Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме? - част 2


Recommended Posts

:rolleyes: Ето нещо написано преди 20 год. / маалиий/... да разведрим.

Каня те на сън!

... Целувам ти клепачите,

ти се съмняваш, ала тръгваме към мястото.

Там всички са били,

но тръгвали са си, не винаги доволни,

... не умеят да сънуват.

Очите не отваряй,

остани, ... в полувидяното със мен,

ако поискаш ме наяве,

плътта ти, с моята ще се отблъснат.

Спи, мило ... и сънувай,

... съмнението скоро ще изчезне,

после ще усетиш ритъма, ... сърцето бие.

------------------------------------------------

... покоят е блаженство, ако е в Истина заченат ... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) много е хубав този стих бяса.

За тълкуването на сънищата по принцип съм малко против някой друг да тълкува сън на непознат мисля че не се получава,затова малко собствена интерпретация от тези дни.

Търсейки отговор на силно емоционален проблем ,както обикновенно ,знам че съня е един от моите начини за получаване на отговор.Та в отговор получих следния сън.

Бях на място( както обикновенно в моите сънища) в средата на нищото светлината както винаги бяла и някак притулена.

В средата имаше малка къща с голям наситеносин кактус (даже знам кой вид :))Кактуса беше огромен колкото човека който седеше до него(човека също познавах ,човек с доста емоционални проблеми в момента)До нас имаше езеро голямо кръгло и тъмно,наблизо имаше къща аз излезнах от там имах проблем навсякъде в "това място"се бяха появили паразити тънки като конец в светлосин цвят,които като се залепят за кожата щипят ужасно и се размножават много бързо.Исках да знам как да се озвободя от тях ,не бях виждала подобни.Човека ми каза "Ще ги напръскаш с препарат,но с този препарат ще убиеш и всичко живо за което са се захванали"

Аз се ужасих ,защото знаех че те са навсякъде,"Това значи да убия всичко тук??"

Не исках да го приема реших да се изкъпя в езерот ,знаех че то е чисто ,когато влезнах да се къпя не бях сама,не знаех кой е с мен ,но не бях сама и тогава усетих как паразитите са и във водата бяха се залепили по цялото ми тяло,изкочих с ужас от водата изтичах до къщата взех препарата и погледнах към домашния си любимец-морското свинче,което незнайно защо не беше едно а отново бяха 2 ,видях че паразити има и там ,ужасих се .

Един глас ми казваше напръскай ги бързо и аз без да знам как ги напръсках и виждах как умират агонизирайки ,ужаса ми беше неуписуем,защото аз през живота си не съм убивала и муха,изпаднах в паника ,когато друг глас ми каза "Защо просто не се помоли ,нещата щяха да са съвсем различни"

Събудих се много.много ужасена,чувствах се много зле.

Та разума или т.н. обективен ум ,който слушаме обикновенно понякога ни спретва голяма шега.

Една голяма борба на моя обективен ум и интуицията ми.

За съжаление разума ми е преобладаващ и затова не мога да реша проблема си.

Каза ми се много ясно какво трябва да правя ,въпроса е как да обърна съзнанието си ,защото разумността прави непоправими грешки понякога.

Паразитите и живите същества са моите мисли,а както виждам паразитите преобладават :)

Всеки със задачите си.

Е да се запиша и аз в темата :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм аз тоя, дето знае: ...и сънувам рядко ... и не помня, но случва ми се нещо ...

наричам го - "мозъчната тишина" и си внушавам, че "мисля" със сърцето, но е безсловесно... и импулсите усещам /ритъма/ на някой друг - начина по който се чувства. Уклончиво обаче - не е като "да" или "не", но е като отношение, получено наготово - нещо като "струва си" или "не си стува". И е силно, напират ми сълзи и в двата случая, а за мен остава смесица от - смирение /усещане за малкост/ и ентусиазъм /без конкретна посока/ - ей тъй, по принцип.

Като гледам, може да се изтълкува и като претенция, ама не е - много по-интимно е!

Декларирам, че не съм телепат, ясновидец или подобни, i'm the ordinary man. :rolleyes:

.. но "didi" , може би има начин да "чуваме" сърцето, че мозъкът май-май, е твърде склонен на компромиси. Аз си имам "зона" за компромиси, където мога да съм толерантен до безпринципност, но си имам и кътче малко - "Светая- светих", там... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

От няколко месеца в сънищата ми присъствува често черното като цвят. Всичките ми сънища, които си спомням още от малка са били цветни. В тях черният цвят е бил естествен, както наяве. Напоследък обаче ми се струва, че наличието му в сънищата ми има значимост, до която няма как да стигна .Поне засега. Плътността, наситеността на цвета е някак пресилена, необичайна. Мислих върху това. Прилича по-скоро на липса или изчезване, проход- преминаване, което ми се показва/!?/ отколкото на предметна сянка.

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Nihil est morti tam simile quam somnus. - Силвия

Както смъртта осмисля живота, така и сънят осмисля деня. Или пък - както животът без смъртта е наивна представа, неосъзнаваща налагането на ампутации, така и денят без съня е добре-стиснати-очи.

И ако тази сентенция се отнася до моя сън, то - имайки предвид съня - няма мир без дълбокото преживяване, което се постига в разгара на една велика война.

----

От няколко месеца в сънищата ми присъствува често черното като цвят...Прилича по-скоро на липса или изчезване, проход- преминаване, което ми се показва/!?/ отколкото на предметна сянка. - shelter

Тук по същия начин: от черното не се причернява, а черното превежда от едно познато бяло в едно непознавано досега бяло (и в тоя смисъл довежда до истински бялото). Черното има значение, то е сема, то говори, прояснява, събужда. Или много черното, странно черното, е най-малко черно.

Най-крепкият мир е звънът на мечовете.

Линк към коментар
Share on other sites

Малко изкуствено езерце, в което плуват патици. До брега му – красива млада жена в бяла сватбена рокля, обърната с гръб към мен. До нея – семпло-елегантно облечен мъж, който я придружава и пази, но е изключително дискретен, едва забележим, сякаш го няма – тя заема почти целия фокус на кадъра, това е Нейният Ден. Тя има буйна и впечатляващо дълга черна коса, която се спуска като планински поток до коленете й – пристегната е в опашка, с 10-ина пъстри въженца. Не, това не е прекрасна булчинска прическа – това е самият шедьовър на нейната Надежда и Очакване.

Утробата й е изкормена и цяла-окървавена, като разкъсана от див звяр. Денят е тих. Червено и бяло, но не като в мартеница.

Недалеч от тях – двама мъже в строги черни костюми. Изглеждат като братя, единият е малко по-възрастен, изражения – сурови и непроницаеми. Най-обикновени изверги, типични мутри – нейната рана е тяхно дело. Никой не говори.

Патиците в езерцето са лекарството за нея, но трябва да бъдат “изрично поръчани”. Не е ясно как и на кого. Проблемът е в това, че приготовлението им е доста трудно. Защото след като се опърлят, корените на перата им остават в кожата и е необходимо да бъдат изваждани с търпелива педантичност – едно по едно, с пинцета. Това е мъчителна, черна работа и тя е поверена на доста възрастни, изпаднали социално и финансово хора - никой друг не би се наел с това, заплащането е нищожно, атмосферата – потискаща.

Виждам стара жена да чисти една вече опърлена патка. Вглеждам се в корените на посивелите коси около врата й – тя е безкрайно измъчена от мизерията и самотата си – мълчаливо и безропотно гаснеща искрица живот. Забелязвам и други двама възрастни хора, - старец и старица - те също се занимават с такова чистене. Примирени със старостта и немотията, двамата казват: “Днес – петък. Утре (в понеделник) – смърт.” Край.

P.S. Прави, безкрайно прави са всички онези, които твърдят, че Ловците на сънища никак не са малко ...”

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Сънища на сън, сънища на яве,

малки бягства,

големи спасения,

любов на глътки...

Смисълът е всичко онова, което можеш да видиш.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Ти и ти

І. Получавам кратък мейл от теб. Прочитам го бързешката, “по диагонал”. Уви, текстът е умишлено “заключен”, писан е дълбоко иносказателно и, естествено, не успявам да го изтълкувам – справила си се перфектно. Но понеже умееш да бъдеш и мила, последното ти изречение е в прав текст, от упор: “Скъпи приятелю, еди-какво-си...”

Нет-трафикът ми е наистина отличен, изпратила си ми - вместо послеслов - апаратура за електрошок. Да, бе! Пособие колкото малък телевизор, има-няма 25 килограма. Върху него има изписани 2 изречения, които не успях да разчета, и бутон за тока – 150V. За моя най-приятна изненада в апаратурата си скрила варени раци. Фантазия! - още са топли, белят се малко трудно и са донякъде безсолни, но са невероятно вкусни. Благодаря ти! – аз тия неща винаги ги оценявам по достойнство.

ІІ. 4 часа по-късно (отдавна не бях те сънувал).

Били сме еди-къде-си и те изпращам до вас. Пеш, после с градски транспорт, вали ни страшен дъжд, без чадър сме и никой не дава пет пари. Колкото и изненадващо да звучи, напълно трезвият съм аз, а особено много пияната - ти. Ама, очарователно пияна – скачаш, дивееш, риташ във въздуха, предизвикваш, крещиш. Накратко, държиш се като рок звезда на сцена в разгара на турне. В един миг те губя от поглед и хуквам обезумял да те търся, не мога да позволя да ти се случи нещо – трябва да те върна читава у вас, грешки не са позволени. Класика в жанра: скрила си се от мен нарочно, “да видиш какво ще стане” и ми се смееш самодоволно, триумфално, недосегаемо - да речем, че умееш да се забавляваш, някак по своему...

Най-сетне! Идва автобусът “за нагоре по баира, към вас”. Качваме се и ти избяга още на първата спирка. Хващаме друг автобус, “за надолу, в обратната посока”. Няма прошка, голямо изпращане пада.

Вторият автобус е “служебен”, пълен е с ученици и учители от гимназията Х, която ти си завършила преди години. Почваш да се закачаш с един от преподавателите, който си чете нещо – надничаш в книгата му. Накара го да изрецитира някакви стихове на глас, а после го апострофира, както само ти умееш. - “О, ти четеш Y в оригинал?!” – коментира те авторитетно той, сухият му академичен ум. Всъщност, ти си малко повече от талантлива с езиците – предизвикваш “познавачите” нарочно, ей тъй на - да няма скука. И то няма. В него момент изглеждаш като подпийнал 20-годишен хулиган, но аз ясно преценявам - поведението и думите ти са на абсолютно трезв, прецизен и строго самоконтролиращ се човек.

На гребена на вълната на брилиантната си самооценка, изкрещяваш победоносно и на всеослушание: “Един ден ще бъда директорка на тази гимназия!” След което залепяш с тържествен жест на видно място своя тийнейджърска рисунка – тя е посветена на предишната (от твое време) директорка. Малко съм слушал за тази жена и не зная какви сте ги вършили вие двете, но тя е извадила на бял свят най-доброто от теб и ти я обичаш безумно. И с най-върховния си кеф изпищяваш пред всички името й: ЛИЛИИИИИ ИВАНОВАААААААААААААААААА!!!

P.S.

WARNING:

DRINKING MAY CAUSE MEMORY LOSS.

OR WORSE, MEMORY LOSS!

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Няма да разказвам целия ми сън,а само една част,зареди която се побърках...........сънувах,че съм бременна,...сънувах и 9-те месеца....дойде време за раждането на малкото и се оказах в някакъв хотел и имаше две жени до мен.Те ми помогнаха да го родя,,(не помня точно раждането)...точно след 3-4 мин. ми го дадоха....беше малко,колкото малко кученце!НАЙ-ФРАПИРАЩОТО БЕШЕ,ЧЕ БЕШЕ МЪРТВО... :( леле побелях,недавах да ми го вземат... и накрая май ме вкараха в лудница!КАКВО ОЗНАЧАВА....МОЛЯВИ ПИШЕТЕ!!!!!!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте. Тази нощ сънувах, че пред мен изниква змия от под едни камъни(това е единственото животно, от което се ужасявам, тръпки ме побиват дори ако го видя на картинка), аз замръзнах на едно място, и тя просто си ме подмина, без да ме докосне дори и се скри. Аз изпитах истински ужас и страх в съня си, събудих се,но някакси си почуствах облекчена след това. Опитах се да видя тълкуване на съня си в онлайн съновниците, но не намерих точното тълкуване. Ако някой знае как да тълкува съня ми, ще му бъде благодарна.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е най-добре човек сам да тълкува сънищата си. Не според разни справочници. Ти май си го направила:"...единственото,..от което се ужасявам...просто ме подмина(ва),...без да ме докосне дори."

:)???

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е най-добре човек сам да тълкува сънищата си. Не според разни справочници. Ти май си го направила:"...единственото,..от което се ужасявам...просто ме подмина(ва),...без да ме докосне дори."

:) ???

Благодаря късметче...всъщност първото което ми дойде на ум щом се събудих беше мисълта "Ще се оттърва от неприятност". Тази мисъл сама ми дойде :hypocrite: Дано да е така...

Линк към коментар
Share on other sites

Подобен сън има вариации в зависимост от психологията на сънуващия и конкретните взаимоотношения със сънувания. Но има и базова интерпретация, която е корен на възможните вариации. Ето какво мисля:

Да загубиш близък човек насън е израз на две тенденции 1) в нас има несъзнавана агресия спрямо близкия човек 2) психологическата ни идентичност с тоя човек е намаляла, което означава, че в известен смисъл ние предаваме ония ценности, които близкият ни изповядва.

Двете тенденции всъщност са смесени. Несъзнаваната агресия е израз на това, че някак ние губим доверие в близкия човек, а сънят изразява това чрез физическата загуба. Но сънят има и още една цел. Разкривайки ни въпросната загуба, той ни напомня ценността на нашата обич и привързаност.

Тълкуването изисква кратка преоценка на неотчетените промени в отношението ни към близкия човек. Така балансът се завръща и сънят е свършил своята работа. И - до следващите промени - не се повтаря.

Редактирано от selsal
Линк към коментар
Share on other sites

Кажете моля, как се тълкува смърт на любим човек на сън. Убит...

Вече два пъти сънувам как го убиват. Кошмар.

Освен психоаналитичните интерпретации на Селсал (широкопопулярни), има и други, много по-буквални: близкият човек е застрашен, ясно и просто, без много дълбок психологизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди една година бях впечатлена от един свой сън. Тревожността, която изпитах след събуждането си се потвърди с нещо, за което и не предполагах. Тази година, в същата нощ, нищо не сънувах, но разбрах , че стенанията ми са били доста тежки и чути от околните. Това пак ме тревожи. Дано не е свързано с темата, но реших да го напиша.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес отново сън, вече трета нощ, и отново смърт! Този път не насилствена, и на непозната жена. Нищо не разбирам от сънища, но такива кошмари определено ми създават дискомфорт за цял ден после.

Какви са причините да сънуваме смърт... неприятно е, особено ако не сънуваме често/почти не сънувам сънища/

На всичкото отгоре я гледах как се мъчи и умира и и свирех на цигулка. Абсурди. Ако продължава това ще трябва да потърся професионална помощ май... Имам усещането и че ако продължавам да мисля за тези сънища, те ще се удвоят. Сякаш сама съм си виновна, отдавайки им значение и позволявайки да разклатят спокойствието ми. А ако не е така...

Моля, кажете ми повече за това... защо сънувам три поредни нощи смърт. Какво означава смъртта в съня...

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

...

Моля, кажете ми повече за това... защо сънувам три поредни нощи смърт. Какво означава смъртта в съня...

Според баба ми (бог да я прости) , смъртта на сън означавала, че умира злото.

Ако сънуваш, че човек умира-умира му нещо лошо, някаква прокоба, която му тежи.....

Линк към коментар
Share on other sites

...

Моля, кажете ми повече за това... защо сънувам три поредни нощи смърт. Какво означава смъртта в съня...

Според баба ми (бог да я прости) , смъртта на сън означавала, че умира злото.

Ако сънуваш, че човек умира-умира му нещо лошо, някаква прокоба, която му тежи.....

Да и според мойта баба е така.Явно си свършила нещо много лошо,срещу някой,който няма никаква вина и се опитваш да се отърсиш от лошата карма,която си си навлякла.

Днес отново сън, вече трета нощ, и отново смърт! Този път не насилствена, и на непозната жена. Нищо не разбирам от сънища, но такива кошмари определено ми създават дискомфорт за цял ден после.

Какви са причините да сънуваме смърт... неприятно е, особено ако не сънуваме често/почти не сънувам сънища/

На всичкото отгоре я гледах как се мъчи и умира и и свирех на цигулка. Абсурди. Ако продължава това ще трябва да потърся професионална помощ май... Имам усещането и че ако продължавам да мисля за тези сънища, те ще се удвоят. Сякаш сама съм си виновна, отдавайки им значение и позволявайки да разклатят спокойствието ми. А ако не е така...

Моля, кажете ми повече за това... защо сънувам три поредни нощи смърт. Какво означава смъртта в съня...

виж по горе!И аз се радвам да ви видя!Обичам ви,приятели!

Редактирано от neo2311
Линк към коментар
Share on other sites

Моля, кажете ми повече за това... защо сънувам три поредни нощи смърт. Какво означава смъртта в съня...

Здравей,

Няма нищо страшно в това да се санува смърт защото рядко означава смърт на близък човек или вина (по-скоро убийството, съд, екзекуция би било вина).

Смъртта на сън е начин да ти се покаже, че всикчки неща са преходни – нищо не е вечно на материално ниво. Живота продължава независимо от нещата, които безвъзвратно напускат живота ти. Дори някой да умира покрай теб, това не значи, че и ти трябва да умреш, не ти продължаваш да свириш независимо от смъртта покрай теб. Продължаваш да живееш и твориш – в този случай музика. С други думи преживяваш вътрешна трансформация, освобождавайки се от стари азове и персонажи, които не винаги съзнателно познаваш, за да се претвориш в нова личност.

Ако близък или приятел умира в съня ти – може би се страхуваш от самотата, страх от изоставяне, да не би случайно някой да те напусне. Такъв сън отново говори за преходността на всички неща, включително и хората покрай нас. Нуждата от самостоятелност и независимост, както и това да можем да се справим сами с живота.

Приеми трансформацията, прочистването, чрез смъртта, за да живееш по-богат живот на постоянен растеж. Приеми промяната.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички, които откликнаха и ми помогнаха, в темата, и лично. Изясних си много неща, които не знаех и не разбирах, за света на сънищата и влиянията им...

Мерси :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...