Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защита на животните


Ради

Recommended Posts

А какъв е начинът? Положението на зоологическата градина в Пловдив също не е по-различно, поне до преди 1 година. И аз съм си задавала същите въпроси, като вас, Елина и Аделаида, но честно казано, даже не знам къде бих могла да изразя възмущението си, освен тук!? А това за Варненския делфинариум е направо подсъдимо, мисля - като се има предвид, че делфините са едни от специално защитените животни на световно равнище!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А какъв е начинът? Положението на зоологическата градина в Пловдив също не е по-различно, поне до преди 1 година. И аз съм си задавала същите въпроси, като вас, Елина и Аделаида, но честно казано, даже не знам къде бих могла да изразя възмущението си, освен тук!? А това за Варненския делфинариум е направо подсъдимо, мисля - като се има предвид, че делфините са едни от специално защитените животни на световно равнище!!!

Доколкото разбрах, зоологическите градини са грижа на Общините. А там всичко минава през Общинския съвет. Много е трудно, знам, но един от начините е идеята за промяна да мине през общинския съвет - ако познаваш някой от тях, той може да го внесе като точка от дневния ред за обсъждане, разбира се с конкретно предложение. Твърде вероятно е повечето да се разсмеят, защото последна грижа им е благополучието на животните. Но ако се наблегне на факта, че ако една съвременна зоологическа градина ще издигне реномето на града/общината и ще привлича повече туристи, и разбира се така ще се печелят повече пари, тогава може и да се поразмислят. Хората, посещаващи зоопарковете искат да гледат добре гледани животни - физически и психически (макар някои хора да смятат, че животните нямат психика, а са като машиники), а това може да се постигне само с подходяща среда на обитание, близка до естествената им. Вярно, ще трябват много пари, но вярно е и това, че пари винаги може да се намерят - от богати и не толкова богати хора с дарение, от организации (наши и чуждестранни), които се грижат за защитата на животните, и в крайна сметка пък Общината да отдели малко пари и тя.

Другият начин е някоя от тези организации за защита на животните да ги притисне (не знам как точно действат те), което може и да има ефект, може и да няма. Едно е сигурно - само ще ги вбеси и вместо да промени мнението им, ще ги запрати на напълно противоположния край. Но ако има ефект за животните - ако нищо друго не помогне, съм съгласна и на това. За съжаление предполагам, че ефекта ще е краткотраен и само за конкретен случай. А аз искам по-голяма и всеобща промяна.

Мисълта на хората е сила. Ако всички, които обичаме животните и растенията се обединим в мисълта си за израстване и просветляване на съзнанието на останалите хора и пожелаем отношението към тези, които не могат да говорят сами, да се подобри, вярвам че нещата ще започнат да се подобряват.

Аз започвам още сега, без да съм гневна към хората. И нека никой, който подкрепя идеята ми, да не отлага! Постоянството е важно!

Редактирано от Елина
Линк към коментар
Share on other sites

А защо ходим в зоопаркове , аквариуми, делфинариуми?

Ако няма посещение там, те ще са икономически неизгодни и няма да съществуват.

За мен е много по-удовлетворяващо и информативно да гледам филм на Нешънъл джиографик, където научвавм нещо за животните в естествената им среда. Въображението ми е достатъчно, за да замести гледката на живо на един проскубан и тъжен лъв на площ няколко кв.м. ( например).

А мога да побродя сред нашите гори и да погледам тукашни птички и животинки на свобода.

Линк към коментар
Share on other sites

Като дете ми попадна една книга: Джералд Даръл - "Моето семейство и други животни". Тя, както и другите от автора, ми помогнаха да оформя някои от вижданията си за света, за отношението към животните и растенията.

Може би ако не ходим в зоо градини наистина ще ги затворят. Но поради "високото" съзнание на човека така се е получило, че някои растителни и животински видове могат да се видят само в природни паркове, резервати или зоологически градини. По тази логика може да спрем почистването на природните паркове (много хора не стъпват там), охраната на резерватите (такива апетитни терени за строителство). На никой не му е приятно да е в плен - защото така преминава живота в зоо градината. Кое е по-милосърдно - да ги унищожим, за да не изглеждат проскубани и жалки или да направим нещо, така че този плен да е по-поносим? Или поне да изглеждат по-достойно?

Най-редовно прибираме и храним изхвърлени животинки - главно котета и кучета и всеки път се чудя на тези, които съзнателно слагат в кофата за боклук 4-5 новородени паленца или просто преминават през тях с колата си.

И да се върна към темата, че много се отплеснах :).

Смятам, че трябва да правим всичко възможно за да защитаваме животните - те са част от нашата природа и без тях нищо няма да е така, както трябва да бъде.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Ася. Замислих се понятието зоологическа градина дали е българско!? Защото в Норвегия например има само паркове с животни и те са на огромна площ и се разхождат свободно в определената им ерия, няма клетки, а къщи, в които нощуват и се хранят през зимата по-топлолюбивите. На всеки вид са създадени, макар и изкуствено, условия близки до нормалните за тях. Животните от едно семейство никога не са сами. Когато съм ходила на такива места никога не съм се чувствала натоварена от гледката, напротив - усещането е точно като това да ида в гората сред природата и да послушам песента на волните птички.

Благодаря на Елина за съветите! Ще помисля как бих могла да процедирам. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

така се е получило, че някои растителни и животински видове могат да се видят само в природни паркове, резервати или зоологически градини. По тази логика може да спрем почистването на природните паркове (много хора не стъпват там), охраната на резерватите (такива апетитни терени за строителство). На никой не му е приятно да е в плен ...

Не по моята логика. Щях да продължа мисълта си, но не се сетих точно къде съм гледала огромни паркове, където хората се движат в бронирани автомобили с бавна скорост и по точно определен маршрут или в стъклени тунели, а животните са на воля и понякога любопитстват да се приближат до консервените кутии, където хората са се самозатворили. :D

Колкото до изчезващите видове и техни конкретни представители - има разумен начин да се гледат, а и да се разселят отново. Зоолозите и ботаниците знаят това. А и едва ли точно утре всички зоопаркове по света ще хлопнат кепенците. Впрочем колко крави-затворници се отглеждат и се колят седмично за тъжното съществуване на едно семейство лъвове-затворници?

Изкушихте ме да пусна и тук това неустоимо клипче. Благодаря и на doe.

http://vbox7.com/play:9a59923e

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Реших да споделя нещо. Кучешкият изолатор в Пловдив е срам за цялото българско общество. Махатма Ганди е казал: "Величието на една нация и моралният й прогрес, могат да се съдят по отношението й към животните."

Всеки може да помогне да съберем 10 000 подписа за затварянето на кучешкия изолатор, като подпише петицията, и я разпространи сред приятели:

http://www.ipetitions.com/petition/paws4justice/

(нужни са още 8 500 подписа)

Линк към коментар
Share on other sites

Гледали ли сте анимал планет скоро? За полицията за животни в щатите и други държави! Ето това е нормално отношение към животните, тези прекрасни създания, често много по-човечни от човека! В Б-я човек може да реши ей така, защото му се иска, да отиде на градския площад и да почне да изтезава жестоко някое животинче. И никой няма законовото право да му каже каквото и да е. Това нормално ли е? Не е и никога не е било.

А ловът - това е чиста проба организирано садистично убийство. При това законово разрешено. Защо да не ходим на лов и за хора. То че ходим, ходим, особено в Булгаристан...

Животните са създания различаващи се от нас само по малко по-малкото количество логика и външната си телесна форма. Когнитивните им способности са почти такива аквито при човека. Имат мислене, само по-слабо развито. и какво, по тази логика, по която убиваме тях, да убиваме и децата си, тъй като са по-малко логични? нали убиваме децата на прасетата и кравите и делфините и на какво ли не? Дори отглеждането на животни за убийството им не е приемливо ако си говорим за съзнателност и това да сме достойни земляни. Ловът си е кощунство още повече от промишленото отглеждане за убиване. Защо ли сме така изолирани в този космос голям и няма ли за това сериозен принос именно примитивната ни диващина, която не сме надраснали?

Ако аз хипотетично си представя, че съм жител на планета хикс в галактика еди си коя си и съм решил да с епоразходя из някаква галактика млечен път и едно от нейните слънца с трета планета със сини океани. Мммм, колко красива изглежда тази планета! Ако обаче се доближа и посканирам поведението на местните обитатели, идващо от нивото им на съзнание, ще си плюя на петите и ще позабравя за тази привидно хубава планета. То на тази планета лъжата и егоцентризмът са на пиедестал, варварщината процъфтява и е глобална политика. Насилието, идващо от откъснатостта един от друг на психично ниво е ужасяващо...

Хубаво е казал Ганди, че в отношението ни към животните можем да видим отразено съзнанието си!

Линк към коментар
Share on other sites

Моника13, отговорът от организиралите петицията е, че приютът е ок, но отношението към животните в него е ненормално и незаконно, и настояването е точно последното да се промени.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Mindfield! Но ми се струва,че в такъв случай текста на петицията трябва да бъде променен. Цитирам:

Помогнете да съберем 10 000 подписа за затварянето на кучешкия изолатор в Пловдив и да ги хвърлим в лицето на пловдивския кмет.

Петиция

Не бих искала да ти изглеждам дребнава, но от затваряне на изолатора до смяна на хората, които работят в него, има разлика. Разгледах и страницата на Новосъздаденото дружество за защита на животните в Пловдив - изнесената там информация е потресаваща!!! Бях чувала от дъщеря ми за лошото отношение към кучетата в този приют, но честно казано, въображението ми се оказа бедно пред показаното на тази страница!!! Мога да гарантирам подписите на още доста хора за успеха на тази петиция, но мисля, че е редно текста й да бъде променен или поне пояснен - като се упомене какви са предложенията за живота на кучетата в него (включително и за евтаназията им, ако се окаже, че няма друго разрешение). И, ако петицията е насочена срещу работещите в него, поради жестокостта им, защо в нея е записано, че е за затваряне на изолатора?! Разбираш ли - знам че ще бъда подложена на "кръстосан разпит" първо от дъщеря ми, а тя пък - от нейните приятели - любители на животните и това са неща, които трябва да бъдат изяснени! А иначе, от такъв "живот" всеки би се отказал!!! :(

Благодаря ти още веднъж за загрижеността към невинните ни приятели и очаквам отговора ти в най-скоро време, за да подкрепим петицията!

Линк към коментар
Share on other sites

И аз благодаря за загрижеността, Моника13!

Вчера ми отговориха и че очакват развитието на разследването на прокуратурата и разкриване на пълния размер на престъплението, и че петицията е с цел до тогава да се затвори този изолатор. Писаха ми че искат да сменят типа изолатор от този концлагерен тип и с този персонал, който системно и предумишлено умъртвява по особено жестоки начини и в нарушение на Закона животните, и че искат справедливи присъди на отговорните за този ужас от общината, нов персонал и адекватен обществен контрол върху дейността. Може и ти да им пишеш. :3d_053:

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Много добро сравнение - нацистките лагери на смъртта и пловдивския смъртен лагер в булгаристан.

За мен по-страшно от смъртта, която е що годе нормален факт, това е отношението. Отношението към животните като към стока, като към продукт, като неживи предмети, отношението на преднамерена или незаинтересована жестокост. А разликата им от нас е незначителна. Ако наречем такова отношение зверско, няма да сме прави, защото животните са много далеч от подобни ексцесии. Дотам сме стигнали, че именно от тях можем да се учим на безкористност, преданост, жертвеност, доброта и ... човечност. Не се шегувам!

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно си прав, Орлине! Много можем да учим от тях, животните, които в повечето случаи само не говорят на нашия език! :(

Подкрепям петицията Mindfield и ще разпространя линка към нея! Също бих искала да те помоля да ни информираш, когато има с какво, за развитието й!

Слънчев ден от мен! :3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Миналата година бях в Гент и отидохме в един приют за животни. От там моите приятели си бяха взели кучето си. Приюта се намираше в парк и всеки може да изведе някое куче на разходка.Клетките бяха 1x1,5 м. всички лаеха... а котките бяха като дрогирани.

На мен ми беше много потискащо издържах само няколко минути.

Смятам че тук сме много по хумани с кучетата и котките пред всеки вход.

Аз съм за кастрацията, а не за животни гледани в клетки.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Смятам че тук сме много по хумани с кучетата и котките пред всеки вход.

Аз съм за кастрацията, а не за животни гледани в клетки.

:thumbsup:

На нашата улица (живея в центъра) има няколко лъскави сгради с офиси. През всяка има по 1 куче, за което хората, работещи в сградите, се грижат. В едната има представителства на 2 посолства и чужденците го приемат съвсем нормално :).

Има и много стари къщи - собствениците им са възрастни и не искат да ги продават, в мазетата им спят котанчовци - и за тях се грижим. Когато не се проявява агресия към животните, те са благодарни. С всяка измината година броят на бездомните кучета намалява - заради кастрацията; много хора вземат малки котенца - само синът ми е намерил дом на 5-6 котачета за последните 2 години.

Всяко животно, както всеки човек, иска малко внимание и грижи. Дори в центовете за гледане на животни да работят хора, които ги обичат - много е трудно да обърнат внимание на всички, защото персоналът е малко, а и условията са много мизерни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

А знаете ли колко е грозно да виждаш всеки ден как хора,претендиращи,че са от Бялото Братство,да ритат "входните"котки,да бутат купичките им с вода,да се карат със всеки,който ги храни.Не искам да съдя,но не мога да го приема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Може да прозвучи смешно , поста ми , но на мен ми е голям проблем.

Имам сиамска котка, от години.Живеем на петия етаж.Тя живее само в апартамента и не е излизала на вън.Това обаче не и пречи да е перфектна ловджиика.Всеки ден по няколко пъти улавя и изяжда (до последното перце-буквално)врабците които прелитат край терасата.При наличието на изобилие от храна.

Искам да защитя врабците :huh: и всички други малки летящи които стават нейна жертва.

Това ме тормози много, защото котката ни е решила, че трябва да носи и на нас и често намираме следи от нейните улови у дома.

С две думи как да отуча котката да лови и яде живи врабци.

Линк към коментар
Share on other sites

А знаете ли колко е грозно да виждаш всеки ден как хора,претендиращи,че са от Бялото Братство,да ритат "входните"котки,да бутат купичките им с вода,да се карат със всеки,който ги храни.Не искам да съдя,но не мога да го приема.

Виделинка, разбирам те изцяло! Аз всеки път като видя коте пред блок или на улицата или кученце някъде, се умилявам и разтварям сърцето си! Винаги като ям нещо и съм навън и има някой хубавец куч, коте или птичета, споделям поне една трета от кифлата или каквото е там. Уличните кучета са толкова умни, как пресичат сфетофара само, как оцеляват в тези градски джунгли, невероятно. А котетата - тези изумителни грациозни и толкова красиви и нежни същества! Според Михаил Иванов, който е ученик на Учителя, можем да сравним емоциите си и характеровите си нагласи и черти с животните. Той дори казва метафорично, че "животните са в нас". По отношението ни към животните си личи психологическата ни и социална култура!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Клане на делфини в Дания. Погледнете как истинските европейци, заедно с дребните си цивилизовани дечица наблюдават гледката! Да му се доповръща на човек от тяхната цивилизация!

1224.jpg:thumb down:

Фарьорските острови (автономен регион на Кралство Дания), се обитават от около 48 000 човека, а унищожават средно по около 960 черни делфина - гринди, годишно (данни за периода 1990-1999 година). Задавам си въпроса защо Евросъюза счита това клане в Дания за традиция, а в България са въведени зверски закони, унищожаващи животновъдството ни, уж с грижа за отглежданите животни. След приемането на България за пълноправен член на Европейския съюз, бяха приети наредбите на Европейския съюз за защита и хуманно отношение при отглеждане и използване на селскостопанските животни, с които всеки работещ в сферата на животновъдството трябва да се съобразява. Това на практика ликвидира отглеждането на една или две крави по селата. Възрастните хора, които отглеждаха тези животни в стопанския си двор бяха задължени или да им осигурят европейски стандарт или да ги продадат. За клане естествено. Със сълзи на очи бяха принудени да направят второто. Защо?. Това не е ли двоен стандарт? <_<

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Ми, че двоен стандарт е разбира се. Тия оръфани западняци само глупости правят, щото им е скучно. Зе един наш традиционен празник, в който се връзва куче за обряд без то да пострада и имаше лекар-ветеринар да го прегледа някви шведски крайно хуманни организации ни изкараха варвари и неевропейци. Къде са тези организации по отношение на горното хуманно клане? После хората ми хвалят запада с неговата култура и ум и т.н. И аз съм бил на запад и знам каква им е културата. Целия им успех и цивилизация е изграден на подтискането на "варварите". Цялата им учтивост често е лицемерие - учтиви са докато имат изгода, ако ги поставиш в нашите условия стават по зле и от нас.

Май станах прекалено негативен... Извинявам се, но се развълнувах от западната хуманност. Надявам се тази практика към делфините скоро да бъде прекратена....

Убийството на животно е допустимо само в един случай според мен - ако така ще се спаси човек... За горното клане нямам думи :(

Редактирано от Woqk
Линк към коментар
Share on other sites

Аз вече нямам думи да опиша това,което изпитвам от тая гадост ,която видях !После ми говорете за хора със сърца или за доброта !

Ако искате да помогнете подпишете петицията http://www.petitiono...d/petition.html ,за да спрем тая лудост.Кажете и на приятелите си .Изпратете писма със снимки и с линк към петицията ,за да знаят повече хора !

22753_1347007682268_1443582422_9338.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...