Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Думите


Recommended Posts

Точно така! И колкото по-малко думи, толкова повече смисленост. В лавината от много думи, обезсмислянето е неизбежно. Много думи сочат единствено празнота, излизане от съдържание, изгубване смисъла.

Линк към коментар
Share on other sites

Каква е мярката за "малко" и "много" думи? Бройка?

Зависи ли тази мярка от смисъла, който се опитваме да предадем с думите?

Никак не съм сигурна,че "колкото по-малко думи, толкова повече смисленост" - зависи от думите, все пак и от мярката за малко....

Аз бих казала, че науката за думите и изкуството, което си служи с тях ни е дало необорими примери за относителността на критерия "много думи - малко смисъл / малко думи - много смисъл". Толстой във "Война и мир" с лавина от думи безмислени дали ни засипва? И дали размера на романа го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

От друга страна животът ни дава ежедневно примери за претенциозни бисери в афористичен стил, под които прозира неумението на автора им да сглоби изреченията си в някакво свръхфразово единство...

Като си помисля сега, обаче кой ли ги е учил своите мисли и емоции да изразяват спокойно, без да се опитват да блеснат за отличен и аплодисменти....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

да сложат повече емотикони и да се забрани със заповед писането с думи.

И смисленоста ще изпъкне като един Еверест.

:thumbsup2::sorcerer::hypocrite:

разсмя ме, Иван :lol:

не съм сигурна,че "колкото по-малко думи, толкова повече смисленост" - зависи от думите, все пак и от мярката за малко....
:thumbsup:icon12.gif

да се усили разумността и смислеността, не да се намалят думите, уважаема Донка :D

"Една добре подбрана дума... носеща мир е по-добра от 1000 думи казани безсмислено" Буда

...

"По-добре не бъди с глупавите които ще попречат на твоята практика. Да бъдеш с приятели търсачи на истината само ще подобри твоята практика"

- тук мислим за думите (мислите, идеите) като наша компания

Война и мир... дали размера ... го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

Ами тук вече достигаме горе-долу подобен обем...

дано и качеството да е на толкова високо ниво :thumbsup: :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

Тогава да помолим модераторите да сложат повече емотикони и да се забрани със заповед писането с думи.

И смисленоста ще изпъкне като един Еверест.

"Една добре подбрана дума... носеща мир е по-добра от 1000 думи казани безсмислено" Буда

...

"По-добре не бъди с глупавите които ще попречат на твоята практика. Да бъдеш с приятели търсачи на истината само ще подобри твоята практика"

[/quote

:feel happy::thumbsup:

Редактирано от BENITA
Линк към коментар
Share on other sites

Война и мир... дали размера ... го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

Ами тук вече достигаме горе-долу подобен обем...

дано и качеството да е на толкова високо ниво :thumbsup: :thumbsup:

"Война и Мир ",така и не ми стигнаха силите да издържа на всички описания , герои и случки. Виж" Анна Каренина "е по женски роман и на мен по - ми харесва.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото по-точно съумееш да се изразиш, толкова по-ясно се откроява неизразимото, т.е. онази действителност, която гнети и подбужда съчинителя.

Езикът ни е даден за да онемеем! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами то... Като няма човек какво да каже- и с малко думи, и с много- се тая, няма си какво да каже и това е! И за съжалениеположението не се променя с количествени показатели! :) Нито в плюс, нито в минус...

Хубаво е, когато съумяваме да откриваме мъдрост и в много думи, и в малко. А най- вече- покрай тях... И дори ... въпреки тях!:)

Линк към коментар
Share on other sites

А защо тогава Душата копнее Тишината, както и мъдростта я желае.

Аскети, мъдреци и умни хора търсят усамотение и вглеждане в неговоренето.

Великите страсти, както и Гладът, са мълчаливи.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Има си време и място за мълчанието - то си има своя смисъл и предназначение.

Пълното мълчание (и външно и вътрешно мълчание - спиране на всякакъв диалог) е нужно на външния аз, когато той се свързва с вътрешния аз, за да чуе гласа му - а приоритета е на вътрешния аз и е хубаво да се свързваме с него и да го чуваме редовно.

Външното мълчание е необходимо, за да чуем думите и усетим излъчването на другите около нас, както и да предадем с невербалните си средства емоциите, отношението си, състоянието си.... При това можем да водим свой вътрешен диалог, който ни помага да осмислим приетата информация.

Има време и място за думите... те са дарът от Бог, с който можем да оформим, изразим и споделим с останалите хора (а и животни) това, което не можем да изразим невербално.

А дали сме го направили навреме, ясно, разумно - това е отделен въпрос. То и с невербалните средства може да се получи и неяснота, и недоразумения, и прекаляване.... Както е и с мълчанието и усамотението...

Въобще Бог ни е дал и трите - и пълното мълчание, и външното мълчание + вътрешен диалог, и думите, езика, за да ги използваме с Любов и според необходимостта им. Ние дали умеем да го правим - всеки си знае сам, а се и учи цял живот...

Линк към коментар
Share on other sites

E, не са линейни нещата! Имаме нужда и от думи, понякога- дори само от една, но точната! Понякога- от поток от думи, а понякога- от тишина. Важното е да разберем от какво имаме нужда, да го потърсим, да си го дадем. Всъщност, нищо от този свят не е това, от което имаме нужда. Затова и така неистово и безуспешно го търсим. Но всичко в него може да ни послужи, за да намерим това, от което имаме всъщност нужда. Разбира се, може и да ни попречи... Ами, да си учим уроците... И с думи, и без...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

"На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола."

Мона

Да! Да! Да!

Бих добавила, че и дявола (много му е главната буква) може да чете Евангелието, нали и той е бил Ангел някога. А още по-добре може да си го извърта както му е удобно. Според случая де.

Ян, това за емотиконите е много готино предложение, аз съм "за"! Поне по-весело ще стане, ако не се разбираме, щото то и с думи и без думи, все тая като гледам. :3d_139:

Линк към коментар
Share on other sites

Багира, обичам те.

Багира, мразя те.

И това са думи.

Но ги няма очите ми да видиш истината, нали така?

Това са думите. Изтръгват ни и ни отнемат автономността ни и ние - накрая ставаме участници в прости или в сложни изречения......

Линк към коментар
Share on other sites

На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола.

Къде е дявола . Ако е някой в теб ли е .Какво е тъмнина липса на Светлина. Бог е Всичкото.Няма АД И РАЙ. Другуго е.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

"На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола."

Мона

Да! Да! Да!

Бих добавила, че и дявола (много му е главната буква) може да чете Евангелието, нали и той е бил Ангел някога. А още по-добре може да си го извърта както му е удобно. Според случая де.

:3d_065: Само да допълня :3d_146: бил е Херувим, но за Дявола можем да си отворим друга темичка :3d_139:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_065: Само да допълня :3d_146: бил е Херувим, но за Дявола можем да си отворим друга темичка.

Абе, я по-добре да не я отваряме.

Той и без друго е толкова популярен, че хората чак не го виждат в себе си, а все го търсят у другите. Особено ако се имат за много напреднали.

Чак такава популярност е излишна, мисля аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Абе, я по-добре да не я отваряме.

Той и без друго е толкова популярен, че хората чак не го виждат в себе си, а все го търсят у другите. Особено ако се имат за много напреднали.

Чак такава популярност е излишна, мисля аз.

МММММММММ прав си :), хората особено напредналите наистина се страхуват от Дявола в себе си,но това е въпрос, за друга тема.

Матей 7:3

И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око?

Матей 7:4

Или как ще речеш на брата си. Остави ме да извадя съчицата из окото ти; а ето гредата в твоето око?

Лука 6:41

И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не забелязваш гредата в твоето око?

Лука 6:42

Или как можеш да речеш на брата си: Брате, остави ме да извадя съчицата, която е в окото ти, когато ти сам не виждаш гредата, която е в твоето око? Лицемерецо! първо извади гредата от своето око, и тогава ще видиш ясно, за да извадиш съчицата, която е в братовото ти око.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог ни е дал всичко - и Душата, и тялото, и ума, и емоциите, и думите, и... всичко.... Всичко ни е дадено от Бог за Доброто ни.

"Дяволът" подава рогата си тогава, когато не използваме подареното ни от Бог, за да проявяваме Любовта му (безусловна да уточня), а използваме даровете му, за да отсъдим НИЕ кое от създаденото от Него е Добро и кое Зло, несъвършено - после да кажем ние с нашите ограничени мерки как ТРЯБВА да го поправим и на каква цена.

Така че дяволът не е вън от нас, не е и вътре в нас по природа - той е Гордостта, ниските егрегори, на чиито гласове понякога се поддаваме...

Ето Бог ни е дал думите за наше добро - ние гордо и с презрение му "връщаме" дара, защото го таксуваме за несъвършен, вместо да се учим да проявяваме Любовта с негова помощ... Или използваме думите, за да злословим, отричаме, надсмиваме се, осъждаме, оплакваме се...

Благодаря на Бог за всяка дума от всеки език, който всеки един човек говори и е говорил някога в този свят. Благодаря на Бог и за майсторите на думите, които ни е изпратил като Велики Учители и техни последователи...

Няма нужда да изброявам имената им, нали...?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола.

Какво се смеете!?

Истината каза Мона.

От край време Мона си ги пуска тези лафчета, но в повечето случаи е много права.

Никаква журналистка не е, само се прави на такава ... :hypocrite:

Вместо да се присмивате и кикотите, по-добре да я попитаме защо така мисли.???

Сигурен съм, че знае много точно отговора.

Нали Мона Лиза ( загадъчната ) знаеш отговора?

Хайде доискажи се, защо другото е от Дявола!?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, не съм журналистка.

Пътник съм.

А Мона Лиза само се усмихва и не отговаря, няма е. Затова е толкова обичана.

Защото - аха, да изрече нещо и думите заглъхват и ги няма,

както казват, останалото е мълчание....

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, а на мен Мона Лиза ми говори и ми казва, че няма да разбера какво иска да ми каже, докато не разбера себе си, а това може да стане само с работа върху себе си, върху своите добродетели и недобродетели :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...