Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натраплива невроза


Recommended Posts

Здравейте, приятели,

иска ми се да пусна темата за натрапчивите, постоянно повтарящи се мисли по няколко причини: обмен на опит, съвети, назоваването на нещо, за което рядко се говори и признава, липсата на гласност и най-вече нехайното отношение, което често имаме към себе си, не търсейки помощ.

Ще се радвам темата да събуди интереса ви и да ви подтикне да споделите и напишете нещо от опит или да споделите какво мислите по въпроса. Аз страдам от това от доста време и досега не намирам лек. Не вярвам в медикаменти, а в добрата терапия, но това с което съм се сблъскал непряко досега ме кара да съм скептичен към психолози и психиатри.

Това е засега. В хода на темата ще споделя повече :) )). С поздрав!

Здравей, Съвет не мога да ти дам , но обнмяна на опит може би. Мен също често ме спохождат натрапчиви мисли, който са доста отрицателни . Почват да ми действат негативно на настроението, будят у мен притеснения и се чувствам много некомфортно. Даже съм мислила да ходя на психотерапевт , но така и не съм отишла

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Човек навсякъде може да се моли. Може да си на банкет, между приятели и пак да си на молитва; все ще има един малък промеждутък, през който ще можеш да се молиш. Онзи, който знае, ще намери този промеждутък, в който да изпрати своята молитва. Това значи да използуваме времето съзнателно! Бих желал, постоянно да се молите, т. е. в тези промеждутъци да сте във връзка с Бога. Само така ще дойде върху вас онова въздействие отгоре. Тогава вие ще усетите онова Божествено облагородяване и закрепване. Само когато човек се моли тялото му укрепва, чувствата и мислите му също укрепват. Онзи човек, който се моли, не може да има жестоко сърце. По конструкция той може да е деликатен, но тялото му е здраво, мислите му устойчиви и чувствата му силни. Не е възможно да сме в общение с Бога и да сме хилави! (Беинса Дуно)

Натрапчивите и негативните мисли постепенно се стопиха докато се учех на изкуството на молитвата, за която говори Учителят.

Медитацията също може да бъде много полезна - съзнанието се учи да контролира ума и мислите и емоциите... Много ми беше полезна при самообучението ми и книгата на Дийпак Чопра - Седемте духовни закони на успеха. Дийпак Чопра

Техники от невролингвистичното програмиране ( метамоделът и моделите на Милтън, работата с "котвите" и др.) също са много ефективно средство за "разпадане" на натрапчивите мисли и освобождаване от властта им, както и за създаването на нова позитивна настройка на ума и емоциите, която е подчинена на съзнанието ни, а не обратното... Хип! :thumbsup: :thumbsup: за техниката с портрета на Учителя - ползвала съм я - работи безотказно, когато е искрена...

И все пак най-важното нещо - ключът към лечението си остава - наистина ли желаем да се освободим от тях или те прикриват нещо в нас, което ни пречи да сме щастливи, но ние не желаем да променим, защото сме го идентифицирали със себе си и смятаме, че отказването от него би било равносиилно на смърт?....

Линк към коментар
Share on other sites

Нека hip или някой друг, който знае за НПЛ да ни освети по въпроса. Да напише какво по-точно

представлява методът и как функционира. Ще му бъда благодарен :) !

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей , ще пусна едно писмо до мой по млад колега ,който ме помоли за съдействие за представяне на НЛП пред една аудитория .Predi много години бях на курс по краткосрочна терапия воден от двама скандинавци .По време на курсаа разбрахме че те са се обучавали на НЛП в САЩ .Някой ги попита и помоли да разкажат нещо за НЛП . , те се спогледаха , усмихнаха и разтвориха широко ръце.Почти едновременно казаха едно високо Ооооо и продължиха скратката терапия. Да представиш НЛП без да имаш възможност да демонстрираш някаква реална техника е безнадеждно ..Това е, все едно да говориш на хората за вълшебници и вълшебства ,но да не можеш да демонстрираш нито едно чудо .Кой ще се хване .

Друго е , ако първо демонстрираш с някой реален клиент или доброволец някоя техника на НЛП ,а след това разясниш на аудиторията какво е НЛП .Така е много по- лесно.

Препоръката ми е ,при представянето на НЛП да използваш компютърния модел .Почти всички мъже разбират от компютри и ще го разберат, а доста и от жените .Обясни го с технически термини ,а не психологични. Все пак ,то няма нищо общо с психологията .Може, да им пишеш, че това е модел в който се приема, че мозъка е един природен компютър ,който управлява човешкото тяло, поведение и чувства Като такъв той има хардуер състоящ се от нервни клетки и различни други вещества . Специалистите , които му разбират и го ремонтират ,това са невролозите ,неврохирурзите ,др..

За да работи и осъществява своята работа този компютър се нуждае и от съответни програми .Те ,не само определят ,как точно ще работи всеки един орган и клетка ,но и какви чувства и какво поведение ще има човек .Програмите обуславят всъщност нашата уникалност. Няма двама души с еднакви програми в мозъка .

Един има програма която го кара да пуши ,друг програма която обуславя нетърпимост към цигарите , трети програма която му позволява да пуши само при определени обстоятелства и т.н. НЛП- е наука която се занимава с мозъчните програми и програмирането на мозъка.

Мисля ,че до тук нещата са ясни и всички ще ги разберат .

Сега идва по- сложното .Трябва да отбележиш ,че за да съществува и се напише една програма е нужно да има език ,който компютъра да разчете и декодира командите написани на него.В информатиката има няколко такива езика ,може да споменеш например Бейсик, него всички го знаят.Но какъв е езика който разбира мозъка или казано по друг начин- каква е структурата на мисловният процес и посредством какви символи мислят хората.

.Отговорът- хората мислят използвайки образи, думи и усещания , е даден в началото на шейсетте години Още от тогава се знае, че някой хора мислят предимно в образи и картини и понякога създават цели мисловни филми –можеш да отбележиш ,че това са хора които използват предимно дясната половина на своя хард .

За други мисленето ,това са предимно думи, които те чуват в главата си произнесени от техния вътрешен глас Това са хора които често правят в главата си дълги монолози или диалози и мислят предимно с лявата част на харда си .

Накрая ,за много хора мисленето е низ от усещания Те използват предимно моторната и сетивна част от харда си .

Практическо приложение ,това откритие нямало до създаването на НЛП .

Тук има едно нещо, което почти винаги поражда недоверие .

Проблема е ,че между 30 и 40 процента от хората не могат да създават образи Когато такъв чавек затвори очите си, пред тях е тъмно и няма нищо .Как, тогава той да повярва че другите хора затваряйки очите си, а и без да го правят, рисуват ярки картини и дори цели филми, които определят техните чувства и действия .

Обратното също е в сила Около 60 процента от хората използват в различна степен визуалната си система и мислят в образи Те пък не могат да повярват, че някой може да си спомни нещо, без то ясно да се нарисува пред очите им .Или , че може да планират дейността си без да виждат образа и пред себе си

Ако, представянето е на живо ,можеш да им го демонстрираш като покажеш една химикалка и ги помолиш да я визуализират.След това, като зададеш въпроса ,кой си я е представил и кой не ,те сами ще се убедят ,че им говориш истината

Това ,че хората мислят, използвайки различни символи е изключително важно ,защото този факт използва НЛП за да осъществи мозъчното програмиране .НЛПписта е софтуерен специалист, той създава и коригира мозъчните програми при здрав хард. .

Една мозъчна програма се състои от специфична последователност на тези три символа -думи, усещания и образи

Тук, за да те разберат е уместно да дадеш някакъв пример .

Аз бих избрал например ,,страховата невроза ,, или както е модерно да я наричат ,,паническо разстройство,, .Бих обяснил, че човека който прави панически кризи, просто има такава програма в мозъка си и тази програма, макар да води до едно и също поведение при различните хора е написана по различен и специфичен начин.

Нека проследим директивите или командите от които може да е изградена една такава примерна програма

Например първата директива може да е слухова. Вътрешният глас /1диретива- слухова / сякаш му прошепва ,,Ами ако ти стане лошо какво ще правиш . След ,което човека си казва ,,няма да ми стане ,, ,,да но ако пак ти стане и се изложиш като вчера ,, И в следващият момент пред очите му изплува образа /директива номер 2 – зрителна / на това което е станало вчера ,той е на земята и около него хората се суетят . Сега започва да усеща /3 заповед-кинестетична/ стягане някъде в корема, което се издига нагоре .Гласът вече /4 та директива -отново слухова/ ечи в главата ,,Пак става ,пак става . Картината е вече ярка / 5 директива- зрителна /и наситена и героят сякаш е в нея .Задуха става неописуем и краката се подкосяват, ръцете не се подчиняват на никакви заповеди и застават като парализирани в тип ,,акушерска ръка /6 директива кинестетична /.Човекът е лежи на земята и паниката го е обхванала напълно .

Нека разгледаме и втори случай –

Стоейки си човека започва да долавя неясно усещане някъде в областта на гърдите си/1 ва директива – кинестетична / Казва си /2ра директива- слухова /,,Нима пак ще го получа и започва да следи усещанията си , а те стават все по силни и неприятни обхващайки вече и челюстта и лицето /3 та директива -кинестетична/ Гласът се променя става висок и писклив /4 та директива слухова / Мисленето буквално се блокира и краката изтръпват/ 5 та кинестетична директива/ се подкосяват .Човекът лежи на замята задушаващ се, уверен че ще умре .

Ако читателите ти се вгледат внимателно, ще видят че последователността на командите ,които дават тези хора на мозъка си са доста различни

Вторият например дори не използва образи , но резултата е еднакъв .Една хубава паническа криза е налице .

Сега можеш да напишеш за най –голямото откритие, което стои в центъра на НЛП и го отличава от другите течения ,то е резултат на снемането на много мисловни програми на стотици хора и гласи, че за човешкото поведение и чувства не е важно смисъла на дадената директива , а нейната вътрешна структура.

Например картината която рисуваш в съзнанието си е как припадаш .За да се приеме тя като заповед е важно цветна или черно- бяла е тя .Близо до теб ли е или в далечината ,Ясна ли е или замъглена .Та дори в ляво , дясно или в центъра е .

Същото е и с гласовите директиви Не е все едно тих или висок е гласът с който си говориш ,бърза ли е речта или бавна и т .н. Търсенето на нюансите в усещанията разкрива тяхното значение за възприемането им като приятни или лоши ,определящи съответното поведение на човека .

Сега можеш да се опиташ да дадеш едно определение за НЛП То би гласяло приблизително така,, НЛП е наука за структурата на човешкото мислене, която чрез специфични техники променя тази структура и предизвиква нови чувства или поведение в съответния човек или група хора ,,.

Тук за да е по - ясно разграничението на НЛП от другите школи може би би трябвало да кажеш ,че въпросите които задава на своите клиенти един нлп -пист не са -,,Какво мислиш,, ,,Защо мислиш това ,, и каквото и да е свързано със съдържанието или произхода на оплакването или поведението .Той ще пита ,,Цветна ли е картината която рисуваш ,, ,,Висок ли е гласът който ти казва тези неща ,, и след това, карайки клиента да ги променя ще промени неговите усещания .Така ефекта настъпва почти веднага и новите чувства и поведени стават реалност още по време на сесията .НЛП-писта работи обикновено само една сесия и втора среща не е необходима .

Това са бегло нещата които трябва да кажеш според мен .Хубаво е да споменеш и къде намира приложение НЛП , защото да кажеш навсякъде където се касае за промяна н а чувства и поведение е много общо .

Отбележи непременно ,че то се използва в две направления, едното е за собствена промяна и усъвършенстване, а другото за програмиране на другите хора .В този смисъл отдавна са снети мисловните програми на хора, които са носители на върхови постижения в дадена област , така желаещите могат да се обучат и получат приблизително същите резултати

Ако все пак трябва с няколко изречения да се опише приложението на НЛП , аз бих подчертал, че на първо място ,това е метод за махане и правене на чувства и поведение Хората имат много чувства и поведения от които искат да се отърват , например страхове, фобии, панически кризи ,омраза ,завист, ревност и каквито други се сетиш. Откривайки с методите на НЛП мозъчните им директиви , може само след няколко минути да ги измениш и от проблема да не остане нищо. За това, един от създателите на НЛП обича да казва,, Аз мога да излекувам една фобия за две, максимум три минути ,но не зная как да го направя по -бавно. Как да го направя по -бавно , като мозъка работи страшно бързо и се учи почти моментално ,че тя фобията да не се прави за часове ,напротив става почти за секунди, е и така се маха почти за секунди..,,

Друго приложение е да правиш чувства и поведение . Например, някой иска да бъде смел , друг да обича хората около себе си. Спортиста иска да дава винаги върхови постижения , а не на тренировки да е добър ,а на състезанието слаб. Производителя иска купувача да харесва и купува неговата стока . Политика иска да се гласува за него а не за опонента .Във всичките тези случаи се касае за мозъчни програми и всичките тези неща се правят .Отборите ползват НЛП –писти и стават шампиони .Армията ги ползва за да не се боят нейните специални части -поради финансови причини ,само за тях и то в богатите страни . Интересно е ,че ЦРУ изказва специална благодарност на специалисти по НЛП , за това, че са спасили живота на много агенти , като са ги програмирали така ,че те с новата си самоличност да преминават всички възможни тестове и детектори на лъжата.

В политиката и в САЩ и в Русия политиците използва нлп-писти .Най-успешното им представяне е по време на вторият тур на президентските избори в Русия .Месец преди гласуването Зюганов има 40 процента одобрение ,а Елцин 18 .Такава разлика до тогава не е преодолявана. Но дъщерята Светлана наема трима нлп-писти от САЩ и Елцин бие с 5 процента.

Да не говорим за приложението на НЛП в рекламата , та нали чувствата продават стоката , а НЛП е точно това –метод за правене на чувства.

За да не се уморят читателите ти може да спре до тук с уговорката че има още много , много свери на приложението му .

П.П. Ако избереш и представиш така метода най- вероятно ще те обвинят че е много техническа и липсва психологията .

Отговорът ти трябва да бъде, че това е точно така НЛП не е психологичен метод в него не се използват термини и средства на психологията и той е по близо до компютърните професии отколкото до психологията .

Може да обвинят НЛП че е манипулативен метод .

Не можеш да не се съгласиш с това мнение .Но аз винаги давам примера с чука ,той е незаменим при забиването на пирони но първият убиец когото видях беше строшил главата на спящият си брат сточно с чук .Какво да правим да забраним чуковете ли .

Може да те питат НЛП психотерапевтичен метод ли е .

Отговора който обикновено давам на този въпрос е ,,Колкото можеш да кажеш, че танка е превозно средство, то толкова може да кажеш че НЛП е психотерапевтичен метод.,, Да с него може да се прави и психотерапия ,но това е частен случай.

Накрая ще повторя това с което започнах –много е трудно да добият представа за НЛП без демонстрация .

Линк към коментар
Share on other sites

NLP e точен метод - има много в нета - просто кликни на кирилица или латиница в гугъл и ще излязат книги на руски и английски. Тук има една статия с някои елементи от НЛП също - в отдел статии - но вътре го няма рефрейминга и типовете - зрителен, аудиален, кинестетичен...

Линк към коментар
Share on other sites

Натрапливите мисли и натрапливите представи се отнасят до определени обекти и ситуации, но нахлуват в съзнанието спонтанно, без обектна или ситуативна връзка и са неизбежни. Размишленията могат да често да отнемат по-голямата част от деня. Съдържания на натрапливите представи често са наранявания, злополуки, болести, катастрофи или насилия, които касаят близки личности. Опасенията се преживяват конкретно и образно. Натрапват се и стереотипни изречения, стихове, мелодии или представи...

Някои натрапливи представи имат агресивно или автоагресивно съдържание, като напр. да се причини на някого вербално, телесно или сексуално насилие, да се нарани или убие някого, да се хвърлиш пред кола или влак, да се хвърлиш от кула, да говориш или вършиш вулгарности или богохулства. Натрапливите импулси практически никога не се реализират - "Натрапливите престъпници са бездействащи престъпници." (Fr. Strian)

Натрапливите действия са видими и за околните и не могат подобно на натрапливите мисли да останат скрити задълго. Натрапливите действия са в пряка връзка с натрапливите представи и се извършват като защита от събуждащите страх нтрапливи мисли.

Като причина за натрапливостите се обсъждат кондиционираните страхови реакции. Както и при др. форми на страх, неутралният дразнител след често свързване със застрашителното събитие провокира страхова реакция, която се потиска чрез поведенческите стереотипи. Решаващ момент при натрапливостите е, че угасяването (екстинкция) на тази кондиционирана реакция е невъзможно, дори само заради това, че с натрапливото поведение се избягва всяка по-натаъшна страхова конфронтация.

И, накрая, натрапливите съдържания не могат да бъдат избегнати, намаляващите страха натрапливи ритуали се разглеждат и като активно поведение на отбягване.

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, нима искаш да кажеш, че няма лек за тези състояния? Вярно, че са трудни, но ...

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че са лечими! Чел съм за поведенческа терапия, при която пациентът се конфронтира със собствения страх, които той опитва да тушира чрез споменнатите ритуални действия. Първоначално страхът се увеличава неимоверно, но после спада и пациентът осъзнава, че и без тези ритуални модели може да се справи със страха, който в хода на лечението бива преодолян и в това в крайна сметка се състои неговото излекуване, респективно изоставянето на ритуалите....

Линк към коментар
Share on other sites

За контролиране на мисленето е нужно силно заострено внимание и наблюдателност. Натрапчивите мисли не правят изключение. Според мене винаги присъства някакво "отключващо" събитие/събития, която предизвиква асоциация у личността със съответните мисъл-форми и ги привлича. Лошото е че това отключващо събитие може да е толкова често проявяващо се в живота ни, че на практика натрапчивите мисли постоянно да бъдат стимулирани. Доколкото знам за да се смята един подобен проблем за решен, той не трябва да се проявява в продължение на поне три години.

Интересно ще бъде ако някой с опит сподели дали се наблюдава цикличност при проявата на натрапчивите мисли и с каква продължителност е той.

Линк към коментар
Share on other sites

...присъства някакво "отключващо" събитие/събития, която предизвиква асоциация у личността със съответните мисъл-форми и ги привлича.

Интересно ще бъде ако някой с опит сподели дали се наблюдава цикличност при проявата на натрапчивите мисли и с каква продължителност е той.

Едва ли има друга цикличност освен свързаната с времето за запасяване с адреналин.

Може да се търси връзка със събирателната точка (по Кастанеда), или енергетичната конфигурация.

При преместване на събирателната точка дори натрапчивите мелодии изчезват, какво остава за мислите :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според някои авторитети - натрапчивостите са един вид лична религия. Както в религията има натрапчиво повторение на ритуали, мантри, формули, молитви - като несъзнаваната им цел е да предпазят егото от великата бездна на непознатото (бог, аллах, господ(ар) (еди си какво си) ), така и при натрапчивостите на индивида компулсивните мисли и действия го предпазват от несъзнаван страх от скрита част от него самия. Тази част е един вътрешен страшен бог, на който човекът се кланя с повторенията на мисловните си ритуали - често болезнени.

...

С това не отричам религията, а само инфантилният подход към познанието, влачен с хилядолетия, който вече няма място за новата епоха. Аман от богове...

Линк към коментар
Share on other sites

Търсенето на източника е като разкопаване около едно дърво, копаене около корените му, за да се стигне началото им. В психотерапията това сеправи с анализ и осъзнаване на подсъзнанието. Сигурен ли си, че всички корени на страха ти са разкрити, че си разкопал достатъчно добре психиката си? Че си осъзнал проблема в дълбочината му?

...

Втората част, другите 50% от работата е прекъсването на проблема чрез един вид "изгарянето" му в свръхсъзнанието -със специфични похвати като водена медитация, хипноза, дихателни техники!

...

А през цялото време на терапия много важен е контролът над либидото - над секса - без това всичко се срутва като сапунен мехур! Това голяма част от терапевтите не го разбират и затова резултатите са слаби или временни!

...

Мненията ми са на непрофесионалист все пак. Не съм един от 30-мата психотерапевти в България - макар че се глася за такъв ... В темата за "професия психотерапевт" има инфо за това кой е психотерапевт!

Линк към коментар
Share on other sites

...

А през цялото време на терапия много важен е контролът над либидото - над секса - без това всичко се срутва като сапунен мехур! Това голяма част от терапевтите не го разбират и затова резултатите са слаби или временни!

...

Би ли обяснил какво точно имаш предвид под конрол над секса/либидото и как би следвало да се

осъществи той? В какъв аспект и насока?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично съм ползвала метода EFT или ТЕС- на български Техника за емоционална свобода и мога да ви уверя, че действа. Ползвала съм го за натрапчиви мисли, за минали случки , които са оставили лоши спомени у мен, за всичко за което се притеснявам. Информация за самият метод може да намерите в сайта www.emozdrave.info организират се и семинари, на които се обяснява как точно да се изполва метода.

Редактирано от Пеларгония
Линк към коментар
Share on other sites

Отново поставям въпроса пред Орлин, а и пред другите:

..

"А през цялото време на терапия много важен е контролът над либидото - над секса - без това всичко се срутва като сапунен мехур! Това голяма част от терапевтите не го разбират и затова резултатите са слаби или временни!"

...

Би ли обяснил какво точно имаш предвид под конрол над секса/либидото и как би следвало да се

осъществи той? В какъв аспект и насока?

Линк към коментар
Share on other sites

Говоря за различните типове оргазъм, които пряко определят хормоналния баланс или дисбаланс, а оттам и психиеското функциониране. Усвояването на един каествено нов начинна преживяване на секса е решаващо преди всичко за мъжете , но подобрява психическото състояние и при жените.

Говоря за различни степени на преживяване на либидото, на секса. А либидото е само название на психичната сила. Според това как преживяваме секса, до голяма степен зависи количеството и качеството на психичната ни сила. А тя е базата за емоционален и когнитивен (мисловен) просперитет или срив!

По-конкретно - говоря за т.н. долинен оргазъм, който радикалн опроменя хормоналната секреция. Сега на запад се инициират емпирични проучвания, които научно доказват отдавна известните на източнитепсихологични школи факти. Факти относно един или друг вид еякулация и един или друг тип сексуално преживяване.

Това е много дълга тема, но с няколко думи:

- половите органи се превръщат от екзокринни, в ендокринни жлези

- Прекратява се загубата на тестостерон

- това води до прекратяване на цяла верига от негативни хормонални изменения, които директно въздействат на настроението, а оттам и мисловността

- хормоналният синтез след секса се променя от компенсаторно негативен (динорфин, адреналин, кортизол), в позитивен. Кръвта се насища с окситоцин, ендогенни опиати...

- самият акт се превръща от животинско - нагонен, в истински човешки процес на сърдечен и енергетичен взаимообмен. Хормонално - емоционално, долинният оргазъм, който заменя животинския върхов оргазъм, се осъществява в цялото тяло - събужда дълбока любов и нежност (буквално ги тласка, събужда), които не изчезват и дни след акта. При духовно настроени личности - такъв акт се превръща в медитативен и лечебен -лечебен физиологично и психически. Оттук и нуждата от такава хормонална и психическа база за каквато и да е стабилна и трайна психологическа интервенция.

Горното важи по-силно за мъжете но не означава че не засяга и жените.

...

Една по-висока степен на преживяване на секса, е целомъдрието, при което за разлика от общоразпространения страх (къде съзнателен, къде несъзнателен), човек не губи нито грам от удоволствието и радостта на секса - напротив. Целият му живот се превръща в един любовен акт - хормонално и психологически! Ако по отношение на медитативния секс сега тепърва се инициират изследвания на запад, то не съм сигирен, че науката е стигнала до съзнателн оизследване на хормоналните процеси при един целомъдрен човек. За психологическите промени говорят ясно житията на светиите, както и животите на цели плеяди от сериозни изследователи на съзнанието през вековете!

Целомъдрието, разбира се, е степен, която трябва да бъде достигната естествено, като човек вече е изградил психичните си канали, в които да инвестира (сублимира) либидните си импулси! Затова идалеч неможе дабъде използвано масово - ак очовек не е готов, води до перверзии, извращения, регрес и фиксация на либидото в по-ранни етапи от развитието му, вместо до негов прогрес...

Линк към коментар
Share on other sites

Защото бих го уважил единствено ако е свободен и съзнателен избор; нещо,

което в действителност много малко хора в днешно време правят и са способни

да направят... освен това е по-голямо предизвикателство да извисиш страстите и

да ги "позлатиш", отколкото да ги избягваш.....

Линк към коментар
Share on other sites

Защото бих го уважил единствено ако е свободен и съзнателен избор; нещо,

което в действителност много малко хора в днешно време правят и са способни

да направят... освен това е по-голямо предизвикателство да извисиш страстите и

да ги "позлатиш", отколкото да ги избягваш.....

Помислих че говориш от собствена позиция, затова те попитах :)

Аз отказвам да участвам в разговори по принцип или защото повечето хора го правят.

А "позлатяването" идва когато си готов да се слееш и отдадеш, май е едно и също :)

и моето мнение, че не може да избягаш от нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Защото бих го уважил единствено ако е свободен и съзнателен избор; нещо,

което в действителност много малко хора в днешно време правят и са способни

да направят... освен това е по-голямо предизвикателство да извисиш страстите и

да ги "позлатиш", отколкото да ги избягваш.....

Ами, знаеш ли, то дори в случая не е много точно да се говори за съзнателен избор, та бил той и свободен - то се получава от само себе си, идва ти отвътре, вече не ти се прави секс, защото си устремен в съвсем друга посока ... Не ми е лесно да го обясня, но определено не става въпрос "да ги избягваш", а просто ги надрастваш, както детето, което като порастне спира да си играе с кубчета например.

Също така какво значи "по-голямо предизвикателство"? Аз усещам намек някак да се борим и да победим - това го няма в дневния ред по принцип :) Всяка борба с нещо обикновено го прави по-силно, налива му енергия с фунията. Дори и когато човек иска да промени нещо или съвсем да го отстрани от пътя си, борбата ще е губене на време и сили.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...