Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Парите - опасностите при работа с тях


MissCaprice

Recommended Posts

Тъй като парите са ежедневие .. както имат полужителна роля, така имат и отрицателна.

Бих желала всеки, който желае, да сподели каква според него е отрицателната роля на парите ;)

Едит: Извинявам се, ако съм пуснала темата не където трябва ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като парите са ежедневие .. както имат полужителна роля, така имат и отрицателна.

Бих желала всеки, който желае, да сподели каква според него е отрицателната роля на парите ;)

Според мен парите имат положителна роля навсякъде в света. Но влязат ли в духовните учения, опорочават всичко. Няма нищо по-грозно от бизнеса с духовно знание! Получава се продукт с окачен етикет знание, практика и съответна цена. По този начин човек не може да се отвори в сърцето на 100%. Понеже парите отклоняват душата от нейната истинска цел. Не може да се говори за безусловна любов и в същото време да има желязно и непоклатимо условие, наречено цена на знание, цена на обучение в практика! Това не е като да отидеш в магазин, да купиш килограм ябълки и да си заминеш. В духовната практика ти оставяш сърцето си, тя те пропива напълно. Там има искреност, няма условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Максим съгласен съм донякъде с мнението ти,

но така написано сякаш си противоречеш.

Според мен парите имат положителна роля навсякъде в света. Но влязат ли в духовните учения, опорочават всичко.

Духовните учения не мисля че са нещо странично от света

т.е няма как да са под похлупак.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че се принизяват идеите, когато се продават. Хората, които ги продават, по принцип не са в състояние да ги подаряват - те са печалбари и егоисти. Правят си една машина за пари, голяма организация от души, които да използват. И без пари не става, но ми се струва, че Максим имаше предвид твърдото условие да се заплати определена цена за някакво знание, в противен случай дори при належаща нужда няма да ти помогнат.

Духовните учения са едно, а използването им с цел печалба - друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се всичко е едно. Подхождам обаче от общоприетата традиция на разделение между светско и духовно. Може да успеем в света, но това не означава че сме успяли в живота. Защото животът е в духовността. И обратното. В света може да сме много добри в професията си, да печелим много пари и в това няма нищо лошо. Даже е хубаво :) Но в духовното се обръщаме в себе си, насочваме се към онази интимна стаичка на сърцето. Ако там се намесят парите с нашата искреност е свършено.

Линк към коментар
Share on other sites

latina в такъв смисъл съм съгласен

,но мисля си че идеята на темата е малко по друга...

''капаните'', които поставят парите и истиски духовни хора не мисля че

ще се подведат от някакви си финикийски знаци.

Всъщност парите, какво са?

Някаква награда, богатство... що са?

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като парите са ежедневие .. както имат полужителна роля, така имат и отрицателна.

Бих желала всеки, който желае, да сподели каква според него е отрицателната роля на парите ;)

Огънят също има положителна и отрицателна роля, водата също... B)

С пари можеш да спасиш човек, но с пари можеш и да убиеш човек. Проблемът не е в парите, а в този който работи с тях. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Бих желала всеки, който желае, да сподели каква според него е отрицателната роля на парите

Да вземеш пари, за да почерниш незаслужено ближния.

Да го натопиш пред хората за всички смъртни грехове, без да можеш да ги докажеш пред себе си смъртните грехове. Тогава е най-страшно. Един вид това е "кръвното писмо" между Фауст и Мефистофел.

Оооо.. парите се превръщат в определен момент от лукс в средства за оцеляване и точно тогава идва онзи Изкусител и шепти ..."оживей и после ще му търсиш изхода..., трябва да оживееш, никой не се е върнал от онзи свят, там няма нищо... вземи ги, вземи ги... вземи ги..."

Уви, във всички времена се е случвало. Не откриваме топлата вода.

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като парите са ежедневие .. както имат полужителна роля, така имат и отрицателна.

Бих желала всеки, който желае, да сподели каква според него е отрицателната роля на парите ;)

Огънят също има положителна и отрицателна роля, водата също... B)

С пари можеш да спасиш човек, но с пари можеш и да убиеш човек. Проблемът не е в парите, а в този който работи с тях. :rolleyes:

Много точно!

Подкрепям :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Ла Горда

Парите са неутрални, по-важно е нашето отношение към тях. Ако ги поставим на първо място в живота, ако се превърнат във фикс идея накрая ще берем горчиви плодове, но и в това има нещо хубаво, защото ще научим ценни уроци. Така мисля, всяка душа си има път...

Линк към коментар
Share on other sites

Парите често се явяват изкушение. Затова е казано:

"Матей 19:24 При това ви казвам: По-лесно е камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство."

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

"Богат" не е само отнесено към материалното богатство. Забогатяването със знания също толкова се отнася към горния цитат.

Отрицателната стойност на парите- тези напечатани хартийки, е съвсем същата, каквато е и отрицателната стойност на всяко едно копие на библията- Сами по себе си, и парите, и библията, се конкурират по отношение на коефициентът на изкушение, който зависи единствено и само от ползвателя...

Парите са също толкова добро и полезно нещо, колкото и всяко едно копие на писанието...

Едно мощно заслепение в духовно отношение е изграждането на негативно отношение към парите, които се явяват удобно отражение на собствените вътрешни недъзи на тези, които предпочитат да се отдалечават от материята по пътя на страха, заслепени, че този път е духовен...

Тялото е създадено за Духа, а не обратното, бягството от тялото и материята, и заслепението, че това е духовен стремеж, е изпит с много поправителни сесии....

Линк към коментар
Share on other sites

Да, когато куца нещо в материалния свят, значи нещо куца и в духовния. :)

Не, това не е вярно.

Съществува една много финна измама. Латина размени местата на първичното и вторичното, може би без да иска!? Кое е първичното Латина, яйцето или кокошката? Подсказваница- на кой Свят му казват, че е илюзорен, на Духовния или на Материалния?

Кристиян, Библията се купува един път. Прочиташ я, изучаваш я, пирографира ти се в Съзнанието след известен опит и толкова ти е необходимо книжното тяло на Библията. Парите / чистите и легално изработени/ обаче са израз на отношението на Обществото към дадена група хора или към даден човек. Когато дадено Общество не позволява на определен човек или група да си изработят честно парите, имаме много страшна криза в Обществото като цяло. Налице е конфликт в който има много ясно изразено желание на определено Общество или група от хора да властват върху даден човек или друга група от хора.

Такова Общество има точно два изхода -

1. Отказ от недемократичните си властови мераци с цел запазване на обществения мир. / а пък власт не се дава, а се взема/

2. Революционни /силови/ методи за разрешаване на проблема.

И КОНФЛИКТЪТ Е НАЛИЦЕ.

При духовните хора има и един трети вариант - Зачитане на христовите закони, в частност . " Не пожелавай нищо което е на ближния ти, нито имота му, нито осьола му, нито жената му, нито робинята му, нищо което е на ближния ти." .... включително и дарбите му от Бога. Защото с дарбите си от Бога ближният като ги привиде в действие, може да извърши определена работа за която се заплаща с пари. Дабрите Бог ги дава безплатно от гледна точка на парите, защото при Него те, парите не съществуват. Но ближният е придобил тези дарби с много лишения и много болка, като се е самолишавал от конкретни удоволствия от този Материален Свят.

Следователно Обещество прибягващо до първите два варианта, не е духовно общество, а светско.

Линк към коментар
Share on other sites

Не в парите е проблемът, а в чувството за собственост, за притежание. Парите са просто един посредник, средство. Доколкото зад парите стоят реални стоки и услуги, те са енергия (разбира се от много време насам парите представляват просто прехвърляне на задължения).

Та основното е чувството за собственост, това което прави човека зависим от парите (и не само от тях).

Вярно е казано: По-лесно е камила да мине през иглени ущи, отколкото богат човек да влязе в царството небесно. Едно от тълкуванията на тези думи на Учителя е свързано с това, че в миналото наистина е имало порта на една от стените на древен град, която се е наричала игленото ухо и камилата не е можела да премине през тази порта заради своята гърбица. Подобна пречка се наблюдава и при богатия човек, ако по-горното се приеме за вярно. Собствеността на богатия човек кореспондира с гърбицата на камилата и докато се държи здраво за своя товар, той трябва да остане извън града; извън царството небесно. Но без значение дали интерпретацията е вярна или погрешна, твърдението е вярно само по себе си. Ще отида дори по-далеч и ще кажа, че е невъзможно за богат човек да поеме по пътя на окултизма. Първата задача, която се дава на кандидата за ученик e доброволно да се откаже от всичко което би го спъвало по пътя му, да даде изцяло и завинаги всичко, което може да забави неговия прогрес. Той може да спечели отново това от което се е отказал и много повече, ако бъде приет [за ученик], но то никога няма да бъде негово, то ще принадлежи на степентта от която е част. Той може да бъде назначен да отговаря за него, всяка стотинка да минава през неговите ръце, но то ще бъде използвано от други и за благото на другите.

Учение на Храма - Ф. ла Дю

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Парите са неутрална енергия и (без да цитирам Адам Смит) представляват средство за обмен между хората, които - искат или не - са принудени да живеят в дадено общество и неговата сложна и многосъставна среда - традиции, социални слоеве, законодателство, институции, моментно икономическо състояние, межународни връзки, политическа среда и още доста неща. Онова, което определя "знака" на парите е отношението на индивидите към тях.

И както обикновено се оказва, проблемът не са парите, а хората, които боравят с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Духът и материятата са Едно, просто различна проява на енергията, с различна плътност. Някои предпочитат да считат духа за първичен и са допустимо прави. Понякога случващото се в материалния свят е следствие от случилото се в духовния, понякога нещата в двата свята се случват едновременно. Може да има забавяне, материята по-трудно се поддава на промени. Но има и обратна връзка, от материалния към духовния свят. Например чрез закона "Количественото натрупване води до качествени изменения". Има едни явления на взаимно усилване или гасене... по-сложно е, отколкото на пръв поглед. Аз не се наемам да обяснявам, понеже не разбирам достатъчно.

Вие мислете, аз обичам да ви провокирам в това отношение. Нарочно оставих предния си пост в този вид. Имаше смисъл. ;):D:thumbsup:

Сетих се, че темата е за отрицателното влияние на парите.

Напоследък се наложи да преживея положителното влияние на липсата на пари. Като няма пари, човек се смирява, мисли и работи повече, моли се повече, мобилизира се повече, развива своите качества, прогресира.

Ако човек има много пари, съществува опасност да загуби стимул за развитие. Затова някои богати са доста ексцентрични и си търсят като спасение я сървайвър, я селски туризъм, я нещо друго... Чела съм, че многото пари точно поради липсата на стимул за активност може да доведат до депресия... Характерно за някои деца, израснали в богати семейства.

Материалното богатство, ако не е спечелено със собствен труд или поне ако не е оценено с колко труд е постигнато, може да доведе до деградация. Често дори изчезва. Има една поговорка по този повод, но не си я спомням точно. В смисъл, че бащата сбира, синът разпилява. И така през поколение...

Има и една приказка:"Парите го развалиха"... Защото с парите идват и изкушенията, а много хора нито искат, нито могат да се справят с тях.

Притча за талантите

"Матей 25

14. Защото ще стане, както когато един човек при тръгването си за чужбина свика своите слуги и им предаде имота си.

15. На един даде пет таланта, на друг - два, на трети - един, на всеки според способността му; и тръгна.

16. Веднага този, който получи петте таланта, отиде и търгува с тях, и спечели още пет таланта.

17. Също и този, който получи двата, спечели още два.

18. А този, който получи единия, отиде, изкопа дупка в земята и скри парите на господаря си.

19. След дълго време дойде господарят на тези слуги и поиска сметка от тях.

20. И когато се приближи този, който беше получил петте таланта, донесе още пет таланта и каза: Господарю, ти ми даде пет таланта; ето, аз спечелих още пет.

21. Господарят му каза: Хубаво, добър и верен слуга! Над малкото си бил верен, над многото ще те поставя. Влез в радостта на господаря си.

22. Приближи се и този, който беше получил двата таланта, и каза: Господарю, ти ми даде два таланта, ето, спечелих още два таланта.

23. Господарят му каза: Хубаво, добър и верен слуга! Над малкото си бил верен, над многото ще те поставя. Влез в радостта на господаря си.

24. Тогава се приближи този, който беше получил един талант, и каза: Господарю, аз те знаех, че си строг човек; жънеш, където не си сял, и събираш, където не си пръскал;

25. и като се уплаших, отидох и скрих таланта ти в земята; ето, имаш своето.

26. А господарят отговори: Лукав и ленив слуга! Знаел си, че жъна, където не съм сял, и събирам, където не съм пръскал.

27. Ти поне трябваше да внесеш парите ми при банкерите и когато си дойда, щях да взема своето с лихва.

28. Затова вземете от него таланта и го дайте на този, който има десет таланта.

29. Защото на всеки, който има, ще се даде и той ще има в изобилие; а от този, който няма, от него ще се отнеме и това, което има.

30. А този безполезен слуга хвърлете в тъмнината отвън; там ще бъде плач и скърцане със зъби."

Темата е за парите, но все пак да вметна, че тези таланти не са просто пари, а дадените ни от Бога и Природата вродени таланти - качества за развитие. Добрите качества трябва да се развиват и най-вече способността да обичаме с чисто сърце. Бог благославя хората с развити и изявени таланти, включително с материално богатство.

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Парите са средство, а не цел. Отношението към тях зависи от характера и възпитанието.

Линк към коментар
Share on other sites

......

Аз не се наемам да обяснявам, понеже не разбирам достатъчно.

Вие мислете, аз обичам да ви провокирам в това отношение. Нарочно оставих предния си пост в този вид. Имаше смисъл. ;):D:thumbsup:

.......

Ако човек има много пари, съществува опасност да загуби стимул за развитие. Затова някои богати са доста ексцентрични .......

Интерсни неща за четене и размисъл. Човек който не разбира, задава въпроси, а не отговори. Иначе си е чиста проба внушения....

Но мене ме глождят коварни въпросчета.

Кой ще ми определя, да речем на мене, колко пари са ми малко или много? Ти или някой друг човек? А неизконсумираният излишък от честно изработени пари, кой ще го ползва вместо мене, докато се ... развивам духовно?

И други коварни въпросчета имам, но за сега ще са само мое достояние.

Ако си мислиш, че бедните не са ексцентрични? Значи наблюденията ни като отделни индивиди са много противоположни.

Линк към коментар
Share on other sites

Парите са средство, а не цел. Отношението към тях зависи от характера и възпитанието.
:thumbsup2:

Все ми се струва, че най-важно е човек да има вътрешна свобода и богатство. Аз се чувствам прекрасно както и в парцалче за 20 лв., така и в по-скъпичко.

Когато си вършим добре работата и сме щастливи от нея, и парите ще се появят. Колко ни е нужно, за да живеем? - Разбира се на всеки различно, но е по-важно да сме наясно, какво сме способни да направим за пари? Защото както липсата, така и излишеството са опасни. Значи стигаме до "златната" среда или "нищо прекалено"... :) Трябва да има естествен стимул и желание за развитие, но не парите да са смисъл на живота ни.... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Отрицателната роля на парите се състои в тяхната липса. Така смятат повечето хора.

За Бога, не очаквайте твърде много от мене - да задам всички въпроси и да дам всички отговори. Просто си мисля на глас, в ума ми идват различни идеи, често противоположни. Най-внимателно бих се вслушала в разсъжденията по въпроса на човек, който е успял да спечели по достоен начин много пари. "Много" е относително понятие, както забеляза Ян. Да речем, достатъчно. И това е относително понятие. Да речем, да му стигат и да остават.

Ян, не ми се хващай за думите, братле, че виж как се оплетох... :blink::D Чети зад думите, по смисъл... ;):P

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Защо не прегледате първо вашия спонсор Bogatstvo.net и тогава да умувате? :P

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...