Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Inatari

Приказният град на моето детство

Recommended Posts

Много пъти са ме питали : Какво е да можеш да рисуваш ?

И аз много пъти съм отговаряла " Всеки може да рисува , всеки може да композира , да създава цветната хармония ,да търси ритъма от форми и свободно ,творчески да взема решения . Всеки е художник ,стига да повярва в това .

Децата ,особено най- много носят чистотата и откровеността на този , който създава , природата на твореца ,в себе си .

Невероятно е да работиш с малки деца ,толкова се зарежда човек от допира с чистата им чувствителност и искреното творчество . Няма да забравя часовете ,които имах с 2 и 4 клас ,бяха нещо неописуемо .

Като резултат от нашите занимания остана една изрисувана стена , точно на центъра в нашия град .

Нарекохме я "Приказният град на нашето детство " . Всъщност първо им пуснах темата в училище и учудващо , но се събраха много , много рисунки на всякакви фантастични градове и светове . От ледени царства до страна на цветята и елфите . От извънземни до летящи дървета и т.н.

От тях избрахме няколко ,които обработихме на Фотошоп и Корел Дроу и в крайна сметка получихме една огромна композиция от елементи от детските рисунки . Работихме 3- ма млади художници и една актриса , за 1 ,2седмици успяхме да превърнем огромната бяла стена в "Приказният Град на моето детство "

Ето малко снимки тук от нашите занимания и крайния резултат .

005710235.jpg

005710221.jpg

005710222.jpg

005710230.jpg

005710218.jpg

005710219.jpg

005710249.jpg

005710250.jpg

005710220.jpg

В крайна сметка ,нашата стена може да бъде видяна от всички хора , които живеят в град Ямбол , намира се точно срещу Общината .

Надявам се този проект да послужи за много идеи на майките ,чийто деца имат желание да рисуват или пък на самите майки ,които рисуват . :3d_040:

Редактирано от Ина Трифонова

Сподели това мнение

Guest Fut

Разтопих се :feel happy: Наистина е приказно, наистина вълшебно :3d_133: уцели ме :3d_048: точно в :3d_053: Благодаря :3d_103:

Редактирано от Fut

Сподели това мнение

Браво ! Идеята ви е била супер, а още по-супер е, че сте я довели докрай . Така трябва

По въпроса дали всеки може да рисува - не мога да ви покажа аз как рисувам, и по-добре

Сподели това мнение

От тях избрахме няколко ,които обработихме на Фотошоп и Корел Дроу и в крайна сметка получихме една огромна композиция от елементи от детските рисунки .

Ина,ще разкажеш ли нещо повече за тези техники и тяхното приложение,ако не е сложно разбира се.

Много ми хареса ефектът (запазва се идентичноста в случая на детските рисунки)и май спестява доста ръчен труд ако не се заблуждавам.

Поздрави за идеята! :3d_041:

Сподели това мнение

От тях избрахме няколко ,които обработихме на Фотошоп и Корел Дроу и в крайна сметка получихме една огромна композиция от елементи от детските рисунки .

Ина,ще разкажеш ли нещо повече за тези техники и тяхното приложение,ако не е сложно разбира се.

Много ми хареса ефектът (запазва се идентичноста в случая на детските рисунки)и май спестява доста ръчен труд ако не се заблуждавам.

Поздрави за идеята! :3d_041:

Зравей ,Нина !

Ами какво да ти кажа ,всичко е ръчен труд . :smarty:

Значи след като обработихме на тези програми нашия проект ,направихме мащабна разпечатка в размер 1:1 ,само на контурните линии . Стената е 60 кв. м, значи ние разпечатахме с такава големина целия , проект /графично/ .

След това прехвърлихме контурната рисунка на стената, като повторихме линиите с въглен и след това ги отпечатахме .

Един вид получихме една огромна линеарна рисунка .

След това започнахме да правим всички равни петна ,като предварително си поръчахме точните цветове от проекта на един от магазините "Спектър" . След като приключихме с равните петна в проекта , преминахме към рисуването със спрей ,което всъщност е същинската част от рисуването върху стената , като се постарахме да запазим точно стилистиката на детската рисунка .

Сподели това мнение

Браво,значи успяхте да ме заблудите. ;)

Особенно в тоя тъмносиния ъгъл с шарените петънца почни не може да каже човек,че не е правен от детска ръка.

Браво и на тримата! :thumbsup2:

Сподели това мнение

Браво,значи успяхте да ме заблудите. ;)

Особенно в тоя тъмносиния ъгъл с шарените петънца почни не може да каже човек,че не е правен от детска ръка.

Браво и на тримата! :thumbsup2:

Хахаххахаха,това не е крайния завършен вариант ,това е само проекта ,на снимката с децата се вижда част от истинската вече направена стена . Аз утре ще я снимам ,защото май от завършения вариант много не са ми останали снимки.

Значи за един художник това е лесна работа , в случая бяхме трима , :))0 и една актриса.

Но ,ако хора - любители или непрофесионалсти се захванат с нещо такова ,единствения начин да се справят ,който на мен ми хрумва е просто да разпечатат проекта си на винил или някакъв текстилен печат да използват и после това голямо платно да се залепи или опъне на рамка /примерно като билборд / Сега дигиталните машини позволяват толкова много .

Сподели това мнение

Наистина чудесно - и като идея, и като изпълнение, и като подтик за други идеи. Чудя се как да си измисля пътуване, което да минава през Ямбол. :3d_137:

Сподели това мнение

:3d_081::3d_041:

Ина,абе ти си неуморна и пълна с идеи,че и не се спираш да ги осъществяваш!!! Поздравявам те!!!

И аз,като късметче си мечтая да намина през Ямбол. :3d_038:

Сподели това мнение

Неуморна съм да ,този проект е осъществен отдавна ,още септември ,октомври го направихме .

И то, защото общината толкова протака финансирането на проекта . Наложи се да търсим и допълнителни спонсори ,за да направим цветна една детска площадка ,точно на центъра в Ямбол .

Няма да разказвам за трудностите около това . Защо всичко е толкова лесно за твореца ,що се отнася до изкуство и толкова трудно да го реализира в материалния свят. Просто толкова енергия се хаби за това ,творческа енергия ,с която може да се създаде още едно произведение на изкуството например .

Но истината е такава ,че България и българското общество изобщо не са дорасли за изкуството . Ние тук обичаме да коментираме масовото ,това ни забавлява . Това е стойностно за

нас. И интересно .

Радвам се ,че има необикновени деца ,с такъв заряд за изкуство и толкова богат вътрешен свят ,че масовите хора никога няма да успеят да ги погълнат . Има и необикновени хора ,които развиват необикновенното в себе си ,мечтаят за това . :3d_051: Има и родители ,които умеят да виждат необикновеното в децата си и развиват тъкмо тези качества в тях.

Изобщо европееца и европейската култура е съвсем различна от нашата . Колкото повече пораствам ,толкова повече се убеждавам в това . Тук тълпата определя обществения вкус и културните тенденции . Тук необразованите хора са гигантите на обществото .

Сподели това мнение

А аз съжалявам, че не мога да ви пусна снимка каква грозна и олющена стена беше преди това, зад иначе новата детска площадка. А сега направо грее така изрисувана!

Знаех, че Ина е инициатора и изпълнителя на това начинание, но това, което казва за изпълнението, направо ме респектира: с труд и находчивост са успели да експонират на стената съвсем автентично детските рисунки - супер :thumbsup2:

Сподели това мнение

Всъщност идеята и организирането на всички около това начинание беше на една млада майка и актриса - Полина Стоянова ,идейния проект ,тръгна тъкмо от нея .

Тя ме потърси заедно с другите художници ,които също са много млади и зелени ,държа да отбележа .

Аз много харесах идеята й да се изрисува стената . И на мен ми хрумна , тъйкато е детска ,да се използват истински детски рисунки ,и затова я развих с моите ученици .

След това Криша -Кристина Баракова /една от колежките - художници/ ,снима всички картинки , обсъдихме ,кои неща ще използваме и тя всъщност направи проекта .

Междувременно Полина отстоя на всички сблъсъци на общината ,защото тя ходи да се занимава с тях . Първоначално го отхвърлиха , но тъйкато кмета се смени , новата управа погледна благосклонно на тази инициатива . Все пак ние едва ли не ,им предлагаме нашия труд напълно безвъзмездно ,за да оформим едно публично градско пространство ,единствено искахме да осигурят материалите да го изпълним .

Оказа,се че одобриха само част от проекта , примерно не дадоха пари за награди на децата .

Наложи се да намерим допълнително спонсори . Слава Богу, Полина усля да се справи и с това.

И започнахме да рисуваме ,аз, Ивайло Бирников и Кристина Баракова , Поля също ни помагаше в отделните етапи . След като свършихме с рисуването си избрахме един ден в който да поканим журналистите и децата с техните родители и да "Открием ", нашата стена , "Приказният свят " на нашето детство . И така ,всичко завърши с много усмихнати лица на деца ,които и сега продължават да прииждат да си играят на нашата плошадка с шарена стена.

Сподели това мнение

Поздрави и от мен за темата. :feel happy:

Ина,трябва да призная,че си страхотен учител по рисуване...в нашия малък град определено липсват

качествени преподаватели,хора които да обичат професията си и да са всеотдайни в нея.

Аз бях учител само за две години в основно у-ще и то на деца от 5 до 8 клас/преди9 г./определено бях

много разочарована,най вече от липсата на база и съдействие за промяна към нещо по-добро.

Лошото е че се занимавах предимно с дисциплината на децата,отколкото с рисуване,а имах голямо желание.

Наистина си много дейна,продължавай все в същия дух!!!

Сподели това мнение

Ето малко снимки и от различните етапи на работа .

i-552.jpg

i-554.jpg

i-556.jpg

i-558.jpg

i-564.jpg

i-569.jpg

i-570.jpg

i-573.jpg

i-574.jpg

i-576.jpg

i-577.jpg

i-587.jpg

i-589.jpg

i-597.jpg

i-605.jpg

Сподели това мнение

Темата е прекрасна!

Източник: Сайт "Миры Детства"

Сподели това мнение

Много пъти са ме питали : Какво е да можеш да рисуваш ?

И аз много пъти съм отговаряла " Всеки може да рисува , всеки може да композира , да създава цветната хармония ,да търси ритъма от форми и свободно ,творчески да взема решения . Всеки е художник ,стига да повярва в това ...

Източник – сайт "Миры детства"

Сподели това мнение

Ина, благодаря за урока в събота вечерта! Наистина успя да разрушиш вътре в мен една стара олющена грозна стена на моите страхове и предразсъдъци към рисуването. Винаги съм носила образите вътре в главата си и безпомощно съм отпускала ръце и съм захвърляла моливи, бои и всичко което ги наподобява. В паметта ми се е врязала една фраза, казана в много ранното ми детство от някой мой близък роднина - вече не помня кой - да напиша какво съм нарисувала, защото не се разбирало. После се изчервявах, сравнявайки моите недодялани рисунки и произведения с тези на няколкото талантливи деца в класа. Криех си рисунките или правех тайна сделка с момчето зад мен - то да ми оправи рисунката, а аз да се дръпвам на контролните, за да може той да изкара четворка по основните предмети, а аз поне 5 по рисуване.

И така... докато в седми клас на шега си дадох една "шантава" рисунка в конкурс посветен на Космоса. То пак не се разбираш какво има нарисувано, но взе че спечели 3та награда за мой смях и ужас. :3d_146:

Сега Ина ме буташе и дърпаше, тръскаше и успокояваше докато в един момент аз не усетих, че тя самата няма точно определена идея какво да бъде, която аз да се опитам да уцеля... Искаше от мен ей така да си играя с триъгълничетата без да мисля за някакви правила и рамки....

Отивам да си играя, че губя време тук сега....А и съм обещала да кача каквото се получи :3d_039:

Сподели това мнение

Ина, благодаря за урока в събота вечерта! Наистина успя да разрушиш вътре в мен една стара олющена грозна стена на моите страхове и предразсъдъци към рисуването. Винаги съм носила образите вътре в главата си и безпомощно съм отпускала ръце и съм захвърляла моливи, бои и всичко което ги наподобява. В паметта ми се е врязала една фраза, казана в много ранното ми детство от някой мой близък роднина - вече не помня кой - да напиша какво съм нарисувала, защото не се разбирало. После се изчервявах, сравнявайки моите недодялани рисунки и произведения с тези на няколкото талантливи деца в класа. Криех си рисунките или правех тайна сделка с момчето зад мен - то да ми оправи рисунката, а аз да се дръпвам на контролните, за да може той да изкара четворка по основните предмети, а аз поне 5 по рисуване.

И така... докато в седми клас на шега си дадох една "шантава" рисунка в конкурс посветен на Космоса. То пак не се разбираш какво има нарисувано, но взе че спечели 3та награда за мой смях и ужас. :3d_146:

Сега Ина ме буташе и дърпаше, тръскаше и успокояваше докато в един момент аз не усетих, че тя самата няма точно определена идея какво да бъде, която аз да се опитам да уцеля... Искаше от мен ей така да си играя с триъгълничетата без да мисля за някакви правила и рамки....

Отивам да си играя, че губя време тук сега....А и съм обещала да кача каквото се получи :3d_039:

Донче, целта беше идеята да я родиш ти, да си бъде 100 % твоя, а не да изпълняваш готовите ми формули за композиция и гама.Радвам се, че разчупването се е получило и играта се е случила. Да излезеш извън схемата, формулата, подредбата.Но ти освен, че направи всичко това успя да подведеш собствена композиция, като я изгради по всички правила, хаххаха.А това Донче е много ценна опитност.Да не говорим за абстрактното мислене, вън от предметноста.Мисля, че при теб първия урок по колаж е много успешен. Сега остава да гледаш, да търсиш и да пробваш самата ти.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this