Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Думите


Recommended Posts

Наблюдавали ли сте малките деца как добре се разбират без думи? Значи е възможно това общуване и даже е за предпочитане. Не води до недоразумения.

"Аз казах това, а ти чу еди какво си..."

Предполагам, че всички сме били влюбени. Когато погледнете в очите човека, когото обичате не са ви нужни думи, нали?

Друг е въпроса, че отдавна сме забравили да бъдем деца и ни трябват много думи, за да кажем простички неща.

Аз съм сурдопедагог и понякога се питам защо непременно трябва да учим децата да говорят... Не ви ли се струва, че отдавна сме обезценили значението на  думите?.. :angel:

:) Добре дошъл / дошла xameleona Напълно съм съгласна с голяма част от мнението ти. Аз също уважавам и ценя високо умението на децата да общуват без думи. Самата аз също съм се понаучила да общувам с тях и с възрастните си ученици без думи и с думи едновременно (редувам ги и дори понякога успявам да ги съвместя). Не може според мен да се сравняват по ценност, защото всеки начин носи своите предимства и ни служи за различен тип комуникация. И въобще, щом Бог ни е дал и двата начина, значи ние имаме нужда и от двата и ни се е доверил да си служим с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

:angel: Наистина имаме нужда от думите, но до определено ниво. Лично аз предпочитам малко думи и действие.

Но думите си имат своето място и лексикално и смислово, стига да не ги хвърляме на вятъра.

Линк към коментар
Share on other sites

обезценили са се защото много се лъже

Обезценили са се думите, и се лъже, защото такъв е ходът на това, което си мислим, че е еволюция, но изглежда е обратното. В рамките на този избор, на този човек, това е неизбежно. Ако не ни харесва, трябва да търсим корените на явлението.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:):thumbsup1::thumbsup2: единомислие значи забелязвам

Думите са клетка и могат да помогнат за придобиване на знания само в тази клетка, която ни ограничава точно като материално тяло. Извън клетката те са нищо, ама нищо-нищо. Използваме ги, но привързването ни към тях ни слага още пет-шест катинара отвън на клетката, както и всяко друго привързване, ама то и от катинар до катинар има разлика.

И, ако исках само думи да ви придавам приятели, щях да съм едно празно несмислено човеченце, но уж се опитвам повече да дам и който приема ме радва, който не ще, здрав да е, макар и затворен.

:) Сякаш пък не ви е ясно, че ако общувахме невербално, а ментално ( примерно ) много повече щяхме да обменяме. ( само малко поразместих туй изречение)

Все пак предполагам, че съдържанието е по-ценно и за вас, а то е ментален образ, много по-обширен от самата дума.

Е, има и мисли мънички и празни, но на вас желая освобождение от всички подобни.

Да поясня и че не ми се спори, а излагам мой възглед. Може да съм много объркан и изгубен в представите си, но съм и консервативно закостенял, тъй че не хабете излишно енергия да ме излекувате, безнадежден съм... <_<

докато четях и преживявах написаното, асоциация се появи...чували сте израза : Напира ми...затуй го казах! Или Не можах да се удържа...и т.н. което ме подсеща всъщност, че Клетката = затвора =болестно състояние= дисхармония е всъщност Следствие само на произнесените Думи, и че всъщност Думите са живи същества/енергия, която напира да се материализира. Произнесената "нечиста" дума предизвиква вибрации разни и разнообразни...опасни са си доста, защото зад тях стоят например нечисти/лоши духове :ph34r: сили/енергии... Думите веднъж произнесени стават внушения...може да те разболеят за минути...а благата дума ...знаем, че всички врати отваря - действат думите и като лекарство. Чистите думи са чиста енергия, нали и всеки от нас ги е усещал. Някъде из мъдростта на древността/ или в Библията май е казано, че за всяка дума ще плащаме :whistling: От нас зависи как ще ги възприемаме :sleeping: и какви ще ги произнасяме.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Това не прилича ли на бариера, която сами си слагаме. От материална гледна точка, всичко е изпълнено с живот. Да не забравяме обаче къде живеем и колко сме отдалечени от Живота. Разбира се, че думите си имат енергийния заряд, но щом е достатъчен да ни оживотвори... Не! Въпреки, че не съм аз този който я дарява, но колкото и да искам да даря някому Светлина, няма как с думи да го направя, о, с тях мога да я отнема дори от намерението си, пък ще отнеме и слушателя... Примерче само.

И ето сега ще пожелая искрено на всички: Благодат и Мир! За жалост обаче, нито аз, нито вие приемаме непосредствено съдържанието, а само формата. Иначе отдавна да бяхме всички ангелчета... :P

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Думите са живи същества/енергия, която напира да се материализира. Произнесената "нечиста" дума  предизвиква  вибрации разни и разнообразни...опасни са си доста, защото зад тях стоят  например нечисти/лоши  духове :ph34r: сили/енергии... Думите веднъж  произнесени стават внушения. ..може да те разболеят за минути...а благата дума ...знаем, че всички врати отваря - действат думите и като лекарство. Чистите думи са чиста енергия, нали и  всеки от нас ги е усещал. Някъде из мъдростта на древността/ или в Библията май  е казано, че за всяка дума ще плащаме :whistling: От нас зависи как ще ги възприемаме  :sleeping: и какви ще ги произнасяме.

:thumbsup::feel happy: Благодаря, сестрице :feel happy:

Да припомня само колко формули и полезни утвърждения ни оставил в наследство Учителя... :feel happy:

И ако и когато ги смятаме думите, словото, което излиза от нас в ежедневието (не другото - без думите) за бариера или причина за недоразумения, ние не оставяме ли тези енергийни същества да управляват съзнанието и живота ни (или някой друг да ги използва, за да го прави)? :hmmmmm:

Какво ли е нужно, за да се научим на изкуството на благата дума ? Не много - само любов и търпение и внимание когато пускаме или каним тези същества в съзнанието си. Да почувстваме първо вибрациите на това, което чуваме и това, което се каним да кажем, после да го пуснем навътре или навъм себе си обработено, почистено, светло... :angel:

За жалост обаче, нито аз, нито вие приемаме непосредствено съдържанието, а само формата.

Да напомня само - няма съдържание без форма и формата е винаги на някакво съдържание. :) Ако ни се струва, че нещо е само форма, това значи, че още не сме осъзнали съдържанието и. Ако само съдържание виждаме, не сме осъзнали, че то съществува в разнообразни форми и непрекъснато ги сменя и развива... :)

Линк към коментар
Share on other sites

“Беззвучните съгласни представляват земята, съскавите – небето, гласните – “небесата”.

Беззвучните съгласни представляват огъня, съскавите – въздуха, гласните – слънцето? Беззвучните съгласни представляват окото, съскавите – ухото, гласните – съзнанието”

това намерих тук

Тук може да бъде разгледана голяма част от писменостите на народите

Още за езиците

Думите произлизат от буквите - тяхната подредба и съчетание.

Буквите са звуци.

Звуците са вибрации.

Подреждайте така вибрациите, за да ви е добре.

:smarty:

Ауммм

Линк към коментар
Share on other sites

:

Да напомня само - няма съдържание без форма и формата без съдържание.  :) Ако ни се струва, че нещо е само форма, това значи, че още не сме осъзнали съдържанието и. Ако само съдържание виждаме, не сме осъзнали, че то съществува в разнообразни форми и непрекъснато ги сменя и развива...  :)

Абсолютно единомислие с Донка !

Колко верни , верни неща !

Форма без съдържание и съдържание без форма , няма в нашия хубав , много пластов , свят .

Думите са отговорност , която трябва да носим , защото те както вече се досетиха повечето хора са живи същества .

Те , драги съфорумци излизат от нас , ние си ги раждаме и създаваме битийна среда . Как тогава да не са възможност за творене .

Ако приемем , че са някакъв остатък от общуване , което е било на по високо , вибрационо ниво и ние само се залъгваме , че общуваме по този начин чрез думи .

То мисля , че сме го развили този остатък от високо вибрационен език и начин на общуване .

И ще има още доста да го развиваме . Или мисля , че сме го превърнали в език и начин на общуване , който ще продължава да търпи своето еволюционно развитие . Именно да се влага голямо съзнание в думите и да се владее изкуството на благата дума . /както каза Донка /

Не мисля , че бъдещето на Човечеството е в онемяването , загубата на езика ,като начин на общуване с цел да преживяваме истинските , неизказани неща .

Никак не ми се чини да стане това . А обратното - ще трябва да творим светлина и благост в думите си и да повишаваме вибрациите си .

Което мисля , че е прекрасна перспектива за развитие .

Линк към коментар
Share on other sites

Да живеят телата, че без уста какво щяхме да правим - да, има и души, но те не са важни. Само някой да се осмели да помисли и за Дух, забранявам! :D А Господ - точно думите са ни отделяли от непосредствения ни контакт с него. Първоначално не, но в последствие... Та да живеят и егрегорите, голяма част от които дължат на думите живота си, ама горките са си псевдоживи...

Пък си и мисля, ако някой смята, че може много добре да опише с думи мисълта си, то друг ще сметне, че доста му е плитка мисълта. Ама какво да се прави, ръка имам - ръка ви давам, а като придобия и Любов, ще се надявам, че бихме могли и от нея да си обменим. Само ще кажа, че няма чрез думи да стане това, аз и сега ви виждам - хубави, светли, ама искам неизразимо хубави и светли да ви видя. :D:whistling::D:rolleyes::D

Линк към коментар
Share on other sites

:) Нека всеки се чувства както му е хубаво на душата и на тялото и на връзката с Бог. :)

Тялото и устата и думите, всичко от Бог и от Духа ни е дадено - от нас само свободният избор май зависи - какво точно и как да използваме. И вместо да ги късаме душата от тялото и двете от Духа и Бог, хубаво е струва ми се да се учим на изначалната хармония...

Нищо отделено, нищо противоположно, нищо греховно или маловажно няма от Бог създадено - и благи думи за всичко си има с лечебни вибрации, както хубаво Благост ни припомни. Благодаря! :)

Е, има и други думи... на страха, суетата, гордостта са енергийни същества. Но ако ги нямаше, нямаше и свободата на избор да имаме, нали? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според описанието ти на света пак нямаме свобода на избор, понеже ги няма двете алтернативи. Че ние още в Едем си стоим...

Линк към коментар
Share on other sites

:) става интересно...относно:

няма съдържание без форма и формата без съдържание

няма, ама има все пак...празно шише - пълно шише...както и да е, туй мисля си, че не е най съществено,и още ние действително приемаме само формата, съдържанието и смисъла...кой както и колкото според степента си на осъзнатост...дааа, благодаря за гимнастиката и малко за думите :

ФОРМА - СЪДЪРЖАНИЕ - СМИСЪЛ

ФАКТИ - ЗАКОНИ - ПРИНЦИПИ

ТЯЛО - ДУША - ДУХ

МАТЕРИАЛЕН - ДУШЕВЕН - ДУХОВЕН

СМЪРТ/ПРОМЯНА - БЕЗСМЪРТИЕ/ ВЕЧЕН ЖИВОТ....Духът и Принципа...само и единствено в Духа има Светлина и Пълнота, докато само една малка частичка от душата е безсмъртна, а формите са лишени от безсмъртие/ трайност/ вечност и трябва да се променят...нашата сегашна форма/тяло трябва да се промени, за да може в новата форма/новите дрехи Светлината да се прояви, иначе всичко ще гори...излишното всъщност вече гори.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Ето как съдържателната форма - три думи - три живи светли същества могат да лекуват:

Любов, Радост, Веселие - за лекуване и при неразположение

Благодаря на екипа на сайта за богатството, събрано на неговите страници! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Формата е само материалното проявление , материалната дреха на енергията , на светлината , на любовта .

Формата , както всички знаем е преходна , сезонна и абсолютно необходима за да се прояви светлината , енергията , живота , в материалния, видим свят.

Според вас , ние какво обсъждаме тук , в тази тема , формата или съдържанието ?

Моят отговор е , че обсъждаме , как формата да изрази съдържанието .

Или как ,думите /материалната обвивка , формата / на мисълта , енергията , емоцията , намерението , съзнанието , са живи , поради тази причина , че са " телата на съзнанието за светлина или обратно , съзнанието за ....

Как използваме тези дрехи , какво , обличаме с тях , си е наша работа , въпрос на дизайнерско решение . :):):):):) /творческо решение /

Но , ако излезем , от презумцията , че думите са мъртви , те са едни висящи парцали на простора , и няма смисъл да ги използваме , ние предварително казваме , не искаме да бъдем творци в нашия малък човешки свят , защото нас ни е страх да бъдем отговорни и да имаме избор , какво ще облечем ангели , ли демони ли ?

Дар ли са или ограничение на творческата енергия думите ?

Хубав въпрос , е поставил Венци , за което аз лично благодаря .

Мисля , си че щом така или иначе ги използваме , трябва да ги използваме правилно . И разбира се да ги развиваме.

По тази логика имаме живота си като даденост . Знаем , че телата ни са само форма , дреха на духа , на енергията , на светлината , дар ли са телата ни или ограничение , материя , клетка на духа ?

Аз вярвам , че Бог си има план , непознаваем , план , неосъзнаем план .

Аз само мога да благодаря на Бог , че съм "жива " и съм част от Неговия Божествен План . :angel::D:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Проникването на Гносиса в светилището на главата е невербализирано разбиране относно земната действителност. Разбирането поражда в сърцето вълнение-топлина, едно спокойствие.

За Гносиса думита не съществуват. Той няма материално проявление и е неизразим. Всяка негова вербализация е умъртвяване на посланието Му.

Линк към коментар
Share on other sites

:D

И ми стана интересно относно желанието да творим в този малък свят. Ние го правим - щем не щем, ама точно когато престанем ще имаме шанс да се преместим в един малко по-голям. Хе-хе. Ама, който тук му харесва как пък казва, че и не твори. Те, нашите мисли, каквито и да са са си енергии, а творческия процес го знаете - през концентрациите и виртуалност към реалност, доколкото материята е. Абе е, ама мъртвичка сама по себе си. И колкото и живот да и наливаме с думи - ми не става. Хе-хе.

Линк към коментар
Share on other sites

ахахха, ами Венци , тъй е , ама преди да престанем , ще трябва да сме достигнали предела , на творене , на еволюиране . Предела на съзнание , на широта на съзнание .

А щем нещем , не само творим ами и еволюираме/в съзнанието / , някои с желание , други опърничаво и недоверчиво . :D Но всички ще трябва да осъществят максималния си потенциал на развитие . До момента на тоталното сливане и трансформиране .

Значи няма да стават чудеса , освен , еволюционни чудеса . Нещо като приемането на България в Европейския съюз. Бавно и съзидателно , променяме съзнанията си .

Ще ги запълваме с любов към себе си и към целия свят , включително и към Земята/колкото и да не ни харесва тук / , тогава ще знаем дали обичаме Бог , и всичко , което ни е дал . Дали обичаме Бог във всичките му проявления .

Обаче , ако ни е страх , няма да помръднем от стъпалото на недоверието , неодобрението , нелюбовта , необичта към живота , неразвитието , непорастването и нетрансформирането . Ние все така ще си останем неосъществени , проявления на Бог . Ние трябва да се усъществим , по максимално позитивния и градивния начин . Иначе няма смисъл да бъдем проявления . Ще бъдем едни мъртви , вегитиращи проявления на гърба на всички растения и животни . Нали трябва да станем пеперуди , нали трябва да полетим .

Линк към коментар
Share on other sites

:) Остава ни да бъдем будни с вихрите на астрала, впечатаните в него идеи и процесите на реализация/творчество + пламъчето на мисловната ни способност да гори устойчиво + да не се блокира пробуждането.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::angel::feel happy::D И аз ще лумна с теб в едно , Благост !

Лум , лум ,лум ! Ето това са ограниченията на думите . :D:D:D

Линк към коментар
Share on other sites

:) искрицата божествена щом искри...огънят лумнал гори и ще гори :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Ей, не мой съ упрай тука.

Хем за предел говорим, а си го прегръщаме. Ами защо, се чудя.

Лошото било създадено за да се забелязва доброто. Друг път. Има ги и двете за да се показва илюзорността им в този им формат.

Добре, няма спор, че най-обхващаш е Абсолюта. Питам, как се стига до него, не е ли като се оставяи всичко което мислим за наше средоточие. Понеже ето - трупаме. Трупаме и така се взираме все по концентрирано в нашата си точка и тя, гледай, става по-малка. Ами, естествено е. концентрация, сгъстеност, плътност. Точно това си изработваме от ехееееееее, плътност. Не ни ли стига до къде сме я докарали в това направление.

Абсолюта е обартното на точката, значи навън трябва да се стремим, не навътре. Не си ща съзнанието, понеже е толкова ограничено, мръсно, ужасно. Нямам думи. Ако можех с едно движение да го унищожа щях да живея в Светлина. Сега обаче за нея ще се мъчим, понеже и дълго-трудно сме бягали от нея....

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Сещам се за една притча, в която двама монаси вървели заедно. Повървели доста и единят попитал накъде са тръгнали, до къде трябва да стигнат? А другият отговорил, че не е важно докъде ще стигнат, важен е пътят...

Ей, не мой съ упрай тука.

...

Добре, няма спор, че най-обхващаш е Абсолюта. Питам, как се стига до него, не е ли като се оставяи всичко което мислим за наше средоточие. Понеже ето - трупаме. Трупаме и така се взираме все по концентрирано в нашата си точка и тя, гледай, става по-малка. Ами, естествено е. концентрация, сгъстеност, плътност. Точно това си изработваме от ехееееееее, плътност. Не ни ли стига до къде сме я докарали в това направление.

Абсолюта е обартното на точката, значи навън трябва да се стремим, не навътре.

Точката е Абсолют. Ако представим спектъра и в ред на Фурие, получава се равномерно до безкрайност по различните честоти разпределение.

Няма начин да се стигне до Абсолюта освен с навлизане вътре в себе си. Навън е безкрайното пространство но то е тримерно и целият сетивно-чувствен опит е ограничен от това и лимитиращ мисленето.

Груповото съзнание на животните единствено в човека се индивидуализира достатъчно за да е възможно самоосъзнаването на менталното и причинните тела.

Не си ща съзнанието, понеже е толкова ограничено, мръсно, ужасно. Нямам думи. Ако можех с едно движение да го унищожа щях да живея в Светлина. Сега обаче за нея ще се мъчим, понеже и дълго-трудно сме бягали от нея....

С риск да ти досадя препоръчвам Мантра йога или пеенето на песните които Благост беше така любезна да изпрати днес. Благост, можеш ли да пуснеш и линкове към самите музикални изпълнения?

"Каквото Браминът да прави или да не прави, спасението е от Мантра само"

Упанишадите

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, как се смях, Венцислав!

За да намериш Светлината и да бъдеш нея, съзнание ти трябва, но повдигнато, ама ти си знаеш по-добре от мен.

Този инструмент и наи-важният - умът.

И думите преминават в Слово, изпълнено с тишина и трепет!

Линк към коментар
Share on other sites

Ето малко научен подход: "Речта е своеобразна форма на познаване на предметите и действията, и средство за общуване между хората... исторически създала се форма на общуване между хората посредством думи.... Речта е процес на общуване, а езикът-система от разработени от предходните поколения граматични, лещксикални и фонетични средства/думи....

Цялостното развитие на речта е свързано с формиране на психични процеси-възприятие, внимание, памет, мислене, въображение... Правилното овладяване на думата и ролята и в изграждане на изречение я определят като основна единица на речта... Тя е не само средство за общуване, но и оръдие на мисленето..."

Значи ако нямаме възприятие, внимание, памет, мислене, въображение думата я няма... Т. е. нужно е Словото, да и даде живот...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...