Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защита на животните


Ради

Recommended Posts

  • Отговори 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Да си купиш телефон или да спасиш пострадало животно

Вместо за GSM семейство от Варна дава пари за магаре, което щяло да бъде заклано. Така, малко по малко, Вера и Виктор направили приют за животни, претърпели насилие. Питомците им вече са над 20, а след като се възстановят, семейството ги подарява.

ВИДЕО

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Може би трябваше да направя специална тема за този феномен в 11 страни в Азия, за който обаче малко се говори. Наскоро покрай една друга тема в Портала за съзнателен живот, споменах и този факт. Днес реших да го задълбоча и споделя с вас. Става дума за търговията с кучешко месо в Азия, която днес процъфтява - месото на милиони кучета се предлага като част от менюто на ресторантите по целия континент. Това е безскрупулна търговия, при която животните умишлено се измъчват и убиват по най-брутален начин. Убиват се с тояги, бой яко по главата, докато издъхнат. Според азиатците - така се натрупвал повече адреналин, който впоследствие, правел месото им изключително полезно.

Няколко азиатски страни имат вековни традиции в консумацията на кучета и котки. Във Виетнам, Корея и части от Китай кучешкото месо е считано за здравословно. Доскоро са се консумирало незначителни количества, но напоследък потреблението рязко се е увеличило. Търсенето е толкова голямо, че в някои кучкарници се залага на интензивно угояване. Традиционният начин на отглеждане и умъртвяване на кучета също е съпроводен с безсмислени мъчения. В резултат клането на кучета и котки в Хонг Конг е забранено от 1950 г., а законите за защита на животните във Филипините и Тайван налагат подобни забрани съответно от 1998 и 2003 г.

Положението в Китай

Според проучвания всяка година в Китай се консумират около 20 милиона кучета. В резултат на икономическия растеж на страната, кучешкото месо е вече масов продукт на пазара и правителствените субсидии за частни ферми за кучета засилват тази тенденция. В момента има около 100 кучешки ферми в Китай, като броят им постоянно расте. Вече има планове за ферма с капацитет от 10 000 кучета.

В миналото кучешкото месо е било считано за деликатес в Китай и е било недостъпно за по-голямата част от населението. Било е консумирано предимно през зимата, тъй като хората са вярвали, че то затопля тялото отвътре. Но жизнения стандарт се подобрява и кучешкото месо присъства все по-често в менюто на средната класа през цялата година. Младите китайци дори считат консумацията му за изключително модерна.

Страданието на животните като универсално лекарство?

Мнението, че кучешкото месо е здравословно и увеличава потентността е все още доста популярно. Понякога месото се използва в традиционната китайска медицина. Въпреки това, свойствата му така и не са доказани. Едно нещо е сигурно обаче - животните страдат и умират по най-жесток начин. Кучетата се наблъскват в малки клетки и често се транспортират в продължение на дни без храна и вода. Последното проучване на ЧЕТИРИ ЛАПИ в Китай показва, че кучешко месо може да се закупи на повечето големи пазари. Условията са потресаващи: муцуните на животните са разбити и кървящи, а самите те са пребити до смърт или удушени. Това варварско умъртвяване се прави нарочно - все още е широко разпространено вярването, че мъчителната смърт на животното подобрява вкуса и силата на месото му (поради повишените нива на адреналин). Животните се бият непрестанно по главата и муцуната докато не умрат по най-мъчителен начин.

Китай се нуждае от Закон за защита на животните

Противопоставяне на измъчването на животни има и в Китай - местните активисти за защита правата на животните често освобождават кучета, нахлуват в ресторанти или спират транспортирането на животни. Един закон би сложил край на страданията на милиони кучета. Държави като Тайван и Филипините вече дават добър пример, но в Китай все още липсва законодателство, защитаващо животните, което да включва забрана за консумацията и клането на котки и кучета.

29997_5222_1309523860.jpgdog_meat_1sfw.gifDog-Meat-Market006.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Става нещо като тютюна, докато има икономически интерес, мерки не се предприемат.

Ок, обясни ми в детайли какъв е икономическия интерес от избиването на кучета за храна. И то в ограничени територии на планетата. Уточнявам само за храна. Т.е. да не се правят паралели с другите животни, които освен за месо, се използват за млечни продукти, кожа, вълна и т.н.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Става нещо като тютюна, докато има икономически интерес, мерки не се предприемат.

Ок, обясни ми в детайли какъв е икономическия интерес от избиването на кучета за храна. И то в ограничени територии на планетата. Уточнявам само за храна. Т.е. да не се правят паралели с другите животни, които освен за месо, се използват за млечни продукти, кожа, вълна и т.н.

И да уточня още нещо: смята се месото от куче (но не само) подобрява мъжката потентност - явно огромен проблем за азиатските мъже, и придобиването на идеална кожа за азиатките.

В най-горещите дни в Кореите, се яде деликатес- кучешка супа, която "охлаждала" телата на хората. Уникална рецепта, наистина :)

По същия начин: кръв от змийско сърце, кръв от костенурки, кръв от какво ли не ... И то все лечебно: 50% от азиатската народна медицина е с произход: милиони избити видове в продължение на хилядолетия. Страхотни лечители, няма що.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Комшията също стреля. 2-3 местни кученца, маркирани, почти всеки ден си "отнасят", стига да има ракия... Даже моето куче допреди дни беше с наранена лапичка и имам известни подозрения, но не са основателни, защото може да си я е ударило вкъщи smile.gif Градът е малък, беззаконието- голямо. smile.gif

Бих те попитала - ти лично какво направи за да го спреш.

Ако това се случи на моя котка или куче, светът ще му се стори малък.

Живея си. Какво да направя. smile.gif Ела го спри ти smile.gif

Със злобен човек можеш да се разбереш, с прост - никога. Народна мъдрост.

Линк към коментар
Share on other sites

Котката ни стана на 10 години. разбрахме, че е време да сменим храната. Трябва да е храна за по- възрастни , зрели животни. Какво беше изумлението ми, когато за първи път ( признавам си немърливоста) погледнах съдържанието, на една от най- популярните храни за котки.

Дадох си сметка, че животното си е в пълното право, като неуморно лови врабци на балкона и дори на мен ми ги носи (от съжаление към мен вероятно). Оказва се, че храня котака със зърнен гранулат - 20% зърнени храни, смесен със зеленчуци - още 20% някакви прахове, около 10 вида Е-та и подобрители + соя и едва 4%пилешко. Същото нещо е и с месните консерви.

Оказва се, че превръщаме домашните си, иначе хищни, любимци във вегани. До колко имаме право на това!? И дали голям процент от болестите, които им лекуваме после, не ги причиняваме точно ние.

Споделям това, не за да пропагандирам нещо или да вземам позиция, а да споделя изумлението си от нова за мен информация, вероятно известна на много хора, много отдавна, но никъде не съм попадала на коментар по темата.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Ок, обясни ми в детайли какъв е икономическия интерес от избиването на кучета за храна. И то в ограничени територии на планетата. Уточнявам само за храна.

...

И да уточня още нещо: смята се месото от куче (но не само) подобрява мъжката потентност - явно огромен проблем за азиатските мъже, и придобиването на идеална кожа за азиатките.

В най-горещите дни в Кореите, се яде деликатес- кучешка супа, която "охлаждала" телата на хората. Уникална рецепта, наистина :)

По същия начин: кръв от змийско сърце, кръв от костенурки, кръв от какво ли не ... И то все лечебно: 50% от азиатската народна медицина е с произход: милиони избити видове в продължение на хилядолетия. Страхотни лечители, няма що.

Ами сама си го написала, не е просто храна.

В България се пие масово кръв от костенурки, на които се приписват чудодейни свойства. Истината е, че кръвта им е полезна, но освен, че не е "жива вода" съдържа и риск от зарази, когато се пие сурова. На село като си ходих, все срещам цигани, които мъкнат корубите им и ти ги предлагат за пари. Просто ги изтребиха. Доста култури биха се изненадали на българския ни манталитет, нека не се правим на непокварени.

Линк към коментар
Share on other sites

Котката ни стана на 10 години. разбрахме, че е време да сменим храната. Трябва да е храна за по- възрастни , зрели животни. Какво беше изумлението ми, когато за първи път ( признавам си немърливоста) погледнах съдържанието, на една от най- популярните храни за котки.

Дадох си сметка, че животното си е в пълното право, като неуморно лови врабци на балкона и дори на мен ми ги носи (от съжаление към мен вероятно). Оказва се, че храня котака със зърнен гранулат - 20% зърнени храни, смесен със зеленчуци - още 20% някакви прахове, около 10 вида Е-та и подобрители + соя и едва 4%пилешко. Същото нещо е и с месните консерви.

Оказва се, че превръщаме домашните си, иначе хищни, любимци във вегани. До колко имаме право на това!? И дали голям процент от болестите, които им лекуваме после, не ги причиняваме точно ние.

Споделям това, не за да пропагандирам нещо или да вземам позиция, а да споделя изумлението си от нова за мен информация, вероятно известна на много хора, много отдавна, но никъде не съм попадала на коментар по темата.

A, Диди, това си е така, знае се (според мен, де).

Аз затова като си взехме куче бях категорична, че няма да му купувам кучешка храна. Защо да храня животното с нещо като велпапе, гарнирано с консерванти и овкусители?! Така включително не насърчавам промишлеността, заета с това производство.

Линк към коментар
Share on other sites

" При нищожното ни тяло природата ни е дала толкова ненаситен стомах, че надминаваме по лакомия най-огромните и най-всеядните животни? Така ли? - Нищо подобно. Нищожно е това, което дължим на природата. С малко можем да се разплатим с нея. Не гладът на стомаха ни струва скъпо, а амбициите ни. (4) Затова нека поставим в числото на животните, а не на хората тези, които - според думите на Салустий - “са роби на стомаха си“; а пък други - дори не са в числото на животните, а на мъртъвците. Живее този, който е полезен на мнозина, живее този, който е полезен на себе си. А пък онези, дето се спотайват и бездействат - за тях домът е като гроб. На тях спокойно можеш да им изпишеш името върху мрамора на собствения праг – те са изпреварили смъртта. "

Извадка от любимите ми нравствени писма от Сенека младши към неговия скъп приятел Луцилий.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

 

 

Комшията също стреля. 2-3 местни кученца, маркирани, почти всеки ден си "отнасят", стига да има ракия... Даже моето куче допреди дни беше с наранена лапичка и имам известни подозрения, но не са основателни, защото може да си я е ударило вкъщи smile.gif Градът е малък, беззаконието- голямо. smile.gif

Бих те попитала - ти лично какво направи за да го спреш.

Ако това се случи на моя котка или куче, светът ще му се стори малък.

 

Живея си. Какво да направя. smile.gif Ела го спри ти smile.gif

 

Със злобен човек можеш да се разбереш, с прост - никога. Народна мъдрост.

Така е, и аз се чудя защо ви разбрах така добре  :3d_146: 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Смятам, че кастрирането на домашни любимци и тъпкане с хапчета за разгонване не е добра идея.

 

Достатъчно е, че в България има толкова изхвърлени, изоставени, болни и скитащи животни, че едва ли има друга държава, която така жестоко да нехае за популацията им.

На фона на този феномен, е нормално домашните животни да се кастрират и да не създават поколение, което ще бъде с неясна съдба - това се нарича отговорност, не недобра идея.

 

Ти имаш ли домашен любимец?

Линк към коментар
Share on other sites

Да и всички да се вманиачат накрая да кастрират всичко живо, та съдбата им да е ясна още от начало.

Имам котка и не съм я кастрирал и като се разгони, чакам да си мяука и да си се въргаля по килимите. Като вземе да мяука прекалено много я взимам и я прегръщам и се успокоява малко и така 2-3 дена и минава.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Днес започва фестивала на Кучешкото месо в Китай. Напомням докъде е достигнала в развитието си човешката цивилизация. Днес стотици кучета ще бъдат затворени и продадени, после заклани пред очите на вече овесени на шишове, други кучета. Хайде, прекланяйте се пред Азия! Моля!

 

П.С.

Първоначално мислех да се аргументирам с кадри, но е твърде брутално за "чувствителния" европеец. Затова ще ги спестя.

Но е добре да се знае, че има и такива фестивали.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...
В 27.08.2010 г. at 11:08, Орлин Баев каза:

Като споменах как в булгаристан се колят традиционно прасетата на работодателката си в Канада, жената се разтрепери, изтърва волана на трака и трябваше да се сменим. Не можа да си представи, че това се случва в 21-ви век и нарече цялата ни нация варвари.

Според мен, ако човек яде свинско е по - достойно сам да си коли прасетата, отколкото да ходи в някой хипермаркет и да си купува месото и децата да не знаят от къде идат мръвките (макар че купуването може би е по - добро от друга гледна точка). За хората по селата (най - бедните в страната) животновъдството е основен поминък. Не е много хуманно, да...

В 13.02.2011 г. at 9:21, Диляна Колева каза:

Иска ми се да споделя огромната си болка от избиването на хиляди животни в Странджа, под заглавието "Шап".

Избиха се хиляди здрави бременни животни, защото можело да се заразят.

Шапа е болест която по никакъв начин не засяга хората. Във ветеринарната медицина си има метод и карантини за лечение на шапа и се е прилагало до преди да влезем в евросъюза." Прекрасният съюз" ни нареди да избием всички животни, защото такава им била политиката и защото е в пограничен район. За сравнение в Турция също има шап, но те не са в Евросъюза и на тях никой не може да им наложи такова нещо и те си лекуват животните, там никой не прави такива масови убийства на здрави животни. Защото това е безумие. Все едно някой нас да ни избие защото се е появил грип, някой който не е засегнат по никакъв начин.

Избиха животните в села в които основния поминък е животновъдството, в тези села е траур, няма нито едно животно и има забрана в следващата 1 година да няма никакви животни, не знам дали хора, които не са живели в такава общност могат да си представят огромната трагедия.

То да беше само в онази година...! Замислям се дали пък не е умишлено, дали няма план за обезлюдяване на онзи район от страната...! Знаем, че в природата вакуум няма... Или просто става дума за западна чиновническа тъпотия и българско държавно безгръбначие.

Линк към коментар
Share on other sites

Планът рана...

Линк към коментар
Share on other sites

преди 9 часа, Кон Круз каза:

Или просто става дума за западна чиновническа тъпотия и българско държавно безгръбначие.

Прав си, но е по-дълбоко и представено по по-европейско-либерастки начин.

Шапът/ по прасетата/, ондуларният дерматит/по кравите/ не представляват опасност за човека. Тези болести, в тяхното епидемологично като размер развитие, са опасни за популацията на самите животни.

ОБАЧЕ, ,,страх лозе пази", и по тази линия френските и германските кравари и ловци ги е страх да не им пострада поминъка/субсидиите/ или възможността да си ,,чешат крастата"/зараза на дивите им прасета и невъзможност за ловуване/

И тук вече се проявява необосновано високото ниво на ,,гъзеблизане'', което на съвременен европейски жаргон е ,,съобразяване с директивите на ЕС'', а на санданско-петричко ниво му викаме ,,робуване''.

А пък ,,прекалено богоугодния и богу не е угоден'' явно не е залегнало като осъзнаване в политическата ни ,,класа'' и на необосновано крутите мерки по ограничаването на разпространението на болестите му казват само ,,своевременна реакция''. Дори и на европейските чиновници им стана неудобно и ни ,,подсетиха'', че имаме все пак право на финонсови компенсации на засегнатите животновъди. Ала това все пак като финансов поток минава един път пред централната власт, а после и през местните ,,фактори'' и характерното на този процес е силната редукция на ,,дебита'' на този поток при различните ,,звена", :))))

 

Планът ,,Ран-Ът'' си е план, но се изпълнява от български управници.

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...