Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натална карта. Радикс


Recommended Posts

Защо 5-ти дом се свързва с любовта, докато 7-ми е дадено значението на институцията брак, както и бизнес партньорите?

Къде се разминават любовта и брака?

Това е така, защото се гледат значенията на знака, управляващ дома. Не можеш да тълкуваш домовете, без да тълкуваш и всъщност самите знаци. Така е и с въпросните 5 и 7 дом - Лъв и Везни. Тук се разглеждат различните тълкувания на самите знаци, често пъти и различно или не дотам обективно представени от някои астролози (понякога това е, защото се задоволяват с малкото).

Така например 5 дом се свързва наистина с любовта, но и с децата, авантюрите, любовните увлечения, сърдечните приятелства, артистизмът, игрите, чувствата, емоциите и въобще, с почти всичко, което е валидно за Лъва. 7 дом пък е свързан с брака, но и с бизнесът, с подкрепата от хората, договорите, сделките, състраданието, милостта, компанията, естетичното и пр., свързан с Везните. Защо е така и защо едното е на любовта, а другото на брака?

Това е така, защото Лъвът (5 дом) винаги е символизирал фигурата на Царя. Царят е цар на всички, той трябва подобно Слънцето да разпростира любовта си към всички поданици, а не само към един или двама. Царят (зодия Лъв) трябва да е въплъщение на Божията Любов на земята, неговото огромно сърце трябва да може да излъчва дадената му Любов от Бога към всичко живо на този свят. Затова и Лъвът от някои се счита за знакът на Любовта. Така е и с 5 дом. Но това са тълкувания от гледната точка на една по-висша астрология, а не на обикновената. Попадне ли нещо в 5 дом, то прекрасно може да се насити с висшата Любов към всичко и всички, и по специфичния си натюрел на планета и знак, попаднали там, да я дава на света. Затова е и най-добре планетата и знакът да попадат в точния си дом, с най-хубавите си аспекти, защото така всичко ще протича естествено и енергиите, които идват от Космоса ще могат да бъдат най-правилно приемани и предавани от човека (примерно Слънце в Лъв в 5 дом или Венера във Везни в 7 дом). Така че, накратко, 5 дом се тълкува като любов, защото това е висшата Любов към всичко, а в един по-друг план, това е и любовта към съпругата, към децата, към семейството, към майката, към животните и пр.

Тълкуването зависи изключително много от планетата и знака, попадащи в домът. Това ще даде насоки как най-персонално и на какво ниво да се тълкува дадения хороскоп.

Везните пък като 7 дом се считат за сигнификатори на брака, защото - както знаем - Везните са зодия на Справедливостта, на земнопроявената справедливост, на баланса, хармонията, равновесието, партньорството и контактите. Управител е Венера, което дава любов към хората, към красивото, към нормалното, подреденото, чистото, бляскавото, лукса, разкоша, скъпото и пр. Везните са винаги две, затова и като човешки еквивалент това са мъжът и жената, съпругата и съпругът. Различават се от Близнаците, защото първо са Венерина зодия, а Близнаците са Меркуриева и второ, защото тъкмо Венера (т.е. разглежданите Везни) има отношение и към брака, плодовитостта, интимните отношения, разбирателството, просперитета и прочее, докато Меркурий (като Близнаци) има отношение и към близнакът в нас, към нашето друго аз, което понякога не познаваме твърде добре. Меркурий, това е земната интелигентност, това е разсъдъкът, с който всеки ден си служим, с който боравим в този свят, и като такъв той е винаги полярен: ляво-дясно, тъжно-весело, добро-зло и подобни. Такива си и Близнаците, те го носят в себе си, затова и са толкова интелигентна и комуникативна зодия, защото винаги по природа се стремят да обхванат абстрактно всичко земно и да си го обяснят, винаги питат и се интересуват, защото искат да узнаят има ли и друга страна и дали тази, от която гледат е напълно достатъчна за тях.

Семейството и бракът като 7 дом (Везни) са точно тази уравновесяваща функция в обществото, която трябва да изрази, или ако искаш и уравновеси, помири, личната интелигентност на всеки, т.е. Девата. Всеки носи Девата в себе си (София, Мъдростта) и всеки трябва да срещне Девата на другия в знака на Везните. Тук е голямата връзка между Близнаци и Дева, между Рак и Везни - двуострия природен нож на разсъдъка (Близнаци), трябва да мине през личните чувства на всеки (Рак), да се насочи към света с огромна любов (Лъв), така да добие своята лична интелигентност и мъдрост (Дева) (тук е връзката Близнаци-Дева, вродена и придобита Меркуриева мощ) и да я съедини с тази на другия човек (Везни), или още по-силно казано, да я съедини със себе си и да я хармонира в единството на собственото си Азово същество (Везни). Оттам насетне се отива в Скорпионът и т.н. Близнаци и Дева, слизащият и възлизащият Меркурий, се срещат във Везните, в двете рамена на Везните, а Рак и Лъв, Луната и Слънцето, се срещат в Земната Справедливост на Везните, Балансът. Така че Везните не случайно са под номер 7 и не случайно 7-ят дом е техен. Както 3 обединява 1 и 2, 5 обединява 1 и 2 и 3 и 4, така и 7 обединява трите двойки преди него, и т.н. Везните са съюзът, който хората правят в брака, в който могат и трябва да проявят всички свои качества в общение с друго същество като семейство. Огромна е връзката между Венера, Луна и Сатурн. Както и между всички де, това е едно огромно семейство, така както е и гръцкия пантеон.

Проблемът или противоречието между две неща не можеш да ги решиш, ако не ги обясниш с трето нещо, третото нещо пък с четвърто, то с пето и т.н., и така се завърта колелото на битието.

Учили са ни, че всяка зодия е сама за себе си, индивидуална, това е така, но и всяка зодия има сходни черти с останалите, особено с предишната и следващата я, както и с противоположната й, също и с тези от тригона й, и... те не останаха. : ))) Всичко в астрологията е свързано едно с друго и смисълът на едно прелива в смисъла на друго и прави връзка с трето... Затова е велика тази наука, защото свързва Небето и Земята...

P.S. Има и още обяснения, по-окултни.

Въпросът който ме вълнува е свързан с подредбата на домовете в радикса. Каква е логиката първи дом да се намира под хоризонта ( Asc), а дванадесети, домът натоварен с най - мрачните значения, да е над хоризонта, в зоната на изгрева. Странно ми се струва домовете да се подреждат обратно на часовниковата стрелка, в посока обратна на движението на Слънцето.

А това трябва да се учи по астрологическите курсове (или поне в по-добрите), но със сигурност не е за темата за начинаещи (понеже си трябват знания по астрономия, езотерика и древна мъдрост).

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Паралелът който е направил Деян по отношение на връзката дом - знак, е правилен от гледна точка на традиционната астрология и тълкуване. Но има един фактор, който трябва да се вземе под внимание. В поста става дума за мунданите господари на домовете, които не са константа. Прецесията налага изменение, 7-ми дом, в бъдеще няма да се управлява от Везни, а от следващ знак. Затова не можем да обвържем трайно характеристиките на един знак с даден дом. Затова смятам че не можем да разберем домовете, като съдим за тях по знаците. Това налага, въпроса за основното значение на дома. Което ме навежда на друга мисъл. Всеки дом има набор от основни значения. Стана дума за 5-ти, който отговаря за децата, любовта, хазарта, творчеството и тн. Как определяте с кое значение да работите, когато разглеждате хороскоп? На каква база изграждате контекста, в който да впишете значението на дома?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, скоро открих този прекрасен форум, и в свободното си време  чета публикациите с интерес.  Моля да ми помогнете с анализа на моята небесна карта. Очевидно това отнема много време и работа, но искам да ви помоля за няколко основни щрихи, затова по конкретно ме интерисуват планетите в 5 дом. Родена съм на 04.07.1983 в 4.55 сутринта. /в този час асцендентът ми излиза Близнаци, но аз смятам, че  асцендентът ми е  РАК/. Бих искала да знам какви капани и уроци да очаквам в живота си, върху какво трябва да работя, за да се усъвършенствам.За себе си мога да кажа,  че в работата нещата до сега са се нареждали от самосебе си, но в любовта нещата не стоят така. Ще съм много благодарна на всякакви анализи. 

Слънчев и усмихнат ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Близнаци е Асц. ти, вероятно съмненията ти идват от действието на Слънцето в рак, а то има превес над Асц. през първата половина от живота. Освен това господарят на хороскопа ти е в рак. Този знак има твърде осезаемо присъствие в картата ти - 3 от планетите, при това все лични, са в него. Но е много възможно и друго - в случай, че майка ти е била на системи по време на раждането, е било логично да се родиш малко по-късно и тогава Асц. ти щеше да е рак, защото на практика си родена в 30-тия градус на близнаците.

По повод на любовта - възможно е да срещнеш по-властен или по-зрял партньор или да имаш доста отговорности, свързани с брака. Неразбирателство с децата също можеш да очакваш от тази позиция на Сатурн, още повече че имаш една по-агресивна Луна в овен при това в 10 дом. Има вероятност сексът да заема важно място в живота ти. Държиш на мнението на околните, на външния вид, обичаш аплодисментите, възможно е да имаш усет или влечение към изкуството. Доста информация за капаните и уроците в живота дава позицията на Северния възел. Има хубава тема тук, съветвам те да я прочетеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, възхищавам се от знанията ви! Бих искала да попитам, въздушният ми Асцендент може ли да компенсира липсата на друг въздух в хороскопа ми или просто трябва да си имам планетка във въздушен знак? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

В известен смисъл да, но зависи и в кой знак и дом попада господарят на хороскопа ти Ван 123.

Здравей Оля!

Ако господарят на хороскопа е владетелят на Асцендента, значи това е Венера, а тя е в 3 дом - Козирог. :)

Линк към коментар
Share on other sites

О, силата на планетите не е много просто да се определи. Освен това, което си казала, би следвало да се отчитат броя аспекти и вида им (мажорни, минорни), както и точността им; позицията на планетата - в смисъл в кой градус на знак/дом попада и др.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

В момента Плутон е на 4 градуса в Козирог а наталния ми Сатурн е на 21градуса и 14 мин а натален Плутон е на 3 градуса в Дева в 7 дом в момента Сатурн е във Везни на 3 градуса КАКВО ЗНАЧИ ВСИЧКО ТОВА МОЛЯ ЗА ПОМОЩ ДА РАЗБЕРА

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Натален Сатурн ми е в СТРЕЛЕЦ- -21гр сега Сатурн е във ВЕЗНИ на 03гр аз съм зодия ВЕЗНИ ЛИЧНА ГОДИНА -9- когато настъпи точната квадратура какво да правя как да оцелея родена съм на 15-10-1958г--15-00 часа- гр Ихтиман МОЛЯ НЯКОЙ ОТ ФОРУМА ДА КОМЕНТИРА-СЪВЕТ

Линк към коментар
Share on other sites

Йорданка, аз откровено не разбирам за каква квадратура говориш. С коя натална планета очакваш да сключи каре транзитният Сатурн? Предстоят съвпади на тр. Сатурн за период от около 5 години - твоят 8 е доста натоварен (5 от общо 10 планети са в него). Първият е в края на тази година с Венера - охлаждане на отношения, влошаване на климата вкъщи, финансови затруднения, неудовлетвореност, не са изключени здравословни проблеми - това са нещата, които можеш да очакваш от въпросния транзит, но не всичко от изброеното трябва да ти се случи естествено. Питаш как да живееш. Живей разумно и със сърце и преди всичко не се страхувай, не изпадай в паника, защото страхът е най-лошият съветник. Успех от мен!

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

Йорданка, аз откровено не разбирам за каква квадратура говориш. С коя натална планета очакваш да сключи каре транзитният Сатурн? Предстоят съвпади на тр. Сатурн за период от около 5 години - твоят 8 е доста натоварен (5 от общо 10 планети са в него). Първият е в края на тази година с Венера - охлаждане на отношения, влошаване на климата вкъщи, финансови затруднения, неудовлетвореност, не са изключени здравословни проблеми - това са нещата, които можеш да очакваш от въпросния транзит, но не всичко от изброеното трябва да ти се случи естествено. Питаш как да живееш. Живей разумно и със сърце и преди всичко не се страхувай, не изпадай в паника, защото страхът е най-лошият съветник. Успех от мен!

IIБлагодаря от сърце за отговора Имам в предвид натален Сатурн с транзитен в същност нещата при мен не вървят от октомври 2009г точно финанси -отношения в къщи в работата долу -горе УЧА в къщи сама астрология-номерология но съм доста назад а имам за цел да усъвършенствам но с времето ми е трудно Дали не бихте желали да ме обучавате по интернет-имейл-iordanca.58@abv.bg БЛАГОДАРЯ
Линк към коментар
Share on other sites

Имам и други въпроси --Луната ми е в 29 градус на СКОРПИОН аз съм родена в 15-00часа в ефемеридите е отбелязано че ЛУНАТА е влязла в СТРЕЛЕЦ в 14-09-часа отчитат ме сато ЛУНА в СКОРПИОН а тя вече е влязла в СТРЕЛЕЦ ---ЛУНАТА с курс ли е била или без курс сигурно има значение и това-КАКВО---БЛАГОДАРЯ

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Имам и други въпроси --Луната ми е в 29 градус на СКОРПИОН аз съм родена в 15-00часа в ефемеридите е отбелязано че ЛУНАТА е влязла в СТРЕЛЕЦ в 14-09-часа отчитат ме сато ЛУНА в СКОРПИОН а тя вече е влязла в СТРЕЛЕЦ ---ЛУНАТА с курс ли е била или без курс сигурно има значение и това-КАКВО---БЛАГОДАРЯ

Защо никой не ми отговаря
Линк към коментар
Share on other sites

Нещо не схващам...Каква Луна без Курс?! Този термин се използва в хорарната астрология. Не разбрах точно къде ви е Луната и какво общо имат в случая ефемеридите,след като те се използват да си изчислите самия хороскоп се гледат стъпките на телата там...

Линк към коментар
Share on other sites

Нещо не схващам...Каква Луна без Курс?! Този термин се използва в хорарната астрология. Не разбрах точно къде ви е Луната и какво общо имат в случая ефемеридите,след като те се използват да си изчислите самия хороскоп се гледат стъпките на телата там...

:МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО ИЗВИНЯВАМ СЕ АКО НЕ СЪМ БИЛА ЯСНА -ЕТО ДАННИТЕ МИ -15-10-1958г-15:00час-гр ИХТИМАН АКО ПОГЛЕДНЕТЕ АСТРОКАРТАТА МИ СЕ ОТЧИТА ЛУНА В СКОРПИОН 29 градус а като погледна ефемеридите в 14:09ч ЛУНАТА Е ВЛЯЗЛА В СТРЕЛЕЦ ---ДАЛИ НЕ СЪМ ЛУННА ЗОДИЯ СТРЕЛЕЦ и ДАЛИ ЛУНАТА Е БИЛА ПО ТОВА ВРЕМЕ С КУРС защото и това сигурно има значение а това че задълбавам в нещата ще разберете от картата ми но много бих искала да знам тепърва прохождам в астрологията ЩЕ ВИ БЪДА МНОГО БЛАГОДАРНА ----ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ
Линк към коментар
Share on other sites

БЛАГОДАРЯ СЪС СИГУРНОСТ СТЕ ПРАВИ РАБОТЯ ВЕЧЕ 7год ВРОДИЛНА ЗАЛА НИКОЙ НЕ СЛЕДИ ТОЧНАТА МИНУТА НА РОДЕНОТО КОГАТО ИЗПЛАЧЕ НО ВРЕМЕТО Е ПЛЮС МИНУС 2-3 МИНУТИ а това сигурно се отразява в градусите

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...