Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натална карта. Радикс


Recommended Posts

Таня, не виждам с какво би могла да ме засегнеш :) /животът е твърде кратък, за да си позволим да се чувстваме "засегнати" :feel happy: /

Благодаря за отделеното внимание!

"Безплатни" прегръдки за всички :feel happy: :

/включително по случай рождения ден на нашата малка принцеса, която днес става на 4-ри/

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Таня, искрено благодаря за ценното мнение!

От известно време се интересувам от астрология и все повече осъзнавам космическата и универсалност!

Много интересно мнение за опозицията - да, тя е едно "разпъване" на кръст между две противоположности, две части от нашата целокупна личност. Всяка планета символизира аспект от цялостния ни психоорганизъм и противопоставянето на два от тях е интересен урок!

Според мен решението, до което стига човек в хода на работа с една опозиция, първо работа несъзнавана, по-късно, евентуално, съзнавана - решението е не борба и противопоставяне, а връзка между двата аспекта. Хармонична връзка. Подобно на отношението към въпроса - клопка, поставена преди милениуми с цел манипулация на човешките съзнания - въпросът за Доброто и Злото! Когато самосъзнанието ни, което командва процеса, противопостави едното на другото - индивидуалността на личността - резултатите винаги са едно махаловидно движение на стремеж към доброто и неминуемо връщане към "злото" . Защото "злото" е просто корените в нас, и колкото повече растем в доброто, толкова повече корените на злото се развиват в нас... И между тези двете тече постоянен ток, течение, подобно на течението между Ин и Ян. А изходът от болестния кръг на противопоставянето между двете, който държи съзнаниятя ни в слепота и възпрепятства разширението им, е Сублимацията!

Така и при астрологичната опозиция - преодоляването и става не чрез даване на предимство между стремежите и изявите на едната или другата планета. Става чрез хармоничен ток между тях - сублимация на "низките" качества на едната планета в посока тези на "висшите" качества на другата, и обратният процес - спускане, материализиране качествата и импулсите на другата планета до тези на първата. Не съм още много сигурен коя планета на кой аспект от комплексния психоорганизъм отговаря, но за някои се досещам. Ето:

Слънце - Индивидуалност в нас, висша истинна човешка същност

Асцедент - Личност - поредната изява на тази индивидуалност

Луна - Емоции

Венера - Чувства

Нептун - Интуиция, висша Любов

Марс - Нагони, секс. сила, либидо

Плутон - Психична сила, трансформирана сексуална сила

Меркурий - конкретен ум

Уран - абстрактен ум

За Сатурн и Юпитер не съм сигурен - ясно е как влияят, но къде да ги включа в схемата на човешката Душевност? Сатурн е песимист, сериозен и ограничаващ, Юпитер е оптимист, радостен и разширяващ. Сатурн е господарят на кармата, пазъчът на прага към висшите светове. Стражът на чистотата... Какво ще даде например опозиция между Сатурн и Юпитер? Засилване на ограничението наложено от Сатурн... А реакцията на човека ще е постоянна жажда за свобода, за радост, която обаче ще бъде спирана от Сатурн. Изход: изискванията на Сатурн биват осъзнат като положителни, изпълнявани с радост. С радостта на Юпитер.

Такива ми рти работи ...

Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer: Здравей Орли,

За краткото време, откогато изучаваш астрология, добре се справяш. :king:

За Сатурн и Юпитер не съм сигурен - ясно е как влияят, но къде да ги включа в схемата на човешката Душевност? Сатурн е песимист, сериозен и ограничаващ, Юпитер е оптимист, радостен и разширяващ. Сатурн е господарят на кармата, пазъчът на прага към висшите светове. Стражът на чистотата... Какво ще даде например опозиция между Сатурн и Юпитер? Засилване на ограничението наложено от Сатурн... А реакцията на човека ще е постоянна жажда за свобода, за радост, която обаче ще бъде спирана от Сатурн. Изход: изискванията на Сатурн биват осъзнат като положителни, изпълнявани с радост. С радостта на Юпитер.

Такива ми рти работи ...

В "схемата на човешката Душевност" бих включила Сатурн като подпомагащ Самосъзнанието-Асцендента, а Юпитер като подпомагащ Съзнанието-Слънцето.

Сатурн подпомага Личностната ни изява да не премине допустимите граници на съществуване, а Юпитер дава възможност на Същността ни да се изяви по-ярко и да получи така жадуваното удовлетворение "тук и сега". Така мисля :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Негово Слънце и ретро Венера в мой осми дом.

Кога се задейства синастрията?

Негово Слънце и Венера в твоя осми дом - той ще е един добър урок за теб - ще ти се наложи да се трансформираш! А трансформацията никога не е лесна. А ретроградната му Венера вероятно ще ти причини болка, която ще доведе до тази трансформация. За твоето слънце в неговия пети дом - ти му действаш вдъхновяващо, повдигаш самочувствието му, караш го да се чувства господар на ситуацията.

Като заключение - вероятна връзка, която за него ще е просто приключение, а за теб силно вкюбване. И ще те боли, и от тази болка ще извлечеш ценен урок! Не се страхувай от болката - преживей я - научи си урока - но, осъзнато! След като всичко мине - ще си направила важна вътрешна промяна в качеството на психичната си енергия и ще имаш добър отпечатък върху характера си!

Пиши ка вървят нещата с него сега! Прати данните и на двамата - с точен час и минути и рождено място!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Здравейте,

Бих искала да науча нещо повече за аспектите и как точно се тълкуват,съвпади,тригони и т.н.

И също за транзит? Ако е възможно тук де:)

Благодаря предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

Може да прочетеш от тук като за начало, например.

Много ти благодаря!

Всъщност не било толкова просто:)

Може би ще имам още въпроси към вас:)

Сега се опитвам да си разгадая наталната карта и използвах сайта astro.tondy.com.

Какво мислите за този сайт? Програмата, която използват дали изчислява точно?

Още веднъж ви благодаря за бързия отговор!

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Това, което предлагам за дискусия, не е основно понятие в астрологията, но е важно такова.

Интересувам се от т.нар. Гокленова зона. Обръщам се към хората със сериозни познания по темата, имам предвид с практически познания, да изложат факти и информация за този термин.

Линк към коментар
Share on other sites

Според Гоклен, зони на особено силно влияние на планетите - 2/3 от 9 дом - 1/3 от 10и и аналогично за 3 и 4, 6 и 7 дом. Около ъгловите домове. Това, в което съм сигурен от практиката ми, е че зоната на 9 - 10 Дом влияе много силно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ъглови домове, това включва и 12/1 дом, нали така. "Гокленовата зона", например в една синастрия, как би повлияла като зона на силно влияние? Би ли могъл с примерни параметри да го обясниш нагледно, ще ти бъда много благодарна. И какви са допустимите градуси на най-силното й въздействие?

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Ъглови домове, това включва и 12/1 дом, нали така. "Гокленовата зона", например в една синастрия, как би повлияла като зона на силно влияние? Би ли могъл с примерни параметри да го обясниш нагледно, ще ти бъда много благодарна. И какви са допустимите градуси на най-силното й въздействие?

В синастрия не съм ги изследвал. Най силно влияят според мен при съвпад с върха на дома, особено в предния дом, д акажем до 5-6 гр, орбис. Например Плутон в 9 дом, 5 градуса от МЦ.

Линк към коментар
Share on other sites

Мишел Гоклен има забележителен принос за Астрологията. Учи математика и психология, ако не греша има докторат.

Използва средствата на математиката, статистически анализ. Това е свързано с дълги години упорит труд, защото са необходими десетки хиляди карти и то отговарящи на много условия, за да образуват представителна извадка или група.

(Изследванията му са много интересни и ценни за мен.Преподавам математика във един университет.)

Изследва положението на марс при спортисти, както и разположението на марс, луна, юпитер и сатурн в зоните около кръста-така наречените гокленови зони.

Не може изобщо да се поставя въпроса за потвърждение в практиката, неговите изследвания са практиката,ако мога така да се изразя. Направил е високо сигнификантни изводи на базата на десетки, може би и стотици хиляди карти.

Хороскоп с няколко планети в зони на Гоклен говори за голям потенциал и личностно израстване.

За синастрията няма никакви изследвания в тази насока. Все пак,поне според мен в синастриите съществената роля е на съвпадите. Най-силни са съвпадите на луните, както и марс-венера.

Линк към коментар
Share on other sites

Атлантида, би ли дала пример от твоята практика за подобно силно влияние на Гокленовата зона.

Аз наскоро се "сблъсках" с нейното въздействие, но едва впоследствие си обясних - защо се случва така, а не иначе. Общо взето, астрологията не греши, грешат астролозите, както казва един мой приятел...

Линк към коментар
Share on other sites

Атлантида, би ли дала пример от твоята практика за подобно силно влияние на Гокленовата зона.

Аз наскоро се "сблъсках" с нейното въздействие, но едва впоследствие си обясних - защо се случва така, а не иначе. Общо взето, астрологията не греши, грешат астролозите, както казва един мой приятел...

Използвам зони на Гоклен при определяне на доминантата на хороскопа,например.Смятам, че попадайки в такава зона планетата придобива много голямо влияние и сила в хороскопа, активира се.Такива са ми впечатленията.

Според мен тези зони не са съществени в синанстриите, но много важни в индивидуалния радикс.

Мишел Гоклен е ДОКАЗАЛ неоспорими връзки между положението на някои планети и реално проявление. Марс в Гокл. зона-изявен спортист. Това е изключителната му заслуга,доказва,че астрологията е "вярна наука".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Тъй като съм доста боса в астрологията и почти нищо не ми е ясно, но пък ми е страшно интересно не мога да си обясня аспектите на планетите в хороскопа ми. Ако някой може да ми помогне ще съм страшно благодарна :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Стивън Аройо нарича опозициите и квадратите динамични аспекти вместо "тежки", "лоши" и "трудни". те дават много дълбока динамика и живот на една връзка с високо съзнание на участниците и! Иначе само ще се дундуркаме един друг - а кога ще растем? Според мен илюзията че бракът е оазис на страсти и розови блянове е масова несъзнавана-предсъзнавана халюцинация!

Орлине,абсолютно си прав.Реших да ти отговоря в отделна тема за динамичните аспекти изобщо.Мисля, всеобщо е мнението, че великите личности имат по-малко или повече опозиции, карета и напрегнати съвпади. Лично аз за себе си си представям нещата примерно така: Да приемем, че едно дете има музикален талант и иска да свири на пиано.

Тригон:един от родителите е пианист, води детски школи.

Опозиция: двамата родители твърдо против.Те са известни спортисти, настояват детето да спортува, защото има данни и спорта калява и засилва характера. Ако в този случай, въпреки опозицията детето успее да намери учител(примерно придружи приятелче на урок по пиано и помоли да остане да слуша(защото мечтае за това)).,в последствие този учител или друг забелязва таланта и говори с родителите, в крайна сметка те "кандисват".Мисля,че макар и съвсем хипотетично, във вторият случай най-вероятно това дете ще стигне надалеч, защото каквито проблеми и трудности да срещне по пътя си ще се бори и няма да се откаже, за него преодоляването на съпротива си е в реда на нещата.

Така си "представям" или "моделирам" и останалите аспекти,но да не се увличам твърде много,мисля, че идеята е ясна.Само за съвпада(напрегнат)-представям си го пак като първия случай, но с прекалено амбициозни родители и т.н.

Ако искате и имате данни на някоя велика личност -да разгледаме аспектите.

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,приятели!Как интерпретирате Луна в Риби,когато притежателят й не е нито състрадателен,нито дълбоко емоционален,нито артистичен,а като за капак доста хладно и безпристрастно разглежда фактите и дори бих казала,че е по-скоро сдържан?Единственото,което аз виждам за тази Луна,която противоречи на цялата карта между впрочем,е че е без курс. :hmmmmm: Другата възможност са дуодите.Как мислите вие-моля ви дайте съвет. :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Може би е в точен съвпад с някоя от неподвижните звезди и това променя характеристиките.На колко градуса и минути е в риби?

Или е в съвпад с някой мидпойнт.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля,че само от положението на Луната в наталната карта не може да се съди за емоционалното състояние на човека. Това зависи от много фактори, които определят характера и темперамента му, а има и транзитни разположения на планетите, както и прогресивни, които влияят на настроението и държанието му,особено ако Сатурн е замесен :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви.Не разглеждам картата на парче,напротив,както вече казах,тя изцяло противоречи на останалата част.Но мисля,че току-що открих причината.Луната е на 26градуза и 14 минути в риби,което е 11 дуода-козирог,а там Луната е на заточение.Май нещата си дойдоха на мястото. :3d_016:

Огледах и мидпойнтите,и неподвижните звезди-нищо.Сатурн също не е замесен.Колкото и да гледам не откривам абсолютно никаква друга причина.Но все пак благодаря,че помагате. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,приятели!Как интерпретирате Луна в Риби,когато притежателят й не е нито състрадателен,нито дълбоко емоционален,нито артистичен,а като за капак доста хладно и безпристрастно разглежда фактите и дори бих казала,че е по-скоро сдържан?Единственото,което аз виждам за тази Луна,която противоречи на цялата карта между впрочем,е че е без курс. :hmmmmm: Другата възможност са дуодите.Как мислите вие-моля ви дайте съвет. :3d_131:

Olq3, браво за това точно попадение :thumbsup2: .Абсолютно си права,класическият притежател на Луна в Риби си е дълбоко състрадателен и емоционален, с някои изключения,разбира се. Не е "по правилата" да е сдържан,хладен и безпристрастен. Това звучи толкова козирожки.Удивително е, че си уловила така безпогрешно Луната по нейния дуод-козирог.

Според мен би трябвало да има и от друго място потвърждение в радикса за сатурнови характеристики на тази загадъчна и странна Луна :hmmmmm: . Явно не е в съвпад със Сатурн,нито в 10дом,ти щеше веднага да го отбележиш. :hmmmmm: Ако Слънцето е в Близнаци,Луната попада в 10-ти слънчев дом и особено при мъжете би могло да се усети козирожки полъх.За значението на Слънчевите домове научих от Люмиер.

Ти раздвижи моите мисловни процеси,всъщност с "Луна без курс".Това е много съществено в Хорарната и Елективната Астрология.Изглежда е съществено и при определяне "психологията на индивида" на база радикс.

Мисля си, че Луна без курс = нищо не предстои,нищо няма да се случи,т.е. може да се интерпретира - Луната няма възможност да предприеме нищо, тя е един вид с "вързани ръце",което си е като Луна в заточение - Луна в Козирог.Какво мислиш ? :3d_047:

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Единственото логично потвърждение на тази уж рибешка Луна,според мен е,че освен,че попада в 11 дуод е това,че е и без курс.Как добре само си го казала "с вързани ръце".Браво,Атлантида :3d_022: Чудесна интерпретация на Луна без курс!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...