Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Комуната - само една хубава идея или и реалност?


Guest azbuki

Recommended Posts

Днес по-рано исках да открия тази тема, защото се загoвори за това във форума. Ясно е, че постепенно хората ще се изнасят от градовете. Това е една обща тенденция, която не може да бъде спряна, и не е свързана само с България или само със словото на Учителя. Но често се получава така, започва се с много ентусиазъм, а после нещата замират или се израждат в конфликти. Мисля си донякъде, че това е неизбежно, докато хората имат различни интереси. На практика възникват хиляди въпроси - какви ценности, каква религия, какви практики ще съблюдава тази общност? Още при този въпрос и леко настръхвам, защото от опит знам какво се получава, особено като става дума за идеология, а нали все пак някакви идеи обединяват хората, не може съвсем без тях.

Може ли да се запази свободата на всеки един, така че да не се наруши и мира на цялото? Говорила съм си и с един мой приятел на тази тема, защото там имаме общи цели, и споделих, че нещото, което най-много ме отблъсква при самата реализация на делото, са консервативните патриархални порядки, които се налагат на практика в такива селища. Оттам идва и фанатизирането, осъждането, месенето в живота на другите и опитите те да бъдат "вкарани в пътя" - абе цяла една идеологическа каша с много лоши последици. Затова и, макар и да си мечтая да се оттегля някъде извън града някой ден, не съм за прекалено комуналните условия и не смятам, че някакво такова селище трябва да замества семейството и да предлага прекалено тесни и обвързващи отношения между хората. По-скоро съм си мислела, че трябва да е някакво по-свободно обединение на подобно мислещи хора, всеки от които обаче си има своето собствено пространство, начин на живот, религия, ако иска, и т.н.

Добра идея, но на практика още не съм я видяла. Или ако има примери на практика, това са или някакви много консервативни, или много малки групи от хора. Освен това е важно да има места за просветна дейност (училища, библиотека), така че интелектуалните занимания да се свържат с контакта с природата, но аз самата толкова често съм се сблъсквала с убеждението на "природните хора", че умът е нещо ненужно и пречи (не знам защо така се получава), че не знам дали тези "противоположности" (аз изобщо не ги виждам като такива) ще могат да се обединят в една такава общност, така че да има удовлетворение за всички.

Е, това се основава на наблюденията ми върху това, което вече съществува. Може да може да се създаде нещо на съвесем друг принцип, в което тези проблеми да не възникнат. Мисля, че много зависи от участващите, а и от броя им. Засега отговор нямам.

Та така... нахвърлях каквото си мислех, пък сега ми е интересно другите какво мислят.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами има много примери. Кибуците в Израел. Комуните на хипитата през 60-те години. Нашите ТКЗС-та (но те са по-специален случай:D).

Висарион май има някаква комуна в Русия. Последователите на Анастасия също. Мисля, че последните се опитаха да правят комуни в Странджа, но не знам какво излезе. Местното население ги беше посрещнало доста на нож. ;)

Но тъй като ти настръхваш от идеология, то остава според мен май само ТКЗС-то. :P

Колкото до месенето в живота на другите и опитите те да бъдат "вкарани в пътя", то това е характерно за всяка общност от хора. Само аскетите в пустинята могат да се спасят от него. B)

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина съвсем сериозно си задавам тези въпроси, защото наистина ще се излиза от градовете. Разбирам забавлението, но за мен това е и важно. Има нужда да се градят селища на съвсем други принципи. Не съм споменавала нито Израел, нито Висарион, нито Анастасия, нито ТКЗС-то.

Идеологията е проблем. Друго трябва да е обединяващото начало. Върху това мисля.

П.П. Всъщност ясно е и какво е обединяващото начало, но как това се реализира в група от хора още не знам.

П.П.П. Примери от съвсем друго естество (сравни споменатите) има в Латинска Америка, Австрия и Гърция. Само не знам къде са ми линковете. Хората се връщат обратно към хармонията с природата, занимават се с екологично селско стопанство. Не е ново.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Основните проблеми пред тези селища са тясноидеологическата основа при някои, а при други - липса на съответни знания и подготовка; и при двата варианта допълнителен, но често сериозен проблем е промяната на първоначалните отношения между участниците. Обратното на много други мнения, според мен парите са по-малкия проблем, защото наистина решените към промяна могат и да си продадат или да дават под наем жилищата си в града (повечето българи имат поне собствени жилища, ако не други богатства).

Ако при това се подберат хора на ниво, които да са стиковали своите (широкоскроени) възгледи, имат вече практика в живота сред природата, екоземеделието и природосъобразния живот и ако поне някои от тях могат да съдействат за строително-техническото оборудване (не мисля, че трябва да се връщаме към първобитно-общинния строй) - нещата могат и да потръгнат! Това подбиране обаче е трудно, защото такива хора са малко и често са вече въвлечени в дейности в града, които по много причини е трудно да бъдат скоро прекратени. А и цялата съвременна обществена система много повече пречи, отколкото улеснява такива есенциални подборки! :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Комуната - само една хубава идея или и реалност?, Защо е трудно?

Комуната към днешна дата е много утопична идея.

Създаването и не само е трудно,но е и нереално /в смисъл нетрайно/.

Какво е комуна? - сдружение от определен брой хора,които са решили да обитават дадено пространство заедно /най-общо/.Има две причини,които могат да накарат хората да живеят заедно на едно място:

1.Идеологическа причина - водещо е общи религиозни вярвания,духовни цели и стремежи и т.н."Здравината" на такава комуна зависи от ниво на духовна осъзнатост на членовете и поставените цели.За сега няма достатъчно духовно "узрели" хора,които да сложат основа на някакъв вид комуна,...а дори и да се намерят такива, това за момента не е необходимо!

2.Материална причина - водещо е чувството за защитеност, сигурност,удобство ...Материалният интерес /здраве,пари,блага/ са винаги водещи.Страхът играе голяма роля за сплотеността на "комуната" от този тип.Почти винаги този вид комуни се крият зад някаква "идеология",но последната е по-скоро илюзорна измама, ползуваща гръмки фрази за свобода и подобни измишльотини,които са добра стръв за подтиснати,комплексирани и унижавани хора.

Разбираемо е,че такива комуни са доста преходни и нетрайни,както е нетрайна и основата,на която са изградени - материалните зависимости.

Друг е въпроса,че на този етап,ако човек води поне малко съзнателен/духовен живот и през ум не би му минало да прави комуни и да живее в тях! :)

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

Друг е въпроса,че на този етап,ако човек води поне малко съзнателен/духовен живот и през ум не би му минало да прави комуни и да живее в тях! :)

Защо? Може пък да му хрумне! Нали осъзнатият човек не действа догматично - "всички в комуната" или "никой в такова място"! Някой може да реши едно, друг - друго... :dancing yes::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също съм убедена, че в градовете и по-точно в мегаполисите ще става все по-трудно и по-трудно да се живее. И сега по-заможните хора предпочитат да живеят в околностите на големия град в който работят. В София хит стана вече Банкя. Драгалевци, Бояна, Княжево са си почти части от града. Има изнасяне към Горни и Долни Лозен, Горна Баня и дори някои села към Своге, в полите на Стара планина.

Но вариантън с комуните не ми харесва. Просто не е в моя стил на живот. Има хора които си падат по тях.

Предложението на Добромир с даване на апартамента под наем и заживяване под наем на село е добро, но остава открит въпросът с работата. Колкото до училищата, детските домове и лекарите, то те са в наличност (е не на всякъде действат) в почти всички села.

azbuki, към коя провинция си се ориентирала? Българската или германската? В Германия може би имат по-добри условия. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Думата комуна е чиста формалност. Взех я от един друг пост свързан с "комуна", създадена от последователи на Дънов. Не държа на израза изобщо.

Причина да правим нещо заедно: Да изградим новото, защото старото ще си плесенясва и без това, но най-вече защото се кефим и радваме. Със сериозни предварителни наблюдения и подготовка, с правилните хора, на правилното място, по правилния начин може да стане.

Всичко, което е било направено отпосле, в началото е изглеждало утопично. Почти всички гении са били смятани за идиоти.

Съзнателният живот включва и мисълта за бъдещето, дори и това да създава трудности в нашето настояще и да изисква при някои висок диоптър, за да се види. За хората, които са достатъчно израстнали и пробудени, става ясно, че този начин на живот в градовете е на доизживяване, дори и да не сме се втурнали да бягаме от тях и много от нас да са много по-калени да поддържат добро ниво на духа в големия град от хора, живеещи в което и да е българско селище (енергийните атаки, замърсявания и манипулации в западния град са несравними, но не ми се задълбава).

Изобщо бях казала нещо за здравото дупе.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Друг е въпроса,че на този етап,ако човек води поне малко съзнателен/духовен живот и през ум не би му минало да прави комуни и да живее в тях! :)

Защо? Може пък да му хрумне! Нали осъзнатият човек не действа догматично - "всички в комуната" или "никой в такова място"! Някой може да реши едно, друг - друго... :dancing yes::angel:

Добромир,тук не става въпрос за догма или друг вид ограничение...

Говорех за съзнателен/духовен живот,който предполага разумност,...а разумността винаги се съобразява с наличните възможности и реалността.

А и тук говорим за комуни, а не просто за живот на село,живот в гората или строене на екологично селище.

Хубаво е да се придържаме към темата,която авторката е задала много конкретно! :)

Линк към коментар
Share on other sites

а разумността винаги се съобразява с наличните възможности и реалността.

Възможностите и реалносттите, които ти виждаш.

А и тук говорим за комуни, а не просто за живот на село,живот в гората или строене на екологично селище.

Виж по-горе за какво говорим. Ако преди съм се изразила неясно, сега вече се е изяснило. Реших, че тази дума ще ви е понятна, защото тя беше употребена в разказие за Учителя. Не ми се използваше думата екоселище, защото и това си има конотации, които исках да избягна.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Може пък да му хрумне!
:thumbsup1::)

1. Идеологическа причина - водещо е общи религиозни вярвания, духовни цели и стремежи и т.н."Здравината" на такава комуна зависи от ниво на духовна осъзнатост на членовете и поставените цели. За сега няма достатъчно духовно "узрели" хора, които да сложат основа на някакъв вид комуна...

2. Материална причина - водещо е чувството за защитеност, сигурност,удобство ...Материалният интерес /здраве,пари,блага/ са винаги водещи.

Има и трета възможност, стремеж за съвместна духовна работа, както на "Изгрева" или в ашрамите, или служба за родината и човечеството, както комуната "Толстой" основана от Махатма Ганди.

Съгласен съм с Добромир - потготовката е важен въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз комуната не мога да си я представя като място за постоянно живеене. Представям си я по-скоро като място където човек може да се отегли за определен период от време за почивка и възстановяване на силите. Всичко това може да бъде съпътствано с медитация или други духовни практики и обучение. В комуните може да се извършва и подготовката и планирането на конкретна работа, която предстои да се свърши и точно тези конкретни дейности според мене са много по-силен обединяващ фактор отколкото идеологията, която се споделя в комуната. Идеологията представлява основите и очертава насоките и границите, но действителното обединение идва от поставянето на общи цели и задачи, които всички да споделя доброволно и с отдаденост според възможностите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Има и трета възможност, стремеж за съвместна духовна работа

Vielen Dank. Или по друг начин казано, анджик де :D

Бина, какво значение има коя провинция? Нали е една Зема? Но по принцип по енергийни причини, по-скоро България.

Станимир, напълно съм съгласна. Няма как да си пренеса библиотеката с милиони томове в гората, а работата си няма да прекратя и мисля, че и на Дядо Боже няма да му хареса. Но ще има хора, които ще са там постоянно и такива, които няма да са там постоянно. Идеята е в центъра, който се създава, а не в идеологията или в някакви материални съображения.

Мисля, че greenspirit трябва да се обади.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

:)

Първо - не мога да разбера склонността на хората да свързват връщането към живот в единство с Природата и нейните порядки с думата "комуна"!? Защо не се мисли за селище от такъв тип просто като едно селище, където всеки ще има достатъчно земя, за да се изхранва и ще има нормални човешки взаимоотношения със своя съсед, взаимоотношения, които както каза азбуки трябва да имат една обща основа, но тази обща основа не прави непременно това селищно образувание комуна. Едно селище, където всяко семейство си има собствена земя, която оформя с любов като свое гнездо и тя е неговото съкровено кътче за мен не е комуна.

А във връзка с идеологията за мен тя е съвсем ясна и проста - разбиране и хармонизиране на потока на нашия живот с големия поток на Вселената - там са законите, от там произтича и порядъка, който би имало в едно такова общество.

Бина, сигурно ще ти е интересно да разбереш какво мислят в мометна, местните хора за пионерите, които медиите наричат секта и комуна и които въпреки трудностите на началото продължават с увереност да градят едно селище, което за мен лично, ще е прототип и вдъхновение за бъдещите такива обществени образувания. И пак казвам - това не е комуна, там живеят и продължават да се присъединяват хора с различни религиозни и духовни убеждения, но които докоснати от магическите думи на героинята от книгите на Мегре са намерили там ясната картина на това, което съзнателно или не, е било мечтата на техните сърца през годините от живота им. Според мен тази мечта е близка на всяко човешко сърце, независимо от външните разлики, защото тя е в основата на хармоничното съществуване на човешкото същество, по законите заложени от Божията промисъл.

Мир вам :)

Линк към коментар
Share on other sites

Божието царство не може да се построи в този свят. Не е и нужно - то си съществува, но на друго ниво. Който желае да живее там, просто трябва да смени нивото. Другото са утопии, хиляди пъти пробвани, хиляди пъти завършвали с фиаско.

SAPIENTI SAT

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

За екоселищата има писано в поне една-две други теми.

По темата, поста който azbuki споменава:

През 1923 година е създадена Арбанашката комуна, която просъществува до 1926 година. Предлагам ви малка част от разказа на Петър Камбуров, която би осоветлила донякъде поставените въпроси.

"Пътувах пак шест дни и най-сетне благополучно пристигнах в Търново на колибата. Каква беше изненадата ми, когато видях, че съборът още продължаваше! Може би повече от 100 души по-свободни/пенсионери и др-/ бяха останали начело с Учителя като на курорт.

Минах през портата на Бостанджиевата градина и като навлязох в двора на братската колиба, пуснах юздите на конете, извадих цигулката и засвирих”Братство,единство”. Всички ме поздравиха с „добре дошъл”. Отдалеч още видях Учителя, изправен пред колибата. Отидох най-напред при него, поздравих го, целунах му ръка и той ме запита: „Е,Петре, кажи сега колко изкара в София?” Разказах му подробно всички перипетии през които минах в продължение на един месец като каруцар в София Учителя ме слушаше усмихнато и най-накрая каза:

-Отлично си изпълнил задачата.

Рекох:

-Учителю, пари не можах да спечеля, но поне изживях моменти, които добре ме ориентираха в суровия живот, които с пари не могат да се купят.

Зимата на 1925-1926 година горе –долу изкарахме добре, понеже все още имаше пари от захарната фабрика. Но през пролетта и лятото пак закъсахме и пак започнахме да търсим царевица в заем за качамак.

През лятото получихме 1000 кг.ечемик, изпрат от Гръблев от Делиорман, където той беше на служба като граничен офицер.

Приятелите си внушиха, че неуспеха в комуната се дължеше на обстоятелството, че в комуната са приети стари хора, т.е. моите родители и ако си отидат, работите ще потръгнат. Добре, но те не вземаха под внимание, че тия стари хора си продадоха имота в Стара Загора. Изядохме им парите и сега да им кажем да си вървят! Освен тати през всичкото време работеше в печатницата в Нова Загора и поддържаше учещите Косю и Танка. А мам абеше най-здравата греда в комуната. Тя месеше, готвеше, переше, чистеше и пр., но и тя трябваше да си отиде.

Но за да не бъда голословен, преди да предложат на мен и на Марин това си решение, те отишли при Учителя. Той по това време беше пристигнал в Търново във връзка с прехвърлянето на инвентара в София, където през август същата година /1926/ щеше да се състои събора.

Наистина, Учителя одобрил тяхното решение- да се махнат старите. И те, въоръжени със съгласието на Учителя, смело ни го казаха в очите.:

-Не щем старите. Ако те си отидат, работите ще тръгнат. Това каза и Учителя.

Ние с Марин сме в недоумение! Не допущахме Учителя да е одобрил това и предложихме всички да отидем в Търново и да говорим с него.

Отидохме. Учителя каза:

-Да, за старите ще бъде по-добре временно да отидат в Каданлък. А вие двамата с Марин ще отидете в София с каруцата. Там ще работите през лятото.

-Добре,Учителю, щом Вие казвате, ще изпълним всичко.

Преди да заминем за София, имахме още една среща с Учителя.

Един предиобед двамата с Марин бяхме с Учителя в беседката пред колибата на разговор. Учителя се интересуваше от живота в комената и с голямо внимание и интерес питаше за всичко.

След като му разказахме всички по-интересни събитие в живота ни, Учителя каза:

-Идеята за комуналния живот е излязла от божествения свят. Хората са я доловили с ума си, но не са в състояние да я приложат. Да си представим, че на един от вас е счупена ръката, а на другия е счупен крака. В това положение ви сложат да спите на едно тясно легло. Е, как ви се стрева, ще можете ли да спите спокойно? Всяко помръдване на единия ще причини болка на другия. Това са хората днес. Счупените ръка и крак са слабостите на хората, които не им позволяват да се приближат по-близо и да работят задружно. Истинската комуна ще се осъществи на Земята след 300 години, когато първата група от шестата раса слезе на земята.

Запитахме го:

-Ами дотогава как ще живеем?

Учителя каза:

-Не след дълго време хората ще напуснат градовете и ще живеят сред природата на групи по няколко семейства- на по-големи или по-малки групи. Ще зависи от хармонията, която имат помежду си.

Върнахме се в Арбанаси. Събрахме багажа на мама и тати и ги приготвихме за път. В това време дойде Учителя. Сложихме голяма трапеза. Имаше и други гости. Тогава сестра Мария Каишева каза:

-Учителю, на Катеринка й е много мъчно , че напуска комуната.

-Нищо-каза Учителя- те ще постоят малко в Казанлък и пак ще се върнат. Така ще бъде по-добра за тях. А Петър и Марин аз ги изпращам в София да полаботят с конете и каруцата.

Мама и тати отпътуваха за Казанлък, а ние потеглихме за София.

Но с това работите в комуната не се оправиха. Приятелите се прибрали вечерта, но не намерили нито запален огън, нито ядене и затова след два дни всички се разотишли по домовете. Комената се развали. Учителя сам я развали.

Поуката от направения опит е, че всеки член на комуната трябва да е готов да дава, да се жертва, а не само да взема. Нямаше я любовта, за която пеем."

/По спомени на Петър Камбуров/

Линк към коментар
Share on other sites

Да, въпросът с работата е сложен, макар че ако става въпрос за писане, работи по интернет и някои други, и от дистанция става да се работи със софийски контрагенти. но е важно и колко човек харчи, дали има да се грижи за някого... Въпреки че в момента не съм с малко разходи, принципно съм се убедил от усамотени периоди в младостта, че човек при определени условия може вълшебно да преживява и с 10-ина пъти по-малко средства от обичайното. Значи е принципно възможно да се работи на непостоянна работа 1-2 месеца годишно, а останалото време - "шапка на тояга"! :lol: Всъщност, за мен освободеното време би означавало посвещаване на повече творчество и практическо изследване на доста неща в медицината, психологията, духовността, екоземеделието и т.н., така че за лентяйство изобщо не става въпрос. В действителност, който е мързелив, той няма да може да извърши тоя преход изобщо. А дали това ще е "комуна" или нещо с друго име, какво значение. Във всички случаи следва обаче да има баланс между пирродосъобразност и съвременност. Ако хората имат възможност, не само модерно отопление и интернет, не е излишно дори да си имат химическа лаборатория, защото дори т.нар. екологични продукти често са замърсени, контаминантите са вече навсякъде (чух например, че наскоро у нас са открили кадмий в консервирани плодове).

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Бина, сигурно ще ти е интересно да разбереш какво мислят в мометна, местните хора за пионерите, които медиите наричат секта и комуна и които въпреки трудностите на началото продължават с увереност да градят едно селище, което за мен лично, ще е прототип и вдъхновение за бъдещите такива обществени образувания. И пак казвам - това не е комуна, там живеят и продължават да се присъединяват хора с различни религиозни и духовни убеждения, но които докоснати от магическите думи на героинята от книгите на Мегре са намерили там ясната картина на това, което съзнателно или не, е било мечтата на техните сърца през годините от живота им. Според мен тази мечта е близка на всяко човешко сърце, независимо от външните разлики, защото тя е в основата на хармоничното съществуване на човешкото същество, по законите заложени от Божията промисъл.

greenspirit, радвам се, че последователите на Анастасия са успели. Може би местните хора са си променили вече мнението за тях тъй като в новините по телевизията ги определяха твърдо като наркомани. ;) Може би ги бъркаха с наркокомуните, които според мен нямат голям успех в България? :(

Тъй вървя по Пътя (или поне се опитвам :) ) чрез Учението на Беинса Дуно, то ми е много интересно неговото мнение за комуните. От цитата на Таня в поста на Иво виждам, че Арбанашката комуна е просъществувала само 3г. :(

Направи ми впечатление следната част от цитата:

След като му разказахме всички по-интересни събитие в живота ни, Учителя каза:

-Идеята за комуналния живот е излязла от божествения свят. Хората са я доловили с ума си, но не са в състояние да я приложат. Да си представим, че на един от вас е счупена ръката, а на другия е счупен крака. В това положение ви сложат да спите на едно тясно легло. Е, как ви се стрева, ще можете ли да спите спокойно? Всяко помръдване на единия ще причини болка на другия. Това са хората днес. Счупените ръка и крак са слабостите на хората, които не им позволяват да се приближат по-близо и да работят задружно. Истинската комуна ще се осъществи на Земята след 300 години, когато първата група от шестата раса слезе на земята.

Запитахме го:

-Ами дотогава как ще живеем?

Учителя каза:

-Не след дълго време хората ще напуснат градовете и ще живеят сред природата на групи по няколко семейства- на по-големи или по-малки групи. Ще зависи от хармонията, която имат помежду си.

:thumbsup:

Ето още мисли на Учителя за комуните:

Следователно първото условие за образуване на комуните е наличието на високо съзнание. Учениците се събират, за да могат взаимно да си помагат. А в тези комуни, в които влизате, вие не позволявате да се проявят всички, а само някои по-стари вземат инициативата в ръцете си и искат да заповядват в Името Божие.

Аз съм истинската лоза

Сегашната комуна подразбира комунизиране на печалбите, а не придобитото, а то е комунизиране на труда отсега нататък. Готовото досега не се дели – ще се попадне в грешка. Готовото ще се изяде. Да се яде готово, хората се учат на леност. В комуната всеки може да си работи своя занаят, но приходите му да се внесат в общата каса на комуната. Дойде в комуната гост, брат, ще стои един-два, най-много три дена, на четвъртия ден трябва да си избере работа и да почне да работи с всички членове от комуната.

Три закона

:feel happy:

Но лично за себе си мога да кажа, че не се виждам в комуна. B)

Добромире, съгласна съм с твоите думи:

Въпреки че в момента не съм с малко разходи, принципно съм се убедил от усамотени периоди в младостта, че човек при определени условия може вълшебно да преживява и с 10-ина пъти по-малко средства от обичайното. Значи е принципно възможно да се работи на непостоянна работа 1-2 месеца годишно, а останалото време - "шапка на тояга"!

:thumbsup::)

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Ако не са утопия ''комуните''

на обществото нямаше да са му нужни държавноста и другите норми...

Можеби най-дълго просъществувала ''комуна'' е тази на общноста на мормоните.

Сигурно след време (има и сега такава тенденция) човек сам ще иска да живее природосъобразен живот без да е задължително в комуна. :)

Линк към коментар
Share on other sites

greenspirit, радвам се, че последователите на Анастасия са успели. Може би местните хора са си променили вече мнението за тях тъй като в новините по телевизията ги определяха твърдо като наркомани. ;) Може би ги бъркаха с наркокомуните, които според мен нямат голям успех в България? :(

:)

Бина, знаеш, че медиите са най-големите манипулатори на обществените нагласи и работят за системата, защото от нея се хранят и на нея дължат властта си. Те не бъркат нищо без да искат, а и най-малко тяхно право би било да бъркат "информирайки" ни за нещо. Едно такова независимо общество след което биха повлекли крак много други хора, виждайки, че е възможен един такъв живот и че не парите ни осигуряват съществуването е сериозна заплаха за системата, която се гради върху робство и потъпкване на човешкия духовен потенциал и изобщо на Духа на Божественото творение.

Запитахме го:

-Ами дотогава как ще живеем?

Учителя каза:

-Не след дълго време хората ще напуснат градовете и ще живеят сред природата на групи по няколко семейства- на по-големи или по-малки групи. Ще зависи от хармонията, която имат помежду си.

:feel happy::3d_163:

Линк към коментар
Share on other sites

greenspirit

Хубаво си го написъл и вероятно ще се ''случи'' в бъдещето,но

има едно но според мен :) Как ще стане това общество независимо ?

В това е утопията,че няма как да се случи да е напълно независимо,

освен ако :hmmmmm: живеее на друга планета и е единствената общност.

п.п.можеби трябва да се проучат някои малки етносни групи(има бългаски села такива) които са си запазили духа, обичаите,афтентичноста си... за мен те са

''комуни'' в действие макар и малко по-различни.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпреки че в момента не съм с малко разходи, принципно съм се убедил от усамотени периоди в младостта, че човек при определени условия може вълшебно да преживява и с 10-ина пъти по-малко средства от обичайното.

Да, идеята е да се излезе от това колело на ежедневието, което ни завърта и заробва мисълта. Тогава човек може да си даде време да твори и да се занимава с духовна работа. В моя случай, мога да прекарвам няколко месеца в града и в неговите библиотеки, после да ходя да си смилам събраната информация някъде на спокойствие. Не е нереализуемо.

Във всички случаи следва обаче да има баланс между пирродосъобразност и съвременност.

Да, и аз съм на мнение, че няма нужда да се връщаме в каменната епоха. Просто постепенно е добре да се отхвърлят вредните привички и противоестествените творения на съвременната цивилизация.

Как ще стане това общество независимо ?

Човекът е създаден свободен. Това е неговото естествено състояние, към което рано или късно ще се върне. Зависи от скоростта на пробуждането.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Човекът е създаден свободен :thumbsup2: Това е неговото естествено състояние, към което рано или късно ще се върне. Зависи от скоростта на пробуждането.
:feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Може пък да му хрумне!
:thumbsup1::)

1. Идеологическа причина - водещо е общи религиозни вярвания, духовни цели и стремежи и т.н."Здравината" на такава комуна зависи от ниво на духовна осъзнатост на членовете и поставените цели. За сега няма достатъчно духовно "узрели" хора, които да сложат основа на някакъв вид комуна...

2. Материална причина - водещо е чувството за защитеност, сигурност,удобство ...Материалният интерес /здраве,пари,блага/ са винаги водещи.

Има и трета възможност, стремеж за съвместна духовна работа, както на "Изгрева" или в ашрамите, или служба за родината и човечеството, както комуната "Толстой" основана от Махатма Ганди.

Съгласен съм с Добромир - потготовката е важен въпрос.

Валентин мисля,че тази трета възможност за "комуна" съществува само,когато има силно изразена фигура водач и най-често когато на Земята слезе Учител.

Комуната в този случай улеснява "приземяването" на дадени идеи и след завършване на мисията /респективно заминаването на водача/ - всичко се разпада!

Лесен е отговора на въпроса защо се получава така? - Защото тези идеи,които са "свалени" от Горе трябва да отидат до повече хора.Направи аналогия с апостолите и с "благата вест",която тръгват да разнасят навред по цялата Земя.

Комуните в съвременният етап трябва да са по скоро виртуални /как ти се струва идеята? :)/ или от рода на центрове,където се събират съмишленици и хора с еднакви идеи за да си помагат,да координират своите действия,да генерират нови идеи,да споделят трудности и неволи,...да се зареждат с позитивни енергии и емоции.

В реда на тези мисли...съборите и подобни мероприятия играят много добра роля в тази насока.

На Рила,на Мадара,на Айтос,във Варна,идея имаше за Сливен-сините камъни,...А колко още хубави места има за "комуни" ? :)

Помисли си само и колко позитивна енергия и пречистване на астрала на населеното място става с такива сбирки особено в по гъсто населените райони?

Нека да поразсъждаваме...Да изключим комуните и просто да си представим в по големите градове групички,които излизат и посрещат Слънцето сутрин и правят наряд.Но много места това се прави.Не е трудно,а и хората могат да се редуват!

А представяш ли си сега,ако във всяка часова зона има по няколко групички и се получи една "щафета" при посрещане на Слънцето по цялата Земя! :) Нещо като затворен цикъл: "...То си винаги изгрява,а ние все си Го посрещаме". Какъв само кръг от положителна и пречистваща енергия,А? Е на това му казвам аз "комуна" !!! Винаги ще има будни,които ще се грижат за съня на почиващите - примерно !!!

Да не се разпростирам в мечти,но ...представи си и ако хората вземат та да започнат да играят Паневритмия сутрин...Колко са - 24 часови пояса! Поневритмиите определено ще се застъпват.Голямо "хоро" /както казва един познат/ ще стане !

Еххх ...мечти! :)

Поздрави !

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...