Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Златен Розенкройц


Recommended Posts

Егото не е изцяло вредно за човека. Има полза от него, и не трябва да го отричаме. Когато учиш-егото пречи, трябва да го разтвориш. Когато правиш бизнес-егото е полезно. То дава стимул да се изявиш, да постигнеш, да се докажеш. Така че, когато учим-без его, когато работим-малка доза его е полезна. Малко, не много. :) Да го държим в джоба-там където му е мястото.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Е, щом многоувожаеми Макс бизнесът е важно нещо за теб, може би е важно и мъничко его да имаш. За розенкройцера на първо място е усигоряване условията за изливането на Светия Дух, а всикко останало - гарнитура, и без която може :)

И наистина може. Ама трябва да повярваш и да се ПУСНЕШ. В Божиите ръде, имам предвид. И всикко някак си се нарежда, и ти се дава точно толкова, колкото имаш нужда от вървенето по пътя на ученика. Нека да се обърнем пак към думите на Учителя:

"...През тази година вие ще имате и други някои изкушения.Ще започнеш да се питаш, след като си тръгнал по този Път, осмислил ли си тази работа: ти имаш мъж, жена, деца, обществено положение. първо сиуреди живота, още не му е дошло времето, почакай още една година, а на следващата ще се приготвиш по-добре...А следващата година никога няма да настъпи. После, ще ти дойде и изкушението, че си млад.Млад ли си, стар ли си - ти ще тръгнеш и ще вървиш по Пътя, ще вървиш, ако не искаш да се спъваш..."

Беседа на Учителя, държана от 06 часа на 27 август 1922 година /неделя/, в град Велико Търново.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, щом многоувожаеми Макс бизнесът е важно нещо за теб, може би е важно и мъничко его да имаш. За розенкройцера на първо място е усигоряване условията за изливането на Светия Дух, а всикко останало - гарнитура, и без която може :)

И наистина може. Ама трябва да повярваш и да се ПУСНЕШ. В Божиите ръде, имам предвид. И всикко някак си се нарежда, и ти се дава точно толкова, колкото имаш нужда от вървенето по пътя на ученика.

Е, аз не съм розенкройцер, но не съм и бизнесмен. Но е така-ти ако въобще нямаш его, даже и да се храниш няма да можеш, нищо няма да ти трябва-нито собствен дом, нито семейство, нищо. Дали сме стигнали до онова ниво? А Учителя е прав.

Но това, което казваш, да се оставим в Божиите ръце, аз го правя :) Прочети вчерашното ми съобщение в темата "Що е щастие?". Точно за това писах там. :thumbsup:

Нямам ни жена, ни деца. Първо си "уредих" взаимоотношенията с Бога (изобщо не ме интересуваше нищо друго, никакви светски съблазни), както казва Учителя, пък после ми се даде и обществено положение, без да съм го търсил съзнателно. Титла и работа, която ми допада-за награда сигурно :D

Линк към коментар
Share on other sites

Искам само да добавя, че смаляването на Аза, освобождаването наи от Егото не е самоцел. Както Светия Граал трябва да е празен, за са се изпълни със Светия Дух, така и ние, като Храм на Бога, трябва да се изпразним от земното, преходното, нечистото, да изчистим същноста си, за да направим достойно място за изливането на Светия Дух. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво уточнение правиш, само че кой говори за самоцел :(

Нека и аз да направя една добавка. Трябва да се изчистим несъмнено, но в крайна сметка същият Бог ни е пратил да живеем тук-в света. За да се справим успешно с всички предизвикателства. Така че-земното, преходното винаги ще е покрай нас в земния ни живот, не можем да избягаме от него. Пък светият Дух нека паралелно с това, да се излее. Можеш да имаш и обществено положение, и да правиш бизнес, и да имаш деца, и пак да си чист. Може да се отречеш от всичко това, да я караш само на пост и молитва-и пак да не си чист. Не е важно външното, важно е вътрешното. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2: единомислие:

Хубаво уточнение правиш, само че кой говори за самоцел :(

Нека и аз да направя една добавка. Трябва да се изчистим несъмнено, но в крайна сметка същият Бог ни е пратил да живеем тук-в света. За да се справим успешно с всички предизвикателства. Така че-земното, преходното винаги ще е покрай нас в земния ни живот, не можем да избягаме от него. Пък светият Дух нека паралелно с това, да се излее. Можеш да имаш и обществено положение, и да правиш бизнес, и да имаш деца, и пак да си чист. Може да се отречеш от всичко това, да я караш само на пост и молитва-и пак да не си чист. Не е важно външното, важно е вътрешното.  :dancing yes:

:) импулс се появи :smarty: може ли и аз да направя една добавка...относно важността на Вътрешното и външното...иначе тя си е по подразбиране. Знайно е , че Вътрешната Чистота и Стремеж към Истината са над всичко :v: Не че не е "важно" външното, много си е важничко то битовото битие...такова каквото си е при всеки - негово си е, важното е да го турим то да слугува на Вътрешното, а не обратното, щото всъщност без него - без нечистото външно, няма да има пробуждане на душата и условия подходящи за работата на Духа.Или има и други идеи :)

:hypocrite: ДУХЪТ нали е скрит в МАТЕРИЯТА и ни се разкрива всъщност НЕ чрез ОТРИЧАНЕ , а чрез ИЗУЧАВАНЕ.

:) Благодаря за импулса към размишление :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Можеш да имаш и обществено положение, и да правиш бизнес, и да имаш деца, и пак да си чист. Може да се отречеш от всичко това, да я караш само на пост и молитва-и пак да не си чист. Не е важно външното, важно е вътрешното.  :dancing

:thumbsup::thumbsup:

външното, много си е важничко то битовото битие...такова каквото си е при всеки - негово си е, важното е да го турим то да слугува на Вътрешното,  а не обратното, щото всъщност без него - без нечистото външно,  няма да има пробуждане на душата и условия подходящи за работата на Духа.

ДУХЪТ нали е скрит  в МАТЕРИЯТА  и ни се разкрива всъщност НЕ чрез ОТРИЧАНЕ , а чрез ИЗУЧАВАНЕ.

:thumbsup: единомислие!

Богородица ни праща децата, за да ни даде Път към Чистотата ни. Когато са невръстни - показват ни изначалната ни чистота. Когато пораснат - коректив са ни дали Любовта ни ни води или Егото господарства.

Какво означава да се отречем съзнателно от този път, ако вече е дошло време за него? Налагането на нашите (човешки) представи за "чистота" и изпълване със Светия Дух дали наистина е смаляване на Егото ни?

Какво конкретно разбират розенкройцерите под "нечисто материално"?

За мен има само нечисти помисли.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което ще пиша, много вероятно ще засегне някои от нас, но моля ви, размислете преди да реагирате спонтанно :)

СЪСТОЯНИЕТО НА СЪЗНАНИЕТО ОПРЕДЕЛЯ СЪСТОЯНИЕТО НА ЖИВОТ.- светът около нас, нашетож битие и житейският ни път се определят от състоянието на нашето съзнание. С един живот според Планинкската проповед на нашия Спасител, без агресия, живот, отдаден на службата на нашата безсмъртна дух-душа ще променим и светът около нас. Около нас се създава постепенно една зона на спокойствие и сигурност, една зона на благодат, която околните запозват да чувстват. Край нас напрежението и конфликтите започват все по-бързо да утихват, дори делата ни в бизнеса стават все по-успешни, без особен труд започваме да постигаме НЕОБХОДИМИТЕ ни за Пътя средства...Пиша от ЛИЧЕН ОПИТ - моят и на моите братя и сестри :)

Линк към коментар
Share on other sites

Valentinus, благодаря! Не ми казваш нищо ново. Точно така мисля и аз, и знам че е така от личен опит. Това едва ли е приоритет само на розенкройцерите. И в йога е същото-медитираш, излъчваш чисти мисли, вибрации на мир и блаженство около себе си, това подобрява атмосферата около теб, подобрява взаимоотношенията, привлича добри събития, без усилия всичко се нарежда благоприятно.

Линк към коментар
Share on other sites

:)Да приятели , каквото съградим в съзнанието си , това ще проектираме автоматически и в живота си и живота на хората около нас .

Можем ли да надскочим себе си и развитието си ?

Това също няма как да стане , ако не вложим нужното съзнание за това .

И все пак има си възлови моменти в живота на всеки , които няма как да бъдат избегнати /и хубави и лоши /

Но може да бъде по - леко това изпитание Живот , ако вложим градивно и обширно съзнание в него .

Ако не го направим ще си трупаме карма . И ще страдаме .

Ще живееем трудно .

И обратното всички изпитания , ще се превърнат в една задача , на която вече знаем отговора.

И когато се справим с нея , минаваме на по - сложна .

Има си спираловидно развитие човешкия дух .

Попадаме в постоянни кръгове ,но когато достигнеш до края или по - скоро самото начало ,трябва да се качиш на по -високото ниво на развитие. :1eye:

Но да прескачаш стъпала от спиралата няма как да стане , може би е възможно да се спести единствено времето на изкачване и да се увеличи скоростта на движение . Пожелавам на всички много спирални кръгове да изкачат в този Живот !

Линк към коментар
Share on other sites

Каквото съградим в съзнанието си, това ще си носим като товар.

Изпразването на Граала е есенциално за Утешителя. Единственото, което остава не е и стремеж - колкото и да е възвишен, той е от Егото. Копнеж е, нещо като спомен, който те води по вертикала. Първо той чисти, Той изпразва, паралелно и пълни. Той е разрушителен за всичко старо, а е най-добрия архитект. Ако не минем и ние през пустинята и не победим Сатана ще си стоим на мегдана и ще играем хоро. От това - дето само обикалящ и все на мегдана си стоиш... :D

Защо трябва розата и кръста да са зланти? Защото трябва да дойдат от Духа, Христовата Сила трябва да намери пресечната точка със сърцето и там да разцъфти. Само пространствено тя няма да я намери никога, но вибрационно и по съвместимост. Как се стига да там - с много страдание и като ни паднат люспите от учите за да видим, че наистина навремето част от духа беше затворена в материята, но трябва да се освободи, въпреки, че няма възможност да постигне това сама, тя получава помощ безспирна. Любовта е действителност и който може да я поеме е способен да Върви към Баща си. Любовта е Неговата ръка и само трябва да я хванем. Има много изяви, но не и хоризонтални, не. Примера с хуманизма е много груб, но това е най-голямата диалектична проява, която в действителност също увеличава Егото и не съдържа свобода... Колко сме слаби, колко сме далеч, колко много има да вървим...

Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2:

Защото трябва да дойдат от Духа, Христовата Сила трябва да намери пресечната точка със сърцето и там да разцъфти. Само пространствено тя няма да я намери никога, но вибрационно и по съвместимост. Как се стига да там - с много страдание и като ни паднат люспите от учите за да видим, че наистина навремето част от духа беше затворена в материята, но трябва да се освободи, въпреки, че няма възможност да постигне това сама, тя получава помощ безспирна. Любовта е действителност и който може да я поеме е способен да Върви към Баща си. Любовта е Неговата ръка и само трябва да я хванем. Има много изяви, но не и хоризонтални, не. Примера с хуманизма е много груб, но това е най-голямата диалектична проява, която в действителност също увеличава Егото и не съдържа свобода... Колко сме слаби, колко сме далеч, колко много има да вървим...
Единственото, което остава не е и стремеж - колкото и да е възвишен, той е от Егото. Копнеж е, нещо като спомен, който те води по вертикала. Първо той чисти, Той изпразва, паралелно и пълни. Той е разрушителен за всичко старо, а е най-добрия архитект.

:) дали трябва да разширя досегашното си възприятие...че стремежът си е стремеж, и че копнежът е преди / т.е.създава стремежа :sleeping: защото като че ли копнежът без чист и силен стремеж + активна диамантена Воля ще си ни държи все на "мегдана".

Действително доста има да вървим, дай Боже, посоката вярна да удържим.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)  :v:  :thumbsup2:

:) дали трябва да разширя  досегашното си възприятие...че стремежът си е стремеж, и че  копнежът е преди / т.е.създава стремежа  :sleeping: защото като че ли копнежът без чист и силен  стремеж + активна диамантена Воля ще си ни държи все на "мегдана".

Действително доста има да вървим, дай Боже, посоката вярна да удържим.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост  :feel happy:

Доколкото разбирам, стремежът си е стремеж, копнежът е преди стремежа и на друго ниво, изобщо- нещо друго. И може да създаде стремеж. Диамантената воля ще да е от порядъка на сремежа, обаче. А Волята- от порядъка на Копнежа. И Мирдад говори за Големия Копнеж! Докоснатият от него не може да се утеши вече с нищо друго, освен да тръгне след Зова му!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Послание прието. Подсети ме за една обична ми мисъл на Мирдад ..

Мислете така сякаш всяка ваша мисъл с огромни огнени букви е изписана на небето и се вижда от всички - то си е така!

:) Вслушвам се в Копнежите на душата си...и за себе си знам, че Същественото в Живота е това, което "задоволява" Копнежа не изведнъж, а последователно...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Знаците и символите са хубаво нещо, ако някои не ги опорочават и сменят значението им. Виждал съм доста такива хора- използват един знак, пък вътрешно принадлежат на друга школа.

.

Много точно наблюдение! Тъкмо преди малко писах нещо подобно във форума за многото и едната религии. Дали ще гледаме теоретично заявената принадлежност или проявената на дело (видима и чувствана от нас), оставяйки последната дума на Вътрешната същина (достъпна, надявам се, на Божието провидение)...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Внимателно прочетох всички мнения и обяснения досега.

Не ми стана ясно какво значи "новораждащ се" се човек и връзката на Св. Дух с Граала.

После, за какви розенкройцери (истински ! ) става дума в България и изобщо в света, след късното Средновековие? Това по принцип. Иначе ми правят впечатление и някои текстове между редовете, което ме накара сериозно да се замисля. Сега спествявам моите съмнения, оставям ги за друг път.

Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer: малко инфо за прочит + размишление + евентуално мнение :

Що е Гносис и как бе преодолян той ???

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, голямо наукообразие. Така става, когато към вътрешните неща се подхожда външно. На външно ориентирания човек това носи удовлетворение. Временно, защото външните неща никога не носят удовлетворение. Но съвременният човек има нужда от по- дългичко пътешествие, докато стигне до тази констатация. Значи, хващаме едно животинче, разрязваме го на най- малки късчета, до молекули стигаме и се опитваме да разберем къде е бил животът в него. И ще разберем ли?

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...