Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво значи мекотата в отношенията?


Ася_И

Recommended Posts

„Какво значи мекота спрямо другите хора? Ако някой те обиди, ти кажи една формула от четири думи: " От мен да мине." Защо? - Заради Бога. Като запазиш paвновесие и не отвърнеш, а подариш една ябълка или поканиш на обяд, този човек става твой приятел. Който има критически дух и казва, че този или онзи е лош, у него по никакъв начин не може да дойде любовта. За да имаш мекота спрямо другите, трябва вътре в себе си да имаш едно свещено чувство към всеки човек, защото в него живее Бог.”

Здравейте,

Доста често чувам израза: От мен да мине. Питах познатите си дали знаят какво е обяснението, защо казваме тези думи? Всички отговориха – не. Затова реших да ви попитам: Какво значи за вас мекотата в отношенията между хората? За много хора да проявяваш мекота значи да си глупак. А на мен ми се струва, че това е най-лесният начин да се разберем с другите. Е, вярно е, трудно се постига – първо трябва да имаш желание да се разбереш, после трябва и да поработиш върху себе си. Другите са после.

Има ли разлика между мекота и мекушавост и как възприемате думите:

„Не трябва да се бъркат мекотата и мекушавостта. Последната показва слаб характер. Мекотата показва силен характер.”

“Станете господари на себе си. Щом станете господари на себе си, ще станете слуги на Бога.” “Който не е господар на себе си, не може да стане слуга на Бога.”

Из Доброто разположение, Издателство „Бяло Братство”, София, 2002 г., ISBN: 954-744-026-8

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)icon12.gif

Вътрешната мекота, когато не е естествено вродена или когато е изгубена, идва със смирението.

Смирението според мен е синоним на обединението на вярата с отговорността и осъзнатостта.

Който има смирение, може да бъде и търпелив :):feel happy:

Друго подобно на мекотата качество е приветливост при всички обстоятелства.

Да се радваш на човека че е жив.

както в Somebody

then ->

all the things i detest i will almost like ... tenderly

Линк към коментар
Share on other sites

....

Какво значи за вас мекотата в отношенията между хората? За много хора да проявяваш мекота значи да си глупак.

....

Ами, да, наистина за много хора е така, може би точно защото, когато някой проявява мекота, предполагат, че това е признак на мекушавост.

Много пъти ми се е случвало, когато съм спокойна и умиротворена, разговарям кротко и меко с хората, а отсреща се появява неадекватно желание да ми се качат на главата или да ме отпишат като крайно безинтересен събеседник :) . И е много интересно да наблюдавам дълбокото озадачаване, което следва, когато меко не позволявам да ми се качат на главата. Дори понякога ми е било съвестно, защото имам усещането, че без да искам подвеждам събеседника. После реших, че в същност събеседникът ми сам си се подвежда и тъкмо в момента получава практически знания за различаването на мекотата от мекушавостта :)

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно нещо казва Диана. Тъй като на мен мекотата не ми е най-силната страна и всъщност е точно качеството, което имам нужда да развивам, повечето хора са свикнали на моя темперамент. И действително и на мен ми се е случвало като съм просто спокойна да ме попитат: "Ама какво ти е бе?" Странно е тоест как самото общество с моделите си ни налага едно поведение, което не е добро за нас, и е необходимо усилие от страна на човека, за да се противопостави на тези тенденции. Особено в Германия това е така. Открих това след няколко прибирания в България, където меките земни енергии са по-силни, а съответно и по-лесно се връщам към нормалния си естествен ритъм и се успокоявам. Един път непосредствено след завръщане в Германия установих следното: че както съм си се настроила на моята си честота, все едно нещо външно започва да пулсира и да ми налга един неестествено забързан ритъм, който ме изнервя, прави ме по-остра и някак твърда. Противодействах на това с медитация, но ефектът от такива въздействия, с които биваме бомбардирани тук всеки ден, не може да бъде неутрализиран стопроцентово. Затова и имам нужда да се прибирам в България, за да си настроя антените и да почистя чарковете.

Мекотата е много женско качество, а женските енергии в това общество тук са...ами почти умрели.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

При мен е точно обратно - много често отстъпвам от собствените си интереси, особено материални, за да има човекът отсреща полза. Знам, че околните ме осъждат за това и се чувствам малко гузна за момент, но аз не мога да се осъдя, на мен ми е хубаво така . Имаше една тема за будалите :P .

Напоследък изучавам пранично лечение и вчера на собствения си гръб ( буквално малко по-долу) разбрах, че мога да бъда или съвсем здрава и не особено богата на пари, или обратното. Физиологично е невъзможно да имам и двете. Ясно е кое съм избрала, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че мекотата е важно качество, защото тя ни помага да се отдръпнем с Любов и да не отговаряме на шамара с шамар.

Думичката мекота има силна вибрация, за разлика от мекушавостта-тя е слабост.

Мекотата ми дава сили да си отстоя идеите и разбиранията, но с ненасилие.

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно е кое съм избрала, нали?

Хм, може би това е твоят конкретен случай. Аз познавам хора, които са много богати, здрави душевно, меки и хармонични души. Има хора, които са достатъчно богати вътрешно, за да могат и външно да са богати, без това да вреди. Но на един етап собствеността пречи. Впрочем аз нямам почти никаква, но това е друга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Мекотата е много женско качество, а женските енергии в това общество тук са...ами почти умрели.

За съжаление няма как да кача цялата лекция, но следния цитат по повод казаното от азбуки.:

"Нежността и мекотата са характерни за жената, а характерно качество за мъжа е благородството. В човека живее един женски и един мъжки принцип: човешката душа и човешкият дух - Божествената Душа и Божественият Дух. Душата е жената в човека, а Духът е мъжът. Тези два принципа ги има във всеки човек. Значи човек, който проявява мекота и нежност, проявява своята душа. А когато проявява благородство, проявява Божествения Дух в себе си."

ме кара да се замисля - толкова ли са зле нещата?

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добра идея за мекотата можем да добие като наблюдаваме и разсъждаваме върху качествата на водата. Когато говорим за мекота не трябва да разбираме само пасивност, т.е. мекота по отношение на реакцията ни спрямо външната среда. Мекотата може да бъде и активна, излъчвана от нас, съпътстваща действията, мислите, желанията и стремежите ни. Впрочем, същото е и с любовта - имаме желание да бъдем обичани (което е общия случай, съответстващ на пасивната мекота) и стремеж да обичаме, да излъчваме любовта от себе си.

Когато правим разграничение между мекота и мекушавост, най-вече е нужно да се осъзнае, че при мекотата ние запазваме нашата цялостност. Не се нарушава синхрона между емоциите, умът, целите които сме си поставили. Ние отстъпваме или по-скоро правим място за другия, но вътрешният ни баланс не се нарушава, нито се отказваме от намеренията си. Просто подобно на водата търсим други пътища за постигането им. Мекотата е проява на гъвкавост и приспособимост, на използване на най-малката отворила се възможност, на най-рационално използване на енергията.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добра идея за мекотата можем да добие като наблюдаваме и разсъждаваме върху качествата на водата. Когато говорим за мекота не трябва да разбираме само пасивност, т.е. мекота по отношение на реакцията ни спрямо външната среда. Мекотата може да бъде и активна, излъчвана от нас, съпътстваща действията, мислите, желанията и стремежите ни. Впрочем, същото е и с любовта - имаме желание да бъдем обичани (което е общия случай, съответстващ на пасивната мекота) и стремеж да обичаме, да излъчваме любовта от себе си.

Когато правим разграничение между мекота и мекушавост, най-вече е нужно да се осъзнае, че при мекотата ние запазваме нашата цялостност. Не се нарушава синхрона между емоциите, умът, целите които сме си поставили. Ние отстъпваме или по-скоро правим място за другия, но вътрешният ни баланс не се нарушава, нито се отказваме от намеренията си. Просто подобно на водата търсим други пътища за постигането им. Мекотата е проява на гъвкавост и приспособимост, на използване на най-малката отворила се възможност, на най-рационално използване на енергията.

:thumbsup:

Примерът, даден от мен по-по-горе, се отнася конкретно за мен в конкретна ситуация. Да се управляват правилно енергии , вкл. пари, е много трудно. Изисква се освен активна мекота, така добре обяснена в цитата, и една точна пропорция от доста на брой трудни за постигане качества. Всичко се учи.

Линк към коментар
Share on other sites

Ася, много интересна тема! :thumbsup::feel happy:

За мен е голям проблем границата между мекотата и мекушавостта. С интерес прочетох написаните мнения и цитатите по този въпрос.

Аз също като Късметче, отстъпвам много често, след което си задавам въпроса - това мекота ли е или мекушавост?

Във връзка с това ми хареса написаното от Станимир.

Когато правим разграничение между мекота и мекушавост, най-вече е нужно да се осъзнае, че при мекотата ние запазваме нашата цялостност. Не се нарушава синхрона между емоциите, умът, целите които сме си поставили. Ние отстъпваме или по-скоро правим място за другия, но вътрешният ни баланс не се нарушава, нито се отказваме от намеренията си. Просто подобно на водата търсим други пътища за постигането им. Мекотата е проява на гъвкавост и приспособимост, на използване на най-малката отворила се възможност, на най-рационално използване на енергията.

:thumbsup:

Забелязала съм, че много проблеми се решават не с груба директност, а с такт и мекота. :)

Линк към коментар
Share on other sites

...

Напоследък изучавам пранично лечение и вчера на собствения си гръб ( буквално малко по-долу) разбрах, че мога да бъда или съвсем здрава и не особено богата на пари, или обратното. Физиологично е невъзможно да имам и двете. Ясно е кое съм избрала, нали?

Късметче, как стигна до този извод? Защото обикновено именно когато човек се притеснява за финансите си, това се проявява като болки в долната част на гърба.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добра идея за мекотата можем да добие като наблюдаваме и разсъждаваме върху качествата на водата.

Просто подобно на водата търсим други пътища за постигането им... най-рационално използване на енергията.

Изключително обяснение :sorcerer: ~ водата си мисля може да се съотнесе и към подсъзнателността и интуитивността...

"...водата е податлива, но покорява всичко. Водата гаси огъня или се преобразява във вид на пара. Тя лека полека отмива земята или когато се изправи срещу скали, търси да ги заобикили... Водата отстъпва пред пречките с измамна плахост, защото никоя сила не може да й попречи да следва предопределения си път..."

И накрая, елементът вода съотвества на процеса на придобиване на съзнателност чрез бавно, но сигурно вникване в най-дълбоките въжделения на Душата."

* цитат от една любимост :king: на Ст. Аройо

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесна аналогия Станимир. Само, не бива да се забравя, че водата е форма и съдържание на куп. Т.е. - мекотата, не бива да "ограбва" яснотата. Иначе си оставаме само с разсъждението /съображението/. Без разбира се да твърдя, че това е нещо лошо, прилича на мекушавост. Аз лично нямам скрупул да бъда и мекушав, ако съм в себе си "избистрен". Понякога си мисля, че ако нещо не харесвам в някой - най-многото което мога да направя /и едновременно с това - да стоя в доброто/, е просто да не бъда като него. И ми изглежда достатъчно очевидно, за да е вярно. И така съм "бистър" в себе си. Но пък нали съм част от Цялото. Е, :feel happy: споделям просто. Не се натрапвам, нито пък се крия.

Линк към коментар
Share on other sites

Мекотата е много женско качество, а женските енергии в това общество тук са...ами почти умрели.

За съжаление няма как да кача цялата лекция, но следния цитат по повод казаното от азбуки.:

"Нежността и мекотата са характерни за жената, а характерно качество за мъжа е благородството. В човека живее един женски и един мъжки принцип: човешката душа и човешкият дух - Божествената Душа и Божественият Дух. Душата е жената в човека, а Духът е мъжът. Тези два принципа ги има във всеки човек. Значи човек, който проявява мекота и нежност, проявява своята душа. А когато проявява благородство, проявява Божествения Дух в себе си."

ме кара да се замисля - толкова ли са зле нещата?

Не разбрах кое трябва да е зле. Интересна мисъл, но аз говорех за надмисловното възприятие, там започват истинските проблеми.

Иначе не съм сигурна, че изразът "От мен да мине" изразява мекота. То е все едно да кажеш, не те разбирам и не ме интересуваш, ама айде на! Мекотата не е да се откажеш от участие и отговорност, а да участваш разумно.

П.П. Надявам се също така темата да не тръгне в посока "кой добър и кой лош". При много хора дисбалансът между мъжкото и женското начало има много дълбоки, вкл. и кармични причини (като травми например), които трябва да се изчистят преди човекът да може да възстанови своята цялостност и да си възвърне доверието към себе си и живота. Всичко в съвременната култура ни учи, че женският принцип е слаб и уязвим, съответно е бил уязвяван в миналото от системата. Това едва тепърва започва да се оправя и се иска време. В държави, в които мъжкият принцип е бил толкова преувеличен в миналото, а и сега, жените имат сериозни проблеми да намерят себе си и това се изразява в редица социални проблеми. Разсъжденията за това колко е хубаво да си мек не помагат, докато болката отвътре поддържа твърдината. Затова и като срещна някой човек с такава болка, изключвам мислите и разсъжденията и просто му подавам мекота и топлина. Ако тръгна да му философствам за това колко е хубаво да си мек, вероятно е само да го накарам да се затвори.

Втвърдяването е точно затвореност, непропускливост. Блокаж.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

azbuki, няма лоши и добри хора в зависимост от качествата които са получили още при раждането си. Едни са получили дарбата на твърдостта, други на мекотата. Всеки е получил това, което според Провидението ще му бъде необходимо в този живот.

Мястото, на което е поставен човек, определя неговата служба и начина, по който трябва да живее. Перото, което е поставено на писалката, има задача да пише.

Две категории хора

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

azbuki, няма лоши и добри хора в зависимост от качествата които са получили още при раждането си. Едни са получили дарбата на твърдостта, други на мекотата. Всеки е получил това, което според Провидението ще му бъде необходимо в този живот.

:feel happy::3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Бина, много ми хареса това дето си написала. Но е важно и човек да се о-съзнае, че това си е неговото място и да е щастлив да си е на него. За всички ни има място под Слънцето :)

Линк към коментар
Share on other sites

За мен лично онези хора които притежават мекота в характера си, които са меки в отношенията си, дори когато не срещат същото отсреща са "напреднали". По - добре да е мек човек и благ, отколкото груб. Някои хора са просто такива, а други са работили дота върху себе си и са придобили това качество.

Разбира се, че е по приятно когато си заобиколен от такива хора и дори на по-грубите действат благоприятно.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен мекотата винаги е била синоним на свободата в отношенията:

-оставям другите свободни да бъдат, постъпват, мислят и да се променят според техния Път

-запазвам своята свобода да бъда, постъпвам, мисля и да се променям според своя Път

Мисля,че мекотата ни е в гените - както е в гените на всяко живо същество - само с нея то може да се адаптира и развива.

Твърдостта в нас, според мен е нашата карма - дошли сме да изчистим природната си мекота от нейните налепи....

Линк към коментар
Share on other sites

Харесаха ми много съжденията на Донка - в смисъл на мекотата, която не е мекушавост, а истинска вътрешна и изявена навън цялостност, хармония, чистота и свобода. :feel happy: Мекият човек е истински любящ човек. Външно е мек, вътрешно - също, сърцето си пази добро. Мекият човек е мъдър - знае как да постъпва, как да говори, какво да мисли и чувства. Отсрещната страна може да усети неговата добронамереност и това да отключи вратата към доброто не само в отношенията, но и във вътрешното развитие.

Сега малко шегички... ;) Може би понякога трябва да сме твърди, понякога - меки, но винаги добри! Силната ръка може да е добра ръка. Аз например как си мечтая понякога една силна ръка да ме води! С удоволствие бих била по-меката страна, бих се съгласявала с радост някой да се порадва на таланта си да ръководи нещата, стига да е добър и мъдър...

Ама да не разчита на вечно съгласяване... :P

Помечтах си съвсем случайно. :D

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

мекотата... истинска вътрешна и изявена навън цялостност, хармония, чистота и свобода.

Може би понякога трябва да сме твърди, понякога - меки, но винаги добри! Силната ръка може да е добра ръка.

:thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Може би мекотата в отношенията ни подразбира осъзнаване на факта, че всеки от нас има нужда от различна "почва" - условия и изпитания, в които да бъде "посаден". За едни организми водата е средата на живот, за други пясъкът. Да бъдем меки означава да не се опитваме да решаваме ние в какво е най-добре да растат и връзват плод хората до нас....

Същото може да се каже и за силата във всеки от нас. Да бъдем меки може би означава да приемем, че силите ни са различни и ни помагат да растем по различен начин. Ако на нас ни помага повече силата на ума ни, то човекът до нас може би има нужда от топлината на емоциите....

Линк към коментар
Share on other sites

Харесаха ми много съжденията на Донка - в смисъл на мекотата, която не е мекушавост, а истинска вътрешна и изявена навън цялостност, хармония, чистота и свобода.

Външно е мек, вътрешно - също, сърцето си пази добро. Мекият човек е мъдър - знае как да постъпва, как да говори, какво да мисли и чувства. Отсрещната страна може да усети неговата добронамереност и това да отключи вратата към доброто не само в отношенията, но и във вътрешното развитие.

Скъпи приятели! Здравейте!

Съгласен съм напълно.

Мекият човек е истински любящ човек, състрадателен човек .

Джибран Халил Джубран

"ПРОРОКЪТ"

За любовта

И РЕЧЕ МУ АЛ-МИТРА :

- Кажи ни за Любовта.

А той повдигна глава, огледа множеството и велика тишина настана.Тогава със силен глас им заговори :

- Когато Любовта ви позове, последвайте я, макар пътеките и да са стръмни и сурови. И когато крилете и се разперят върху вас, отдайте и се, макар и мечът скрит в перата и да ви ранява. И когато тя ви проговори, повярвайте и, макар гласът и да руши мечтите ви, тъй както севернякът градините ви попарва.

Защото любовта както е корона, тъй е и тежък кръст. Както е ластарът на лозницата , така е и резитба. Както се издига до върхарите ви и гали нежните ви клонки, затрептели в слънчевия сяй, така се спуска и до корените ви и зле разтърсва ги, макар и впити в почвата. Тя като житни снопове ви сбира и стисва до гръдта си.

На хармана си после ви вършее, да се оголи зърното у вас. Отвява ви от сламки и от плява. Премила ви до бяла същина. Омесва ви до податлива мекост. И ви предава на святия си огън, за святи хлябове на Божието свято пиршество.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...