Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Поп Фолк


Guest Fut

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Не съм живял достатъчно дълго на запад, за да мога да се изказвам с една по-голяма категоричност, но съм забелязал една разлика спрямо нашето общество - и при нас, и при тях има чалга - в поведението на хората, в музиката, в живота, в бита...

Но при нас като че ли това е атмосферата, докато при тях атмосферата е по-различна, а попадайки на чалгаджия, ние го приемаме като изключение и хармонично съжителстващ, доколкото е възможно, в тази атмосфера.

В Словакия хората много обичат българска чалга. Да, словаците са луди на чалга - само влезте в някоя дискотека и веднага ще ви стане ясно кой е бил лятото на морето... по врътките, дето се врътка... но като цяло като излезете на улицата - гледате - концерт, организиран от кметството - джаз.

Улични музиканти - джаз.

Заведения - джаз...

Е, има и от невероятно глупавия чешки и още по-глупав словашки рок, които са без аналог... но като цяло има една културна среда.

Ха, нарекох музиката на робите културна?

Ми аз съм пристрастен към братята ми по кръв! /нали бях негър до скоро/.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Една истинска жена с една жестока песен. И все пак, внимавайте на кого завиждате :) .

Много жени могат да се учат от нея на женственост!

Редактирано от Лора Витанова
Линк към коментар
Share on other sites

Това е от времената, когато все още властваше турбо фолка, а поп фолкът не беше се родил. НО е класика и е по - добро от много турбо фолк, поп фолк, поп и какви ли не други песни от различни стилове.

Орхан Мурад - Хиляди слънца

http://www.vbox7.com/play:ccadf1e4

Сашо Роман - Мой Ангеле (1997)

http://www.vbox7.com/play:34fce8de59

Линк към коментар
Share on other sites

Е, това което сте пуснали Лора и Христо е класика в жанра и признавам, че когато ми се е налагало да ги слушам е било с известна доза приятност и съм се заслушвала в текстовете им. Темата е за това, за да отсеем и явно на този етап сблъсъците са полезни защото чрез тях се извлича най-ценното. На по- дълбоко ниво никакви сблъсъци не съществуват, поне за мен. Аз съм се примирила вече почти. Поне не реагирам така остро както преди, но просто при първа възможност обръщам гръб и забравям, това е. Обаче паднах от смях когато чух помежду другото на скоро, че са превърнали мисля беше в " Това е гласът на България" една известна поп- фолк песен в рок балада. Мисля, че песента се казва " Лъжа е" :)))))))))))))))) а противоположностите в кафето ги примирявам като пускам The Voice. На всичко му се намира цаката, само трябва да жонглирам с дистанционното :)))))))))) Има ли западняци и шефове в залата всички слушаме The Voice, има ли мои хора - Маджик радио, тълпа ли е чака- рака, това е то няма как.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Много малко песни има в поп фолка ,които могат да ми допаднат ,избягвам я като цяло .Но щом кара хората да се чустват добре ,невиждам нищо лошо в нея .Кофти е обаче когато ти я натрапват ,примерно по плажовете ни постоянно се въртят поп фолк или чалга песни и то доста е усилена музиката ,а в съседното барче на плажа се върти друг стил музика ,стиловете се преплитат и става боза :)

Линк към коментар
Share on other sites

по плажовете ни постоянно се въртят поп фолк или чалга песни и то доста е усилена музиката ,а в съседното барче на плажа се върти друг стил музика ,стиловете се преплитат и става боза :)

И кой е виновен за това- стилът музика или хората? И кое - чалгата или другият стил музика? :3d_077:

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление, един голям процент от изпълнителите на тази музика още не могат да се освовободят от простото имитиране на сръбската народна музика при която обаче се пее от сърце и душа.

За съжаление повечето се самопринизяват, с текст и изпълнение, в угода на тези които ги поръчват по клубовете - мутрите и мутресите...

Разбира се, има и много приятни изключения.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Хахаха,добре,бе Канел! Аз изобщо повече няма да пиша за тази зловонна яма, сещате се какво.

Мисля, че пак ме тълкуваш превратно. :) Чалга не слушам, но и не преча на другите да я слушат, стига те да не пречат на мен, естествено. Мина времето, когато исках да бъде збранена със закон. :P

Ами не, за теб, Канел се отнася само първото изречение и неговият смисъл е,че ме беше изкефило това което си написал за "аристократичната чалга",към Христо.Тва е ,хахах.

А пък това е вече към останалите "съмишленици " и "подръжници " на поп фолка-"Като искате си живейте в криворазбраната цивилизация".

По повод псевдоинтелигентите на Smehy,хахах само ще кажа,че точно те са тези, които тайничко слушат чалга,ама всъщност са много интелигентни,задълбочени и "чувствителни" към духовния свят на чалгата хора.

Хахахаха,пълен майтап,направо.

Просто е вредна за обществото не мога да понасям да виждам изроденото Второ поколение чалга хора в България.Ами родените деца на чалга родителите според мен има и малък шанс да ги надраснат и да се развият повече като хора или пък до момента на започването на съзнателния си живот и формирането си като личност,ще направят друг избор,защото може би поп фолкът ще изчезне.Но това са тайни надежди, хахаха.

Липсата на вкус няма нищо общо с дискриминацията на етническа основа/както някои се опитаха да намесят тук и циганите/,мисля,че попфолкът е проблем на българите като цяло,дори и на българските граждани от цигански произход/,но мисля,че те в момента имат малко по- големи проблеми от този.

Хахах ето попфолкът ми даде възможност да изразя тези си опасения,как да не му се "зарадва" човек. :3d_069:Каква аудитория си има само тук.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Човърка ме я темата ,значи има нещо за изясняване ,има заблуди ,които трябва да се отстранят .Първо правя разлика между поп фолк и чалга ,и се чудя на агресията към тях и анатемосването им .Немисля че този който слуша примерно класическа музика е с нещо много над този ,който слуша поп фолк ,разбирасе нещата които допринасят стиловете музика са различни .По лошо е човек да се ограничава в един стил и да няма ухо за друг стил ,като циганите примерно под музика разбират чалга или поп фолк за тях като че ли друга музика несъществува ,просто немогат да възприемат друг вид музика ,та и малко ми наподобяват на тях хората ,които заклеймяват тази музика .Въпреки това като съм взел за пример циганите макар, че слушат само един стил музика а именно чалга ,сряд тях има и много добри и честни хора .Забелязал съм че песни от най различен характер ,които ме вдъхновяват и издигат на други не им действа ,които слушат подобен стил примерно ,и има техни любими парчета ,които на мен не ми допадат но въпреки това на тях си им действа добре .

Иначе като цяло в поп фолка и чалгата има малко мелодичност и хармоничност ,а ритъмат като че ли на всички е само един и същ ,единствено текстът е различен :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Немисля че този който слуша примерно класическа музика е с нещо много над този ,който слуша поп фолк ,разбирасе нещата които допринасят стиловете музика са различни.
Прочетох, че външно телата на хората може да изглеждат еднакви, но вътрешно материята им е различна в зависимост от нивото им на духовна еволюция - тоест може тялото на един да е по - възприемчиво за духовното от тялото на друг ( в една книга се дава пример с дивак и светец). :D
Линк към коментар
Share on other sites

Ето още една "отвратителна" "чалга" в изпълнение на бившите Пайнер звезди - "грозните" и "напълно" "бездарни" близнаци Митко и Милко, които може би не са от най - големите таланти, но успяха поне да преминат предварителния кръг на "Х - фактор" (е, и "грозатата" им помогна). ;)

Близнаците - Мъжка Сълза

http://www.vbox7.com/play:600e2979

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Елф, гледала си това чалга-рок изпълнение в лицето на Тома Здравков ( май беше победител в "Мюзик Айдъл"). :D

Обичам те

http://www.vbox7.com/play:12fbfac9

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Човърка ме я темата .....Немисля че този който слуша примерно класическа музика е с нещо много над този ,който слуша поп фолк ,разбирасе нещата които допринасят стиловете музика са различни .По лошо е човек да се ограничава в един стил и да няма ухо за друг стил ,като циганите примерно под музика разбират чалга или поп фолк за тях като че ли друга музика несъществува ,просто немогат да възприемат друг вид музика ,та и малко ми наподобяват на тях хората ,които заклеймяват тази музика .Въпреки това като съм взел за пример циганите макар, че слушат само един стил музика а именно чалга ,сряд тях има и много добри и честни хора .Забелязал съм че песни от най различен характер ,които ме вдъхновяват и издигат на други не им действа ,които слушат подобен стил примерно ,и има техни любими парчета ,които на мен не ми допадат но въпреки това на тях си им действа добре .

Иначе като цяло в поп фолка и чалгата има малко мелодичност и хармоничност ,а ритъмат като че ли на всички е само един и същ ,единствено текстът е различен :) .

Така, малко урок по български език.Започвам от подчертаните думи,хахахах.

1.Пише се човъркаме,една дума.

2.Пише се не мисля,като две отделни думи.

3.Има тире при сравнителните степени-/по-лошо/

4.Частицата за отрицание "не" е отделна дума,пише се не могат

5.Винаги има запетайка пред "но"

6.И ТУК ВЕЧЕ ЩЕ ПИША С ГОЛЕМИ БУКВИ,ПИШЕ СЕ "РИТЪМЪТ"

Не знам за попфолк темата, но грамотността просто е проблем тук.

Линк към коментар
Share on other sites

В последните години се наблюдава тенденция към сближаване на негърската чалга (рап) и българската чалга (раздел "поп фолк"), което ми допада. :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Българският ми е бил винаги слаб ,дори се изненадвам че са само 7 грешки :) ,най вероятно това ме прави глупак в очите на много хора ,но и непредирам за призванието интелектуалец :),може би не съм попаднал на добри учители ,може и от моите способности да е :) ,но пък математиката ми стана любима и не ме интересува много какво мнение имат хората за мен ,некрия и че в основното училище бях много слаб ученик ,но пък в средното имаше положителна промяна но както и да е .Благодаря за корекциите :)

Линк към коментар
Share on other sites

Българският ми е бил винаги слаб ,дори се изненадвам че са само 7 грешки :) ,най вероятно това ме прави глупак в очите на много хора ,но и непредирам за призванието интелектуалец :),може би не съм попаднал на добри учители ,може и от моите способности да е :) ,но пък математиката ми стана любима и не ме интересува много какво мнение имат хората за мен ,некрия и че в основното училище бях много слаб ученик ,но пък в средното имаше положителна промяна но както и да е .Благодаря за корекциите :)

Е тук грешките са 4 в 2 изречения.Мисля,че все пак трябва да положиш някакви усилия като зрял човек да си и грамотен,изобщо не става дума за интелектуалец,просто грамотен.Защото това не е само немарливо писане на компютър, не са грешки допуснати при набиране на текст,просто издават липса на познаване на стилистични,граматични,правописни и пунктоационни правила в българския език.

Просто вече не си нито в основното, нито в средното образование и ако искаш да станеш завършена,зряла личност, мисля,че трябва да положиш някакви усилия да научиш писмения български език.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Българският ми е бил винаги слаб ,дори се изненадвам че са само 7 грешки :) ,най вероятно това ме прави глупак в очите на много хора ,но и непредирам за призванието интелектуалец :),може би не съм попаднал на добри учители ,може и от моите способности да е :) ,но пък математиката ми стана любима и не ме интересува много какво мнение имат хората за мен ,некрия и че в основното училище бях много слаб ученик ,но пък в средното имаше положителна промяна но както и да е .Благодаря за корекциите :)

Харесва ми искреността и добрината ти Веселин! Аз също понякога допускам правописни грешки... Причините за това са много повече от нежеланието да се ограмотява човек.

Темата е съвсем друга - поп фолк. Това не е моята музика и затова не съм писала тук. Но четейки ви се замислих - какво да се прави, когато някой издевателства над нас с шумна, груба музика, обикновено нощем, но понякога е неприятно и през деня. Не е задължително това да е поп фолк. Метълът също е зареден с доста агресия и тъмнина... И не само той. Агресия може да се срещне и в музиката която обикновено слушам - джаз и класика. Какво да се прави, ако човек живее до някое заведение, гърмящо до 2-3 часа. Обикновено с чалга и пиянски изпълнения на клиентелата? Сетих се за една опитност, която е споделил Учителя в беседата си "Новата песен"

Музиката не е най-необходимото нещо в живота. – Не е най-необходимото, но е много важно нещо. Тя върви паралелно с живота. От 25 години аз се занимавам с въпроса за отношението на музиката към човешката душа, какво възпитателно въздействие има тя върху човека. Дойдох до заключението, че човек не може да свърши работата си, както трябва, ако не е музикален. Музикалното чувство в човека е проводник и трансформатор на силите в природата. Колкото пъти съм се натъквал на мъчнотии и трудности, всякога съм се допитвал до цигулката, какво трябва да правя, за да ги разреша правилно. Човек среща мъчни задачи в живота си, които трябва да реши. В помощ му идва музиката. Тя прави чудеса.

Ще ви приведа един пример за въздействието на музиката. Преди години живях във Варна. Хазяйката ми имаше дюкян в къщата си, който даде под наем на един кръчмар. Всяка вечер се събираха хора в кръчмата, които свиреха и пееха по цели нощи. Невъзможно беше да се работи вечер, но не можеше и да се спи. Мислех си какво да правя. Казах на хазяйката да помоли кръчмаря да не вдигат толкова шум, но той не я послуша. Да изляза от квартирата си, и това не направих. Най-после, реших да си послужа с музиката. Една вечер, при най-голямата врява и вик в кръчмата, взех цигулката си и започнах да свиря. По едно време слушам, в кръчмата настана тишина. Един след друг посетителите напуснаха кръчмата. Не се мина много време, и кръчмарят напусна този дюкян, премести се някъде, далеч от нас. Кръчмарят напусна къщата, но аз зная колко ми костваше това свирене.

Реших в себе си: втори път няма да свиря това парче. Ако химикът, със задушливите газове, произвежда известен ефект на далечни разстояния, защо музиката, със своите тонове, да не произведе известно влияние върху умовете и сърцата на хората? Всеки музикант трябва да познава силата на своята музика и въздействието й върху човека. Аз нямам предвид разрушителното действие на задушливите газове, но говоря за благотворното влияние на музиката. Колко време трябваше да свиря онази вечер, за която ви споменах, за да въздействам на хората да не пият. В края на краищата и кръчмарят стана почтен човек, напусна занаята си и започна друга работа. В първо време хазяйката изгуби малко материални средства, но после положението ѝ се подобри. Тя даде дюкяна си за бакалница и беше по-доволна.

Голяма сила се крие в музиката. Трептенията, които вложих в цигулката, разрушиха трептенията на винопийците. – „Имаш ли право да постъпваш така?“ – Има ли право кръчмарят да събира хората около себе си и да ги опива? – Той трябва да се прехранва, да поддържа семейството си. Само с кръчмарство ли може човек да се прехранва? Ето защо, като дойде дяволът при вас, пейте и свирете. – „Какво да пеем или да свирим?“ – Българинът с тамян прогонва дявола. Едно е важно: или да прогоните дявола, или да го заставите да ви се подчинява, да го направите слуга.

Труден, а и опасен метод за приложение от обикновен човек, но ми се искаше да споделя този цитат. :feel happy:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали може да се приложи от прочелите този откъс, защото не се посочва какво точно да се свири. В случая музиката е изиграла ролята на психотронно оръжие. :) В момента разнообразявам с класическа музика - скоро не бях слушал, но ми поомръзнаха другостиловите хитове и рекох да послушам пиянния звук. :D Пък и нали действа облагородяващо - та може по - често да взема да слушам, поне по десет минути дневно. :lol:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

:) ,често ни пускаха в часовете по музика класическа музика ,добре е ако се пускат все още такива парчета на децата ,за да видят ,че има други стилове музика ,а не само два три стила ,които ги въртят по телевизиите .Хубаво и да се въведе при възможност отново ритмиката и танците в часовете по физическо възпитание ,да се играят хората ,имат определено много положителен ефект ,сигорно някъде ги има но мисля ,че в повечето училища не се практикува . Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, благодаря за безценния цитат, потвърждава опита ми който споделих по- горе. Аз наистина смених музиката защото изгоних клиентите направо. Едно момиченце се осмели един ден да ми сподели, че се чувствали по- добре с колежката която замествам защото тя и да им се карала, не и обръщали внимание, /а аз дори не се карам/ но в мен имало нещо от което се притеснявали, внасяла съм им някакъв респект :))) . В един момент реших да се опитам да вляза в тона на хората, може би не случайно съм там и то не само за да науча нещо, а може би има нещо което би трябвало да предам от себе си и то не точно чрез думи, някой да не вземе да си помисли, че съм тръгнала да проповядвам. Държа си се нормално като обикновен човек, но самата аз си усещам онова което няма как да споделя, но което си протича. Снощи на пример освен двамата чужденци, за които споменах които си пият едно и също всеки път останалите хора, а и днес сутринта повечето бяха или на топли напитки или на безалкохолни. Май съм продала само една бира, ами просто влизат и не консумират алкохол, това е.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...