Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 2


Recommended Posts

Тази нощ сънувах нещо, което усещах, че по някакъв начин е свързано с течащите в момента протестни действия на учителите от цялата страна. Бяхме се събрали учители в една стара къща с дъсчен таван около пернишка печка на дърва и въглища от стария вид, от времето на дядо и на баба, която бяхме запалили. Температурата беше толкова висока, че в един момент по дъсчения таван започнаха да припламват искри. Събудих се с усещането, че всеки миг ще пламне пожар...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Дали в тоя сън усещането е за неадекватност на протестните действия. Макар да няма нищо лошо в протеста /огъня/, то е добре да се внимава къде /в каква ситуация/ се протестира. Едно е да се обгори болното място, друго е да се създадат условия за стихиен пожар.

Любопитен е изразът "течащите... протестни действия". Като че тече огъня, наместо да се разгаря. Сънят - струва ми се - казва: нужна е вода за тоя огън; за да гори смислено и полезно.

/Ако къщата е образователната система, твърде уязвима, може би инертна, то резките действия са в особен контраст с тая стара къща. Преди да се стоплим в къщата, е добре да я укрепим, подновим./

Линк към коментар
Share on other sites

Интеректуално!:)Чудесна "грешка". Как не се поклониш на Фройд! :)Такава думичика съм стъкмила, че без да искам, издавам лекото подценяване на четящите. Дори и не е нужно да се итерпретира такава съвкупност от интер, актуално и ерекция. Сякаш съм се притеснила да обявя и другото значение на къща. Поне не скривам, което вече съм казвала -преклонението пред природата и в част от нея - човешкото тяло.

Всеки сън разглеждам на няколко нива. Не винаги успявам да разбера дали сънуваното е само показване, рисунък на външното/вътрешното/ от мен или се показва и моята несъзнавана реакция към случващото се. По-вероятно е второто. Улавям се, че с един и същ символ не винаги означавам едно и също!? Присъства нанасянето/несъзнателно/ на мен самата/моите конфликти/ върху събития ставащи извън мен и обратното. Създавам паралел в съня. Сякаш онагледявам, за да улесня разбирането.

Онова, което ми се ще да отбележа като наблюдение, /!?-възможност за погрешността му не изключвам/ е някак естествена заедност на сънищата ни. Два дни преди да се появи сънят с огъня имах подобен. Не ми се описва. Странно е, че страня от случващото се, не съм отворен, активен екстраверт. В съня ми присъстваше и черна дъска. Бях в училищна стая. Изглежда не осъзнавам степента на впечатленията, които живота ми поднася /мисля, не само аз!?/. Сънищата ми помагат да разбера, което в будност съм отхвърлила.

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Да кажа и аз няколко думи за този сън. Понеже съм във вихъра на стачните действия и виждам как стоят нещата, наистина ситуацията е взривоопасна и то не само за образователната система, но и за цялата страна. Възможно тълкуване е старият, леко модернизиран тип печка да е образователната система. Огънят, който сме запалили вътре - да са стачните действия, а старата къща с дъсчен таван, която е готова всеки момент да се запали, да е държавата. Дай, Боже, да не се стига до това! Трябва повече разум и мъдрост, по - далновидна политика по отношение на доходите на учителите, които наистина са в окаяно състояние, а заслужават да живеят значително по - добре и да се гледа на тях с уважение, а не с пренебрежение, дори презрение!

Линк към коментар
Share on other sites

Сънувах че старата къща с прядените греди изгоря и на ново се изгради една бяла с чисти и свтли прозорци .

//Понякога е по-лесно и по-правилно е да се започне на чисто т.е на гола поляна .

Спроежа е дълготраен когато е с нови основи и т.н само ако има здрави се оставят...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако е вярно, Borislavil, твоето тълкуване на твоя сън, то аз, с моето тълкуване, доста съм сгрешил. Без да желая да да търся брод за своето-си, съм любопитен за едно друго.

Наличието на стара къща и стара /но модернизирана/ печка в твоето тълкувание са противопоставени дотам, че биха могли да доведат до разруха. Аз не се сетих за възможността две стари неща да се - един вид - апокалиптизират. Ако печката е образователната система, макар стара, то тя е твърде огнена, според съня, и далеч не стопляща, както би трябвало да бъде. Това ли е образователната система?

Или - имайки предвид несъзнаваното, което стои в основата на съня - печката е одушевеното намерение на стачкуващите, което насилва самата функция на печката, а оттам и цялата къща.

Аз имам затруднения в това да открия как сънят казва или се опитва да каже, че е нужна "далновидна политика по отношение доходите на учителите". Не е ли това, напротив, твоята съзнателна позиция?

/всичко това не е моето отношение към гражданските процеси, които "текат" напоследък, а опит да вникна в значението на съня; надявам се/.

Редактирано от selsal
Линк към коментар
Share on other sites

Selsal, разбира се, че за далновидната политика по отношение доходите на учителите - това е моята гражданска позиция, а не нещо пряко инициирано от съня. Нагряването на печката, т.е. напрежението в образователната система, не би било проблем, ако... таванът на къщата не беше дъсчен. Това е интересен нюанс, нали? Дали таванът не е свързан с управляващите?

Bee_bg, хубаво продължение на съня, според мен, защото в тази държава наистина са необходими кардинални промени. Не само учителите водят мизерно съществуване!

Линк към коментар
Share on other sites

Ще разкажа и моя сън, въпреки че никой не го е поискал. Онова, което ме смущава: как тъй се реши, че сънищата които се появиха напоследък на това място, касаят единствено учителската стачка? Дали не се подвеждаме /писалите последни/ от желанието за заедност и съюзяване, та и в сънищата да търсим отбелязано по еднакъв начин случващото се и то точно стачката!?

И все пак:)В стая съм. Обширна, но без маси и столове. Пред мен черна дъска. Има някой, който пише с тебешир тема, като за изпит. Дъската се превръща в прозорец-екран. В ляво /чела съм, че това е посоката на миналото/, виждам хобота на приближаващ се смерч. Чувам и дикторски глас, обясняващ че това се случва в САЩ. Смерчът се изгубва, но в дясно на екрана профучава влак. От локомотива се извива дим. Стига до мен и се поваля хоризонтално. Заприличва на дълго вълмо, което търкаляйки се избърсва полето. Последното става бяло и чисто, като че ли това е трябвало да се направи, за да може да се засее. Изведнъж то изчезва и на негово място блясва море с два кораба. Усещането е за непоклатима сигурност, безметежност, спокойствие и предначертани действия, сякаш морето никога не би им навредило, а би им подпомагало. Отново от ляво, изневиделица се появява моторна лодка. В нея - голям, черен цилиндричен съд-котейнер. Повърхността му гори в нисък пламък. Страхувам се. Съпругът ми е до мен. Обяснява ми, че не е опасно, че пламъкът е запален за да не избухне контейнерът. Тихият огън не позволявал избухването. Започва да ми разказва нещо за петролните кладенци. Не приемам обяснението и си тръгваме бързешком, защото знам, че под стаята е "парното"на сградата и контейнерът трябва да се ратовари там. Заявявам, че нямам никакво намерение да стоя над взривоопасно място. Прозорецът зад мен се превръща в пак черна дъска. Тръгвайки, се вглеждам в пода на стаята. Изключително богати на украса теракотни плочи, в червено, кафяво, пясъчно. Квадратни. Основната фигура, допълнително орнаментирана е кръст. Изходът е голяма, ослепително светла врата. Коридора, по който вървя за да я стигна е с високи аркообразни прозорци.

Разказах съня, защото имам чувството, че правим едно неумишлено фокусиране.

Моето тълкуване/първоначалното, но не и единствено/ на този сън е, че не смея да навляза в скритите си конфликти, т.е. да ги осъзная и отново оставам в плен на невротични реакции. Но не зачертвам възможното сънуване на учителската стачка./Да поставя ли, учителска в кавички ? :)/Да можех, да разбера какво точно сънувам!

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Borislavil, таванът е отнесим към управляващите, доколкото изобразява най-високото, най-горното, а и често недостъпното, далечното, пък защо не и отчужденото. Мисля си, че твоето несъзнавано извършва в съня онова, което е дилема на съзнанието ти през деня: как да се достигне до управляващия (тавана), при условие, че управляващият се самоотстранява във височината (таван-стването) си, мерейки от високо, “с пренебрежение, дори с презрение”.

Таванът като дъсчен е таванът като горим; като уязвим. Може би така сънят превръща управляващите в достъпни, в склонни да чуят. Но разбира ли таванът, че е дъсчен и оттук подвластен на пагубно въздействие? Според теб, явно не. Печката, нейната огненост, не желае да унищожава тавана, най-малкото защото би могла да унищожи цялата къща, но пък печката напомня с разгара си, че е способна да направи това; дори е принудена да го направи. В тоя смисъл “печката на дърва и въглища от стария вид” не е старата-негодна печка, а печка, която е от старите-опасни печки.

Въз основа на тия мисли ми се струва, че ти не смяташ, че таванът е дъсчен и оттук горим, а ти се иска да е такъв, за да може поради уязвимостта си да стане отзивчив. И твоето съновидение удовлетворява това желание.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Borislavil, таванът е отнесим към управляващите, доколкото изобразява най-високото, най-горното, а и често недостъпното, далечното, пък защо не и отчужденото. Мисля си, че твоето несъзнавано извършва в съня онова, което е дилема на съзнанието ти през деня: как да се достигне до управляващия (тавана), при условие, че управляващият се самоотстранява във височината (таван-стването) си, мерейки от високо, “с пренебрежение, дори с презрение”.

:thumbsup2::feel happy:

Таванът като дъсчен е таванът като горим; като уязвим. Може би така сънят превръща управляващите в достъпни, в склонни да чуят. Но разбира ли таванът, че е дъсчен и оттук подвластен на пагубно въздействие? Според теб, явно не. Печката, нейната огненост, не желае да унищожава тавана, най-малкото защото би могла да унищожи цялата къща, но пък печката напомня с разгара си, че е способна да направи това; дори е принудена да го направи. В тоя смисъл “печката на дърва и въглища от стария вид” не е старата-негодна печка, а печка, която е от старите-опасни печки.
:3d_146:

Въз основа на тия мисли ми се струва, че ти не смяташ, че таванът е дъсчен и оттук горим, а ти се иска да е такъв, за да може поради уязвимостта си да стане отзивчив. И твоето съновидение удовлетворява това желание.
:thumbsup:

:sorcerer:

Модернизиране на Серт Дръвнишев :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Сънувах че старата къща с прядените греди изгоря и на ново се изгради една бяла с чисти и свтли прозорци .

С едно изречение, тук синонимиките са излишни - преживяваш период на дълбока емоционална трансформация, която засяга всички нива на психическия ти живот. Пожелавам ти успех и сили.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! :)

По принцип не търся тълкувания на сънищата си, но днес нещо ме подтикна да го направя.

Предната нощ сънувах, че съм бременна в първия месец. От съня си спомням само, че много се уплаших, задето не се храня здравословно и това може да повлияе на детето. По-предната нощ пък сънувах майка си бременна, но спокойна от факта.

В съновниците из нета пише, че сънуването на бременност говори за предстоящи проблеми и трудности, пък аз утре ще пътувам и някак взех да се притеснявам..

Сигурно обръщам излишно внимание на дреболии, обаче все пак да ви попитам..

Как мислите - дали тези сънища ми подсказват нещо? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, сънищата със сигурност показват някои неща, но ако имаш притеснения за нещо, прочети си една молитва, от сърце и ще видиш как нещата ще се подредят. Силата на молитвата е голяма, опитай :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Сънищата показват със сигурност много неща и те са огледало на нашата вътрешна вселена. Молитвата обаче със сигурност намалява страховете ни и успокоява бдителността ни, но и също толкова сигурно не е пътят към себепознанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Сънищата показват със сигурност много неща и те са огледало на нашата вътрешна вселена.

Да, и аз така смятам.

Молитвата обаче със сигурност намалява страховете ни и успокоява бдителността ни, но и също толкова сигурно не е пътят към себепознанието.

Това си е твое мнение, с което аз например не съм съгласен, но това е за друга тема....

Линк към коментар
Share on other sites

aorhama :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Здравейте! :)

Предната нощ сънувах, че съм бременна в първия месец. От съня си спомням само, че много се уплаших, задето не се храня здравословно и това може да повлияе на детето. По-предната нощ пък сънувах майка си бременна, но спокойна от факта.

Здравей и добре дошла Rainy. :feel happy:

Сънищата с бременност и деца, доколкото знам от прочетеното и опита си, ни предупреждават за някакво важно за нас събитие - възможно е да го планираме или очакваме, възможно е и само да съществува в мечтите ни. Според мен това не са непременно неприятности и проблеми, но със сигурност е нещо ново, което ще привлече вниманието ти и ще изисква от теб внимание и грижа - но и ще ти донесе много любов и щастие. Опасенията за здравето на бебето при теб може би са подсъзнателни страхове, че нямаш достатъчно сили да посрещнеш промяната или да я реализираш, твърде е възможно да носиш в себе си и някаква вина, че можеш да "развалиш" нещо хубаво и добро.

За молитвата - мисля, че Илияна - Хамелеона - е съвсем точна - след такъв сън молитвата ни настройва да приемем с любов всичко, което ще навлезе в живота ни и ще го промени по някакъв начин. Молитвата ни дава и увереността в Божията воля за наше добро, себе си, в силите и любовта, която носиш, а те са ключът към успеха и щастието.

Пътувай спокойно и с отворено за любовта и доброто сърце и ум.

Линк към коментар
Share on other sites

Това си е твое мнение, с което аз например не съм съгласен, но това е за друга тема....

Колкото повече и по-различни мнения - толкова по-добре. Този форум е и за това, нали?

Аз уважавам твоята позиция, но и не отстъпвам от моята.

Различни сънища. И различни тълкования на сънища.

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде споменах ,че молитвите са ми ''далечни'' ...

Можеби това е начин за някой хора да се съвземат след кошмарен сън.

Психическата нагласа на човек прави чудеса <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали тълкуването на съновидения е сложно нещо, но мисля, че със сигурност е занимателно и очарователно упражнение. И най-вече тълкуването на съновидения е изключително полезна и обогатяваща дейност. Винаги ми е било чудно (всъщност въобще не ми е чудно) как някой е склонен да отваря съновници, при условие, че има толкова утвърдила се литература в тълкуването на сънища. То е все едно наместо да рисуваш, да седнеш да оцветяваш зададени фигурки.

Същото е и с молитвата. Едно е да се отдадеш на духовно общение (Христос в Гетсиман например), съвсем друго е онова самобаене, което напомня натраплива невроза, чиято неосъзната цел е – човек, воден от плитко суеверие, да се обгради с фантазмена защита.

Защо, към днешна дата, молитвата е тъй малко възприета? Защото повечето хора не могат да проумеят значението й, защото може би им липсва духовен квас? Не. Точно обратното, защото, доколкото я има молитвата, доколкото някой се моли, то той не общува с бога, а най-често реди нанизи от жалки мисловни самовнушения.

Същото е и с тълкуването на сънищата. Защо съновиденията ни имат толкова малко място в нашето съзнание? Защото тълкуването им изисква кой знае какъв интелект, някаква особена проницателност? Не. Напротив, защото точно ония, които се занимават със сънища, не желаят да се вдълбават в един сън, и въобще в идеята на една поредица от сънища, а дават отговори на конвейер, отговори по шаблон. Кълват съновници.

Сънищата показват със сигурност много неща и те са огледало на нашата вътрешна вселена. Молитвата обаче със сигурност намалява страховете ни и успокоява бдителността ни, но и също толкова сигурно не е пътят към себепознанието. - Мона

По моему думите на Мона казват това: щом имаш сън, ти имаш откровение; ти си лице в лице със себе си, с живота изобщо; и ако едно време човек се е молел за сън (пророчески сън, напътстващ сън, сън осмислящ те), то сега ние сънуваме, че се молим (затваряме очи за откровението на съня, защото сме пристрастени към блуждаенето в празна молитвеност).

Сънуваш ли, Богът говори; тя същинската молитва е почнала; да навиеш лентата назад, е да искаш да се молиш на някой друг.

Линк към коментар
Share on other sites

.

Едно е да се отдадеш на духовно общение (Христос в Гетсиман например),
съвсем друго е онова самобаене, което напомня натраплива невроза, чиято неосъзната цел е – човек, воден от плитко суеверие, да се обгради с фантазмена защита.

Съгласна съм
:dancing yes:
. Когато аз говоря и пиша за Молитвата винаги имам предвид първото
:)

Линк към коментар
Share on other sites

Селсал, мисля че дори и Умберто Еко би ти завидял (благородно) на интерпретациите и свръхинтерпретациите ти.

В известен смисъл, сънищата, а и молитвите могат да бъдат наречени "езикът на желанията" (по Пол Рикьор). Но твоят опит да синтезираш сънища и молитви в едно, е литературно красив, но неверен спрямо моята инвенция. Ако се завърнем към етимологията на думата "сън" в някои романски (и не само) езици, мечтата стои по-близо до съня от молитвата.

Линк към коментар
Share on other sites

Сънувах съвсем наскоро,че съм в планината, има много сняг, навсякъде беше толкова бяло и тихо. Изведнъж настана суматоха,сякаш някой каза, че вече са пуснали атомната бомба,и белият цвят на снега стана по-наситен, и усещах мириса му. До мен непрекъснато стоеше някой, който ми даваше напътствия, и ми каза, че в хижата можем да се скрием.Тогава той отвори тайна вратичка на пода на стаята и ми каза да да се скрия. Но когато се опитах да вляза, помещението беше пълно с насип,мисля жито,и въпреки усилията ми не успях да вляза. Изтичах навън защото трябваше да се върна долу в селото , да потърся сина си. Някой продължаваше да ме следва непрекъснато, и аз долавях страха навсякъде,и всичко наоколо беше невероятно бяло,усещах снега сякаш наистина бях там.

Причината поради която цитирам съня си от преди два месеца е, че наскоро отново сънувах подобен сън. Този път сънувах много хора събрани в хангар, отново чух глас, че атомната бомба е пусната.Изптах като че ли раздразнение,защото в съня си си спомних за предишния сън, когато отново чух глас, казвайки ми за пусната атомна бомба.Сега,някак мълчаливо подканих хората да побързат да се скрият,а аз остнах последна в хангара, наблюдавайки баща си бавно да се отдалечава някъде в далечината накуцвайки, последен в тълпата.Изпитах тъга наблюдавайки баща си да се отдалечава и облекчение едновременно,че всички са спасени.

Доста ме озадачиха тези сънища напоследък и бих искала да чуя и ваши мнения. Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Силвия, има сънища, в които символиката е по-обща: като например потъване, летене, бременност и т.н.

Но има и други сънища, в които извън личността на сънуващия, е немислимо да бъдат анализирани и тълкувани. Така е и в този случай. Погледнах да видя на колко години си, написала си, добре. Подобни "апокалиптични" сънища (природни бедствия, войни и други, които касаят много хора), са характерни за възрастта около 21, както и 27/28/29 години. Очевидна е цикличността, която освен в окултизма, е възприета и от психологията. Обикновено, тези сънища не вещаят нищо от това, което предричат - нито като образи, нито като усещане. В случая особена е появата на бащата ти в съня - неговото отдалечаване и твоето облекчение. Това е размисъл за теб самата.

Иначе, за мен, сънят ти е компенсаторен и проециращ респективно. Вероятно е да имаш серия от повтарящи се (подобни) сънища, но накрая всичко ще отшуми, когато психичните ти пластове се наместят и се "сприятелят" помежду си. Това е всичко от prima vista.

Едно задълбочаване в твоята психика и начин на живот също така, ще даде много по-точна представа за всичко, което ти се случва. Сънят е отзвук и реакция на твоето несъзнавано. Ако имаш възможност, потърси професионален съвет, но на живо.

Линк към коментар
Share on other sites

Имах интересно преживяване . Изглежда съм заспала от умора пред телевизора и сънувах ,как баща ми се е надвесил над мен , гледа ме с умиление и ми се усмихва над заспалото тяло.

Имаше един период , в който много се карахме и тогава си спомням , че го сънувах с дълги сребърни коси , развети от много силен вярър , разгневен ми викаше нещо в лицето , но до мен не достигаше нито една дума, само много силни струи въздух. Изглеждаше като воин , готов за битка с мен.

И още веднъж, сигурно е било около 5,30 сутринта , когато съм го сънувала , аз се намирах в София , а баща ми в друг град и сънувах ,как той стои в кухнята , пуши нервно цигара , пие кафе и ще се пръсне от нерви и притеснения , бях застанала някъде от лявата му страна.

На другия ден се обадих по телефона и го попитах ,дали е успял да спи нормално , дали наистина е бил станал в 5,30 и се оказа , че е било точно така , както съм сънувала , дори и чашата от която пиеше кафето в съня ми се оказа , тази от която в действителност е пил.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...