Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Комуната - само една хубава идея или и реалност?


Guest azbuki

Recommended Posts

Разказът на Петър Камбуров: :thumbsup2:

Духът на Истината, духът на Учителя, духът на новото време се чувства там! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да поразсъждаваме...Да изключим комуните и просто да си представим в по големите градове групички,които излизат и посрещат Слънцето сутрин и правят наряд.Но много места това се прави.Не е трудно,а и хората могат да се редуват!

А представяш ли си сега,ако във всяка часова зона има по няколко групички и се получи една "щафета" при посрещане на Слънцето по цялата Земя! :) Нещо като затворен цикъл: "...То си винаги изгрява,а ние все си Го посрещаме". Какъв само кръг от положителна и пречистваща енергия,А? Е на това му казвам аз "комуна" !!! Винаги ще има будни,които ще се грижат за съня на почиващите - примерно !!!

Да не се разпростирам в мечти,но ...представи си и ако хората вземат та да започнат да играят Паневритмия сутрин...Колко са - 24 часови пояса! Поневритмиите определено ще се застъпват.Голямо "хоро" /както казва един познат/ ще стане !

Еххх ...мечти! :)

Поздрави !

:) Това е хубаво, Никола, но представяш ли си как след това се връщаш на работа или другаде и продължаваш с действията, които си принуден да правиш да поддържаш като основа на съществуването една абсолютно разрушителна система, абсолютно неуважителна към Духа и към Божието творение. Примери много. Докато човек не започне с любов да отглежда на своята земя това, от което има нужда за да съществува тази разрушителна система ще съществува. И колкото и такива събирания да има докато продължаваме да си изпълняваме "задълженията" като послушни агънца тази примка ще съществува, защото на нея това и е достатъчно. Важното е да си зависим от парите - от там натаък си роб на системата.

В този ред от мисли - да не може да се получи пълна независимост, докато човек използва играчките сътворени, за да ни направят зависими. Ще ти трябват пари, за да ги купиш, поддържаш и т.н. Но дори и да имаш играчки в едно такова селище няма да си толкова зависим, защото твоето съществуване ще е осигурено - храната, подслона. И така човек наистина може да се чувства свободен. Да, звучи като "утопия", но само времето ще покаже.

Мир вам :)

Линк към коментар
Share on other sites

greenspirit, радвам се, че последователите на Анастасия са успели. Може би местните хора са си променили вече мнението за тях тъй като в новините по телевизията ги определяха твърдо като наркомани. ;) Може би ги бъркаха с наркокомуните, които според мен нямат голям успех в България? :(

:)

Бина, знаеш, че медиите са най-големите манипулатори на обществените нагласи и работят за системата, защото от нея се хранят и на нея дължат властта си. Те не бъркат нищо без да искат, а и най-малко тяхно право би било да бъркат "информирайки" ни за нещо. Едно такова независимо общество след което биха повлекли крак много други хора, виждайки, че е възможен един такъв живот и че не парите ни осигуряват съществуването е сериозна заплаха за системата, която се гради върху робство и потъпкване на човешкия духовен потенциал и изобщо на Духа на Божественото творение.

Ами нека и аз да кажа, нали Странджа ми е съвсем наблизо :) . Медиите не са излъгали, не мога да кажа за всички, но болшинството от последователите на Анастасия наистина не просъществуваха дълго и това се дължи най-вече (според мен) не на местните жители или на нещо друго, а именно на неподготвеността им (за което говори и Добромир).

Жалко е, защото самата идея "живот сред природата/природосъобразен живот" е чудесна, а неуспехът им, както се казва, направо възгищиса :) (за известно време) другите ентусиасти.

То за всяка област си е характерно нещата първо да се развиват в чисто идеен и теоретичен план и чак след това да преминат към практическа реализация, така че да се надяваме бъдещите опити да са по-успешни :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нека и аз да кажа, нали Странджа ми е съвсем наблизо :) . Медиите не са излъгали, не мога да кажа за всички, но болшинството от последователите на Анастасия наистина не просъществуваха дълго и това се дължи най-вече (според мен) не на местните жители или на нещо друго, а именно на неподготвеността им (за което говори и Добромир).

Жалко е, защото самата идея "живот сред природата/природосъобразен живот" е чудесна, а неуспехът им, както се казва, направо възгищиса :) (за известно време) другите ентусиасти.

То за всяка област си е характерно нещата първо да се развиват в чисто идеен и теоретичен план и чак след това да преминат към практическа реализация, така че да се надяваме бъдещите опити да са по-успешни :thumbsup1:

:)

Ами щом хората са там и познавайки ги донякъде и знаейки, че съвсем не са на път да се откажат, а напротив - към тях се присъединяват нови хора, ще кажа, че за мен това съвсем не е провал. Разбира се има хора, които не са били достатъчно готови и са се отказали. Това не значи, че начинанието се е провалило. За мен то тепърва ще се развива :) Защото тук няма духовен авторитет, който да се следва и да се разчита изцяло на неговата сила и мъдрост - тук трябва да си много добре подготвен психически и с познания за да успееш в начинанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Нека да поразсъждаваме...Да изключим комуните и просто да си представим в по големите градове групички,които излизат и посрещат Слънцето сутрин и правят наряд.Но много места това се прави.Не е трудно,а и хората могат да се редуват!

А представяш ли си сега,ако във всяка часова зона има по няколко групички и се получи една "щафета" при посрещане на Слънцето по цялата Земя! :) Нещо като затворен цикъл: "...То си винаги изгрява,а ние все си Го посрещаме". Какъв само кръг от положителна и пречистваща енергия,А? Е на това му казвам аз "комуна" !!! Винаги ще има будни,които ще се грижат за съня на почиващите - примерно !!!

Да не се разпростирам в мечти,но ...представи си и ако хората вземат та да започнат да играят Паневритмия сутрин...Колко са - 24 часови пояса! Поневритмиите определено ще се застъпват.Голямо "хоро" /както казва един познат/ ще стане !

Еххх ...мечти! :)

Поздрави !

:) Това е хубаво, Никола, но представяш ли си как след това се връщаш на работа или другаде и продължаваш с действията, които си принуден да правиш да поддържаш като основа на съществуването една абсолютно разрушителна система, абсолютно неуважителна към Духа и към Божието творение. Примери много. Докато човек не започне с любов да отглежда на своята земя това, от което има нужда за да съществува тази разрушителна система ще съществува. И колкото и такива събирания да има докато продължаваме да си изпълняваме "задълженията" като послушни агънца тази примка ще съществува, защото на нея това и е достатъчно. Важното е да си зависим от парите - от там натаък си роб на системата.

В този ред от мисли - да не може да се получи пълна независимост, докато човек използва играчките сътворени, за да ни направят зависими. Ще ти трябват пари, за да ги купиш, поддържаш и т.н. Но дори и да имаш играчки в едно такова селище няма да си толкова зависим, защото твоето съществуване ще е осигурено - храната, подслона. И така човек наистина може да се чувства свободен. Да, звучи като "утопия", но само времето ще покаже.

Мир вам :)

Знаеш ли колко много се разминаваме в разбиранията си...Дори Марс ми се струва близо!?! :)

Няма проблем!...и въпреки,че принципно не влизам в диалог с никове /няма смисъл,а и никой не стои отговорен зад написаното/ ще направя изключение и ще кажа,че много посредствено разсъждаваш.

Защо ли? - Никой не може да те принуди когато живееш в града да работиш и да "поддържаш съществуването на една абсолютно разрушителна система". Признаваш,че извън града "не може да се получи пълна независимост",което значи,че просто намаляваш зависимостта от "злото",което пък аз го тълкувам като "синдрома на щрауса" ...

Не се обиждай,но като искаш да премахнеш една зависимост и за целта я ограничаваш това никак разумно не ми звучи.Това е както с цигарите - кой пушач ги е спрял,когато ги е намалявал,намалявал...?

Тук е и основната бомба със закъснител в бъдеще,която ще взриви тези организации,които доколкото разбирам искат да подчертаят "абсолютно си уважение към Духа и към Божието творение" с начина си на живот.Знай,че хора избягали от материята поради факта,че трудно се справят с нея,си остават зависими и "тъмните" сили много лесно могат да ги купят! Обикновен пример - нищо чудно след време в центъра на селището някой да си продаде имота и да се построи някой хубав свинекомплекс например...Това е елементарен пример,но има аналог с историята в гр.Айтос и тамошното лозе...а представяш ли си колко по-големи изненади може да се случат!?!

Накратко две важни неща:

- Никога не може да си "роб на системата" във финансово отношение,ако си израснал достатъчно духовно и водиш съзнателен живот.

- Да мислиш,че като избягаш на село и имаш просто "сигурна" храна и подслон и така си се сдобил със свободата си е проста наивно и нереално ! /доста меко го казах!/

Сега за да не изглежда поста критикарски и черногледски трябва да дам и съвети /за ужас на булгаро :) / ,които да дават някакви решения:

1.Дали ще живееш на село или в града определи свой стандарт на живот и го постигни.За разумния човек не е трудно да постигне тази цел,...трудно е да не "раздува" стандарта след като го постигне.Това усвоиш ли - няма да имаш проблем където и да живееш!

2.Събиранията с духовна насоченост, които отричаш и мислиш,че не помагат, са нещо важно за всяко населено място...Така се чисти негативизма,лошата енергия...Така се получава и благословение с Висше.Ако отхвърляте тези идеи просто вкарвате вълка в кошарата си.

3.Всеки който е решил да прави "родово имение" или да живее на село и да изкарва сам храната си,трябва първо да е намерил своята половинка,която да споделя на 100% идеята и да има пълната подкрепа от нея.Тези неща по единично не се правят...! :)

Поздрави!

п.п. Не ме предизвиквай за Анастасия,защото като започна да пиша ще пострада бизнеса на Мегре.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли колко много се разминаваме в разбиранията си...Дори Марс ми се струва близо!?! :)

Трудно е наистина, но така е, докато се научи човек да лети.

...ще направя изключение и ще кажа,че много посредствено разсъждаваш...

Не се обиждай...

Не призовавай човека да не го прави, а ти не го прави.

но като искаш да премахнеш една зависимост и за целта я ограничаваш това никак разумно не ми звучи.Това е както с цигарите - кой пушач ги е спрял,когато ги е намалявал,намалявал...?

Кой говори за органичаване и изобщо четеш ли? Цигарите се спират като ги спреш. Без много философии.

Знай,че хора избягали от материята поради факта,че трудно се справят с нея,си остават зависими и "тъмните" сили много лесно могат да ги купят!

Не бягаш, а сътворяваш.

- Да мислиш,че като избягаш на село и имаш просто "сигурна" храна и подслон и така си се сдобил със свободата си е проста наивно и нереално ! /доста меко го казах!/

Да, казвай нещата меко. Работи над това качество. С времето се получава.

Сега за да не изглежда поста критикарски и черногледски трябва да дам и съвети /за ужас на булгаро :) / ,които да дават някакви решения:

Сигурна съм, че булгаро е изпитал лека досада от написаното, не повече. Ужас от глупости и елементарни нападки не се причинява.

Дядо ми, който е много мек и природен човек, роден агроном и отдаден на природата, веднъж ми каза: "Евелинке, да знаеш, има хора, които като видят едно хубаво цвете да расте, вземат камък и го смачкват." "Защо го правят," попитах. "Ами такива са," каза той.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

но като искаш да премахнеш една зависимост и за целта я ограничаваш това никак разумно не ми звучи.Това е както с цигарите - кой пушач ги е спрял,когато ги е намалявал,намалявал...?

Да, един мой приятел ги свали точно така. На интервали, контролирайки точно количеството цигари за деня. Един ден си определяше да изпуши точно 18 и нито една повече.

На следващ ден, 17. Така се елиминира никотиновата зависимост, защото организмът не може да направи физиологично разлика между такива проценти.

Преходът от 3 на 2 беше по-труден, 33% и той 2 седмици остана на 3.

Сега е на 0 :D

Дядо ми, който е много мек и природен човек, роден агроном и отдаден на природата, веднъж ми каза: "Евелинке, да знаеш, има хора, които като видят едно хубаво цвете да расте, вземат камък и го смачкват." "Защо го правят," попитах. "Ами такива са," каза той.

:lol:

Видели са от някой, това е всичко. Или някой ги е смачкал тях, още по-лошото.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз спрях цигарите отведнъж. И изобщо решение взема ли, взела съм го. Пътища много, за който вижда.

Но това не е темата.

Видели са от някой, това е всичко. Или някой ги е смачкал тях, още по-лошото.

Ами сигурно. Дядо ми е обикновен и незлоблив човек. Просто споделяше наблюденията си върху живота и върху тенденцията на някои хора да тъпчат с ботушите наред, така и красотата.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Как ще стане това общество независимо ?

Човекът е създаден свободен. Това е неговото естествено състояние, към което рано или късно ще се върне. Зависи от скоростта на пробуждането.

Мда ама това пробуждане зависи ;)) и тази скорост... може да е толкова бавна, че да клони към безкрайност

Така или иначе историята показва че комуните са утопия :) колкото добри цели и мотиви да имат.

Можеби нещо сходно в бъдеще ще има прогрес но не и в този си вид...

Линк към коментар
Share on other sites

Можеби нещо сходно в бъдеще ще има прогрес но не и в този си вид...

Разбира се, именно формата е обект на търсене. Водейки се от Любовта и Истината и невкопчвайки се в определена форма, човек твори. В това се крие именно свободата. В неограничеността на формите.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

1.Дали ще живееш на село или в града определи свой стандарт на живот и го постигни.За разумния човек не е трудно да постигне тази цел,...трудно е да не "раздува" стандарта след като го постигне.Това усвоиш ли - няма да имаш проблем където и да живееш!

2.Събиранията с духовна насоченост, са нещо важно за всяко населено място...Така се чисти негативизма,лошата енергия...Така се получава и благословение с Висше.

:thumbsup: :thumbsup:

Замисляла съм се много често над това - дали комуните, които искаме да създадем по своя замисъл и воля, вече не съществуват - само дето ние не го осъзнаваме. В едно малко или средно голямо селище и сега хората се чувстват свързани, познават се, помагат си, децата им растат заедно....Всеки си е намерил мястото и ролята или сега си я търси... Аз отдавна се чувствам частица от "комуната" на моя град. И никак не е задължително всеки да сади картофи и да реже дърва за себе си, нито да си учи децата сам - просто отиваме при хората, които се занимават с това, а те идват при нас, когато имат нужда от това, с което се занимаваме ние... :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Има и трета възможност, стремеж за съвместна духовна работа, както на "Изгрева" или в ашрамите, или служба за родината и човечеството, както комуната "Толстой" основана от Махатма Ганди.

Валентин мисля,че тази трета възможност за "комуна" съществува само,когато има силно изразена фигура водач и най-често когато на Земята слезе Учител.

Комуната в този случай улеснява "приземяването" на дадени идеи и след завършване на мисията /респективно заминаването на водача/ - всичко се разпада!

Лесен е отговора на въпроса защо се получава така? - Защото тези идеи,които са "свалени" от Горе трябва да отидат до повече хора.Направи аналогия с апостолите и с "благата вест",която тръгват да разнасят навред по цялата Земя.

Не е необходим непременно "жив" учител според мен??

Смяташ ли Махатма Ганди за такъв? Той не е. Той е ученик и го е казал ясно. Аз се мисля също ученик.

Чудесно е чувството да си свободен от претенции за учителство. Това ни прави леки и свободни да работим и прогресираме всеки ден.

Комуните в съвременният етап трябва да са по скоро виртуални /как ти се струва идеята? :)/ или от рода на центрове,където се събират съмишленици и хора с еднакви идеи за да си помагат,да координират своите действия,да генерират нови идеи,да споделят трудности и неволи,...да се зареждат с позитивни енергии и емоции.

Идеята е много добра :thumbsup:

В реда на тези мисли...съборите и подобни мероприятия играят много добра роля в тази насока.

На Рила,на Мадара,на Айтос,във Варна,идея имаше за Сливен-сините камъни,...А колко още хубави места има за "комуни" ? :)

Помисли си само и колко позитивна енергия и пречистване на астрала на населеното място става с такива сбирки особено в по гъсто населените райони?

Това е вярно!

Нека да поразсъждаваме...Да изключим комуните и просто да си представим в по големите градове групички,които излизат и посрещат Слънцето сутрин и правят наряд.Но много места това се прави.Не е трудно,а и хората могат да се редуват!

А представяш ли си сега,ако във всяка часова зона има по няколко групички и се получи една "щафета" при посрещане на Слънцето по цялата Земя! :) Нещо като затворен цикъл: "...То си винаги изгрява,а ние все си Го посрещаме". Какъв само кръг от положителна и пречистваща енергия,А? Е на това му казвам аз "комуна" !!! Винаги ще има будни,които ще се грижат за съня на почиващите - примерно !!!

И това са много добри идеи. Да се молим заедно те да се осъществят по най добрия начин.

Да не се разпростирам в мечти,но ...представи си и ако хората вземат та да започнат да играят Паневритмия сутрин...Колко са - 24 часови пояса! Поневритмиите определено ще се застъпват.Голямо "хоро" /както казва един познат/ ще стане !

Еххх ...мечти! :)

Поздрави !

Това са и мои мечти и се опитвам практически да правя своята част по най-добрия начин.

Поздрави също :D

В групите "Анастасия" има много хубави хора. Нека имаме истинско братство.

Паневритмията може само да им е от помощ. Нека подадем ръка на божественото в стремежа на всяко човешко сърце. Обичта между хората ни прави братя.

Линк към коментар
Share on other sites

Замисляла съм се много често над това - дали комуните, които искаме да създадем по своя замисъл и воля, вече не съществуват - само дето ние не го осъзнаваме.

Това е така и все пак тук не става дума за синдрома на човека, който не може да си намери мястото под Слънцето, а за този, когото Бог води към реализацията на неговия конкретен личен път. Ако Волята Божия е, че човек трябва да създаде нещо различно от даденото, ще го прави, без да има нужда да отрича всички други съществуващи възможности. Тези възможности обаче не са неговите.

Творчеството е висша форма на ангажимент. Не е никакво бягство и изключва страха.

Съгласна съм с Валентин, че не бива да учителстваме и да се бъркаме в личния път на другите, в който ние не винаги можем да видим Божествения промисъл. Освен това аз съм изказвала често пред greenspirit мнението си за човешките формирования зад книгите на Мегре и нечистите енергии там, но това не означава, че книгите са за боклука или хората, вдъхновили се от идеите на Анастасия са всички завладяни от "тъмни сили". Мили хора, Бог ни е дал очи, за да гледаме и да виждаме Истината във всяко конкретно нещо, а не да се водим като слепци за носа от разни заучени щампи.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен хората трябва трябва да са информирани,да учат, да се развиват,да пътуват и общуват с останалите хора.Комуната не ограничава ли тези неща?Не мисля ,че копаенето на картофи облагородява или може да ни направи по-добри или мъдри,ако нямаме очи за тайните на природата и човека.

Хората трябва да вършат добри дела и да бъдат полезни.Това може да се прави навсякаде.Човек може да се моли винаги.И ако хората могат да станат поне добри хора ,ако не могат да станат много духовни.А да станеш добър човек изобщо не е лесно.Аз лично още съм много далеч,въпреки опитите ми.

1.Всички ние се познаваме, защото някой е измислил интернет,друг пласмасата,пети компютъра.Ако живеехме в комуна щеше ли да е възможно това?Не мисля.Дори Зеленото духче/като най-ярък пример го споменавам/ има компютър от толкова вредната за природата прастмаса.Компютър продукт на всичко което иска да игнорира.Защо?/чела съм и други негови постове,ако не съм разбрала правилно смисъла на вижданията му предварително се извинявам/

2.Изключвайки парите като положителен фактор в комуната не мисля ,че е правилно.Както всяко нещо те могат да имат двойнствен характер.По-точно какъвто ние самите им предадем.

3.Не мисля, че в една комуна може децата да бъдат подобаващо образовани-учебници ,преподаватели.Какво по лошо от това.

4.....

Комуната като идея ми харесва,но не е за нашето време.Защо да е комуна, нека е нещо съобразено с времето, в което живеем?Нека е нещо по-добро от комуна.Защо трябва да се реализира нещо ,което има видими недостатъци и то много?

Не обичам дългите постове. Мисля ,че бих се съгласила да живея с вас в комуна за няколко месеца. :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 years later...

Първото IT село у нас кани програмисти да се заселят - http://dnes.dir.bg/news/it-selo-pesochnitza-komputarni-spetzialisti-17256083

с. Песочница - една година по-късно - https://www.facebook.com/pages/ИТ-село-Песочница/823907461010105 и тук http://itvillage.eu/index.php?newsid=32

 

Смятате ли, че програмистките села са един вид зародиш на комуни? Имат ли бъдеще подобен род селища, които събират не просто еко-любители, но колеги-специалисти? Всъщност комуната предполага събирането на хора с различни професии, за да може комуната да съществува максимално самостоятелно. 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...