Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кой има право да практикува хомеопатия в България?


Орлин Баев

Recommended Posts

В Б-я има ли регламентирано обучение по хомеопатия и какви са времевите и финансови параметри на обучението? Само лица с медицинско образование ли имат право да я практикуват?

Линк към коментар
Share on other sites

В България, за разлика от някои други страни в Европейския съюз, да практикуват по закон имат право само лекари.

Въпреки това има психолози и психотерапевти, които също са изкарали курса и си помагат с хомеопатия в практиката. Има разбира се и специалисти и от други области, но като че ли психолозите и лекарите са повече.

Основния курса за обучение доколкото знам е две години. В момента такива курсове се провеждат от Българско Хомеопатично Общество. Финансовите параметри не ги знам точно, но доколкото ми е известно, цената е поносима за българските условия.

В България съществува и двогудишно видео обучение по методологията на проф. Георгос Витулкас - директор на Международната академия по класическа хомеопатия. Обучението се води от център за холистично лечение Анхира.

Сравнително често идват и лектори от чужбина, които правят семинари - теория и практика.

Може би някой, който е по-запознат, да каже повече подробности.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом има приет закон да се практикува само от медици, то практикуването и от психотерапевти е противозаконно. Макар че би било наистина чудесно допълващо към психотерапията средство. Тъкмо се запалих, а се оказа, че докторите си приватизирали областта. Е, това е положението ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Тъй като хомеопатичните лекарства се продават свободно, както свободно се продават аспирин, аналгин, панадол и т.н. то всеки е свободен да препоръчва, например аспирин, аналгин, панадол или хомеопатично лекарство.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Alexandar!

Много се радвам, че си сред нас. Аз също се интересувам от хомеопатия, предимно на нея разчитаме у дома (особено аз и децата, съпругът ми се колебае и предпочита да не знае как именно се приготвят хомеопатичните лекарства например :D ).

Това, което казваш по принцип е така, но то рекламите, медиите, а и фармацевтичните компании и без друго си позволяват неща, които не би следвало.

Струва ми се важно поне тук, в този форум да изкажем нещо съществено за хомеопатичните продукти. А именно - когато посягаме да се самолекуваме с тях, да си вземаме от възможно най-ниската потенция на съответното вещество. Така би могло да се каже, че и да не помогне, няма да навреди, ако хомеопатично лекарство не е точно "прицелено", както се изрази ти.

При по-сериозни случаи, при хронични оплаквания и др.п. да ползваме консултациите на по-опитен в хомеопатията, който с по-голяма вероятност би ни насочил към точния препарат и нужната (по-висока) потенция.

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип, не се самолекувайте!

Хомеопатичните л-ва не се предписват според Медицински диагнози, и не Анти-Симптоматично!

Дори и в ниска потенция, хомеопатичното л-во си действа по същият начин, както и във висока потенция, само стимулирането на жизнената сила е по-слабо. Но например потенция 30С действа много мощно и дълбоко, така че, не се самолекувайте, тъй като философската парадигма на хомеопатичното л-во е алтернативна на общоприетите алопатични принципи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Наскоро открих вашият форум и съм безкрайно щастлива че ви има, позволявам си веднага да се включа с един въпрос, като предварително благодаря на този който може да ми отговори.

Видях тази тема и заради това реших да не пускам нова защото ще е почти същата. Та моят въпрос е почти същия като на автора на темата, в момента Българското хомеопатично общество организира нов 3 годишен курс по класическа хомеопатия, много искам да го изкарам но не съм наясно дали ще мога после да го практикувам. По образование съм медицински фелдшер, ако някой има представа дали с моето образование, ако изкарам курса ще мога да практикувам моля да пише!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

За съжаление закона в Бг е рестриктивен. Изисква се бакалавърска степен по медицина или стоматология.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро открих вашият форум и съм безкрайно щастлива че ви има, позволявам си веднага да се включа с един въпрос, като предварително благодаря на този който може да ми отговори.

Видях тази тема и заради това реших да не пускам нова защото ще е почти същата. Та моят въпрос е почти същия като на автора на темата, в момента Българското хомеопатично общество организира нов 3 годишен курс по класическа хомеопатия, много искам да го изкарам но не съм наясно дали ще мога после да го практикувам. По образование съм медицински фелдшер, ако някой има представа дали с моето образование, ако изкарам курса ще мога да практикувам моля да пише!

Ами аз съм машинен инженер- не съм лекар.

Ако ти е интересно-учи.Има смисъл-научаваш се да разбираш хората много добре....

Нашия курс бяхме много вдъхновени....

А Законите се променят....60.gif

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за отговорите! За сега реших да се въздържа от обучението (макар интересът ми да е голям) дано законът се промени скоро!

Отново Благодаря! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мое мнение, че лекарите са свикнали да лекуват симптомите и трудно търсят причината за болестта.

Хубаво е човек да започне да изучава директно хомеопатията, като предполагам, че в този курс са включени елементарни познания по анатомия, малко и психология?...

Хомеопатията можа да работи на много дълбоки и фини нива, но е важно и практикуващият хомеопат да има нужната интуиция, да е готов да се учи непрекъснато, защото това е материя, която ще има развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е напълно безмислено човек да се самолекува с хомеопатични лекарства.Вероятността да "нацелиш" точното лекарство е минимална,а пък и цените не са малки.

Ако човек реши да се лекува с хомеопатия трябва да посети доказан хомеопат,защото и сред лекарите хомеопати има такива,които предписват лекарствата според симптомите.

От всеки желаещ добър хомеопат не става - освен образованието е нужна и силно развита интуиция.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Мое мнение, че лекарите са свикнали да лекуват симптомите и трудно търсят причината за болестта.

Хубаво е човек да започне да изучава директно хомеопатията, като предполагам, че в този курс са включени елементарни познания по анатомия, малко и психология?...

Хомеопатията можа да работи на много дълбоки и фини нива, но е важно и практикуващият хомеопат да има нужната интуиция, да е готов да се учи непрекъснато, защото това е материя, която ще има развитие.

Слънчева, включено е три годишно изучаването на 17 медицински дисциплини, преподавани от хабилитирани професори и доценти по медицина:

1. Анатомия, хистология, физиология

2. Микробиология, вирусология, имунология, епидемиология

3. Медицинска генетика

4. Основни патологични процеси

5. Клинична лаборатория

6. Образна диагностика

7. Вътрешни болести

8. Педиатрия

9. Инфекциозни болести

10. Урология

11. Акушерство и гинекология

12. Дерматология и венерология

13. Неврология

14. Психиатрия

15. Офталмология

16. Ото-рино-ларингология

17. Спешна медицина

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен е напълно безмислено човек да се самолекува с хомеопатични лекарства.Вероятността да "нацелиш" точното лекарство е минимална,а пък и цените не са малки.

Ако човек реши да се лекува с хомеопатия трябва да посети доказан хомеопат,защото и сред лекарите хомеопати има такива,които предписват лекарствата според симптомите.

От всеки желаещ добър хомеопат не става - освен образованието е нужна и силно развита интуиция.

Пламъче, точно така е. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мое мнение, че лекарите са свикнали да лекуват симптомите и трудно търсят причината за болестта.

Хубаво е човек да започне да изучава директно хомеопатията, като предполагам, че в този курс са включени елементарни познания по анатомия, малко и психология?...

Хомеопатията можа да работи на много дълбоки и фини нива, но е важно и практикуващият хомеопат да има нужната интуиция, да е готов да се учи непрекъснато, защото това е материя, която ще има развитие.

Александър е написал за медицинската подготовка на нелекарите хомеопати в Национална Спортна Академия.

Аз ще направя допълнение относно психологията,

като ще опитам да съм максимално кратка и ясна,без да навлизам в подробности.

Всяко хомеопатично лекарство се изучава на 4 нива: Ум, Емоции, Физически симптоми, Общи с-ми.

Общи с-ми:Особености,характерни за пациента

-Топлокръвност или Зиморничавост,

Жажда, Храни и Напитки-желание,отвращение,

Влияние на промените във времето-влошаване или подобряване от:

горещина, студ ,влага, промени, сезони,къпане ,море, планина...

Физически с-ми:

Това са симптомите,които продуцира тялото на физическо ниво

и които се разглеждат от медицината като болест.

СЛЕДВА.....

Линк към коментар
Share on other sites

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Ум и Емоции

Разглеждат се в секция MIND на всички Реперториуми:

Страхове,Гняв,Тревожност,Вина,Чувсво за дълг,Несигурност,Увереност,Мъка,

Говор,Заекване,Самочувствие,Делюзии,Раздразнителност,

Желание или отвращение от компания,

Екстровертност,Интровертност,Болести от-преживян страх,уплаха,разочарование,

дълго потискан гняв,инциденти,Насилие.....,Доминация,Умствена слабост,

Забравяне-на думи,действия.............

Специално се изучава езика на тялото-походка,мимика,жестове....

Един от главните постулати в хомеопатията гласи,че няма симптоми на физическо ниво,

без промяна на умствено ниво.Тоест първо винаги има промяна в психиката,

и след известно време нещата преминават на физическо ниво.

Пример-Пациентът е преживял любовно разочарование.Когато жизнената сила е силна,

той ще го преживее,и след известно време ще влезе в нова връзка с желание.

Ако обаче жизнената сила не успее да надмогне тази раздяла,

пациентът ще се затвори за нова връзка,защото не желае да бъде отново емоционално

наранен,и ще избягва контакти,ще пребивава в разочарованието си с мъка в душата,

без да може да я изплаче или по някакъв начин да я изрази.Ще започне да употребява много

сол в храната си и след време ще продуцира симптоми на физическо ниво,

например силни главоболия и др.,които зависят индивидуално от генетично наследените слабости.

Кой е добрият и успешен хомеопат:

-който продължава да се квалифицира,хомеопатията е нова наука и се развива,

посещава постквалификационните международни семинари /такива се провеждат в БГ

няколко пъти годишно с утвърдени имена в световната хомеопатия/,има и в чужбина,

стига да може да си го позволи.

-отдаден е на хомеопатията,а не я практикува меду другото, като още един начин за печалба

-хомеопатията е лечебно изкуство,а не просто метод на лечение,така че знанията от

всички области на живота и науки,които хомеопатът е изучавал влизат в действие.

Например астрологията...,Химията-езикът на веществата,фолклорът,езикът на символите,

митология,свързана с веществото.......

Един от най-добрите хомеопати в света Питър Чапел е Авио-инженер по образование

с ноу-хау въведения в самолетостроенето.

-И не на последно място-ДУХОВНОСТ И ИНТУИЦИЯ.

Може да се каже още много,но то е за другата тема.

:3d_118:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...