Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натраплива невроза


Recommended Posts

Здравейте, приятели,

иска ми се да пусна темата за натрапчивите, постоянно повтарящи се мисли по няколко причини: обмен на опит, съвети, назоваването на нещо, за което рядко се говори и признава, липсата на гласност и най-вече нехайното отношение, което често имаме към себе си, не търсейки помощ.

Ще се радвам темата да събуди интереса ви и да ви подтикне да споделите и напишете нещо от опит или да споделите какво мислите по въпроса. Аз страдам от това от доста време и досега не намирам лек. Не вярвам в медикаменти, а в добрата терапия, но това с което съм се сблъскал непряко досега ме кара да съм скептичен към психолози и психиатри.

Това е засега. В хода на темата ще споделя повече :) )). С поздрав!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не ги възприемаш като птици, напиши ги на хартия. Подреди ги в редици и започни "разговор" с тях. Ненужните ги хвърляй в кошчето. После ги изхвърли на боклука. Ако ти се занимава може и да ги изгориш. Ако остане нещо създай теза и антитеза свързани с живота. Отговорът сигурно го знаеш. Остава действието на самия теб, а не на мислите.

Ползотворност и градивност ти желая!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, че писахте, но по постингите ви съдя, че не познавате проблема извътре, т.е. не сте преживяли подобно нещо. Не може и дума да става за контрол или изхвърляне/ изгаряне. Работата е там, че човек е изложен на тези мисли, не той ги има, а те него... Те се повтарят и въртят нон-стоп и не могат да бъдат спрени. Те винаги са там. В по-дбория

случай са само "фон", а в по-лошия нетърпимост...Това е затеорен кръг. Който го е преживял, или преживява - знае за какво говоря. Все пак, радвам се, че вие не сте имали щастието да надникнете в този ад... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не ги възприемаш като птици, напиши ги на хартия. Подреди ги в редици и започни "разговор" с тях. Ненужните ги хвърляй в кошчето. После ги изхвърли на боклука. Ако ти се занимава може и да ги изгориш. Ако остане нещо създай теза и антитеза свързани с живота. Отговорът сигурно го знаеш. Остава действието на самия теб, а не на мислите.

Ползотворност и градивност ти желая!

Страхотен метод :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

За да има някой натрапливи мисли, преди това има натраплива невроза. Обикновено придружена с натрапливи страхове. Ти говориш за симптоматиката на изживяванията си. Също така има и пристъпи на задух, задушаване изобщо, цяла гама от соматични изяви....

Защо не си доволен от психологическата помощ досега?

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Да, предвестникът им е страховата невроза. И механизмът е този, че на мястото

на страха/страховете се появяват тези мисли, които са нещо като "буфери" и

наместо да изпитва страха, който вече отдавна в слязал в подсъзнанието, човек

има тези мисли...Начинът ми е ясен, появата и значението също, но не мога да се

освободя от тях...А колкото до психолози и психиатри - виждал съм как проича

сеанс/сеанси и как не стигат до същината, не изслушват, имат готово мнение и

гледат да те лекуват медикаментозно. Ако някой е попаднал на професионалисти

и има препоръки нека ги съобщи! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Осъзнал си силата на натрапчивите мисли.Значи търсиш начини да се освободиш от тях.

" Бъдете внимателни до края, както в началото, и вие ще довършите започнатото. / Лао-Дзъ/

Линк към коментар
Share on other sites

Един от хубавите методи е по-често да се излиза сред природата на чист въздух, доколкото знам земята има тази способност да поглъща отрицателната енергия.

Хубаво е да се ходи на места които не са населени, например планините, ефирът там е много по-чист. Прави си разходки това помага много :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Един от хубавите методи е по-често да се излиза сред природата на чист въздух, доколкото знам земята има тази способност да поглъща отрицателната енергия.

Хубаво е да се ходи на места които не са населени, например планините, ефирът там е много по-чист. Прави си разходки това помага много :thumbsup:

:thumbsup:

Помагат много и прочистване с рициново масло, често къпане в река, пости и молитва :)

Добър психолог е хубаво нещо също, но резултатите са по-бавни.

Линк към коментар
Share on other sites

човек е изложен на тези мисли, не той ги има, а те него... Те се повтарят и въртят нон-стоп и не могат да бъдат спрени. Те винаги са там.

Здравей!

Темата ти ми припомни нещо подобно, което ми се случи в младостта. Месеци и години наред ме обземаше, особено нощем, мисълта, че дори да живея 100, 200... 500 години, все пак ще умра и повече никога, ама никога няма да бъда на този свят. Усещането беше ужасно. Помощ не съм търсила, още повече че по онова време имаше само психиатри. Отзвуча от само себе си, може би започнах да осъзнавам, че нещата не стоят точно така...

Линк към коментар
Share on other sites

Сега се присетих,че всички тези неща е добре да се съчетаят с приемането на билкови отвари.Билките са много полезни, но трябва да се използват внимателно.Обърни се към специалисти за това или отиди до някоя билкова аптека.Аз знам че чаят от маточина действа много добре както и глог*мента*валериан, но пак казвам-посъветвай се със специалист!

Линк към коментар
Share on other sites

Вие, в по-горните постове, сериозно ли говорите? Да се лекува натраплива невроза с мента, глог и валериана; с рициново масло, пост и молитва...

Да, сериозно говорят.

Търсиш чужди доказателства?

Няма да ги намериш втора.

Защото те винаги са "първа ръка".

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, моля да не размиваме темата все пак!

Призовавам ви да останете при темата, а не да доказваме или спорим!

Радвам се, че сте активни, но нека да се уважаваме :)!

Линк към коментар
Share on other sites

Щом толкова сериозно го усещаш положението, най-вероятно то се вижда и в хороскопа ти. Пак там може да се намери и начина, по който може да се проработи - т.е на кои сфери да се обърне внимание и с какви методи. Това е като самопомощ, разбира се, ако мислиш, че имаш сили, защото понякога човек има нужда и от малко външна помощ в началото. Ако имаш желание, можеш да ми изпратиш на лични данни за изготвяне на хороскоп (място, дата и час на раждане, желателно и пол).

Линк към коментар
Share on other sites

Приятел, няма психолог или билка, които да ти помогнат, ако ти не си помогнеш сам. Първото условие е да повярваш в себе си и в своята сила. Човешкото същество е невероятно издръжливо и силно, но не го знае. В човека са заложени неподозирани способности!

Помни, че не друг, а ти си господар на живота си, в частност и на мислите, които те спохождат. Само от теб зависи дали те ще те управляват или ти тях. Но първо си повярвай!

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Приятел, няма психолог или билка, които да ти помогнат, ако ти не си помогнеш сам. Първото условие е да повярваш в себе си и в своята сила. Човешкото същество е невероятно издръжливо и силно, но не го знае. В човека са заложени неподозирани способности!

Помни, че не друг, а ти си господар на живота си, в частност и на мислите, които те спохождат. Само от теб зависи дали те ще те управляват или ти тях. Но първо си повярвай!

Успех!

Точно така, има хиляди начини и методи, но сам трябва да решиш кое ти приляга най-добре и да действаш.Но първо трябва, да поискаш да си помогнеш, да си повярваш, и да го направиш, иначе нищо не би могло да ти помогне.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели,

иска ми се да пусна темата за натрапчивите, постоянно повтарящи се мисли по няколко причини: обмен на опит, съвети, назоваването на нещо, за което рядко се говори и признава, липсата на гласност и най-вече нехайното отношение, което често имаме към себе си, не търсейки помощ.

Ще се радвам темата да събуди интереса ви и да ви подтикне да споделите и напишете нещо от опит или да споделите какво мислите по въпроса. Аз страдам от това от доста време и досега не намирам лек. Не вярвам в медикаменти, а в добрата терапия, но това с което съм се сблъскал непряко досега ме кара да съм скептичен към психолози и психиатри.

Това е засега. В хода на темата ще споделя повече :) )). С поздрав!

Здравей,понеже искаш личен опит ,мисля че мога да споделя нещо интересно и малко абстрактно обяснение като метод.

Натрапчиви мисли съм имала аз и мой роднина също,много е неприятно ,защото това което си го мислиш не просто го мислиш ,а живееш в него.

И двата случая са свързани с мисли за смъртта,моята роднина беше я обзела натрапчивата мисъл ,че ще умре и че е вече в последните си години ,тази мисъл и беше докарала непрекъснати сънища с нейни починали вече роднини,тя залиня ,започна да се чувства зле наближаваше 70-те ,а всички нейни роднини умираха около тази възраст.Предизвика дори появата на гласове на починали нейни роднини и подобни неприятни изживявания ,които повярвай ми можеш да си ги довлечеш и никак да не ти е приятно.Момента с измъкването беше страха.Точно страха от това което предизвика я накара да се освести и да търси начин да върне всичко обратно.При мен подобна ситуция.

Обяснението малко нетипично ,но удовлетворяващо ме.Има моменти от живота на човека когато в неговото подсъзнание се събуждат абсолютно непредизвикано от него връзка с минали животи ,а съзнанието започва подхранването на тази връзка.Ако на 70г моята роднина е починала в предния си живот и особено ако е било не естествена смърт на същата възраст е възможно да се появи тази връзка във формата на натрапчиви мисли,като спомен подсъзнателен.

Когато се навлезне в периода е необходимо да се търси отговор,всеки го намира по различен начин , но колкото по бързо го намери толкова по добре за него ,защото иначе може да си довлече доста неприятни преживявания.Също е свързано и с изживяването на кармични връзки.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей devasuri,

Мога с ясно съзнание да кажа, че напълно те разбирам за какжо говориш, напълно разбирам крещящата ти нужда от помощ, защото аз току що излизам от периода в който се намираш. Дори имам доза съмнение, че пак може да се случи...., но трябва да повярваме, и да приемеме нещата такива, каквито са и да няма страх, страх от нищо, а само от Бог.Ще ти разкажа на кратко, как стана така, че се оплетох в собствените си мисли, какви физични и психични преживявания си докарах от тях и кое ми помогна да разбера.

Първо трябва да има причина, която да те вкара в тази дупка изпълнена с мисли, които не те оставят на мира и те преследват непрекъснато, е при мен се случи след като почина мой скъп приятел от детските ми години,млад мъж на 28 беше, миналата година( моля те не попивай това, което четеш, а просто го приеми като факт).Мислите започнаха да ме преследват първо от време на време, после непрекъснато, изпадах в ужасни състочнич, каквито верочтно и ти изпитваш(при всеки индивид е различно, индивидуално), въртяха мисе страшни мисли в главата, за мен, за семейството ми, за близките ми....после започна да ми изтича енергията, нямах енергия за нищо и никой, нямаше я мотивацията за живот....Средата в която работех, беше изпълнена с лоша енергия, която аз усещам и поемам, бях слаба, не можех да си изградя защити.....И така в продулжение на почти една година....Ходих на лекар, пражих си безброй изследвания, дишането ми от несъзнателен процес се превърна в съзнателен( ако ме разбираш какво искам да ти кажа), все още имам някои физиологични неразположения, които вярвам, че с времето ще отшумят.....

И какво стана мислиш? Сама си помогнах, но може би и някой отгоре ми помага - Благодарна съм Му!Какво стана - една вечер, сънувах, че играя Паневритмия, а до тогава знаех много малко за Учителя и Неговия Божествен танц - Паневритмията.Имам приятелка, която е последователка на Учителя, и от нея знаех някои неща, но нищо по-подробно.Тогава аз споделих с нея съня си и вътрешното си желание да последвам Учителя и да му стана ученичка :), а тя същия този ден беше си купила книги и ми даде да си избера една, да чета :) аз бръкнах в торбичката и първата книга, която избрах беше на Елеазар, но знаех, че тя много държеше да я чете и така си избрах книгата на Учителя, първата ми книга от него "Истината".Уговорката ни беше да я върна след като я прочета, но се оказа, че сред всичките книги на приятелката ми тази се дублира и ми направи подарък:) книгата стана моя! Вярвам, че няма случайни неща, всичко с времето си!

Другото, което ми се показа и доказа, бяха децата на девара ми - те ми показаха, и ме научиха да не се страхувам от нищо, да рпиемам нещата такива, каквито са! Желанието да създам нов живот, да си имаме деца, също ми помага - изводът е : НАМЕРИ СВОЯ ЖИТЕЙСКИ СМИСЪЛ, ПРИЕМИ ЖИВОТА ТАКЪВ КАКЪВТО Е - ОБИЧАЙ ГО, ВЯРВАЙ ВЪВ СЕБЕ СИ И НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ!!!!!!!! ТЪРСИ ОНЕЗИ НЕЩА, КОИТО СА СМИСЪЛА ТИ!!!!!ОБИЧАЙ И БЪДИ ОБИЧАН!!!!!!!!!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

З дишането ми от несъзнателен процес се превърна в съзнателен

...ВЯРВАЙ ВЪВ СЕБЕ СИ И НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ!!!!!!!! ТЪРСИ ОНЕЗИ НЕЩА, КОИТО СА СМИСЪЛА ТИ!!!!!ОБИЧАЙ И БЪДИ ОБИЧАН!!!!!!!!!!!!

:thumbsup::feel happy::sorcerer::)

Линк към коментар
Share on other sites

Devasuri, как си?

Има друга тема за аватарите, но тук ще ти споделя моите размисли. Виждаж ли яйчената черупка? И на пиленцето му е тясно, трудно и тъмно в нея, но и то, мъничкото, самичкото, почуква, понатисва и я пропуква.И бебчето когато се ражда полага големи усилия. Всички сме така. Даже в целия ни живот. Силите са в теб, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей devasuri, отдавна не съм писал но просто съм зает ..

Тук ще отговоря и на г-ца Гнева, че по образование съм лекар, имам специалност по психиатрия и бях завеждащ психиатрично отделение за остри психози в една голяма психиатрична болница. Но от 13-14 години работя като психотерапевт. Психотерапията наистина е отделна професия. Направленията, в които съм компетентен са три – НЛП, Ериксонова хипноза и Краткосрочна психотерапия. Запознат съм с още десетина направления, но материята е огромна, различията съществени така, че когато пиша, пиша само от гледна точка на посоченире три направления. Професията е изключително творческа и отдавна съм я превърнал в хоби. Когато давам мнение изхождам от собственият си опит, а той за тези години е наистина голям, от опита на екипа който ръководя – хората в него също не ми отстъпват и литературата, която смея да твърдя в посочените направления познавам много добре.

Въпреки всичко глобалното ми мнение по въпросите на професията е доста дискутабилно и нееднозначно, през годините то претърпя много изменения – казвам го за да не вземате мненията ми за чиста монета, освен в техническото изпълнение – повлияване на конкретния проблем, там нещата които пиша са сигурни в 90 процента .

Още един отговор на същата госпожица дължа – попита ме за метод по който човек може да се подготви сам. През 2001 или 2003 година Американската асоциация по НЛП заведе дело в което искаше да забрани на всички, които не са преминали специално обучение да дават обяви и рекламират себе си като практикуващи НЛП. Но решението на съда не беше в тяхна полза. То гласеше, че НЛП е толкова популярен метод и по него има написани толкова книги публикувани включително и в интернет, че всеки който иска има възможност и сам да се обучи и го овладее.

Подобно е положението с EFT ikli както е по-известен метода на Калахан. Предполагам че не сте чували за него, но той заедно с НЛП и още два подхода е най–ефективният метод за лечение на Посттравматично стресово разтройство и всичко свързано със страх и стрес – а кое не е. Любопитна подробност е, че когато го създава Калахан дава обява, че ще обучава хора само срещу заплащане от стохиляди долара. Първият обучен е Гари Крейг, той не само дава парите, но и веднага след като се е обучил публикува свободно метода в интернет.

Смея да препоръчам на всеки, който иска по някакъв начин да помага на хората било със съветване или нещо друго, да се заеме с изучаване на НЛП. Това ще му помогне да достигне по близко до човека. Да, някой ще кажат че любовта стига, но за съжаление това не е така. Комуникацията и представянето на своята истина не са само любов, трябва и да знаеш как да го кажеш така, че другият да те разбере напълно. А точно това е НЛП.

Ако има сериозни желаещи да усвоят този метод нека пишат на форума за НЛП и ще им препоръчам литература, както и по-подробно изясняване на описаните неща.

Сега за натрапливите мисли – те са нещо много неприятно, направо те блокират и човек е безпомощен да се справи с тях. Имал съм клиенти и познаван проблема отлично. Ако се работи с НЛП се търси разликата в структурата на обикновените мисли и представи и нормалните. След като се открие това, става лесно, просто се променя структурата на натрапливостите и те стават обикновени мисли.

Ако работя с хипноза бих използвал друга теория. Още Фройд е забелязал ,че невротично болните в известен смисъл имат полза от своите оплаквания, те сякаш макар и не много успешно им помагат да се справят с някой друг проблем – психиатрите казват на това вторична изгода от неврозата. Често този проблем е ясен за всички освен за самият човек и парадокса е, че ако му го кажеш той обикновено отрича наличието му . Тоест приказките не вършат работа. Клиента трябва сам да стигне до естеството на проблема, да го приеме и едва след това може да се намери неговото решение. Така отпада нуждата той да поддържа невротичният симптом, за който е дошъл при вас. Мога да кажа, че при Ериксоновата хипноза нещата са много лесни и ефективни .

Клиента се хипнотизира и в състояние на транс търси ползата от своето невротично поведение. Когато я намери, отново в транс почва да търси ново по-приемливо за себе си и околните поведение, което да върши същата работа. След като го намери даже ще му внуша да забрави, че е намерил решение, но ще се обърна с молба към мозъка му в следващата седмица поведението да започне да се проявява. Амнезията е нужна защото на съзнателно равнище той може да се изплаши или просто да му липсва решителност да приложи новото поведение, като го забрави няма от какво да се плаш. И клиента си тръгва с едно смесено чувство хем знае, че е намерил нещо важно и това го прави радостен, хем не знае какво е то. Аз също не знам нито за проблема нито какво е решението му, съм сигурен, че то е най-правилното за човека .

Та специално за теб аз предлагам да направиш следното –

Вземи една снимка на Учителя, седни удобно и я сложи пред теб. Затвори очи и се помоли ,,Учителю помогни на моето съзнание да разбере каква е ползата за мен от моите натрапливи мисли, от какво искат да ме спасят всъщност те .”

Разбира се можеш да помолиш и Бог, но според мен за толкова дребно нещо няма смисъл да го безпокоиш. След това чакай. Той ще ти го подскаже било с думи, било с образи или усещания някъде в тялото. Знай че първото което ти дойде в съзнанието почти сигурно няма да е от него, а от собственото ти съзнание. За това всяка идея я проверявай чрез тялото си. Вярната, идваща от Учителя ще предизвика ново усещане някъде в теб, рядко може да я познаеш и по това, че отнема усещане – например изчезва напрегнатост някъде от тялото ти.

Има вариант Учителя го даде отговора само като усещане, тогава ти ще имаш усещането, че си получил отговора, но всъщност няма да го знаеш. Та след като получиш отговора помоли за следното ,,Учителю моля те, дай ми нови варианти за поведение, което да решава моят проблем”.

И чакай, като всеки вариант го пробвай с тялото си. Избери този за който имаш най- хубаво усещане и поблагодари на Учителя .

Това е нещо което ще ти помогне да се отървеш от натрапливите мисли. Само не знам колко време ще е нужно. За това отдели няколко часа и гледай да не заспиш. Успех, ако нещо не ти е ясно пиши.

Линк към коментар
Share on other sites

... Калахан дава обява, че ще обучава хора само срещу заплащане от стохиляди долара. Първият обучен е Гари Крейг, той не само дава парите, но и веднага след като се е обучил публикува свободно метода в интернет.

:sorcerer::3d_146:

Смея да препоръчам на всеки, който иска по някакъв начин да помага на хората било със съветване или нещо друго, да се заеме с изучаване на НЛП. Това ще му помогне да достигне по близко до човека. Да, някой ще кажат че любовта стига, но за съжаление това не е така. Комуникацията и представянето на своята истина не са само любов, трябва и да знаеш как да го кажеш така, че другият да те разбере напълно. А точно това е НЛП.

Ако има сериозни желаещи да усвоят този метод нека пишат на форума за НЛП и ще им препоръчам литература, както и по-подробно изясняване на описаните неща.

:thumbsup: :thumbsup:

Та специално за теб аз предлагам да направиш следното –

Вземи една снимка на Учителя, седни удобно и я сложи пред теб. Затвори очи и се помоли ,,Учителю помогни на моето съзнание да разбере каква е ползата за мен от моите натрапливи мисли, от какво искат да ме спасят всъщност те .”

:thumbsup2::feel happy:icon12.gif

...всеки вариант го пробвай с тялото си. Избери този за който имаш най- хубаво усещане и поблагодари на Учителя .
:thumbsup2:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...