Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Суеверието?


Ани

Recommended Posts

Днес е петък 13-ти – първият за 2008-ма

:3d_073::3d_079:

Как сте? Случи ли ви се нещо? :3d_035:

Черната котка е един от символите на петък 13-ти.

042007friday13-0.jpg

Ето някои събития, потвърждаващи лошата слава на този ден:

Според едни нарочената за зловеща комбинация е свързана с Библията - Исус Христос е бил разпнат в петък (Разпети петък), а Юда Искариотски, който се смята че е предал Исус, е 13-тият апостол.

Според други суеверието започва на 13 октомври, петък, през далечната 1307 г.

Тогава френският крал Филип IV издава заповедта за унищожаването на Ордена на тамплиерите, на който са приписвани всякакви смъртни грехове, включително и магьосничество.

С благословията на папа Климент стотици рицари тамплиери са били изгорени на клада в петък, 13-и.

На 13 април 1970 г. експлозия на кислороден резервоар обърква плановете на совалката Аполо 13 за кацане на Луната. Совалката е изстреляна от ракетна площадка номер 39 (13 х 3). Екипажът, оцелял по чудо, се завръща на Земята.

Има ли още? :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Горките черни котки, каква лоша известност им е определена, а пък аз лично ги харесвам най-много. И какво са виновни те, че са се родили чернички, та трябва да се пазим да не ни минат път.

Суеверията са голяма глупост според мене и са признак за слабост и недобра ориентация въобще в случващото се.

Единствено "да чукам на дърво, да не чуе дявола", това прилагам от време на време, защото както казах в друга тема имам способност да материализирам много бързо лошите си мисли....та затова, ако ми мине някоя такава през главата...гледам да я пресека....и най-интересното е, че работи.

Но това по-скоро не е суеверие, а може би изпращане на енергия с обратен заряд към отрицателната енергия породила лошата мисъл и затова я неутрализира.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес е петък 13-ти – първият за 2008-ма

:3d_073::3d_079:

На 13 април 1970 г. експлозия на кислороден резервоар обърква плановете на совалката Аполо 13 за кацане на Луната. Совалката е изстреляна от ракетна площадка номер 39 (13 х 3). Екипажът, оцелял по чудо, се завръща на Земята.

Ани, има ли са кадем някоя черна писана ;)

ето го моят :D

1f26918b63ae.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Еси, какъв е лъскав твоя писан! И как блаженно и премрежено гледа! :D

На мен ми върви от черни котки. Нали съм козирог. Черната котка и Сатурн са в добри отношения . :3d_137:

Линк към коментар
Share on other sites

Eси, наистина имаш страхотен котарак :thumbsup: - на снимката си го хванала в най-характерното (и до скоро шокиращо за мен) котешко изражение: леко превъзходство към всичко наоколо и същевременно много проницателно.

Така и така си говорим за котки - забелязали ли сте как се движат котките? Желателно е да ги понаблюдавате не в домашни условия, а навън, на открито; там по-лесно се забелязва.

Всяка котка се движи като по невидима линия, изписана в пространството. Ако някой или нещо я възпрепятства да продължи точно по тази линия, която тя си е избрала, котката е склонна да се върне, точно по същия обратен път или да спре и да изчака, за да продължи по предварително набелязаната траектория. Не и да заобиколи, не и да се върне по съвсем друг път! Много рядко, например при сериозна и пряка опасност, склоняват да променят траекторията си.

Котките са известни с това, че избират/харесват отрицателната енергия, способни са да я извличат/отнемат от хора или друго нещо. В този ред на мисли, според мен котките предпочитат/избират да се движат по невидими за повечето от нас енергийни силови линии в пространството, които са отрицателно енергийно заредени.

Именно това стои в основата на суеверието "Да не ти мине котка път", което е по-точно да се формулира обратно "Не пресичай път, по който преди малко е минала котка", защото по този начин човек попада върху такава отрицателна силова линия. Тези силови линии не са стационарни, а се променят като потенциал и местоположение във времето. Но щом котка току що си е избрала точно този път, можем да сме сигурни, че в момента там е най-ниския потенциал.

Препоръчваното противодействие на "Да не ти мине котка път" е да се завъртим няколко пъти в посока обратна на часовниковата стрелка, което по принцип би трябвало да послужи за издигането на нашия собствен енергиен потенциал (който евентуално е пострадал при преминаването през такава отрицателнозаредена силова линия). Другото противодействие е да се "заключим" - т.е сключваме/прекръстосваме пръсти, ръце, крака, каквото можем :) и така, честно казано по доста комичен начин, е желателно да пресечем пътя, по който е минала котката пред нас. Идеята тук е да възпрепятстваме енергийното въздейстие върху нас, пресичайки тази силова линия.

А иначе отглеждането на котка в къщи не е страшно, дори е полезно, пак според посочените по-горе аргументи!

Моите обяснения за това суеверие може и да не са достатъчно убедителни за вас, но аз с изненада установих, че повечето от т.нар. суеверия не са никакви: предразсъдъци, поверия, заблуди, безпочвен страх - според определението в уикипедия, ами съвсем реални и действащи неща, за които обаче нямаме видими и/или логични, научни (много важно за нашата съвременна цивилизация!) обяснения. Тези "суеверия" съществуват от древни времена и ако нямаха реална основа, отдавна щяха да са изчезнали.

По-нататък ще напиша и за някои от другите суеверия, споменати по-горе.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, Диана балгодаря, лаская се :)))))

употребих мъжки род заради кадем - "това е моят кадем", и е котката :)

лежи в-ху корема ми и светкавицата я заслепи, затова така примижава.

за сега не ме гледа с високомерно-превъзходство, но понякога ми спира мислите, с един особен поглед.:)))

Повече за моята котка съм писал в блога на bee.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Eси, наистина имаш страхотен котарак :thumbsup: - на снимката си го хванала в най-характерното (и до скоро шокиращо за мен) котешко изражение: леко превъзходство към всичко наоколо и същевременно много проницателно.

:D:D:D (три усмивки за късмет)

Така и така си говорим за котки - забелязали ли сте как се движат котките? Желателно е да ги понаблюдавате не в домашни условия, а навън, на открито; там по-лесно се забелязва.

Всяка котка се движи като по невидима линия, изписана в пространството. Ако някой или нещо я възпрепятства да продължи точно по тази линия, която тя си е избрала, котката е склонна да се върне, точно по същия обратен път или да спре и да изчака, за да продължи по предварително набелязаната траектория. Не и да заобиколи, не и да се върне по съвсем друг път! Много рядко, например при сериозна и пряка опасност, склоняват да променят траекторията си.

Котките са известни с това, че избират/харесват отрицателната енергия, способни са да я извличат/отнемат от хора или друго нещо. В този ред на мисли, според мен котките предпочитат/избират да се движат по невидими за повечето от нас енергийни силови линии в пространството, които са отрицателно енергийно заредени.

Именно това стои в основата на суеверието "Да не ти мине котка път", което е по-точно да се формулира обратно "Не пресичай път, по който преди малко е минала котка", защото по този начин човек попада върху такава отрицателна силова линия. Тези силови линии не са стационарни, а се променят като потенциал и местоположение във времето. Но щом котка току що си е избрала точно този път, можем да сме сигурни, че в момента там е най-ниския потенциал.

.............

По-нататък ще напиша и за някои от другите суеверия, споменати по-горе.

Браво Диана, много ми харесва тълкуването, което правиш на "котешкото" суеверие. Също съм чела,че котките избират местата с отрицателна/негативна енергия. Дали по някакъв начин я неутрализират не съм напълно убедена, но е много вероятно. Така или иначе, това с енергийните силови линии е много логично. Наистина напиши и за другите суеверия, интересно е. Току що приключи петък 13-ти. Край. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, дори и да е така за котките, възможно е....., но представяте ли си какво ще стане, ако всеки, вървейки по улицата и срещайки много котки, започне да подскача наляво и надясно, за да заобикаля отрицателните линии. Хехе, голям цирк. Освен това, би трябвало да се пазим от пътя на всички котки, не само на черните...

Другото суеверие е за връщането от вратата, че нямало да ни върви....затам, накъдето сме тръгнали.

А замисляли ли сте се , колко пъти не ви е провървявало и без да се връщате от вратата.

Въобще тези суеверия аз ги приемам като проявление на Закона за Привличането, т.е....каквото си мисли човек, го привлича.

Мисли си, че ако се върне, нещата му ще се объркат...и Вселената му угажда....объркват се.

По-добре като излиза от къщи да си мисли, не дали да се връща или не, а за това, което му предстои.

Аз например съм доста разсеяна....и много често се връщам да проверя дали съм заключила вратата. Е, ако всеки път не ми вървеше, досега животът ми съвсем да се беше провалил :D

Други суеверия не знам, защото не се интересувам от това, но ще ми е интересно да прочета

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че суеверието действа, когато вярваме в него достатъчно и при проявата на конкретната ситуация в реални условия реагираме с определена емоция - положителна или отрицателна, но достатъчно силна. За щастие, зная твърде малко суеверия и предпочитам да живея живота си без да мисля за такива неща. Специално за котките - всяко животно, което срещна по пътя си, предизвиква само положителни емоции у мен и някак мисленето ми не е ориентирано към това откъде и защо минават котките и как да ги заобиколя. Съгласна с Диана, че за всяко суеверие си има основания, но си мисля, че ако човек не се натоварва с такива допълнителни тежести, по-малко проблеми рискува сам да си създаде. Ето, до днес не съм мислила откъде да мина, когато срещна котка, и това не ми е създавало проблеми, а следващия път със сигурност ще си спомня написаното тук и ще се замисля и вероятно ще заобиколя :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може да се каже че съм суеверна или по-скоро при определени условия, реагирам с невротични ритуали:-)))

Ако изляза от нас и забравя нещо, заради което непременно трябва да се върна, винаги се завъртам три пъти обратно на часовниковата стрелка. Т.е. магически искам да върна времето.

Така е и с черните котки, а аз обичам всякакви животни, имам и котки вкъщи; това обаче няма нищо с общо с любовта към животните всъщност.

Винаги съм потисната, когато имам важни неща да върша, а се падат дати на четни числа с изключение на 6-та и 8-та. Когато летя със самолет, винаги досега съм избирала дати, равни на 3-ка: или ще е 12-ти, или 21-ви.

Имам особено отношение и към съботата - денят на Сатурн, чувствам някакво ограничение и стесняване на хоризонтите.

Изобщо, живея си в света на анимизма :blink:

Линк към коментар
Share on other sites

Тия дни чета "Въстаналият Прометей" на Робърт Уилсън. Цитиран е Ленард Ор."Човек е от двама - Мислещ и Доказващ го. Каквото мисли Мислещият, Доказващият ще го докаже."

Мисля :) Тревожността е онова объркване, което разумът прави за да докаже модела си. Печалбата е съхранението, а загубата - всичко останало като възможност.

Суеверието е модел "ако - то тогава". Повторно се изнамира вече "взетото"/преживяното, билото/. И... отново отново.:)

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Много съм съгласен с мненията на Станимир :)...

Суеверито е някаква форма на незнание за нещо. Което, в повечето случай, влага отрицателно настроение.

Линк към коментар
Share on other sites

Как хубаво го е казала shelter. Суеверието е суета.

Еси, какъв котарак само! Обожавам черни котки. Ако черна котка ми пресече пътя, знам - на добро ще е. С тях най-добре си разговарям. Сутрин толкова бързам, че понякога три пъти се връщам за дреболии. Пука ми, тройно ми върви май в такива дни, не знам. Когато се връщам, знам - връщам се по-назад от смъртта, към която съм се разбързала. И това странно ме успокоява.

Вчера беше петък 13 - бях дежурна - най-спокойното дежурство в клиниката въобще от месеци.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Вчера беше първия учебен ден.

Какви са вашите обяснения за плисването на менче с вода, което се прави съвсем официално в училищата с пожеланието на всички да им върви по вода учебната година? Суеверие ли е това или има някакъв смисъл?

Ясно е, че и да не се плисне вода, наричана по този начин, учебната година ще се състои; по-малко или повече успешна.

От друга страна тук има много хора, които са чели книгата или гледали филма за Водата по изследванията на Масару Емото. Ако един човек вземе съд с вода и има искрени пожелания за успех на нещо, то той "програмира" водата в тази посока и хората докоснали се до нея (ако той примерно я плисне на земята и те минат по нея), ще изпитат силата на това "програмиране".

В света, в който живеем, има много сили и енергии, които не познаваме и съответно не (можем да)ползваме. Но понякога ни се случват забележимо странни неща, обаче пак сме склонни да не се замислим, а махваме с ръка и ги слагаме в графа случайности. Най-лесно е да кажем - това е суеверие или глупости на търкалета :) . Аз лично съм се убедила, че всяко наше действие и дори само намерение си е чиста проба приложна магия, само дето не съзнаваме какво точно се получава в резултат на нашите действия, думи, мисли, чувства ...

Линк към коментар
Share on other sites

Тука не става въпрос за чисто суеверие, а по-скоро за магически ритуал, въпреки че извършващите го едва ли го възприемат като такъв. Хората вярват в нещо, насочват мисълта си в определена посока, съпътствана с нужната емоционална сила и извършват физически ритуал който символизира резултата който искат да получат. Суеверието се изразява в "щом направим това, ще ни върви по вода", но не включва самото действие и не допуска, че ключа за сбъдването на желанието всъщност не се крие в самото действие, а другаде (най-вече в психичен план).

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

От детството знаем,че е лошо черна котка да ни мине път,да счупим огледало,ако сме излезли вече през входната врата да се върнем за нещо и т.н.Наистина ли подобни събития носят нещастие?

Линк към коментар
Share on other sites

От детството знаем,че е лошо черна котка да ни мине път,да счупим огледало,ако сме излезли вече през входната врата да се върнем за нещо и т.н.Наистина ли подобни събития носят нещастие?

ха ха ха

Суеверията са също толко вредни, колкото и предположенията.

Ами то и суеверието си е едно предположение, което е изгодно на егото или се подхранва от егото.

Ето, например, петък 13-ти. Станало там преди векове някакво събитие на петък 13-ти и айде всички като чуят за петък 13-ти и о ужас, о страх.

Ма де да знам де. То някое черно маце, ако ти мине пътя излизащо от някоя дискотела, може и опасно да е. Особено, ако се отдадеш на повика на нагона :)

Линк към коментар
Share on other sites

От детството знаем,че е лошо черна котка да ни мине път,да счупим огледало,ако сме излезли вече през входната врата да се върнем за нещо и т.н.Наистина ли подобни събития носят нещастие?

ха ха ха

Суеверията са също толко вредни, колкото и предположенията.

Ами то и суеверието си е едно предположение, което е изгодно на егото или се подхранва от егото.

Ето, например, петък 13-ти. Станало там преди векове някакво събитие на петък 13-ти и айде всички като чуят за петък 13-ти и о ужас, о страх.

Ма де да знам де. То някое черно маце, ако ти мине пътя излизащо от някоя дискотела, може и опасно да е. Особено, ако се отдадеш на повика на нагона :)

Това за мацето ми хареса! :thumbsup2: Имала съм черен котарак(животното котарак!),сега гледам бял, а нищо не ми се е случвало като ми пресекат път!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

А аз продължавам да смятам, че т.нар. суеверия или по-скоро поверията (както казва късметче ;) ) си имат своите основания. Съвсем не случайно са възникнали и до сега щяха да са безвъзратно изчезнали, ако беше иначе.

От няколко дена се опитвам да подам едни документи или да изпратя някой друг да ги подаде и ... все нещо се случва, та все не успяваме. И все повече ми се струва, че сигурно не е добре да ги подаваме; поне не сега. А тази вечер се сетих за тази тема.

Видях, че е писано за това, дали е вярно, че щом тръгваме да вършим нещо, но се налага да се върнем, то няма да ни върви да го свършим.

Ами има логика ... това връщане сякаш ни казва - не отивай/не го върши; може би не въобще да не го предприемаме, но не точно сега, не точно така.

А ми се е случвало и друго - закъснявам да свърша нещо, ядосвам се, че не съм сварила, но ... известно време след това се оказва, че е по-добре, че съм закъсняла.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз продължавам да смятам, че т.нар. суеверия или по-скоро поверията (както казва късметче ;) ) си имат своите основания. Съвсем не случайно са възникнали и до сега щяха да са безвъзратно изчезнали, ако беше иначе.

От суеверието към окултното познание има само една крачка. :) Ето нещо от Учителя:

...Сега, това е във физическия свят. Но този закон се отнася и в умствения свят, същото е и в духовния свят, законът почти еднакво действува.

Една мисъл, която е излязла от твоя мозък, ще се върне при тебе. Може още същия ден да се върне, може след една година, може след десет години да се върне. Тогава може да се зароди една мисъл: Защо в единия случай скоро се връща, в другия случай – късно. То е път. Тази, която се е върнала рано, пътят ѝ бил кратък. Казвам така, за да стане ясна идеята, да бъде конкретна. Казвате: „Да, има тук нещо.“ – Какво да има? Не може да разгадаеш. – „Ама какво ми казваш?“ – Има нещо тук. Някои хора искат да се сдържат да говорят, само да подшушват. – Върши се нещо. Ти не разбираш. Казваш: „Какво е туй нещо, което става?“ Запример, ако млъкнат петлите да пеят, ако млъкнат кучетата да лаят, ако млъкнат магаретата да реват, ако млъкнат говедата да мучат, има нещо да стане. То е много страшно, ако петлите престанат да пеят. Има нещо ужасно да стане. Няма да се минат два, три деня и ще стане. Мало и голямо ще го познае. Какво ще стане, кажете ми. Ще стане земетресение. Изобщо, в народа има много поверия. Когато едно куче започне да вие в един двор, казвате: „Ще стане нещо.“ Какво ще стане? – Или ще се разболее или ще умре някой. Поверието го обосновават на известни наблюдения, на известни факти.

Добро и зло

Линк към коментар
Share on other sites

Склонна съм да вярвам, че в много поверия е стрита истина или са приканване към създаване на ценен навик. Но времето ги е и изменило и изродило... :(

Например идеята да идеш да се помолиш в далечен свещен храм в свещените планини Кун Лун (Китай) си има супер здравословен ефект. Самото отиване от ниските палещи равнини в прохладата на боровите гори, които излъчват лечебни фитонциди и автоматично убиват болестотворните микроорганизми е прекрасно. А ходенето пеш, потенето са лечебни.

Почукването на дърво пък май е келтско поверие. Свързано е с култа към дървото и посещение на свещени места, които може да се окажат в лековити извори или да са с положително геомагнитно поле.

Връзването на конец, парче плат (шаманска традициа), шал (будистка), плат с изписани молитви (тибетска) също е вид откъсване от тленното.

Или самото отделяне от ежедневието, спомена за Вечното помага на човешката психика да се адаптира към проблемите на живота.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте :) С интерес проследих мненията ви. моето виждане е че във всяко суеверие което е минало през времето има корен. А и самата дума: Суе-верие, Всуе-верие: Тоест вяра във всичко. С внимание към проявленията около нас. От материалното през суеверието към Духовното.....Закономерно за Нас;)

Бъдете Здрави и Разумни.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...