езици. Мисля, че Учителя преди всичко иска да ни каже, че съвсем не е задължително да търсим в чуждите езици.

Всеки език има своите особени изразни средства, които са уникални за него и психологията на народа, който го говори. Някои неща има в повече, някои в по-малко. По тази линия езиците не се делят на по-добри и по-лоши. Възриемаме като по-добър нашия си, защото не познаваме достатъчно другите.

Никога не съм се стремяла към езотерично знание (за разлика от много хора на този форум). То само идва при мен. Чрез вдъхновението и любовта, с които си преследвам заниманието с въпросните "чужди" езици (чужди само в този живот?) и много други неща.

Никога не съм се занимавала с "чужди" езици, защото не ми е бил важен българският (макар и да обясних, че ми е писнало от българския манталитет, да). И ето, сега тъкмо имам възможност да споделя, че ми вадят очите две правописни грешки на този форум, повтарящи се вече на сто места: особенно и обеснение. Пише се особено и обяснение. Второто май дори в правилата на форума го има грешно написано.

Старая се, макар и да не живея от години в България, да пиша грамотно, доколкото е възможно, за да се поддържа тази (залязваща) традиция на братята, които впрочем са почти директни участници в кръщението ми.

П.П. За евреите... Тяхната религия, с която напоследък покрай езика се запознавам, или по-точно с мистичната им традиция, ми прави впечатление с едно нещо: Това е единствената от трите религии на Писанието, която не е отрекла науката или най-малкото не я вкарва в някакви елементарни догматични стереотипи на мислене. Напоследък четох едни равински писания за това, че науката без вътрешната Тора е мъртва (учен без вътрешен водач, впрочем тора значи упътване, е заникъде), но и че науката и емпиричното знание е средство за преоткриване на Бога. Бог се крие във всяка една брънка от сътворението, което ни е дадено, за да го опознаем, разучим и чрез това да израстваме.

Буквите е добре да се познават - и чак после започват теориите за това какво се крие зад тях. Опитайте се да схванете нещо от кабала без да познавате азбуката и езика. Всичките ви занимания ще са лишени от здрава основа. Здравата основа - това е науката. Имате ли я, летете си наволя. Ако я нямате, поне слушайте пък и почакайте малко с "езотеричното" познание.

П.П.П. Коптският е езикът на православните християни в Египет, сроден на древноегипетския и последният оцелял наследник на този език. Всъщност чрез коптския се интерпретират египетските йероглифи (иначе не бихме знаели изобщо как да ги четем, египетското писмо записва само съгласни). За "бохарски" език не съм чувала. Предполагам, че е измишльотина на поредния великобългарски философ. Паралелите между този мистериозен език и коптския са просто зашеметяващи. По тази логика може да сравнявам български с марсиански и от това да си направя цяла теория за звездния произход на българите.

Не че не чета между редовете, ама и написаното чета :rolleyes:

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки език има своите особени изразни средства, които са уникални за него и психологията на народа, който го говори. Някои неща има в повече, някои в по-малко. По тази линия езиците не се делят на по-добри и по-лоши. Възриемаме като по-добър нашия си, защото не познаваме достатъчно другите.

С това съм съгласна.

Никога не съм се стремяла към езотерично знание (за разлика от много хора на този форум). То само идва при мен. Чрез вдъхновението и любовта, с които си преследвам заниманието с въпросните "чужди" езици (чужди само в този живот?) и много други неща.

От този ти пост лъха нервност, нежелание за разбиране на другите и дори лека агресия. Всичко това не е характерно за човек овладял себе си и постигнал някакви езотерични познания по пътя на вдъхновението и любовта.

Никога не съм се занимавала с "чужди" езици, защото не ми е бил важен българският (макар и да обясних, че ми е писнало от българския манталитет, да). И ето, сега тъкмо имам възможност да споделя, че ми вадят очите две правописни грешки на този форум, повтарящи се вече на сто места: особенно и обеснение. Пише се особено и обяснение. Второто май дори в правилата на форума го има грешно написано.

Старая се, макар и да не живея от години в България, да пиша грамотно, доколкото е възможно, за да се поддържа тази (залязваща) традиция на братята, които впрочем са почти директни участници в кръщението ми.

Когато един човек изчерпи всички аргументи обикновено се хваща за правописа на опонентите си. Това ти мнение е типиче пример за правилно писане на един език към който нямаш май никаква любов. Или си накипяла в момента с нещо на народа от който произлизаш.

П.П. За евреите... Тяхната религия, с която напоследък покрай езика се запознавам, или по-точно с мистичната им традиция, ми прави впечатление с едно нещо: Това е единствената от трите религии на Писанието, която не е отрекла науката или най-малкото не я вкарва в някакви елементарни догматични стереотипи на мислене. Напоследък четох едни равински писания за това, че науката без вътрешната Тора е мъртва (учен без вътрешен водач, впрочем тора значи упътване, е заникъде), но и че науката и емпиричното знание е средство за преоткриване на Бога. Бог се крие във всяка една брънка от сътворението, което ни е дадено, за да го опознаем, разучим и чрез това да израстваме.

Да, виждам, че май евреите са ти по-мили от българите. B) Аз имам приятели и познати евреи. Добри хора са. Но в тяхната религия има заложена голяма студенина и омраза към неевреите, към всичко чуждо. Ето какво ме кара да мисля така:

Цитати от талмуда :

Abhodah Zarah Не общувайте с неевреи, те проливат кръв.

Kerithuth Евреите се наричат хора, християните не са хора.

Nilkhoth Maakhaloth Християните са идолопоклонници, не общувайте с тях.

Abhodah Zarah Християните са мръсни, защото те не са от Синайската планина.

Makkoth Невинен си в убийство, ако намерението ти е да убиеш християнин.

Zohar Раждаемостта на християните трябва да се намали осезателно.

Iore Dea Изгнание за този евреин, който продаде земя на християнин.

Babha Bathra Всяка християнска собственост принадлежи на този евреин, който пръв предяви претенции.

Babha Kama Позволено е да измамиш християнин.

Zohar Евреите винаги трябва да се опитват да измамят християнина.

Hilkhoth Akum Не спасявайте християни, когато са в смъртна опастност.

Hilkhoth Akum Покръстените евреи трябва да получат смъртно наказание. Choschen Ham 9425, 5) Тези, които не вярват в Тората трябва да бъдат убити.

Pesachim Не са необходими молитви, когато обезглавите някого в деня на Шабат.

Hilkhoth Akum Или ги отвърнете от тяхната вяра или ги убийте.

Zohar Изтреблението на християните е необходима жертва.

Ialkut Simoni Да пролееш кръвта на християните e добро дело и е жертвоприношение към Бога.

Тези закони прозират дори и в Библията – Стария Завет:

Изход, глава 12

43. И рече Господ на Моисея и Аарона: ето наредбата за пасхата: никой чужденец не бива да яде от нея;

44. а всеки роб, купен със сребро, след като го обрежеш, може да яде от нея;

45. преселник и наемник не бива да яде от нея.

Второзаконие, глава 14

21. Не яжте никаква мърша; дай я на чужденеца, който е в твоите жилища, нека той я яде, или продай му (я), защото ти си народ свет за Господа, твоя Бог. Не вари яре в млякото на майка му.

Второзаконие, глава 15

1. В седмата година опрощавай.

2. Опрощаването пък се състои в това: всеки, който е дал назаем на ближния си, да опрости дълга и да го не дири от ближния си, или от брата си, понеже е прогласено опрощаване заради Господа (твоя Бог);

3. от чужденец дири, а каквото имаш твое у брата си, опрости му го,

4. за да нямау тебе сиромах; защото Господ ще те благослови в оная земя, която Господ, Бог твой, ти дава като дял, за да я получиш в наследство,

Второзаконие, глава 23

20. на чужденец давай с лихва, а на брата си не давай с лихва, за да те благослови Господ, Бог твой, във всички твои работи в земята, която отиваш да я завладееш.

Книга на пророк Йезекия, глава 44

9. Тъй казва Господ Бог: никой син на чужденка, необрязан по сърце и необрязан по плът, не бива да влиза в Моето светилище, дори и оня син на чужденка, която живее сред синовете Израилеви.

Обвиняваш българите в национализим и едва ли не шовинизъм, цитираните от мен думи на П. Дънов ти извадиха очите и не спря да ги ругаеш. А да си срещала някъде в официалната религия на България или в учението на Беинса Дуно такава непримиримост и дори омраза към всичко, което не е българско? В България наистина има националистични формации, както във всяка друга страна, но те не са част от държавната политика, не са част от православието и дори не са характерни за българите. Съвсем малък процент са.

Буквите е добре да се познават - и чак после започват теориите за това какво се крие зад тях. Опитайте се да схванете нещо от кабала без да познавате азбуката и езика. Всичките ви занимания ще са лишени от здрава основа. Здравата основа - това е науката. Имате ли я, летете си наволя. Ако я нямате, поне слушайте пък и почакайте малко с "езотеричното" познание.

Нямам намерение да вниквам надълбоко в Кабалата тъй като това не е моят път. Не я отричам, но съм прела Христовите принципи за пътеводител и Новия Завет. Ето някои неща от там за затъването в буквите:

Послание на ап. Павел до римляните,

гл.2

28. Защото не онзи е иудеин, който е такъв по външност, нито онова е обрязване, що е външно, върху плътта;

29. а онзи е иудеин, който вътрешно е такъв, и онова е обрязване, що е в сърцето, по дух, а не по буква: нему похвалата иде не от човеци, а от Бога

Гл. 7

6. но сега, като умряхме за закона, чрез който бяхме свързани, ние се освободихме от него, за да служим Богу с обновен дух, а не по вехтата буква.

Второ послание на ап. Павел до коринтяните, гл. 3

2. Вие сте нашето писмо, написано в сърцата ни, което узнават и четат всички човеци;

3. вие се явявате, че сте писмо Христово, стъкмено чрез нашето служение, написано не с мастило, а с Духа на живия Бог, не върху каменни скрижали, а върху плътени скрижали на сърцето.

4. Такава увереност в Бога имаме чрез Христа,

5. но не затова, че сме способни да помислим нещо от себе си като от нас си; напротив, способността ни иде от Бога:

6. Той ни е дал способност да бъдем служители на новия завет, не на буквата, а на духа; защото буквата убива, а духът животвори.

7. И ако служението на смъртта по букви, издълбано на камъни, беше тъй славно, че синовете Израилеви не можеха да се взират в лицето на Моисея поради преходната сияйност на лицето му,

8. то как не ще бъде много по-славно служението на духа!

9. Защото, ако служението на осъждането е славно, то много повече служението на оправданието изобилва със слава.

Предполагам, че доста се отдалечихме от темата за славянството, поради което май твоят пост и отговорът ми на него ще отпътуват към „Дуели“. Но за това ще решават все пак останалите модератори и админи. B)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...