Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зависимостите


Recommended Posts

  • Отговори 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Започнах да пуша, защото ми беше интересно какво е да ти се пуши, какво е усещането като пушиш, виждайки някои хора с каква наслада дърпат от цигарата. Около две години съм пушил без намерение да отказвам цигарите - по 10-15 цигари на ден. След това в продължение на може би 6-7 години продължавах да пуша, но по-малко, с намерението и в опити да спра съвсем.

Отказах цигарите... трудно. Едно от нещата, които много ми помогнаха, беше това, че си казах: "Трябва да мисля за себе си като за непушач, а не като за пушач, който отказва цигарите." Започнах да си въщам онова себеусещане, което имах преди да пропуша, усещането на непушача, за който цигарите са нещо, от което никак не се интересува. Когато промених тази вътрешна нагласа и настройка, вече беше много по-лесно. :)

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

Как аз се справих с моя проблем?

Като на всеки пушач, ми беше ясно, че се тровя с цигарите(то си го пише и на тях). :whistling: Пушех около 15 цигари всеки ден, понякога и повече.Всичко започна така: реших да си направя подарък, сама на себе си.Но само решението не ми помогна, наложи се да се боря.Повярвайте, борбата ми със зависимостта не беше лесна.Имаше сурини, в които първата ми мисъл беше тази за цигара и кафе.Имаше натрапчиви сънища, в които пушех.Особено след първоначалното изчистване , някъде след третия месец. Временното напълняване ми беше най-малкият проблем тогава.Успокоявам всички, които се притесняват от него, наистина е временно, пък и борбата с него е нищо пред другата с цигарите, ако сте зависим.Ето тук беше за мен ключът-да осъзная, че цигарите ме "командват", че съм зависима от тях.И всеки ден си беше ден на доказване, че аз владея положението, аз решавам, не те.Някои го наричат воля, някои му казват психическа нагласа.За мен си беше психическа война.Война за освобождението ми от тази зависимост.

Днес, с радост и не без гордост, казвам че успях.Не пуша от две години и половина, но вече не броя дните, месеците и годините така, както в началото.Дразнят ме цигарения дим и наглостта на някои пушачи, които не се съобразяват с непушещите около тях.Радвам се на всеки,който е успял да откаже цигарите.Радвам се на чистия въздух в собствения си дом и собствения си бял дроб.

Успех на всички, които започват сега! Както се пееше в една песен:"По-добре късно, отколкото никога!" :thumbsup2:

Здравей Роси Б.,

Както знаем, няма нищо случайно... Та аз току-що прочетох твоите съобщения във "Упражнения за енергиен баланс" във връзка със системата Тенгри на Дмитрий Верещагин:"Само ще ви кажа, че с тяхна помощ отказах цигарите преди две години и половина. :thumbsup2: " и се сетих, че преди обяд в "Отказване от цигарите" пак имаше нещо твое. И как ти помогнаха упражненията по системата Тенгри? Аз не я познавам.

Аз съм тежък случай на пушач. Пуша 1.5-2 кутии на ден. Опитите ми да се откажа от тази гнъс (3 на брой) се простират максимално до 20-25 дни. Изпадам в хистерични кризи. Сълзи... Сополи... Сприхавост към околните... И започвам отново.

Участвах в три семинара по системата на Норбеков. Те ми помогнаха практически за много неща - отървах се от очилата; успях да разкарам един тумор, който бе хирургически отстранен преди двадесетина години и преди 6-7 години отново порастна; отървах се от болки в кръста и други. Но от цигарите не успях да се отърва.

Би ли споделила с мене опита си , може би по-добре в лично съобщение, за да не товарим форума. Може пък сега да ми е дошъл момента.

Линк към коментар
Share on other sites

Би ли споделила с мене опита си , може би по-добре в лично съобщение, за да не товарим форума.

Хубаво е да сподели с всички, ще е от полза и за други нуждаещи се.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да се зарека пред всички вас, приятели, че спирам да пуша. Утре рано сутринта ще пътувам за с.Резово по работа . Подреждайки в чантата си материалите, които трябва да нося, в главата ми светна мисъл, че би било прекрасно това пътуване да е начало на живот без цигари.

В неделя пак ще пътувам по работа до с.Лозенец.

Може би това, че няма да съм в къщи или в офиса, ще ми помогне да се справя със себе си.

В понеделник ще споделя с вас как съм прекарала двата дни. Честно. Чувствам ви особено близки - може би в този форум сме от един "светещ грозд от души", както ги описва Майкъл Нютън в "Пътят на душите". :3d_053:

Очаквам подкрепата ви - със сигурност няма да ми е лесно, така че приемам всякакви съвети.

Довиждане до понеделник. :thumbsup:

Редактирано от НелиТ
Линк към коментар
Share on other sites

Може би това, че няма да съм в къщи или в офиса, ще ми помогне да се справя :3d_053:

Очаквам подкрепата ви - със сигурност няма да ми е лесно, така че приемам всякакви съвети.

Довиждане до понеделник. :thumbsup:

:feel happy::thumbsup2:

Знаеш ли, аз отказах цигарите от много работа. :dancing yes: Случваше се така, че, малко след като запалех цигара, трябваше или да тичам на телефона, или да свърша нещо спешно, при което забравях за цигарите и те оставаха недопушени. Накрая престанах изобщо да ги паля. И така, след многобройни, като всички, опити да ги откажа, успях да го направя без усилие... Просто за един месец навикът изчезна :v: И така вече 12 години нито веднъж не ми се е приискало да запаля цигара, независимо какъв проблем съм имала - от паметта ми като че ли се изтри връзката проблем-цигара-успокоение или кафе-цигара-удоволствие.

Пожелавам ти и при теб да стане така неусетно.icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Като става въпрос за отказване от цигарите, хубаво е в първите дни да не сме в компания с пушачи или да се отдалечаваме от тях когато палят цигара. Това може да се изтълкува като неуважително поведение, но поне докато съзнанието привикне към новия ритъм, поне според мен е необходимо.

Линк към коментар
Share on other sites

Би ли споделила с мене опита си , може би по-добре в лично съобщение, за да не товарим форума.

Хубаво е да сподели с всички, ще е от полза и за други нуждаещи се.

Системата тенгри вече я пуснах в темата "Упражнения за енергиен баланс". Който иска да научи повече за енергийните потоци, които се споменават там, ще трябва да прочете книгата. Аз просто я ползвах като помощно средство, не казвам че си реших проблема само с нея. Може би ми помогна и с това, че ми ангажираше вниманието през голяма част от деня.Но това може да се направи и с много работа, както споделя Ваня.Просто всеки си намира "патерица", както му казват, т. е. помощно средство. Ако някой реши да ползва системата тенгри, съм сигурна, че не само за цигарите би му помогнала.Това са си вид медитативни упражнения. Аз затова я сложих и в другата тема.

А на теб, Нели Т., от сърце ти пожелавам успех! Бъди сигурна, че мислено много хора ще те подкрепяме. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да се зарека пред всички вас, приятели, че спирам да пуша. ...това пътуване да е начало на живот без цигари.

...

може би в този форум сме от един "светещ грозд от души"

Очаквам подкрепата ви - със сигурност няма да ми е лесно, така че приемам всякакви съвети.

Довиждане до понеделник. :thumbsup:

icon12.gif:thumbsup2::feel happy:

Бог да ти помогне и благослови с пълен успех

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Как да се откаже човек? Ами поставя си изпълними, краткосрочни обети. Например 1 ден без цигари. След като това бъде изпълнено, времето се удължава постепенно на 2, 5, 10, 20 и т.н. дни. Ако някой срок бъде нарушен се започва отначало. И така докато се откажат напълно. Това важи за всеки вреден навик-поставянето на изпълними по срок обети пред себе си. Не поставяйте от раз прекалено дълги срокове, защото веднага ще ги нарушите.

За себе си се радвам, че любопитството ми към тютюнопушенето, когато бях подрастващ се изчерпа само с едно дръпване когато бях на 16 г., при което вкусът на цигарения дим остави горчилка в устата и това ми беше достатъчно никога повече да не посегна. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

За успешно отказване от цигарите трябва не само воля,но и вяра в собствените сили и мотивация. Не пуших четири години, но сега за съжаление пуша отново. Когато ги отказах имах постоянно цигари в себе си.В моментите,когато много ми се допушваше правех следното(четох за това в една книга,предавам го по памет):

1.Казваш си честно, че толкова много ти се иска да запалиш.

2. Обръщаш си сам на себе си внимание, че дори и след много дълъг период на непушене, една цигара обикновено е достатъчна, за да пропушиш отново.(лично изпробвано)

3.Повтаряш си колко безспорни предимства ти дава непушенето.

4.Питаш сам себе си дали ще решиш да запалиш в момента или ще отложиш за друг път ( тука е интригата).

Ако решиш за момента да не палиш,

5.Казваш си защо го правиш.(мотивацията)

На пръв поглед звучи малко като самозалъгване, но всъщност не е точно така. Табекса и другите медикаменти тушират физическата пристрастеност . Според мен най-важна е вярата, че можеш сам да се пребориш с това.

На всички пушачи, решили да станат бивши такива пожелавам успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Засега успехът ми е частичен. В събота и неделя изпуших по 8 цигари. Важното за мене е, че не се измъчвах и не ми се искаше да изпуша обичайните 35-40 бройки. Което ме обнадеждява, че ще се справя. Днес се чувствам необичайно отпаднала. Може би поради по-малката доза отрова в организма.

В събота сутринта не пуших първите три часа, но това много ме напрегна, трябваше да шофирам в много тежък трафик от Бургас до Резово :3d_067: и затова избрах намаляването, а не рязкото спиране.

Благодаря за подкрепата :3d_059:

Линк към коментар
Share on other sites

Засега успехът ми е частичен. В събота и неделя изпуших по 8 цигари. Важното за мене е, че не се измъчвах и не ми се искаше да изпуша обичайните 35-40 бройки. Което ме обнадеждява, че ще се справя. Днес се чувствам необичайно отпаднала. Може би поради по-малката доза отрова в организма.

В събота сутринта не пуших първите три часа, но това много ме напрегна, трябваше да шофирам в много тежък трафик от Бургас до Резово :3d_067: и затова избрах намаляването, а не рязкото спиране.

Благодаря за подкрепата :3d_059:

водната процедура от споменатата от Роси книга на Верещагин ще помогне за справяне с отпадналостта

Успех :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що улових в мрежата нова тема - лятно-есенно динено пречистване от утре. Мисля, че ще помогне против цигарите. Да вземем да пробваме, а? :3d_160:

Редактирано от НелиТ
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що улових в мрежата нова тема - лятно-есенно динено пречистване от утре. Мисля, че ще помогне против цигарите. Да вземем да пробваме, а? :3d_160:

Да!

Нека кризата, свързана с очистването, не те притеснява. Даже е добре, че не ги спираш изведнъж. Тялото има нужда от време да се приспособи и да се поизчисти от натрупаните отрови, а както виждаш, то започва да се чисти веднага щом му се даде шанс. Известно време ще е така - отровите, натрупани и складирани в тъканите, преминават в кръвта, за да се изхвълрят навън.

Имаш пълната ми подкрепа. Не се отказвай лесно! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да ям диня се сетих чак към 17 часа (сутринта изядох обичайната си праскова за закуска), а за цигарите се сещам по-честичко. Преди 7-8 години пазех диета по метода на Лидия Ковачева. Три пъти по 22 дни и два пъти по 10 дни в разстояние на година и половина. И нямах проблеми с неяденето. Като се има предвид, че продължавах да готвя за семейството си. Само като реша да не ям и вече ми се отяжда.

А с цигарите се тормозя доста повече. :3d_168: А съм отдавна и достатъчно мотивирана да ги откажа. Доста цигари прескочих днес, но не е достатъчно. До сега съм изпушила 7 1/2.

Може би ще успея напълно през отпуската от 9 до 16 септември. Ще бъда за една седмица в чужбина на гости на възрастни роднини, които не само че не пушат, а и никога не са пушили. Преди 18 години бях в тогавашната Западна Германия за 11 дни. Тогава пушех по една кутия дневно. Носех си 1 картон (10 кутии), изпуших само 1 1/2 кутии, защото просто на повечето места не се пушеше и си позволявах само късно вечер в хотелската стая по 2-3 цигари късно вечер.

Редактирано от НелиТ
Линк към коментар
Share on other sites

Да ям диня се сетих чак към 17 часа (сутринта изядох обичайната си праскова за закуска), а за цигарите се сещам по-честичко. Преди 7-8 години пазех диета по метода на Лидия Ковачева. Три пъти по 22 дни и два пъти по 10 дни в разстояние на година и половина. И нямах проблеми с неяденето. Като се има предвид, че продължавах да готвя за семейството си. Само като реша да не ям и вече ми се отяжда.

А с цигарите се тормозя доста повече. :3d_168: А съм отдавна и достатъчно мотивирана да ги откажа. Доста цигари прескочих днес, но не е достатъчно. До сега съм изпушила 7 1/2.

Може би ще успея напълно през отпуската от 9 до 16 септември. Ще бъда за една седмица в чужбина на гости на възрастни роднини, които не само че не пушат, а и никога не са пушили. Преди 18 години бях в тогавашната Западна Германия за 11 дни. Тогава пушех по една кутия дневно. Носех си 1 картон (10 кутии), изпуших само 1 1/2 кутии, защото просто на повечето места не се пушеше и си позволявах само късно вечер в хотелската стая по 2-3 цигари късно вечер.

Ако приемаш съвети, ще ти предложа следното:

Опитай се по-често да мислиш за нещо друго, различно от пушенето и цигарите, въпреки че не е лесно. Просто когато се хванеш, че мислиш за това, насочи вниманието си към нещо друго. Няма значение дали мислиш за пушене или за отказване на цигарите - и в двата случая вниманието ти е в същата посока - цигари. А колкото повече мислим за нещо (независимо дали го оценяваме като добро или лошо), толкова по-силно го привличаме в живота си, особено ако влагаме и емоция.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Нели,

Тези идеи за плодовите пречиствания ми дойдоха много след като спрях цигарите. Но може и да стане едновременно, защо не?

Трудно е. Пропуших на 17 години и пушех до 29-а си годишнина много - кутия не ми стигаше. За мен това беше робство - на всеки 1/2 час една камбанка ми звънваше в мозъка - че е време за цигара. Хората край мен пушеха и се наслаждаваха на това, а аз постоянно се измъчвах, че някой друг направлява волята ми, аз самата НЕ ИСКАХ ДА ПУША! Но явно такива неща като физическа или психическа зависимост не са празни приказки. Сега вече си давам сметка, че това е било зависимост от друга същност, чиито желания съм изпълнявала.

Едва на 5-ото спиране отказах цигарите окончателно. И запомних един урок - ако не искаш пак да пропушиш - НИКОГА НЕ ПАЛИ ДОРИ ЕДНА ЦИГАРА ОТНОВО! Предните 4 пропушвания започваха с една запалена цигара - да видя колко добра непушачка съм вече - една цигара не би ме съборила. Събаряха ме - цели 4 пъти. Но сега вече си зная урока!

Самата техника за 5-ото спиране е интересна, затова ще я споделя, докато предходните 4 спирания бяха просто заричане и проява на по-силна воля първите 2-3 дни. На лагера в Рила тази година някой спомена, че спрял цигарите с помощта на ОБЕТ, който е дал, но не сподели подробности.

И така, годината беше 1993, продаваха едни много хубави скъпи цигари Dunhill, може би още да ги има. Предварително си бях планирала и финансирала отказването, защото техниката тогава ми се стори скъпа. Понеже приех, че пуша по една кутия на ден, започнах с 20 цигари.

Първия ден си купих кутията, извадих една цигара и я накъсах много бавно и с голямо удоволствие на мънички парченца и я изхвърлих. Останалите 19 изпуших.

Втория ден накъсах 2 цигари, изпуших 18. Късайки цигарите си представях как бавно, постепенно, с мисъл за тялото си - т.е. уважавайки дори своята пристрастеност - преставам да служа на навика и правя мъничка крачка към така жадуваната свобода, чистота, физическа, психическа, дори и финансова независимост и т.н. т.н.

Третия ден накъсах 3 цигари, изпуших 17 и така до 20-ия ден - когато накъсах всичките 20 цигари, но се почувствах толкова наситена и освободена, че вече не ми се пушеше:)) А може би тази същност, която дотогава ме е наобикаляла е решила, че вече няма да има полза от мен и ме е изоставила? :)) Не знам?! :hmmmmm:

Оттогава не съм запалила нито една цигара, а наскоро пресмятах, че стажа ми на нов непушач вече е по-голям от опита ми като пушач.

Да, след спирането увеличих теглото си, защото пред мен се разкри един нов свят от аромати и вкусове, които преди не бях усещала, дори и кафе започнах да пия повече, което ме привличаше с по-силния си аромат и вкус.

След това започнах да следя теглото си, отказах окончателно месото и рибата, започнах плодовите пречиствания, а кафе не пия от няколко години, но пък пия много зелен чай. Всеки понеделник задължително съм само на плодове, просто организмът ми го иска.

Чувствам се чудесно!

Пожелавам го и на теб! УСПЕХ!

Лидия

Редактирано от Лидия
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...