Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Венцислав_

Думите

Recommended Posts

Точно така! И колкото по-малко думи, толкова повече смисленост. В лавината от много думи, обезсмислянето е неизбежно. Много думи сочат единствено празнота, излизане от съдържание, изгубване смисъла.

Сподели това мнение

Тогава да помолим модераторите да сложат повече емотикони и да се забрани със заповед писането с думи.

И смисленоста ще изпъкне като един Еверест.

Сподели това мнение

Каква е мярката за "малко" и "много" думи? Бройка?

Зависи ли тази мярка от смисъла, който се опитваме да предадем с думите?

Никак не съм сигурна,че "колкото по-малко думи, толкова повече смисленост" - зависи от думите, все пак и от мярката за малко....

Аз бих казала, че науката за думите и изкуството, което си служи с тях ни е дало необорими примери за относителността на критерия "много думи - малко смисъл / малко думи - много смисъл". Толстой във "Война и мир" с лавина от думи безмислени дали ни засипва? И дали размера на романа го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

От друга страна животът ни дава ежедневно примери за претенциозни бисери в афористичен стил, под които прозира неумението на автора им да сглоби изреченията си в някакво свръхфразово единство...

Като си помисля сега, обаче кой ли ги е учил своите мисли и емоции да изразяват спокойно, без да се опитват да блеснат за отличен и аплодисменти....

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

:D:thumbsup::feel happy:

Сподели това мнение

да сложат повече емотикони и да се забрани със заповед писането с думи.

:thumbsup2::sorcerer::hypocrite:

разсмя ме, Иван :lol:

не съм сигурна,че "колкото по-малко думи, толкова повече смисленост" - зависи от думите, все пак и от мярката за малко....
:thumbsup:icon12.gif

да се усили разумността и смислеността, не да се намалят думите, уважаема Донка :D

"Една добре подбрана дума... носеща мир е по-добра от 1000 думи казани безсмислено" Буда

...

"По-добре не бъди с глупавите които ще попречат на твоята практика. Да бъдеш с приятели търсачи на истината само ще подобри твоята практика"

- тук мислим за думите (мислите, идеите) като наша компания

Война и мир... дали размера ... го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

Ами тук вече достигаме горе-долу подобен обем...

дано и качеството да е на толкова високо ниво :thumbsup: :thumbsup:

Сподели това мнение

Guest BENITA

:thumbsup2:

Тогава да помолим модераторите да сложат повече емотикони и да се забрани със заповед писането с думи.

"Една добре подбрана дума... носеща мир е по-добра от 1000 думи казани безсмислено" Буда

...

"По-добре не бъди с глупавите които ще попречат на твоята практика. Да бъдеш с приятели търсачи на истината само ще подобри твоята практика"

[/quote

:feel happy::thumbsup:

Редактирано от BENITA

Сподели това мнение

Война и мир... дали размера ... го изпразва от съдържание, а читателят му се изгубва в смисъла му?...

Ами тук вече достигаме горе-долу подобен обем...

дано и качеството да е на толкова високо ниво :thumbsup: :thumbsup:

"Война и Мир ",така и не ми стигнаха силите да издържа на всички описания , герои и случки. Виж" Анна Каренина "е по женски роман и на мен по - ми харесва.

Сподели това мнение

Колкото по-точно съумееш да се изразиш, толкова по-ясно се откроява неизразимото, т.е. онази действителност, която гнети и подбужда съчинителя.

Езикът ни е даден за да онемеем! :)

Сподели това мнение

Ами то... Като няма човек какво да каже- и с малко думи, и с много- се тая, няма си какво да каже и това е! И за съжалениеположението не се променя с количествени показатели! :) Нито в плюс, нито в минус...

Хубаво е, когато съумяваме да откриваме мъдрост и в много думи, и в малко. А най- вече- покрай тях... И дори ... въпреки тях!:)

Сподели това мнение

Guest Мона

А защо тогава Душата копнее Тишината, както и мъдростта я желае.

Аскети, мъдреци и умни хора търсят усамотение и вглеждане в неговоренето.

Великите страсти, както и Гладът, са мълчаливи.

Редактирано от Мона

Сподели това мнение

Има си време и място за мълчанието - то си има своя смисъл и предназначение.

Пълното мълчание (и външно и вътрешно мълчание - спиране на всякакъв диалог) е нужно на външния аз, когато той се свързва с вътрешния аз, за да чуе гласа му - а приоритета е на вътрешния аз и е хубаво да се свързваме с него и да го чуваме редовно.

Външното мълчание е необходимо, за да чуем думите и усетим излъчването на другите около нас, както и да предадем с невербалните си средства емоциите, отношението си, състоянието си.... При това можем да водим свой вътрешен диалог, който ни помага да осмислим приетата информация.

Има време и място за думите... те са дарът от Бог, с който можем да оформим, изразим и споделим с останалите хора (а и животни) това, което не можем да изразим невербално.

А дали сме го направили навреме, ясно, разумно - това е отделен въпрос. То и с невербалните средства може да се получи и неяснота, и недоразумения, и прекаляване.... Както е и с мълчанието и усамотението...

Въобще Бог ни е дал и трите - и пълното мълчание, и външното мълчание + вътрешен диалог, и думите, езика, за да ги използваме с Любов и според необходимостта им. Ние дали умеем да го правим - всеки си знае сам, а се и учи цял живот...

Сподели това мнение

E, не са линейни нещата! Имаме нужда и от думи, понякога- дори само от една, но точната! Понякога- от поток от думи, а понякога- от тишина. Важното е да разберем от какво имаме нужда, да го потърсим, да си го дадем. Всъщност, нищо от този свят не е това, от което имаме нужда. Затова и така неистово и безуспешно го търсим. Но всичко в него може да ни послужи, за да намерим това, от което имаме всъщност нужда. Разбира се, може и да ни попречи... Ами, да си учим уроците... И с думи, и без...

Редактирано от Багира

Сподели това мнение

"На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола."

Мона

Да! Да! Да!

Бих добавила, че и дявола (много му е главната буква) може да чете Евангелието, нали и той е бил Ангел някога. А още по-добре може да си го извърта както му е удобно. Според случая де.

Ян, това за емотиконите е много готино предложение, аз съм "за"! Поне по-весело ще стане, ако не се разбираме, щото то и с думи и без думи, все тая като гледам. :3d_139:

Сподели това мнение

Guest Мона

Багира, обичам те.

Багира, мразя те.

И това са думи.

Но ги няма очите ми да видиш истината, нали така?

Това са думите. Изтръгват ни и ни отнемат автономността ни и ние - накрая ставаме участници в прости или в сложни изречения......

Сподели това мнение

На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола.

Къде е дявола . Ако е някой в теб ли е .Какво е тъмнина липса на Светлина. Бог е Всичкото.Няма АД И РАЙ. Другуго е.

Редактирано от mihailo

Сподели това мнение

Guest BENITA

"На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола."

Мона

Да! Да! Да!

Бих добавила, че и дявола (много му е главната буква) може да чете Евангелието, нали и той е бил Ангел някога. А още по-добре може да си го извърта както му е удобно. Според случая де.

:3d_065: Само да допълня :3d_146: бил е Херувим, но за Дявола можем да си отворим друга темичка :3d_139:

Сподели това мнение

Guest aorhama

:3d_065: Само да допълня :3d_146: бил е Херувим, но за Дявола можем да си отворим друга темичка.

Абе, я по-добре да не я отваряме.

Той и без друго е толкова популярен, че хората чак не го виждат в себе си, а все го търсят у другите. Особено ако се имат за много напреднали.

Чак такава популярност е излишна, мисля аз.

Сподели това мнение

Guest BENITA

Абе, я по-добре да не я отваряме.

Той и без друго е толкова популярен, че хората чак не го виждат в себе си, а все го търсят у другите. Особено ако се имат за много напреднали.

Чак такава популярност е излишна, мисля аз.

МММММММММ прав си :), хората особено напредналите наистина се страхуват от Дявола в себе си,но това е въпрос, за друга тема.

Матей 7:3

И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око?

Матей 7:4

Или как ще речеш на брата си. Остави ме да извадя съчицата из окото ти; а ето гредата в твоето око?

Лука 6:41

И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не забелязваш гредата в твоето око?

Лука 6:42

Или как можеш да речеш на брата си: Брате, остави ме да извадя съчицата, която е в окото ти, когато ти сам не виждаш гредата, която е в твоето око? Лицемерецо! първо извади гредата от своето око, и тогава ще видиш ясно, за да извадиш съчицата, която е в братовото ти око.

Сподели това мнение

Бог ни е дал всичко - и Душата, и тялото, и ума, и емоциите, и думите, и... всичко.... Всичко ни е дадено от Бог за Доброто ни.

"Дяволът" подава рогата си тогава, когато не използваме подареното ни от Бог, за да проявяваме Любовта му (безусловна да уточня), а използваме даровете му, за да отсъдим НИЕ кое от създаденото от Него е Добро и кое Зло, несъвършено - после да кажем ние с нашите ограничени мерки как ТРЯБВА да го поправим и на каква цена.

Така че дяволът не е вън от нас, не е и вътре в нас по природа - той е Гордостта, ниските егрегори, на чиито гласове понякога се поддаваме...

Ето Бог ни е дал думите за наше добро - ние гордо и с презрение му "връщаме" дара, защото го таксуваме за несъвършен, вместо да се учим да проявяваме Любовта с негова помощ... Или използваме думите, за да злословим, отричаме, надсмиваме се, осъждаме, оплакваме се...

Благодаря на Бог за всяка дума от всеки език, който всеки един човек говори и е говорил някога в този свят. Благодаря на Бог и за майсторите на думите, които ни е изпратил като Велики Учители и техни последователи...

Няма нужда да изброявам имената им, нали...?

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

На мен Господ ми е дал само Душата.

Другото е от Дявола.

Какво се смеете!?

Истината каза Мона.

От край време Мона си ги пуска тези лафчета, но в повечето случаи е много права.

Никаква журналистка не е, само се прави на такава ... :hypocrite:

Вместо да се присмивате и кикотите, по-добре да я попитаме защо така мисли.???

Сигурен съм, че знае много точно отговора.

Нали Мона Лиза ( загадъчната ) знаеш отговора?

Хайде доискажи се, защо другото е от Дявола!?

Сподели това мнение

Guest Мона

Да, не съм журналистка.

Пътник съм.

А Мона Лиза само се усмихва и не отговаря, няма е. Затова е толкова обичана.

Защото - аха, да изрече нещо и думите заглъхват и ги няма,

както казват, останалото е мълчание....

Сподели това мнение

Мона, а на мен Мона Лиза ми говори и ми казва, че няма да разбера какво иска да ми каже, докато не разбера себе си, а това може да стане само с работа върху себе си, върху своите добродетели и недобродетели :thumbsup:

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this