Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прошка


Recommended Posts

Днес е ден за Прошка. Всички членове на семейството се събират на софрата. Обръщат се един към друг с думите "прости".Отговаря се "простено да ти е".Яде се бяла халва с ядки.

Мили мои съфорумци,обръщам се към всеки от вас - ако с нещо съм ви обидила и засегнала, моля да ми простите!

Аз също прощавам на абсолютно всички.

Ние сме просто човеци и никой от нас не е съвършен и безгрешен. За това съществуването на този ден според мен е като безценен дар, израз на безкрайната вселенска любов и мъдрост.Понякога, макар и абсолютно неволно се случва да нараним жестоко ближния си, дори без да си даваме сметка за това. Мислите ли, че едно чисто сърце винаги ще намери сили да прости? И за кого е по-важно това- за даващия или за получаващия прошката?

На днешния ден се събраха Св. Валентин, Трифон Зарезан и още един български и много човечен празник.

14.02.2010 е Неделя Сиропустна. Така наречената Прощална неделя или Сирни Заговезни. Иска ми се да спазя традицията и да помоля в интернетното пространство за прошка тези, които съм обидила по някакъв начин. Аз също ще простя на всички четящи и пишещи във форумите. Нека да освободим сърцата си напълно от горчивините. За да се изпълнят душите ни с любов и светлина.Амин!

п.п.Копирах си началния постинг, за да не се обяснявам излишно всеки път.:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Моля за Прошка всички съфорумци! Ако някого съм засегнала, обидила... Обичам ви всички, Приятели и благодаря, че ви има!

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

И тази година искам прошка от всички приятели, чиито очаквания не съм оправдала и съм ги разочаровала с нещо. Простете ми, ако съм забравила или не съм намерила време да отговоря. Простете ми, че съм променила нещо в себе си, в схващанията си - нещо, което може би ви е харесвало, а сега вече е заместено с нещо, което не ви допада. Простете ми тези, от които съм се отдалечила - чувствата ми към всички остават непроменени. Няколко пъти през изминалата година трябваше да вземам трудното решение дали да запазя някакви връзки или да запазя своето усещане, че вървя по своя личен път и си решавам своите лични задачи.

Простете ми, ако нещо някъде написано, казано, направено от мен, е прозвучало осъдително или пренебрежително или поучително. Понякога ние попадаме във властта на думите вместо да държим тях в свое владение. Не е било преднамерено, но е било недостатъчно внимание...

Прощавам на всичко, което не съм харесвала през изминалата година, което ме е наранявало - защото осъзнавам, че това съм била самата аз отново, отразена в огледалата на хората около мен и с мен.

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Днес е прошка!Нека взаимно си простим и пак заедно да продължим.Има нещо много силно в този момент - да не го пропуснем!От утре започва Великденският пост,на всички които ще го спазят - успех!

Линк към коментар
Share on other sites

и аз искам да поискам прошка , от всички които волно или неволно съм засегнал.

дори и от тези, с които се разделихме и които въпреки това си ги обичам по своему. убеден съм ,че разделите могат да бъдат красиви и искам да ги направя такива. за да няма горчивина в нито една от страните.  и нека всеки продължи по пътя си свободен  и без тъга.

никой от нас не е съвършен ,тук сме  за са се учим и както обикновено ....се случва да допускаме грешки. хубавото е когато ги осъзнаваме и полагаме всички усилия да ги поправим, защото това е в нашият потенциал.

желая ви всичко добро и СВЕТЛИНА  по пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

Простете и на мен за волни и неволни погрешки и кавги. Просто да е и на вас.

П.П. Този наш празник ме кефи много повече от истерията около свети Валентин.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

:v: има един стар + силен начин за искане на прошка + мамо / тате/ како/ батко/ братко...прошка моля / прося + отговор : да ти е просто от Бога + от мене + от вси Небеса + амин :hypocrite:

:v: Бодри + Будни + Смели + Благи

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хубава традиция наистина стига обаче да не остава само думи, а наистина да става трансформация....

И аз моля да ми простите! Понякога ролята, която по определено стечение на обстоятелствата имам в този форум изисква да вземам трудни решения...

Пък както казва Благост, на вас да ви е просто от Бога + от мен + от вси Небеса :)

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, не се коси. Просто да ти е от всички нас! :3d_146: (И от тия с по три бана...)

П.П. Изобщо на админите мисля, че трябва да им се сложи нещо като "кармичен имунитет", нещо подобно на депутатския - за времето, за което са на "длъжност" :3d_005:

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Хубава традиция наистина стига обаче да не остава само думи, а наистина да става трансформация....

И аз моля да ми простите! Понякога ролята, която по определено стечение на обстоятелствата имам в този форум изисква да вземам трудни решения...

Ето ти повод, за да не е само на думи, да вземеш решение да "освободиш" всички съфорумци, които "гният в затвора" 3d_097.gif Да простим, да забравим.. и да гледаме Напред - по-мъдри, по-осъзнати, по-добри и по-толерантни един към друг .. Защото Всички сме Едно 3d_053.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Да, хубава традиция, но дали не е изпразнена от съдържание?

Днес чух и конкретни правила, като това - младите да търсят прошка от старите. А ако старите са сгрешили?

Пък и кой определя "грешника"?

Имам и още въпроси около традицията, но ще спра дотук. Защото искам да споделя нещо друго, което ме вълнува повече.

Говоря за смисъла, за онова, което осмисля прошката. Или по-точно за онова, което ти дава основание да простиш. Много се говори за това, че прощаваш заради себе си, не заради другия/те, но малко е казано как ще се мотивираш да го направиш. Мотивът, че е здравословно за теб, на мен не знам защо не ми стигна и тръгнах да си търся други мотиви.

Друго обяснение ми трябваше и мисля, че то е в това да се поставиш на мястото на другия, да погледнеш от друга гледна точка( ако можеш). Не казвам, че е лесно, особено ако се чувстваш наранен.

Друг мотив се крие в осъзнаването, че всичко, което ти се случва е за добро. Ако го приемеш, тогава и "лошият" ти е сторил добро. Остава само да оцениш това.

Сещам се и за това, че всъщност нашата действителност е само илюзия, ние всички сме актьори в големия театър на живота. Все някой трябва да играе и лошите роли. Ако си в позицията на "добрия", няма как да не ти се налага да простиш. Остава само да осъзнаеш, че другият просто играе роля.

Всъщност там някъде, понякога, ние всички сме добри, даже казват, че ние всички сме едно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Мисля си, че прошката е нещо, което трябва да дойде естествено. Искайки прошка от някого, ние трябва да го направим преди всичко с поведението си. Искането на прошка не е сключване на сделка. Също така то не може да е основано на полуистини и манипулации. Само истината може да освобождава, а прошката е вид освобождаване. Пред истината всички трябва да са смирени. Прошката е смирение, приемане на истината такава, каквато е и от двете страни - и на прощаващия и на търсещия прошка. Ако прошката не доведе до това тези две страни да намерят вътрешния си мир, каква полза от нея? А вътрешният мир е невъзможно да бъде постигнат без смирение, истинско смирение - такова не изключващо индивидуалните стремежи и желанието за постигането им, но в същото време готово да приеме всички неуспехи и непостигнати желания и да ги оцени разумно; такова смирение което приема всяка загуба с достойнство, но в същото време не пропуска следващата възможност да се изправи на крака и да продължи по желания път. Прошката е и търпение, защото нарушеното равновесие не винаги може да бъде възстановено веднага. Подходящите условия не могат да бъдат насилствено създадени. Те трябва да бъдат разумно, смирено и търпеливо изчакани, а човвекът да използва това време за да се подготви за настъпването им.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Най-трудното е да простим на себе си, а много по-лесно на другия. За да простим на себе си, трябва да осъзнаем че не сме безгрешни, че имаме своите демони в душата си. Демони които изяждат и най-доброто което имаме, когато ги открием и приемем с любов и разбиране, те вече не са така страшни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

" Черното братство вас ви е поомотапо, то направи цяла буря. Грехът си е грях пред Бога. Такова престъпление може да се прости, но не и да се извини "

http://petardanov.com/index.php?/topic/13615-19-%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BF%D0%B0/

Казват че "Да прости и да забрави може само майката " + "Бог прощава, но не забравя".

Какво би следвало да се разбира ...." но не и да се извини " ? Прощаваш без да извиняваш ?!?

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, сестричке - много се радвам, че отново сме заедно тук във форума!

Мисля, че следващото изречение обяснява извиняването:

Ще дойде един брат цял живот да прекара, за да изкупи едно престъпление.

и малко по-нататък

И ако някой злоупотреби, сам ще понесе последствията.

Грешката, която правим по незнание и неосъзнатост също не се извинява, също се поемат последствията, боде, боли докато не се осъзнае истината. Има си предназначение на последствията от една грешка и те са за доброто на сгрешилия. Когато грешката е направена съвсем съзнателно, когато добре осъзнава човекът какво върши, мисли и чувства и какви последствия имат те, значи той разчита да се измъкне от тези последствия и някак да ги прехвърли върху друг човек. Простено му е, защото все още не е имал знанието, че това не е възможно, но пак си поема последствиятa, за да научи и този урок.

И Христос каза: „Не дойдох да съдя, а да спасявам.“ Отец е дал съдба на Сина Человечески, а Синът Человечески представлява това Бяло братство, на което е дадено право да съди света.

Светъл ден и седмица!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Всички първи християни-мъченици ликвидираха с кармата си като

прощаваха. И така се прекъсваха връзките. Законът е: щом

прощаваш, кармичната връзка се скъсва. Като не прощаваш

и се противиш, връзките на кармата се продължават.

Из "АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША" том 1, стр.50

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Какво става, когато си поискал прошка от друг човек, защото си го обидил и той дава вид, че ти е простил, а всъщност води борба срещу тебе, отмъщава ти и по заобиколен начин, чрез другите хора иска да те накара да продължаваш да се чувстваш виновен и все да му се извиняваш?

Какво става, когато някой се държи агресивно спрямо тебе и ти му прощаваш. Това означава ли, че трябва да продължиш да търпиш агресията от него върху себе си?

Редактирано от radhika
Линк към коментар
Share on other sites

Какво става, когато си поискал прошка от друг човек, защото си го обидил и той дава вид, че ти е простил, а всъщност води борба срещу тебе, отмъщава ти и по заобиколен начин, чрез другите хора иска да те накара да продължаваш да се чувстваш виновен и все да му се извиняваш?

Какво става, когато някой се държи агресивно спрямо тебе и ти му прощаваш. Това означава ли, че трябва да продължиш да търпиш агресията от него върху себе си?

Ти си си изпълнила задължението (осъзнаването на грешката си) да поискаш прошка, дали ти е простил или не, това е негов личен избор.

А щом води борба срещу теб, значи е твой ред да прощаваш, и прощавай без да ти е поискана прошка, за да не се окаже че съдиш и проявяваш горделивост.

Малко повече за прошката съм писал там: http://www.beinsadou...showtopic=12801

Гледай ведро :)

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Когато един човек е достатъчно разумен, за да разбира, че му се прощава, ще разбере, че и той може да прощава. За жалост, такива личности все по-рядко се срещат сред колеги, приятели, познати, дори роднини. Всеки човек си има принципи, които съзнателно или не отстоява. Когато направи достатъчно прошки и не получи разбиране от отсрещната страна не бива да се чувства гузен, че вече не е в състояние да прощава.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Хуна прошка – молитва за изчистване на кармата 

Аз прощавам на всички които някога съзнателно или несъзнателно са ме наранили или обидили през този или някой друг живот, на тази или на някоя друга планета, в това или някое друго измерение. Аз давам прошка.

Аз искам прошка за всичко, което някога съзнателно или несъзнателно съм направила, с което съм наранила или обидила някого през този или някой друг живот, на тази или на някоя друга планета, в това или някое друго измерение. Аз моля за прошка.

Аз прощавам на себе си за всичко, което съзнателно или несъзнателно съм направила и с което съм наранила или обидила някого през този или някой друг живот, на тази или на някоя друга планета, в това или някое друго измерение.Аз приемам прошка.

Свободен/на съм. Всички вериги и ограничения се смъкват от мен.

Днес е ден за Прошка...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...