Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За труда


Recommended Posts

Чудесно, това е твой цитат:

....А според някои закони, каквито мисли излъчваш, такива събития привличаш. Ако излъчваш позитивни мисли, привличаш позитивни събития и хора, и обратното. , ако излъчваш негативни мисли, страх и безпокойство, привличаш и подобно към себе си.....
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Трудът е процес на изграждане. От друга гл. т. трудът е процес на прилагане на наученото, прилагане на уменията, на тяхното утвърждаване и развитие. Човек трябва да разглежда труда като възможност за самоизява, в смисъл не да изпъкне пред другите, а да се разгърне. В труда човек винаги изразява себе си, дори и ако в работата не участва само той, но и други хора. Тогава според степента в която човек се отъждествява с цялото, той изразява и него.

 

Чудя се тези хора, които в голяма част от съзнателния си живот не са работили, не са се трудили и не са творили, как се изграждат, развиват и как прилагат уменията си, ако имат някакви умения. 

Защо се сетих за това. Скоро четох  обяви в интернета..и тези обяви са масови при това

От типа : "младо момиче търси мъж, който да я обгрижва"

Имам такава позната, която не работи вече много години и един "балък" бих казала.. я обгрижва.

Каква дума само - обгрижване:)

Линк към коментар
Share on other sites

 Съвременните езици са загубили доста от близостта си с първоначалния смисъл, вложен в тях. Словото е имало много по-голяма сила, която сега се е позагубила. Затова сякаш твърде често сме склонни да се изгубваме в думите и да се опитваме да разберем смисъла чрез техния анализ. Това обаче едва ли е приложимо в повечето случаи. Как така едно и също понятие, понятието за красиво например, семантично е променило съответната дума в българския и полския -  на български "красота", на полски - "uroda". Е, сега ако един българин тръгне да прави анализ чисто семантически, тръгвайки от думата, с какъв смисъл ще я натовари?

По същия начин това разграничаване на думите "труд" и "работа" ми се струва, че зависи от индивидуалния смисъл на всеки. Щом работи с любов и желание, дали го нарича труд или работа, важно ли е? И да, определено нещо може да ти носи трудности, а ти да го правиш с удоволствие. Мен лично нещата, които са ми трудни, са ми приятни.

По-важно е всъщност какъв е резултатът от работа без любов и от такава, с която човек душевно се свързва докато я върши.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да, смисъла на думите. Аз лично бих употребявал думата труд най-вече, защото работата ми звучи като нещо наложено.

Духовното развитие също е труд, а най-трудното е да се трудиш за себе си. Удовлетворението е мерило за правилно положения труд. Когато вземем правилното решение да се трудим, всеки труд носи радост и удовлетворение.

Линк към коментар
Share on other sites

Трудът е процес на изграждане. От друга гл. т. трудът е процес на прилагане на наученото, прилагане на уменията, на тяхното утвърждаване и развитие. Човек трябва да разглежда труда като възможност за самоизява, в смисъл не да изпъкне пред другите, а да се разгърне. В труда човек винаги изразява себе си, дори и ако в работата не участва само той, но и други хора. Тогава според степента в която човек се отъждествява с цялото, той изразява и него.

 

Чудя се тези хора, които в голяма част от съзнателния си живот не са работили, не са се трудили и не са творили, как се изграждат, развиват и как прилагат уменията си, ако имат някакви умения. 

Защо се сетих за това. Скоро четох  обяви в интернета..и тези обяви са масови при това

От типа : "младо момиче търси мъж, който да я обгрижва"

Имам такава позната, която не работи вече много години и един "балък" бих казала.. я обгрижва.

Каква дума само - обгрижване :)

Има как. В смисъл, че човек с мислите и постъпките си може да предизвика застой в своето развитие, но всъщност безгрижния живот, за който някои мечтаят е една химера. Може да има по-къс или по-дълъг период на безгрижие в живота на някой, но той винаги отминава, без значение иска ли го или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да, смисъла на думите. Аз лично бих употребявал думата труд най-вече, защото работата ми звучи като нещо наложено.

Духовното развитие също е труд, а най-трудното е да се трудиш за себе си. Удовлетворението е мерило за правилно положения труд. Когато вземем правилното решение да се трудим, всеки труд носи радост и удовлетворение.

Съжалявам че не можах да извадя точния цитат от беседа на Дънов.Това орането и копането,са важни неща.Човек влага творчество във всяка своя дейност.Всичките тези неща са необходими и полезни, но са само упражнения.Истинската работа която има да вършим е вътрешната трансформация.

Линк към коментар
Share on other sites

 ...

По-важно е всъщност какъв е резултатът от работа без любов и от такава, с която човек душевно се свързва докато я върши.

Да, това е много показателно.  Всеки може да провери. Направете нищо лично и самостоятелно, с много любов, вложете душата си в него, дори и да е нещо съвсем тривиално или дребно, дори и да не го можете, като примерно да сготвите нещо, а ако ви се вижда прекалено сложно - да сварите чай; или каквото и да било друго - да почистите, да изработите нещо ръчно, да нарисувате и т.н. След това вижте и опитайте резултата - вие сами, споделете го с друг човек, нека да каже и той какво усеща. Заслужава си :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен разликата между думите "труд" и "работа", не е съществена, тя зависи от нагласата на дадена народностна психология и ценностна система. Затова е по-добре да се анализира и разбере конкретната народност, отколкото да се залага на анализ на използваните думи, думите са само вторичен инструмент и като всичко вторично повече обърква отколкото помага.

Това важи и при използваните духовни термини от други култури, които сега се използват от всички, например "карма". Тя означава всъщност дейност, служба, работа да бъде свършена, но се вписва в индийската вяра в преражданията и затова се възприема само в негативен смисъл. А от друга страна е ясно за всеки че без работа не може да се съществува на този свят, ако някой живее без да работи то е защото някой друг работи или е работил вместо него. Така че работата е една необходимост за да се живее въобще, тя може да е съзнателен труд, извършвана по принуда, чрез силата на инстинкта, чрез стремежа към живот и т.н., но тя е една безусловна необходимост на живота. Не може да се избегне от нея, независимо дали вярваме в прераждането и я наричаме карма, или сме материалисти и я наричаме "бизнес". В българската психология "Гледай си работата" се възприема негативно, като ограничение на свободата, същото изречение "Mind your own bisiness" се възприема неутрално в западната нагласа. Подобно в индийската нагласа следването на кармата не изглежда така фаталистично както в западния свят.

Накратко, важна е нагласата вложена в необходимостта от работата и труда от всяка народност, духовна система, група хора или конкретна личност. Думите са резултат на тази нагласа и сами по себе си не са показателни.

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко нещо се получава след съответното количество труд. Обмяна на енергии. Даже някой да се опита да излъже Природата, то равновесието ще бъде възстановено.

 

Има хора, които казват, че не са били направили нещо особено, за да постигнат резултат. Те са положили този труд несъзнтаелно. Целта е съответствала на истинските вътрешни нужди и трудът се е оказал забавление.

 

Когато човек взема правилните решения това, към което се стреми, отговаря на вътрешните му нужди и трудът е забавление. И човек може да вложи нужното количество труд.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Има хора, които казват, че не са били направили нещо особено, за да постигнат резултат. Те са положили този труд несъзнтаелно. Целта е съответствала на истинските вътрешни нужди и трудът се е оказал забавление.

Несъзнателно върши работа климатикът, или автомобилът. Това, за което пишеш не е несъзнателно. Ако нещо е несъзнателно нито може да говорим за цел, нито за забавление. Когато човек върши нещо, което му доставя удоволствие, без прекалена загриженост и обремененост с крайния резултат той се труди напълно съзнателно.
Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре,  дай пример за несъзнателен труд?

Несъзнателен може да е резултата от такъв труд, за който ти говориш, труд за удоволствие

защото се захваща човек с нещо по свое желание, и не знае какво ще излезе накрая, 

но самият труд си е напълно осъзнат

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз изрично го казах. Неосъзнато е количеството на вложения труд. Човек мисли, че малко се е трудил и е постигнал резултата. Защото това е било истинската му вътрешна нужда. И се е кефел.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен разликата между думите "труд" и "работа", не е съществена, тя зависи от нагласата на дадена народностна психология и ценностна система. Затова е по-добре да се анализира и разбере конкретната народност, отколкото да се залага на анализ на използваните думи, думите са само вторичен инструмент и като всичко вторично повече обърква отколкото помага.

Това важи и при използваните духовни термини от други култури, които сега се използват от всички, например "карма". Тя означава всъщност дейност, служба, работа да бъде свършена, но се вписва в индийската вяра в преражданията и затова се възприема само в негативен смисъл. А от друга страна е ясно за всеки че без работа не може да се съществува на този свят, ако някой живее без да работи то е защото някой друг работи или е работил вместо него. Така че работата е една необходимост за да се живее въобще, тя може да е съзнателен труд, извършвана по принуда, чрез силата на инстинкта, чрез стремежа към живот и т.н., но тя е една безусловна необходимост на живота. Не може да се избегне от нея, независимо дали вярваме в прераждането и я наричаме карма, или сме материалисти и я наричаме "бизнес". В българската психология "Гледай си работата" се възприема негативно, като ограничение на свободата, същото изречение "Mind your own bisiness" се възприема неутрално в западната нагласа. Подобно в индийската нагласа следването на кармата не изглежда така фаталистично както в западния свят.

Накратко, важна е нагласата вложена в необходимостта от работата и труда от всяка народност, духовна система, група хора или конкретна личност. Думите са резултат на тази нагласа и сами по себе си не са показателни.

Аз съм на обратно мнение. Думите са важни, независимо от променения и "приплъзнал се" в някаква посока в течение на вековете смисъл и употреба.

Вярно е, че ние вече нямаме добър усет за звуковете, но това не значи, че те не ни въздействат. Както преди векове е било обратно - хората понятие са си нямали за радиоактивното излъчване, но това не означава, че не им е действало.

И все пак, макар и неосъзнато, макар и не ясно и категорично, но усещаме въздействието на звуците. Поетите и писателите също използват това. Ето пример:

Гарванът грачи грозно зловещо,

псета и вълци вият в полята,

старци се молят богу горещо,

жените плачат, пищят децата.

Не може да се отрече ролята на тези много "р"-та, "г"-та, "з"-та, "с"-та ...

 

Та може и на тази база да се направи сравнение между "труд", "работа" и "служене".

 

П.П. Забелязвам, че съвсем несъзнателно аз не употребявам много думи. Не зная защо, но винаги ми идва да употребя други синоними или дори дори отрицанието на противоположна по смисъл. Това го забелязвам, когато някой перефразира мои думи и аз веднага се усещам, че не (съм) бих го казала така. Вие имате ли такива наблюдения за себе си или за друг?

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко нещо се получава след съответното количество труд. Обмяна на енергии. Даже някой да се опита да излъже Природата, то равновесието ще бъде възстановено.

 

Има хора, които казват, че не са били направили нещо особено, за да постигнат резултат. Те са положили този труд несъзнтаелно. Целта е съответствала на истинските вътрешни нужди и трудът се е оказал забавление.

 

Когато човек взема правилните решения това, към което се стреми, отговаря на вътрешните му нужди и трудът е забавление. И човек може да вложи нужното количество труд.

Интересни са различните мнения.Разбирам горното така:Когато си взел правилното решение,се движиш по посоката на живота.Изминаваш много път.Труда е песен. Когато вземеш напълно неподходящото решение,живота те обръща на опаки и ти се струва че те връща назад.В повечето случаи искаш на този бряг ,течението те отнася на другия                                                                             

 

П.П. Забелязвам, че съвсем несъзнателно аз не употребявам много думи. Не зная защо, но винаги ми идва да употребя други синоними или дори дори отрицанието на противоположна по смисъл. Това го забелязвам, когато някой перефразира мои думи и аз веднага се усещам, че не (съм) бих го казала така. Вие имате ли такива наблюдения за себе си или за друг?                 Да ,думите имат огромно значение в  живота ни ,независимо дали го разбираме.Неудобството е че всяка дума от първата и употреба в детството до сега постоянно променя значението си.В смисъл че постоянно се обогатява   в зависимост от натрупания опит.Разбира се промените са малки,но достатъчни за да предизвикват недоразумения.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Трудът е процес на изграждане. От друга гл. т. трудът е процес на прилагане на наученото, прилагане на уменията, на тяхното утвърждаване и развитие. Човек трябва да разглежда труда като възможност за самоизява, в смисъл не да изпъкне пред другите, а да се разгърне. В труда човек винаги изразява себе си, дори и ако в работата не участва само той, но и други хора. Тогава според степента в която човек се отъждествява с цялото, той изразява и него.

 

Чудя се тези хора, които в голяма част от съзнателния си живот не са работили, не са се трудили и не са творили, как се изграждат, развиват и как прилагат уменията си, ако имат някакви умения. 

Защо се сетих за това. Скоро четох  обяви в интернета..и тези обяви са масови при това

От типа : "младо момиче търси мъж, който да я обгрижва"

Имам такава позната, която не работи вече много години и един "балък" бих казала.. я обгрижва.

Каква дума само - обгрижване :)

Растенията ги обгрижват.Това е моята асоциация .

Линк към коментар
Share on other sites

1970 г. 186. (Март 18). Обитателите на Девачан са потопени в суективно състояние, преживявайки във всевъзможни вариации най-приятните и най-силни впечатления от своето последно въплъщение. Но някои обитатели на висшите сфери се намират в друго състояние на съзнанието и се трудят активно, изпълнявайки различни поръчения на Йерархията. Много силните духове, имащи голям запас от психична енергия, се отказват от Девачан, посвещавайки себе си на служене на общото благо. Когато Земята е болна, когато завършва Кали Юга, те не могат да се откажат от работата по спасението на планетата и да се потопят в блаженото състояние на субективните преживявания. В края на краищата това състояние е също известен вид Майя, но Майя на надземния свят. В случая много зависи от съзнателния устрем на духа към трудът за общата полза. За много звучи странно утвърждението за това, че трудът може да бъде желан за човека в развъплътено състояние, но Братството и цялата Йерархия на Светлината пребивават в постоянен труд. Радостният и доброволен труд представлява сам по себе си едно светоносно състояние на духа, м каквото и тяло да се осъществява. Всеки труженик заработва именно със своя труд правото си на вход в бъдещето. Но незавидна е участта на мързеливците и лентяите. Трудят се не само хората. Трудят се пчелите и мравките, трудят се бобрите, трудят се много видове птици и животни, трудят се ябълковите дървета, принасяйки богата реколта. Труди се всяко семенце. Трудът - това е универсално и космическо явление. Велик е трудът по преобразяването на земната кора и продължителен. В същността животът - това е неспирен и нестихващ труд на всичко съществуващо по развитието, изтъняването и усъвършенстването на всички форми в проявения свят.

Грани Агни Йоги

Както знаете живота е постоянно ,за нас безкрайно,движение.Застоя е забавяне,смърт.Работата е най естественото движение ,обяснено на със закона на даването.(колкото повече даваш ,повече получаваш.За това и казват че е смисъл на съществуването.....Какво мислите за храненето?Като знаете ,че почвата е в резултат ,деятелността , на растенията и животните.Малка работа ли е да трансформираш минералите.?Достатъчно осъзната дейност на която не обръщаме необходимото внимание.Защо да не я разглеждаме като труд?Ще каже някои, това са неосъзнати процеси .И земеделеца толкова разбира,сее семена и очаква  плодове.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...