Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Суеверието?


Ани

Recommended Posts

Какво е според вас суеверието?

Къде е разликата между вярата и суеверието?

Между духовните практики и суеверните такива?

Астрологията, нумерологията – кога могат да се изродят в суеверие?

А магията?

Защо много хора предпочитат да решават проблемите си с магия, с различни окултнти практики? Дори когато се отнася за здравословни проблеми, някой е готов да даде стотици левове на жена да му бае, а при лекаря не иска да си плати и потребителската такса? Нямам предвид нетрадиционната медицина!

Не видях в Портала тема за суеверието, но има за баенето , за магията, за знаците около нас и т.н.

Ето моето мнение:

Sleep-goya.jpg

сънят на разума ражда чудовища

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А, Бина ме е изпреварила. И аз се канех да отворя тема: "Суеверието. Има ли зрънце истина?" Стигнах до интересни изводи, като се замислих за суеверията, защо и как са възникнали, защо са точно такива ...

Но не бих искала да накланям везните в определена посока, ще ми е интересно да чуя първо вашите мисли по този въпрос!

Линк към коментар
Share on other sites

А, Бина ме е изпреварила. И аз се канех да отворя тема: "Суеверието. Има ли зрънце истина?" Стигнах до интересни изводи, като се замислих за суеверията, защо и как са възникнали, защо са точно такива ...

Но не бих искала да накланям везните в определена посока, ще ми е интересно да чуя първо вашите мисли по този въпрос!

Според мен суеверието е антипод на вярата. Когато вярата липсва, или е значително малко, идва суеверието. Това са вярвания в неща на които не можем да си отговорим. Понякога това могат да бъдат и утвърдени през вековете вярвания.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене в суеверието винаги присъства известно количество фатализъм. Вярата и суеверието наистина в много отношения са противоположни. Суеверието поставя граници. То "предопределя", че нещо ще се случи и "ограничава" другите възможности. Вярата не търпи ограничения, за нея няма невъзможни неща. Също така вярата винаги е насочена към положителни следствия, докато следствията при суеверието по-често са отрицателни. Самото суеверие обикновено е съпътствано със страх, съмнение или дори примиренчество - неща, които са несъвместими с вярата. Суеверието произхожда от традициите, вярата е насочена към новото, към това, което не е било постигнато до този момент, към развитието. Суеверието ни тегли назад, към старото, докато вярващият винаги е устремен към бедещето.

Линк към коментар
Share on other sites

Отворих темата за суеверието тъй ката доста често започнах да се сблъсквам с него. Ето няколко пресни примера. <_<

Във входа в който живея някой слага разни буркани с жълтъци и свещи пред вратите на двата апартамента от първия етаж, при което изпадат в криза не само живеещите в тях, но и доста голяма част от другите обитатели. Това от две години. Преди няколко дена вратата на единия от тези апартаменти беше напръскана с нещо червено и жената, която живееше там се съсипа да се ядосва докато я миеше.

На Игнажден бях поканена на гости в един апартамент от входа. Още на вратата, тъй да се каже :wub: ме попитаха нося ли пари в себе си. Кой тръгва с пари от 7-я до 4-я етаж?! Носех плодове, но и това било лошо-не бивало да изнасям на този ден нищо от къщи! B)

Ученик се срива с успеха си. Майка му идва лично в училището и ми обяснява със сълзи на очи, че му е направена магия. Истината е, че момчето е безнадежно влюбено в своя съученичка, но тя не му обръща никакво внимание. -_-

Но върхът беше, когато много близки мои роднини заявиха, че им е направена магия и ще трябва да дадат към 1000лв. на разни “специалисти” за развалянето й. Едвам успях да ги кандардисам да отидат на църква, киприяновите молитви излизат по-евтино, макар че аз и на тях не вярвам.

Диана, казваш има ли нещо истинско в суеверието. Не знам.

Лично аз нямам никакви проблеми нито с черните котки, нито с числото 13. :rolleyes: Но има други ситуации при които съм забелязала някаква закономерност.

Проблемът за мен е другаде. Защо хората така масово започнаха да вярват в магиите и още по-лошо, да ги практикуват, при това за зло най-вече? Докато бях атеистка смятах, че който се занимава с такива неща значи вярва и в Бога. Но сега се оказва, че не съм била права.

След 89-та година покривалото на официалната идеология, диалектическият материализъм на Маркс и Енгелс се вдигна.Но това което се показа отдолу съвсем не е ”скриваната” от комунистите Вяра в Бога, а диво езическо суеверие, което явно е било е било заспало в душите на много хора и 10-ти ноември го разбуди.

Мария, суеверието е антипод на вярата, но и чист атеизъм май не е? Защото атеистите, поне тия от марксистката школа, са далече от суеверието. :hmmmmm:

Станимире, виждала съм както в православните храмове, така и при членовете на Бялото братство вярата и суеверието да вървят ръка за ръка. Но при тях се допуска леко и безобидно суеверие.

Проблемът ми е тая мания по магиите. Според мен това си е чисто заспиване на здравия разум, даден ни като инструмент във физическия свят. Затова се сетих за прочутата картина на Гоя. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Отворих темата за суеверието тъй ката доста често започнах да се сблъсквам с него. Ето няколко пресни примера. <_<

Във входа в който живея някой слага разни буркани с жълтъци и свещи пред вратите на двата апартамента от първия етаж, при което изпадат в криза не само живеещите в тях, но и доста голяма част от другите обитатели. Това от две години. Преди няколко дена вратата на единия от тези апартаменти беше напръскана с нещо червено и жената, която живееше там се съсипа да се ядосва докато я миеше.

На Игнажден бях поканена на гости в един апартамент от входа. Още на вратата, тъй да се каже :wub: ме попитаха нося ли пари в себе си. Кой тръгва с пари от 7-я до 4-я етаж?! Носех плодове, но и това било лошо-не бивало да изнасям на този ден нищо от къщи! B)

Ученик се срива с успеха си. Майка му идва лично в училището и ми обяснява със сълзи на очи, че му е направена магия. Истината е, че момчето е безнадежно влюбено в своя съученичка, но тя не му обръща никакво внимание. -_-

Но върхът беше, когато много близки мои роднини заявиха, че им е направена магия и ще трябва да дадат към 1000лв. на разни “специалисти” за развалянето й. Едвам успях да ги кандардисам да отидат на църква, киприяновите молитви излизат по-евтино, макар че аз и на тях не вярвам.

Диана, казваш има ли нещо истинско в суеверието. Не знам.

Лично аз нямам никакви проблеми нито с черните котки, нито с числото 13. :rolleyes: Но има други ситуации при които съм забелязала някаква закономерност.

Проблемът за мен е другаде. Защо хората така масово започнаха да вярват в магиите и още по-лошо, да ги практикуват, при това за зло най-вече? Докато бях атеистка смятах, че който се занимава с такива неща значи вярва и в Бога. Но сега се оказва, че не съм била права.

След 89-та година покривалото на официалната идеология, диалектическият материализъм на Маркс и Енгелс се вдигна.Но това което се показа отдолу съвсем не е ”скриваната” от комунистите Вяра в Бога, а диво езическо суеверие, което явно е било е било заспало в душите на много хора и 10-ти ноември го разбуди.

Мария, суеверието е антипод на вярата, но и чист атеизъм май не е? Защото атеистите, поне тия от марксистката школа, са далече от суеверието. :hmmmmm:

Станимире, виждала съм както в православните храмове, така и при членовете на Бялото братство вярата и суеверието да вървят ръка за ръка. Но при тях се допуска леко и безобидно суеверие.

Проблемът ми е тая мания по магиите. Според мен това си е чисто заспиване на здравия разум, даден ни като инструмент във физическия свят. Затова се сетих за прочутата картина на Гоя. :rolleyes:

Между магия и суеверие има голяма разлика Бина. А що се отнася до марксистите , аз съм се сблъсквала с мнаго от тях, които са суеверни. Да не ти кажа, че сега станаха и по-вярващи от ппапата.

Според мене в суеверието винаги присъства известно количество фатализъм. Вярата и суеверието наистина в много отношения са противоположни. Суеверието поставя граници. То "предопределя", че нещо ще се случи и "ограничава" другите възможности. Вярата не търпи ограничения, за нея няма невъзможни неща. Също така вярата винаги е насочена към положителни следствия, докато следствията при суеверието по-често са отрицателни. Самото суеверие обикновено е съпътствано със страх, съмнение или дори примиренчество - неща, които са несъвместими с вярата. Суеверието произхожда от традициите, вярата е насочена към новото, към това, което не е било постигнато до този момент, към развитието. Суеверието ни тегли назад, към старото, докато вярващият винаги е устремен към бедещето.

:thumbsup2:

Станимир, разсъждаваш съвършено точно като мен

Линк към коментар
Share on other sites

....

Между магия и суеверие има голяма разлика Бина.

.....

По отношение на магията имам предвид "любителската", не истинската, която е по силите на много малко хора. Но това е просто друга тема. Безмозъчната имитация на разни магически действия според мен е суеверие.

...

А що се отнася до марксистите , аз съм се сблъсквала с много от тях, които са суеверни. Да не ти кажа, че сега станаха и по-вярващи от папата.

...

Значи не са били истински марксити, а имитация на такива с цел облага.

Линк към коментар
Share on other sites

Някои са така, нагаждат се; но интересното е, че има и такива, които просто страдат от подсъзнателни суеверия. Никой не е изцяло атеист, нито изцяло вярващ, има влияния, повечето недоосъзнати, от редица животи, човек когато е варвал и не е вярвал в какво ли не... Човекът е светогледна мозайка, само че на повърхността изплуват ту едни, ту други впечатления...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Много са ми смешни българите със суеверието да не си оставяш чантата на земята, че нямало да имаш пари :)

Защото съм свикнала да не ми пука и ми беше писнало малко от тия (иначе добронамерени) коментари, изработих си отговор: Немците си хвърлят чантите на земята (вярно е, хич не им пука) и имат много пари. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Зависи кой какво влага в думичката суеверие и как по-скоро си я тълкува.

Аз не съм толкова скептично настроена към тази дума.

Е, ако Фатализъм не е = на суеверие, ако е равна и аз не вярвам в тях.

Но според мен при всеки човек си е различно.

На някои не им върви на петък 13-ти, или като им мине черна котка път и започват едни сцени едни тюхкания, оле-мале...на други пък безкрайно много им върви точно тогава. Така, че си е различно и няма нищо лошо ако някой вярва, че като се върне няма да му върви, нека си го спазва, като важен момент е да не забравяме в случая, че дори една лъжа сто пъти повторена става истина и при тези вярвания играе роля и нашето мислене.

Е, суеверия, фатализъм, поверия, в какво ли да вярваме вече....ами кой в кавото си поиска.

Моето суеверие, е че утре ще е по-по-по.

А, дано!

Линк към коментар
Share on other sites

Аха не визирах буквалния смисъл на думата :3d_051:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имах предвид не разни магии, или по-скоро псевдомагии, за които говори Бина, а тези дребни и широко разпространени суеверия от типа на:

Да чукнем на дърво, за да не чуе дявола ...

Плисни пред него вода, за да му върви по вода ...

Да не ти мине (черна) котка път ...

Ако първият срещнат човек сутринта носи пълна чанта, на хубаво е, ще имаш успешен ден ...

и т.н.

Как и защо са се появили? Имат ли смисъл? Действат ли? Вярвате ли в тях? Правите ли ги?

Линк към коментар
Share on other sites

Да не ти мине (черна) котка път ...

Напомни ми за майка, "загубила си ума си" бяха думите й, когато разбра, че съм си взела ЧЕРНА котка :D

Дори не искаше и на снимка да я види :D

След 2 години с проявена от мен мекота ;) разбра, че дъщеря й все още е читава и започна да се интересува как е "негърчето" :D

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен суеверията идват, защото хората се страхуват от това да погледнат истината /в повечето случаи-бягство от проблема/. Но те са част от пътя ни или по-скоро от опознаването на света...Умът и съвестта ни удобно търсят обяснения някъде отвън, но не и да се вгледаме първо в себе си. Страховете са лош съветник. А и начин, средство за манипулиране на съзнанието. Страхливият човек лесно се манипулира, поддава се на внушения....

Както казва Станимир суеверията са свързани с някои езически традиции. Вярата липсва, защото вярата в Бога е вяра в доброто и Любовта. Но ако я няма вътре и отвън ще липсва.

Магии се правят обикновено от слаби и страхливи хора с голямо его, с целите, които посочих. Магията е и отнемане на положителна енергия, може дори и физически да поразява, но наистина са малко истинските. Най-добрият лек е безусловната Любов-изпитано ;)

Себепознанието е много важно, за да можем своевременно да усещаме опитите за чуждо влияние, както и да се пазим от самовнушения. Нежна ни е вяра в доброто, в себе си и в света около нас... :hypocrite::wub:

Да чукнем на дърво, за да не чуе дявола ...

Плисни пред него вода, за да му върви по вода ...

Да не ти мине (черна) котка път ...

Ако първият срещнат човек сутринта носи пълна чанта, на хубаво е, ще имаш успешен ден ...

и т.н.

Как и защо са се появили? Имат ли смисъл? Действат ли? Вярвате ли в тях? Правите ли ги?

Мисля, че до определен момент от развитието на човека са вършели работа. Това е един вид програмиране на нещо добро или предпазване от лошо. Т. е., записва се код в подсъзнанието ни. Някаква вяра, но недостатъчна. Все пак вярата и знанието ни дават пълнота, за да не стигаме до суеверия.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Поверието да се носи сребро на високосна година суеверие ли е? Или има връзка между свойствата на среброто и изравняването на човешкия календар с реалното движение на планетите?

Имам нужда от отговор. Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би за това да се носи сребро през високосните години има някакво разумно обяснение (въпреки това аз продължавам да си нося едно златно пръстенче :) ). Но тука въпросът е дали търсим това разумно обяснение или просто от страх, че може да ни се случи нещо неприятно, започваме да носим сребро, без да се интересуваме защо. Тук се открива още една разлика между вярата и суеверието - вярата винаги е свързана с разумно обяснение. Тук вероятно някои ще възразят, но разумното обяснение винаги присъства, дори и да не го съзираме, да е над моментните ни възможности за осмисляне. Това е и смисълът на вярата - да излезем от себе си, от нашите ограничения и предразсъдъци, но въпреки всичко пак си оставаме в разумния свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, ако има истинска връзка между свойствата на среброто и изравняването на човешкия календар с реалното движение на планетите, то това според мен не е суеверие. Но аз не съм запозната с тази връзка и следователно ако нося сребро през високосните години, то проявявам суеверие. :rolleyes:

Суеверие според мен е предрасъдък, състоящ се в това, човек да приема за реалност неведоми (за него) сили, способни да предвещават бъдещите събития и даже да влияят на тях. Допуска се, много често неосъзнато, че в тези сили може да се намери защита при известни компромиси от страна на човека. Това може да се изразява в носене на талисмани, татуировки, магически жестове и др. Вярва се сляпо в разни предмети, събития, местности. Да облечеш нещо наопаки, дори да простреш нещо наопаки, да ти пресече черна котка пътя, числото 13. Много са.

Но под думата суеверие, различните идеологии, религии и учения разбират различни неща.

Например според марксистката идеология, суеверие е дори вярата в Бога, да не говорим за магиите, ясновидството, астрологията и т.н. Пак се сещам за прочутия роман на Булгаков, Майсторът и Маргарита, който цитирах в този форум по друг повод. Авторът там много тънко (по времето на Сталин все пак го е писал) се е подиграл на тази идиеология. Може би под въздействието на възпитанието ми от първите седем години, които оставят доста голяма следа в психиката на човека, включих към суеверието магиите. Все още не съм наясно доколко те влизат в това понятие. :hmmmmm:

Според адвентистите пък, суеверие е кръстенето, иконите, спиритизма и т.н.

Понякога думата суеверие служи като ограничител, което вече не ми харесва.

В православната църква, като че ли тези ограничители са най-малко в сравнение с другите църкви, но и там ги има.

Най-малко ограничителят суеверие съществува в езотеричните учения. Тук свободата е пълна. Но може би затова много често последователите на тези учения най-често затъват в суеверието и заместват с него истинските Вяра и Знание. Прави ми впечатление, че Учителят много често акцентира върху това понятие в своите беседи и го сравнява с истинсата Вяра.

Ако ние вярваме, ние трябва да обосновем нашата вяра. Защо вярваме? Да сме готови да дадем един разумен отговор, на какво се базира вярата ни, трябва да имаме здрава основа, за да сме готови да дадем един разумен отговор. Казват: „Трябва да имаме едно верую“. Защо? Новата наука, новото Божествено учение поставя всичките неща на един велик вътрешен опит. Туй, което не можете да опитате, не го приемайте. Туй, което не можете да опитате, не вярвайте в него. Можеш да вярваш в Истината, туй, което е опитано, в него може да се вярва. А сега в нас са натрупани толкова суеверия, в какво ли не вярваме? Сега някоя баба вярва в магията, а всички учени се смеят. Но колко учени има, които вярват в повече глупости, отколкото бабата!

Прави правете Неговите пътеки!

и

Голяма вяра трябва да има човек в живота! Без вяра нищо не може да се постигне. Светът е пълен със суеверие, но малко хора има верующи. Суеверни хора има много. Суеверието влияе върху чувствата, то е близо до чувствата, което ти очакваш да стане. А вярата влияе върху ума, понеже ти мислиш тогава.

......

Когато човек има вяра, животът е лесен. Мъчнотиите са един стимул за него. А когато има суеверие, тогава има падане духом, обезсърчаване. В суеверието човек се обезкуражава, във вярата няма обезсърчение, няма обезкуражаване.

..........

Суеверният има много работи, в които вярва, но няма никакви резултати. При суеверието ти може да вярваш, но стимулът е отвън. Във вярата стимулът е вътре.

Вярата и Небето

:thumbsup:

Имам едивн въпрос-различните поверия, битуващи във всеки народ, суеверия ли са напълно или в дъното им има някаква истина? :hmmmmm:

Напълно съм съгласна със Станимир. :thumbsup2:

:feel happy:

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Щом поверията битуват, и то във всеки народ, явно повечето от тях са се доказали като верни в течение на векове.

Има разлика между

(в)суе-верие = напразно вярваш и

по-верие = по вярата, по пътя на безрезервното вярване в нещо.

Ще се радвам и на други тълкувания, тъй като съм се занимавала само малко и отдавна със старобългарски език.

Намирам някои поверия за полезни на по-ниско ниво.

Например да не се минава под опряна на стена стълба или под наклонена подпорна греда на уличен стълб. Макар и едно на милиард - има вероятност да ти се стовари на главата съвсем физически :3d_104: . Така също се изгражда подсъзнателно внимателно отношение към себе си в околния свят.

За не-слагането на чантата на земята - много здравословно за България, където размити от дъжда екскременти на болни животни могат да се срещнат навякъде. После - чантата е веществен израз на същността на човека - в нея са вещи от личен характер, ценни неща, ключове-символ на дома, пари - синтезиран израз на енергия в резултат на труда ни, предмети , свързани с най-важни за нас и ежедневни дейности.

Учейки се на уважение към нея, подсъзнателно се учим да бъдем себе си.

Полезно за хора, които не могат по друг начин да достигнат до промяна.

Но аз продължавам да търся знанието, затова въпросът ми за среброто и високосната година остава. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако приемем, че религиите са в основата си създадени за познание на света и човека, то значи всеки опит, всяко знание, съчетани с вяра в нещо красиво и добро, които са заложени при създаването на човека са път на израстване и опитност. За това и в наши дни все по-често се среща отваряне на вратички за взаимодействие между религия, /по-скоро вяра/ и наука.

Знанието ни обогатява и помага да разбираме някои явления и енергии. А вярата, която е първопричина за търсенията на науката е основа, на която се гради. Хубаво е да се знае, че всяко знание, всяка наука търпи развитие, а не е в застой. Както и всичко живо в природата. Вътрешното знание е опитност и приложение на всичко, което сме учили като теория. При него има развитие и израстване на съзнанието.

Имам си едни мои си правила-ако нещо предизвика страх в мен гледам да разбера защо, каква е причината, дали е външна или нещо трябва да променя в себе си. Не е възможно да знам всичко, но се опитвам да научавам нещо ново и не слагам прегради...

късметче, точно разсъждаването, разглеждането и изучаването на такива суеверия дава отговорите и знанието. Ако приемем, че всичко е за да се учимто сигурно и за среброто си има точно обяснение, но не го зная. Аз не му отдавам значение, просто усещам кое ми е приятно и ми носи лична удовлетвореност и го нося /накит/ или правя /действие/. :feel happy::harhar::) Т. е. да отговаря на вътрешните ми усещания.

Говорила съм с хора, които се смятат за много вярващи и са в някаква степен такива. Но при тях вярата е сляпа, непроверена. Те отричат или приемат нещата без разбиране. Например не трябва да се гледа на ръка, да се правят астро-прогнози. За тях това е грях, светотатство... А според мен е знание, което показва, че ние сме неделима част от Природата, от Вселената...

Сега, вие можете да кажете: не ми трябва астрология, аз няма да се занимавам с нея. Ти можеш да не се занимаваш, но небето се занимава с теб. Това е все едно някоя детска топка да каже на детето: аз нищо не искам да зная за теб. Детето, обаче казва: аз искам да се занимавам с теб. Следователно, вие трябва да разбирате влиянието на планетите, защото, като ви вземат в своя кръг, вие ще бъдете за тях като една топка и ще скачате, но после ще се научите, че трябва да разбирате астрологията. Астрологията се занимава с физиологическия процес на човешкото развитие. Все трябва да знае тези процеси. Това е едно основно знание в окултната наука. И всеки, който иска да има един норамелен ум, едно нормално сърце, трябва да разбира влиянието на планетите. (Беинса Дуно)

Да изучаваме света с детско любопитсто :harhar:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Сега, вие можете да кажете: не ми трябва астрология, аз няма да се занимавам с нея. Ти можеш да не се занимаваш, но небето се занимава с теб. Това е все едно някоя детска топка да каже на детето: аз нищо не искам да зная за теб. Детето, обаче казва: аз искам да се занимавам с теб. Следователно, вие трябва да разбирате влиянието на планетите, защото, като ви вземат в своя кръг, вие ще бъдете за тях като една топка и ще скачате, но после ще се научите, че трябва да разбирате астрологията. Астрологията се занимава с физиологическия процес на човешкото развитие. Все трябва да знае тези процеси. Това е едно основно знание в окултната наука. И всеки, който иска да има един норамелен ум, едно нормално сърце, трябва да разбира влиянието на планетите. (Беинса Дуно)

Да изучаваме света с детско любопитсто :harhar:

А какво ще помогне на топката знанието в това й положение? Тя има ли думата? Може ли нещо да промени? :3d_150:

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът е Божие творение и неразделна част от Вселената, от Природата.

Планетите и ние сме взаимносвързани, планетите ни влияят. Като знаем някои влияния можем да се пригодим, да сме подготвени и да използваме тези влияния за вътрешно израстване, да придобием определени качества, за да подредим по-добре живота си... Зная, че волята и Любовта в сърцата ни дори по-благоприятни планети привличат. Т. е. човек може да изменя астрологичните си влияния и прогнози.

За съжаление астологичните прогнози се ползват масово, предимно за да се оправи бизнеса, любовните отношения и т.н., /в което няма нищо лошо/, но се забравя за вътрешното знание и израстване. ;)

....Астрологията се занимава с физиологическия процес на човешкото развитие..............Това е едно основно знание в окултната наука. И всеки, който иска да има един норамелен ум, едно нормално сърце, трябва да разбира влиянието на планетите. (Беинса Дуно)
Линк към коментар
Share on other sites

Просто примерът с топката създава илюзия за ограниченост, предопределеност, липса на свободна воля. :rolleyes:

Ако се прави от добри специалисти, астрологията помага на човек да се ориентира донякъде в мястото, което заема във Вселената и в задачите си. В този смисъл тя не е суеверие . Но доста се съмнявам,че разните астрологични прогнози по медиите имат нещо общо с истината . Сляпата вяра в тях е суеверие.

Стремежът към познание на бъдещето и себе си трябва да бъде придружен със знание.

Сегашните хора много знаят, много говорят, но като дойдат до един от тези въпроси, веднага отиват при някой гадател или при някоя гадателка, устройват сеанси и т.н. Но вместо да се ориентират правилно по въпроса, който ги интересува, те повече се заблуждават. Защо? Защото чуват неща, който не разбират. Те не могат да правят преводи на това, което им се казва, и се заблуждават. Някои хора сънуват пророчески сънища, но като не ги разбират, като не могат да ги преведат на разбран за себе си език, те или ги отхвърлят, или ги приемат буквално, или ги тълкуват по крив начин. Когато сънят се сбъдне, тогава разбират какъв бил неговият смисъл. Някои обичат да предсказват, други – да тълкуват сънища, но предсказанията им никога не се сбъдват. Въпреки това те постоянстват с надежда, че някога предсказанията им ще се сбъднат. Това е лековерие. Тези хора нямат дарба на ясновидци, а играят роля на такива. Със своето суеверие, без да искат, те лъжат себе си, лъжат и ближните си.

Две категории хора

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Суеверието като явление, според мен, по-скоро е свързано с недостатъчното знание. Изказаното мнение, че това са езически традиции, може и да съдържа истинност в себе си. Но ако е така, то ние не знаем за тези традиции почти нищо, особено за символите и алегориите, с които са си служили тогава. Затова не би могло да се вярва сляпо на всичко, което е стигнало до нас, защото то днес вече е с променен и неточен смисъл.

Затова пък съм чела за истински случаи, превърнали се в суеверие. Например "петък 13" е по действителен случай от Вартоломеевата нощ във Франция. Подобни суеверия са се родили и от някои "легенди".

Мисля, че един разумен човек не би могъл да вярва безусловно в неща, за които няма обяснения и доказателства.

:3d_073: Колкото до магията, тя заслужава отделно да си говорим за нея и няма нищо общо със суеверието.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...