Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пчелни продукти


Recommended Posts

Скъпи приятели!

На няколко места писах за пчелните продукти и се убеждавам, че интересът към тях е голям, а за тях се знае малко. Ако желаете да се обогатим взаимно с информация и рецепти моля споделете ги тук. Аз съм магистър по пчеларство :smarty: и ще помагам с каквото мога! Става ли? :D

Светлина, Любов и Сила!

:sorcerer:

Николай

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, в моето семейство се консумира съвсем малко захар (нерафинирана) и много повече мед, защото съм се убедила в неговото благотворно действие.

Също така преди доста години след прекарано сериозно заболяване моите родители се бяха постарали да ми доставят восъчна пита, в която освен пълните с мед килийки, имаше и много, които съдържаха не мед, а прашец. Отначало бях скептично настроена, после обаче си промених мнението.

За съжаление не знам много за различните пчелни продукти, така че, ще ми бъде интересно и полезно да ви чета тук, в тази тема!

Линк към коментар
Share on other sites

Да, свойствата на меда и пчелните продукти са богатство, аз консумирам прополис - спиртен екстракт и въздействието му е благоприятно както върху, кашлица, болно гърло, рани и други така и за защита на имунните сили на организма, също и за винците. Стига да е истински разбира се.

Иначе мойята майка от две години вечеря само мед и кисело мляко и благодарение на меда значително закрепи здравето си, което беше доста отслабнало. С МЕД СЕ ЛЕКУМАТ МНОГО БОЛЕСТИ А Е И СТРАШНО ВКУСЕН, ОСОБЕНО НА ФИЛИЙКА С МАСАЛЦЕ....ММММ. Прашеца също е голям имуностимулатор.

Линк към коментар
Share on other sites

нали, все пак знаете, че с вкусните неща нетрябва да се прекалява.

За меда максималната полезна доза в зависимост от възрастта и състоянието варира внаго, но 2 - 3 супени лъжици е тавана. Слята се лесно 2 гр на килограм тегло. Освен ако не се провежда специално лечение под лекарско наблюдение.

МЕДЪТ ПОДОБРЯВА УСВОЯВАНЕТО НА ВСИЧКИ ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА ОТ ХРАНАТА - БЕЛТЪЧИНИ, ВЪГЛЕХИДРАТИ, МАЗНИНИ И ДРУГИ. ТОВА Е МЕДИЦИНСКИ ФАКТ!

За прашеца максималната полезна доза е 1 супена лъжица или около 20 гр за човек над 18 години.

Със спиртния разтвор на прополис внимавайте! Да не би да го пиете заради спирта!? :D Шегувам се!

Линк към коментар
Share on other sites

Със спиртния разтвор на прополис внимавайте! Да не би да го пиете заради спирта!? :D Шегувам се!

:D

Ама този спиртен разтвор не е ли само за лекарство. Примерно, като имам настинка, болки в гърлото, болни венци и т.н. го употребявам локално. Не го пия.

А ще ми обясните ли хватката с восъка, че не разбирам. То тва за ядене става ли? Как се използва изобщо? Майка ми едно време го държеше в спирт и пак така за болни гърло го използваше.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето моя отговор на твоя въпрос:

>Ама този спиртен разтвор не е ли само за лекарство. Примерно, като имам настинка, болки в гърлото, болни венци и т.н. го употребявам локално. Не го пия.

Пиенето на 30% спиртен р-р от прополис по 30 капки сутрин или вечер е мощен имуномодулатор. Т.е. повишава имунитета и организма по-добре се справя. Така, че след гаргарата на гърлото просто го глътни.

Взема се също и в по-големи дози при други заболявания - язви, гастрити, колити ....

>А ще ми обясните ли хватката с восъка, че не разбирам. То тва за ядене става ли? Как се използва изобщо? Майка ми едно време го държеше в спирт и пак така за болни гърло го използваше.

Определено по-приятно е когато се яде като СВЕТЛА ПЧЕЛНА ПИТА ПЪЛНА С МЕД!!!!! Една моя позната, за месец, така излекува язва насрочена за операция!

По принцип восъка не се усвоява от организма, но СПОРЕД МЕН част от съпътстващите вещества или част от него има лечебен ефект. Използва се предимно при кожни и ревматични заболявания, като основа за мехлеми, за нагревки. Има невероятната способност да изстива бавно и с тази цил се използва в медицината.

УСПЕХ!

Линк към коментар
Share on other sites

Правя следните рецепти за децата:

Рецепта за подсилване:

100 гр. мед смесвам със 100 гр. ситно смлени орехи. Давам по лъжичка сутрин на гладно (може да се дава преди всяко ядене).

Рецепта за кашлица (на баба Ванга):

100 гр. мед, 100 гр. чисто масло и 1 ванилия се смесва и се разбива добре. Дава се три пъти на ден преди храна. Идеално помага отхрачването.

Повече за рецептите на баба Вабга тук:http://myshop.bg/vanga/index.html

Добре е медът да е от сигурен източник-производител. Купувам го от приятелка, която поддържа производство за собствени нужди. Хранят пчелите само с мед, а произведения е страхотен.

Линк към коментар
Share on other sites

Снощи, гледайки буркана с меда, баща ми каза:

"Понякога, като ме отнесат, си мисля... Колко ли трябва да работи една малка пчеличка, за да събере една ей такава лъжичка мед! Това е огромен труд, за който трябва да сме много признателни! И да се научим на трудолюбие."

Разбрах, че той приема меда много по-съзнателно от мене.

Съзнателното приемане увеличава многократно ползата от пчелните продукти като храна и лек.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина събирането на мед е голям туд. Но само пчелите могат да превърнат нектара в мед и затова трябва да сме им дълбоко благодарни.

За да съберат 1 кг мед пчелите трябва да обработят 3 кг нектар, да изминат 140 000 км и да посетят поне 1 600 000 цвята от акация или 6 000 000 цвята от детелина. За всяко растение е различно, но определено цифрите са внушителни.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ти благодаря за този отговор! Нямам думи, с които да изразя учудването си. Не съм предполагала, че толкова много труд се изисква да се събере един килограм мед! :3d_086:

Линк към коментар
Share on other sites

Със спиртния разтвор на прополис внимавайте! Да не би да го пиете заради спирта!? :D Шегувам се!

:D

Ама този спиртен разтвор не е ли само за лекарство. Примерно, като имам настинка, болки в гърлото, болни венци и т.н. го употребявам локално. Не го пия.

А ще ми обясните ли хватката с восъка, че не разбирам. То тва за ядене става ли? Как се използва изобщо? Майка ми едно време го държеше в спирт и пак така за болни гърло го използваше.

Ето и моят отговор на тези въпроси. Восъка е много полезен, съдържа керотин и голяма гама Витамини В. Полезен е за целия организъм. Може да се яде с Мед, или да се дъвче отделно. освен това По рецепта на Петър Димков се прави един восъчен крем, към който се добавя и зехтин и етерични масла, който има чудодейно действие върху много неща, или поне този който аз използвам. А спиртовия разтвор на прополиса, е освен добро лекарство и антисептично средство, също и добър имуностимулатор.

Освен това терапията с пчелният продукт помага от настинка до сърдечни заболявания и НЕ е табу за диабетици /говоря разбира се за чистия пчелен мед, а не за разредените бози/.

В състава на меда влизат поне 30 полезни за организма елемента:

-желязо;

-йод;

-цинк;

-целия комплекс от витамини и мн. други.

чувала съм, че съществуват и клиники, където с мед, меден прашец, пчелно млечице се лекуват редица сериозни заболявания като варикозно разширение на вените, псориазис, невродермит, артроза, остеохондроза и др.

При безсъние примерно може да се взима една супена лъжица 30-40 мин. преди лягяне.

Линк към коментар
Share on other sites

При безсъние примерно може да се взима една супена лъжица 30-40 мин. преди лягяне.

Да наистина при безсъние може да се взима една супена лъжица 30-40 мин. преди лягяне, НО РАЗТВОРЕНА В 100 - 120 мл ВОДА!

В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ, КОМБИНАЦИЯТА МЕД + БЕЗСЪНИЕ = НА ДЪЛГА НОЩ - ПО-ДОБРЕ СИ НАМЕРЕТЕ ЗАНИМАТЕЛНА РАБОТА!!!

УСПЕХ!

Линк към коментар
Share on other sites

Пиенето на 30% спиртен р-р от прополис по 30 капки сутрин или вечер е мощен имуномодулатор. Т.е. повишава имунитета и организма по-добре се справя. Така, че след гаргарата на гърлото просто го глътни.

Взема се също и в по-големи дози при други заболявания - язви, гастрити, колити ....

Искам да споделя, че с такъв 30% разтвор на прополис излекувахме язва на дванадесетопръсника на дъщеря ми, голяма колкото 5 стотинки, за две години. Тя беше на 7 г., пиеше го в по-малки дози, но за възрастни дозата е 30 капки 3 пъти на ден. Пие се два месеца, един се почива. Разтваря се в топла вода или прясно мляко.

Аз лекувах своя колит на дебелото черво със същото лекарство. Само за десет дни прием успях да сваля температура, която бях поддържала 3 месеца. Искам да кажа, че помага и при възпаления, не само при рани.

За мен това е един "природен антибиотик". Препоръчвам го на всеки, който има проблеми с храносмилателната система. :3d_017:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Най-правилно е медът да се взема 1-2 часа преди или 3 часа след ядене.

За да докаже хранителната стойност на меда, проф. М. Х. Хайдак от САЩ се подложил на тримесечна диета само с мляко и мед - 100г. мед и 1л. мляко на ден. При клинично изследване се установило, че е напълно здрав, с минимално намаление на витамин C, който той прибавял към дажбата си .

Голямото съдържание на въглехидрати в  меда го правят един от основните енергийни източници за човешкия организъм. Високата калоричност на меда изпъква от следното сръвнение : 1кг. бяла захар дава 3900 калории , а 1кг. Мед - до 3350 калории , които се равняват на около 4кг. картофи, 5кг краве масло , 1,7 кг. говеждо месо , 50 яйца, 25 банана, 40 портокала и др.

Медът съдържа много минерални вещества и микроелементи, които са градивни и защитни вещества на човешкия организъм и влизат в състава на клетките.

В меда са установени : алуминий, калий, калций, бор, берилий, бисмут, ванадий, желязо, злато, галий, кобалт, калций, магнезий, мед, манган, молибден, никел, натрий, олово, сребро, силиций, стронций, титан, фосфор, хром, цинк, сяра, хлор, цирконий.

Медът съдейства за увеличаването на хемоглобина в кръвта, укрепва сърдечно-съдовата дейност, подобрява усвояването на калий при децата.Не случайно го препоръчват при стомашно-чревни заболявания - тъй като е продукт с алкално действие, внесените чрез него минерални вещества водят до алкализиране на вътрешната среда, което спомага организмът да се освободи от отпадъчните продукти с кисела реакция.

Някой пробвал ли е гладуване с мед .. една седмица примерно ?

Споделете впечатленията ви....

Редактирано от BlueHawaii
Линк към коментар
Share on other sites

Някой пробвал ли е гладуване с мед .. една седмица примерно ?

Споделете впечатленията ви....

Аз съм пробвал три

четири дни, първия ден е малко необичайно да ядеш три пъти на ден

само мед , но сетне се свиква проблема е в това че ти става много ''сладко''

иначе нужната енергия за работоспособност я имаш. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Да , стига да не се прекалява с дозата :) при мен за 10 дни беше отличен резултата

мед и вода,

да съм пил сока на 1-2 портокала през това време, иначе е добре стомаха да е празен и медът да се държи дълго в устата хубаво да се всмучат от езика хранителните вещества.

Медът няма място направо в стомаха да отива.

Учителя казва че ако човек дълго време се храни само с мед ще развали стомаха си.

при някои хора започват силни болки в зъбите , при приемане на мед особено на гладно

с мен беше така преди но в момента нямам този проблем , хубаво е да се изплаква устата половин час след яденето на мед

наблюдавал съм метода върху други с 1л. мляко и 200гр мед .. имал съм опит с човек , който напълня 6 килограма и отгоре, за две седмици само с мед и мляко и отказа повече да се занимава с каквото и да е лечение свързано с мед.. ,но тук мисля че причините са други... не в мед-а

трябва хубаво да познаваш себе си преди да започваш каквито и да е лечебни периоди било то хранене или гладуване

при мен килограмите леко се понижиха и след това промяна нямаше...

наистина мисля че в такъв момент млякото е излишна съставка , а особено безполезно е меда да се разтваря в течности, още повече ако си решил да храниш истински тялото си само с него за определен период

най-малкото, свойствата му се променят и ти получаваш по-малко от него)

Редактирано от BlueHawaii
Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса за комбинирането на пчелния мед с други храни:

Има различни системи и те препоръчват различни неща, но едно е сигурно. Пчелният мед - истински, естествен пчелен мед - повишава усвояването на веществата от съпътстващите го храни. За това ако в диетата ви има пчелен мен внимавайте какво ядете и в какво количество.

Дерзайте!

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Във в. "168 часа" от 27.06 - 3.07.08 има цяла страница , посветена на наистина тревожна новина - масово измиране на пчелите в САЩ и Англия. Колониите са поразени от паразити и болести, за които няма лек. Прогнозата е за пълно изчезване на пчелите през 2018 г. Най-силна и силова намеса в живота им са си позволили американците, превръщайки ги в "машина за пари".

Досещате се , че освен малкия дискомфорт да не хапваме мед, ни грози заплахата да няма кой да опрашва растителния свят.

Какво още се знае за това?

Линк към коментар
Share on other sites

Явно не само там, двама приятели отглаждащи кошери ми се оплакаха, че повечето кошери са измрели. На единя от 25 са останали 2. Много тъжно наистина.......

Линк към коментар
Share on other sites

Явно не само там, двама приятели отглаждащи кошери ми се оплакаха, че повечето кошери са измрели. На единя от 25 са останали 2. Много тъжно наистина.......

За съжаление това е една от тъжните прогнози на Ванга.

Линк към коментар
Share on other sites

в. "168 часа":

"Една съвършена цивилизация загива

Пчелите са изключително интелигентни и използват сложен език, за да общуват помежду си. Езикът им е танц, чието значение разкрива австрийският зоолог и етнолог Карл фон Фриш през 1973 г., с което печели и Нобелова награда. Пчелите, които се връщат към кошера, натоварени с нектар и цветен прашец, обясняват на сестрите си откъде са ги донесли. Чраз танц те им показват точната посока на цветовете, ориентирайки се по слънцето. Новите пестициди съсипват способностите им за ориентация и водят до загуба на памет. Съдържат синтетичен никотин, който действа като невротоксин и атакува нервната им система при контакт и поглъщане. Спасение от него няма, тъй като химикалът прониква в цялото растение.

Още през 2004 г. Франция обяви, че е загубила над 90 милиарда пчели за едно десетилетие заради пестицида imidaclorid , продаван под различни имена, едно от които е gaucho. През 1999 г. френското правителство забрани gaucho, след като хиляди французи излязоха по улиците да протестират. Забраната... само за слънчогледа.

За месец през 2008 г. немските, холандските и италианските пчелари загубиха 2/3 от пчелите си отново заради пестицида clothanidin, продаван този път под името poncho. Злоупотребата с пчелите е част от бизнеса с тях. Пчеларите ги мамят, че е настъпило лято, местейки ги през зимата в по-топли райони. За да бъде пълна илюзията, ги хранят с протеини и "енергийни" хранителни добавки. Колкото повече храна влиза в кошера, толкова по-често снася яйца царицата-майка. Така се произвеждат повече работници. Но цариците се изтощават и умират по-бързо."

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Това е трагичен факт и за съжаление е съвсем достоверен!

Миналата година смъртността на пчелни семейства беше огромна, погледнато в световен план. Както всичко, до което човек се е докоснал с "неразумна ръка", се връща обратно умножено многократно. С риск да стана досаден ще кажа, че това е прост природен закон. Но повечето хора не правят никакви усилия да разберат природата. Те се опитват да я покоряват! А тя, като една грижовна майка се опитва да НИ възпитава. Но дори и майките и майчинските чувства си имат граници. Е, човечеството с малка буква, май я премина отдавна и тъй като все още не се е ОСЪЗНАЛО, май дойде времето да си понесе наказанието! И то какво наказание! Помислете си само - нещата, които най-много ни помагат. Водата, почвата, а от там и растенията и животните в това число и пчелите т.е. храната. И не на последно място в списъка сме ние наказаните - хората, които не използваха главите си правилно!

Е, аз мисля, че имаме още малко време да се поучим от случващото се!

И ще спра до тук...

Разум, Любов, Светлина и Сила!

Линк към коментар
Share on other sites

Потресен съм от фактите, които прочетох в таз и тема! Като че ли и преди сък чувал за проблема, но незнаех че нешата са толкова сериозни. Странно че досега не му е дадена звучност, така че не само специалистите в областта а и обществото да разберат случващото се с пчелите. Но покрай тези злободневни боричкания и търкания между хора и институции, медиите не обръщат внимание на същинските неща.

А за пророчеството на Ванга - не ми се и иска да си представя последиците

Но все пак ми се струва малко пресилено 2/3 от пчелните семейства в Германия да са измрели за едим месец през тази година.

Редактирано от LG_
Линк към коментар
Share on other sites

Но все пак ми се струва малко пресилено 2/3 от пчелните семейства в Германия да са измрели за едим месец през тази година.

Цитирах дословно части от статията във в. "168 часа" от 27.06 - 3.07.08, която беше много дълга - на цяла страница. Много харесвам пчелите, но не се занимавам професионално с тях. От изложението не става ясно, но е възможно това да е по-специален месец в развитието на пчелите и не всеки месец да изчезват 2/3 от тях (нямаше да ги има изобщо).Смятам, че е важно да се алармира обществото за такива неща, а за достоверността отговаря цитираният вестник. Сигурно може да се намери повече информация и да се сравни.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление това са фактите! Цифрите на са пресилени. Не става въпрос за нормалната смъртност в пчелните семейства. Загиват цели семайства и то без видима причина. Има достатъчно храна, микроклимата в кошера е подходящ, няма видими признаци за заболяване, а семейството загива. Това се наблюдава от няколко години, но миналата беше в огромни мащаби.

Това което мога да кажа е, че вече е време да включим в молитвите си и пчелите, и Земята и... ВСИЧКО!

Не мислете за най-лошото! Мислете само хубави неща!

Любов, Светлина и Сила!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...