Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Лечение с мисъл! Някой го нарича хипноза или автохипноза, друг медитация или водена медитация. Харизматични личности прокарват собствени системи за лечение с мисъл - били те гурута източни или западни такива (Норбеков, Силва, Бандлър, Ериксън...). Лечение с мисъл вербална (утвърждения, молитва), която преминава в по-мощното визуално и медитативно трансово лечение или самолечение!

Погледнато по-широко, психотерапията или разговора със свещенник са лечение с мисъл, вяра и дух, с техните си нюанси, разбира се! Ако някой прави лечение с мисъл, дори по-важно от знанието му е харизмата му, вътрешната му сила...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Обикновено когато чуем така поставена темата: "лечение с мисъл" и в съзнанията ни се поражда една митично-езотерична представа. Представа, която паметта ни поставя в контекста на езотеричната информация, която сме чели. Авторите на езо книги, с изключение на Учителите от висок разряд обаче са просто хора като теб и мен! И нерядко конструират полумитични представи за нещата въз основа на пожелателното си мислене. Както в езотеризма, така и в последователите на положителното мислене може да се види един твърд фокус в желаното и доброто и борба/ бягане от нежеланото. Т.н. зло обаче, било то вътрепсихични страхове, вина, гняв, тъга и т.н. или на социално ниво, когато бъде изолирано от вниманието, изтласкано от него - РАСТЕ! Психиката е система на поне три нива (разделени само на три за удобство - някои я делят и на седем и т.н.):

- съзнание

- предсъзнавано-характер, личностов стил, правила, норми, суперего - семантична памет

- несъзнавано - дългосрочна памет - епизодична, процедурна, емоционална, генетична. Подсъзнание и свръхсъзнание.

Съзнанието е като един кормчия или ездач, който обаче борави с доста сложна система и нерядко губи контрола.

Около съзнанието е характерът,с неговите норми и правила, его-идеалът, суперегото, семантичната, смислова памет. Съвременното човечество сега масово е объркано от липса на ясни идеали и норми - преди ги е давала църквата, но сега ...

Най-богато и интересно е несъзнаваното. Около и преплитаща се с предсъзнаваното е дългосрочната памет, спомените от ранните ни години, позитивни или психотравмени епизоди, навиците. Още по-дълбоко са темпераментът и дълбоките заложби на генетичната памет. Има обаче нещо още по-дълбоко в нас. И по-високо! Отвъд спомените и генетиката в несъзнаваната ни психика се наблюдават две разделения: подсъзнание и свръхсъзнание. В подсъзнанието ("То") са най-базисните ни нагони за оцеляване, щастие и сексуалност и агресия. Това е животното в нас - имаме го, няма къде да бягаме от него, можем само да се сприятелим с него и да го яздим, вместо то нас. Свръхсъзнанието пък е онази трансперсонална (надличностова, духовна) част в нас, която е извор, център, корен на съществото ни - някой нарича тази необятност бог, друг вселена, трети нирвана и т.н. Откъсването от тази безпределност в нас е възможно, например чрез прекомерното фокусиране в двумерната логика или в нагоните на подсъзнанието. Това откъсване сега се проповядва съвсем официално от амвона на материалистичната наука. А оттам и се наблюдава все по-голямо фокусиране в нагоните, подивяване. Цялата ни технократичност е нещо неутрално и би могла да бъде ползвана за добро, но сега е в ръцете на тенденцията за оскотяване и груб двумерен бездушен разум.

Та, по отношение на лечението с мисъл! В психотерапията се сканира психиката на всичките гореизброени нива, чрез нейните си методи. Ако всички нива са в една хармонична цялост, позитивното фокусирано мислене, което е в основата на лечението с мисъл, действа чудесно! Рядко обаче вътрешният ни "герой", онзи тих вътрешен наблюдател зад всички нива, е успял да възцари ред и единство. Тогава ако т.н. позитивно лечение с мисъл бива прилагано без да се е изградила интегрирана психична хармония, в най-добрия случай ще подейства временно замазващо. А в по-лошия, по механизма на изтласкването, ще увеличи напрежението на нерешените проблеми в конфликтите между различните психични йива и обективната реалност - и дори може да навреди!

Та - само искам да кажа, че психиката ни е идентична с Вселената и работата с нея изисква доста познание. А лечението с мисъл се оказва, че е нещо повече от едното фокусирано позитивно мислене.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

С мисъл наистина не може да се излекува всеки.

Ако се запази старият психологически модел,болестта ще се върне отново.Психотерапевтичните методи помагат на желаещия да се излекува.Болният трябва да осъзнае къде се корени болестта и да пожелае да я излекува.Едва тогава енергията която се изпраща чрез мисълта ще бъде от полза.

Линк към коментар
Share on other sites

С мисъл не може да се лекува. Сама по себе си мисълта е само един проект, стерилна, неактивна, и сама по себе си мисълта не може да се реализира.

Със сигурност обаче, нещо което може да лекува, е чувството...Като хирург мога да си призная, че в повечето случаи лекувам без да се замислям (или, ако остане време за мислене след като си свърша работата- опитвам да помисля, ама най-честодруга работа изскача и се залавям да си я свърша с нужното чувство, пък мисленето...за него все не остава време), но ако вложа съответно чувство, дали с хирургия или без хирургия, лекуването се случва...:)

Линк към коментар
Share on other sites

С мисъл не може да се лекува. Сама по себе си мисълта е само един проект, стерилна, неактивна, и сама по себе си мисълта не може да се реализира.

Със сигурност обаче, нещо което може да лекува, е чувството...Като хирург мога да си призная, че в повечето случаи лекувам без да се замислям (или, ако остане време за мислене след като си свърша работата- опитвам да помисля, ама най-честодруга работа изскача и се залавям да си я свърша с нужното чувство, пък мисленето...за него все не остава време), но ако вложа съответно чувство, дали с хирургия или без хирургия, лекуването се случва...:)

Когато човек няма друга алтернатива за лечение,попада в ръцете на хирурга.:lol::lol::lol:

Умението на хирурга е най-важно.Чувствата си да излива след операцията! :3d_104:

Линк към коментар
Share on other sites

Кристиян,съгласна съм с теб.Ако се хванем за думата,си мн. прав.И аз съм забелязала подобно нещо.Ти си задаваш само курс с мисълта,който се трансформира в чувство,усещане,форма,формула...не зная точна дума за това, и после само действаш,а фоново си остава "чувството" и нещата си стават без да мислиш.Та даже когато висчко приключи,се удивляваш-Аз ли сторих това?!:rolleyes:

Привет на всички:3d_041:Отдавна не съм писала.

Линк към коментар
Share on other sites

Воля, чувство, мисъл, емоция, енергия – всяко си действа на съответния план. Причините за различните болести могат да бъдат на различно ниво. Обикновено повечето причини са на астрален план, т.е. този на личните чувства и емоции, и по-рядко на умствен или етерен (физически) план. Проблемът в един план може да се реши от плановете над него. Емоционалните причини се лекуват от мисълта, от духовните чувства и от волята. Последните две лекуват съответно самата мисъл. Волята задвижва и насочва психичната енергия. Чувствата свързват енергията с целта (съответно по-висшите чувства ще мобилизират по-висшите енергии). Мисълта визуализира резултата, т.е. придава на целта конкретно изражение.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

С мисъл не може да се лекува. Сама по себе си мисълта е само един проект, стерилна, неактивна, и сама по себе си мисълта не може да се реализира.

...

Със сигурност с мисъл не може да се лекува, най-често се вреди така. Но какво ще кажеш за мисълформите. Напълно успяват да се реализират, за съжаление.

Линк към коментар
Share on other sites

Воля, чувство, мисъл, емоция, енергия – всяко си действа на съответния план. Причините за различните болести могат да бъдат на различно ниво. Обикновено повечето причини са на астрален план, т.е. този на личните чувства и емоции, и по-рядко на умствен или етерен (физически) план. Проблемът в един план може да се реши от плановете над него. Емоционалните причини се лекуват от мисълта, от духовните чувства и от волята. Последните две лекуват съответно самата мисъл. Волята задвижва и насочва психичната енергия. Чувствата свързват енергията с целта (съответно по-висшите чувства ще мобилизират по-висшите енергии). Мисълта визуализира резултата, т.е. придава на целта конкретно изражение.

Да,това е най точното обяснение на лечението за което става въпрос.Енергията не се насочва само с мисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Със сигурност с мисъл може да се лекува :)

И не само да се лекува...

Но какво точно е мисъл в случая, коя точно мисъл може да лекува и как... и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да знам повече за мисълформите.

Мисъл-формата е въплатена енергоинформационна същност. Като наша собствена проекция - тя съществува благодарение на енергията (емоцията), която й даваме и се разпада в момента, в който спрем да я захранваме.

Въпросните мисъл-форми могат да бъдат от една страна полезни - когато правим проекция на свои намерения, които смятаме да реализираме. Тоест, когато осъществим намерението (целта си) и изразходваме енергията в действието - обикновено те се разпадат.

Обаче, могат да станат и опасни. Тогава, когато са просто мечти, които захранваме, без да осъществяваме. Тогава потенциала на енергията ни отива само в създаването на фантомни форми, които паразитират и ни смучат. Може да се стигне дотам, че те да започнат да придобиват и собствена енергоинформационна структура и плътност (съществуват снимки на подобни астрални проекции, които дотолкова са се захранили, че придобиват видимост).

Линк към коментар
Share on other sites

повече за мисъл-формите? Един много интересен поглед върху тях дава Тери Пратчет, в книгата си "Малки богове". А ето тук преди време имаше една доста богата дискусия. Но нека продължим с лечението. Сама по себе си мисълта може би наистина не може да лекува, макар че аз бих казала, че може. Вероятно е въпрос на дефиниции. Да кажем така: състоянието на ума определя до голяма степен състоянието на човека. Тоест може и да лекува, може и да разболява.

Но ако погледнем по- надълбоко, състоянието на човешкото същество е такова, че просто не може да има правилно мислене и съответно- здраво състояние, обусловено от това мислене. Така че ако не ни се бори със стоглави лами, трябва да мислим за състоянието на човека, което определя мислене, което го разболява. Ако ни се бори... можем да се лекуваме с мисъл. Че става- става. Отсичаме някоя и друга глава. може и юнаци да се почувстваме. Но ламята е цяла целеничка и няма проблем на мястото на едната отрязана глава да пораснат най- малко две нови.

Когато говорим за правилно мислене, трябва да сме наясно, че в сегашното си състояние човек принципно не може да мисли правилно. Но пък какво пречи да си поиграе на юнак ...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Чебурашка и Багира за информацията относно мисълформите!

"Чрез мисълта си човек събира три вида енергия,от която съгражда своето умствено тяло,което занася със себе си в другия свят.Безсмъртно е умственото тяло на човека."(17,4)

"Всяка проектирана мисъл излиза като струя и се движи в пространството вълнообразно.Когато човешката мисъл е интензивна,тя образува много красиви форми.По формата на тия вълни може да съдите какво мисли вашият приятел.

Не е достатъчно само да пожелаеш добро някому,но мисълта ти трябва да бъде активна."(66,беседа 27,151-152)

Човек който създава некрасиви форми не трябва да лекува.

Мисълформите се предават при общуването между хората.Човек трябва да избягва контактите си с носители на некрасиви мисълформи ако иска да бъде здрав.И сам да не създава такива.

Има хора, които за пари са готови да съсипят здравето на някого внушавайки му мисли за болести,магии и всякакви нещастия.Те рано или късно ще си приемат обратно уродливите мисълформи които са изпратили на свои клиенти или пациенти,но страданието на приемниците няма да стане по-малко.

"БОЛЕСТИТЕ СЕ ЛЕКУВАТ С МИСЪЛ.МИСЪЛТА МОЖЕ ДА ИЗПЪДИ ВСЯКА БОЛЕСТ ОТ ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ."(24,202)

"Човешката мисъл е свързана с жизненото електричество в Живота.Когато мислите са положителни,те привличат жизнените сили към себе си,а когато тия жизнени сили се разпръсват,отдалечават се от човека,вследствие на което се появява заболяване.Запример,ако имате някой противник,който ви мрази,неговата мисъл спрямо васе много силна.Той може да ви направи негативен и вие ще заболеете.Законът е следният;ако вие заболеете,туй заболяване ще се върне върху него,ще има обратно движение."(66,беседа 27,144-145)

Човек трябва да мисли и желае доброто на своите близки и приятели.

"Добрите приятели са добра ограда за здравето,а лошите приятели всякога носят болести и страдания."(66,беседа 27,144-145)

Не бива да се лекуват хора които имат негативно отношение към нас.В това лично съм се убедила и си понесох последствията.

Убедена съм,че с мисъл човек може да се самолекува и да лекува.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Не всички мисъл форми са некрасиви, Гранат... или поне ние си ги харесваме, щом ги храним.

Аз все още не разбирам. Как е възможно да се лекува с мисъл нещо, разболяно от мисли. Друго ще да е лекарството, не мисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

infiniti1305,аз това и казвам!Не всички мисълформи са некрасиви и не всички са вредни.(Чебурашка го е казала по-добре от мен!)

Мислите са тези които ни разболяват,но те и лекуват.Не трябва да се допуска лошите мисли да ни завладеят.Появи ли се лоша мисъл,трябва да допуснем непременно една добра за да възстановим нарушената хармония в нас.

Мислите не се създават от самия човек.Те идват отвън.Ние можем да ги пуснем,но можем и да ги отблъснем.Ако някой ни е обидил,у нас се появява мисълта за отмъщение(примерно!).Тази мисъл може да заседне в съзнанието ни и да доведе до заболяване.Ако внесем мисълта за прошка и я дадем,хармонията се въстановява.

Лекарствата също имат своето място,но в много от случаите са излишни.Ако човек е преуморен най-добре е да си отпочине както на него му е приятно за да възвърне силите си.Стимулантите са излишни.Ако има киселини в стомаха по-добре е първо да изпие подходящ чай и да се освободи от причината която е довела до страданието,а тази причина обикновено е страхът.Антиацидите стават излишни.

Линк към коментар
Share on other sites

infiniti1305,аз това и казвам!Не всички мисълформи са некрасиви и не всички са вредни.(Чебурашка го е казала по-добре от мен!)

Мислите са тези които ни разболяват,но те и лекуват.Не трябва да се допуска лошите мисли да ни завладеят.Появи ли се лоша мисъл,трябва да допуснем непременно една добра за да възстановим нарушената хармония в нас.

Мислите не се създават от самия човек.Те идват отвън.Ние можем да ги пуснем,но можем и да ги отблъснем.Ако някой ни е обидил,у нас се появява мисълта за отмъщение(примерно!).Тази мисъл може да заседне в съзнанието ни и да доведе до заболяване.Ако внесем мисълта за прошка и я дадем,хармонията се въстановява.

Лекарствата също имат своето място,но в много от случаите са излишни.Ако човек е преуморен най-добре е да си отпочине както на него му е приятно за да възвърне силите си.Стимулантите са излишни.Ако има киселини в стомаха по-добре е първо да изпие подходящ чай и да се освободи от причината която е довела до страданието,а тази причина обикновено е страхът.Антиацидите стават излишни.

За съжаление при днешния начин на живот често се налага да приемаме уж безобидните обезболяващи за да влезем бързо във форма и да можем да се справяме със задълженията си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Радвам се да видя и чуя, че има и такива учени! От сърце! Клетките ни са като антени, приемат и предават информация. Това автоматично ни прави не някакви отцепени един от друг и живота и вселената биокиборги, а свързани в глобална мрежа хора. Био мрежа, колективно несъзнавано, ментално поле, както и да го наречеш, с нови или стари имена, мъдрите винаги са знаели за съществуването му! Тази връзка я има обаче не само между хората, но и между животните и растенията и всичко в космоса. Всичко е едно цяло и всичко е свързано! Това са научни обяснения за досега именуваните по старому магия и религия!

Доктор Брус Липтън така добре маркира и основни психотерапевтични стожери: анализ и осъзнаване на програмираните модели от ранните години, корекцията им с пълносъзнателността на съзерцанието (майндфулнес), въображението, разума, създаването на навик... тези няколко думи маркират и основни направления в психотерапията: анализ, поведенческа, когнитивна, базирана на мозъка, базирана на медитацията (майндфулнес) когнитивна терапия, невро лингвистично програмиране, хипноза, фокусирани в промяна и решение методи...

.....

Аз отдавна съм забелязъл как промяната на вибрацията и съзнанието ми влияе на социалния контекст, променя изхода от събития, тихо и нежно насочва, дори безсловесно. Това е магия на ежедневието...

Нещата са мъничко по-сложни обаче. Психикат ани освен съзнание и подсъзнание има и междинно, полусъзнавано, предсъзнавано, буферно характерово ниво, имаме и свръхсъзнание. Понякога "лошите" мисли на съзнателно ниво са просто атавистично защити на подсъзнанието, имащи добри намерения. Има си трикове и тънкости в работата с ума и не спирам да се удивявам какво безгранично поле за изучаване е ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Здравейте,

по-горе бе споменато за лекуване чрез цветове - и по-специално за сияйна бяла светлина... та се чудя тази светлина по принцип ли е лечебна или е такава за определени проблеми, органи и т.н. - една приятелка твърди, че бялата светлина е ян енергия. Доколкото знам точно бялата златиста и зелената светлина са лечебни... Ще съм благодарна ако някой даде по-подробно инфо или линк rolleyes.gif

Но все пак по темата - много ми допадат писанията на Флорънс Шин в книгата й - Играта на живота и как да я играем. Там тя със слово и намерение влияе на реалността...

И все пак да се влияе на другите съзнателно не ми се струва редно, най-малкото трябва да се пита предварително, освен това е въвличане в съдбата и енергията на другия...

Трябва да е поискано, а дори и тогава ако другия не промени мислите, възгледите си и т.н., най-вероятно проблемите ще се върнат отново.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

по-горе бе споменато за лекуване чрез цветове - и по-специално за сияйна бяла светлина... та се чудя тази светлина по принцип ли е лечебна или е такава за определени проблеми, органи и т.н. - една приятелка твърди, че бялата светлина е ян енергия. Доколкото знам точно бялата златиста и зелената светлина са лечебни... Ще съм благодарна ако някой даде по-подробно инфо или линк rolleyes.gif

Но все пак по темата - много ми допадат писанията на Флорънс Шин в книгата й - Играта на живота и как да я играем. Там тя със слово и намерение влияе на реалността...

И все пак да се влияе на другите съзнателно не ми се струва редно, най-малкото трябва да се пита предварително, освен това е въвличане в съдбата и енергията на другия...

Трябва да е поискано, а дори и тогава ако другия не промени мислите, възгледите си и т.н., най-вероятно проблемите ще се върнат отново.

Прегледай темата Лечение с прана.Във второ ниво се изучават цветовете,кой за коя чакра и орган да се използва и как.

Един цвят е за изчистване,друг за зареждане ...Цяла наука е,не може да се обясни с няколко приказки.

От темата ще добиеш представа за това лечение,а ако те заинтересува по-сериозно,се обърни към късметче.rolleyes.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

по-горе бе споменато за лекуване чрез цветове - и по-специално за сияйна бяла светлина... та се чудя тази светлина по принцип ли е лечебна или е такава за определени проблеми, органи и т.н. - една приятелка твърди, че бялата светлина е ян енергия. Доколкото знам точно бялата златиста и зелената светлина са лечебни... Ще съм благодарна ако някой даде по-подробно инфо или линк rolleyes.gif

Но все пак по темата - много ми допадат писанията на Флорънс Шин в книгата й - Играта на живота и как да я играем. Там тя със слово и намерение влияе на реалността...

И все пак да се влияе на другите съзнателно не ми се струва редно, най-малкото трябва да се пита предварително, освен това е въвличане в съдбата и енергията на другия...

Трябва да е поискано, а дори и тогава ако другия не промени мислите, възгледите си и т.н., най-вероятно проблемите ще се върнат отново.

Пробвай, наблюдавай, експериментирай...:) Книгите и "инфото" са си едно нещо, а практиката и опита - друго.

За друг човек и аз съм на това мнение. За бялата светлина, правила съм го веднъж с дъщеря ми, тя получи страхова невроза като беше на 7-8 години, оправи се с бяла светлина и молитва, за няма и 2 седмици всичко отмина, тя напълно се оправи и оттогава е добре, повече не се е връщал този проблем. Излизах нощем на терасата и се молех за нея, и си представях една блестяща бяла светлина над главата и.

А за физически проблеми помага синя светлина - и аз и сестра ми така се лекуваме,:angel: но, както казваш, не за други хора, а само ти за себе си. И също, както се каза по-горе, трябва да имаш пълна вяра и доверие.Това е точно работа с мисъл:3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Струва ми се,че не се прави разлика между мисъл и мисловна енергия.Енергията е тази,която лекува,само мисъл не стига.И е добре,че е така защото ние с нашето разрушително мислене ще развалим всичко.Но за да се съхрани мисловната енергия е необходима малко практика,известни усилия,дисциплина,както и при всички други дейности от които очакваме определен резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

Понятията имат нужда от уточнение.

Мисълта вече Е енергия, енергийна структура.

Затова дори само мисълта донякъде лекува ( молитва ) , зависи кой и с каква мощ и целенасоченост мисли.

Лечението се извършва, като чрез мисълта насочваме определена енергия към определен адресат.

Така че само с мисъл все пак се върши нещо, а енергия без ( човешка ) мисъл ... е просто енергия на по-друго ниво. Защото - глобално погледнато - енергия без намерение няма.

Не пречи малкото разминаване в думите при различните участници..

Линк към коментар
Share on other sites

Какво има за уточняване, енергията следва мисълта, а мисълта /също/ е енергия.

За уточняване на понятията напротив, колкото повече използваш чужди установени терминологии, толкова повече се оплиташ в безсмислени теоретични постановки и де факто сам си пречиш.

И тук не става въпрос за разрушително мислене, а за работа със съзнателна насочена мисъл. Аз така го наричам, но всеки човек различно възприема и всеки си влага свой смисъл в понятията, по своя си начин...затова и свещените писания са свещени, всеки човек разбира това, което е за него, и един и същи текст всеки път различно го четеш, в зависимост от състоянието си, и какво ти е нужно в момента.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...