Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме?


Recommended Posts

Ето и сънят, който открих в тетрадката.

Майка ми говори по телефона с някой /нещо като ясновидец/ и иска от него да й покаже щъркела, който я е донесъл. След малко на терасата виждам силуета/сянката на огромни криле. Кацнал е нещо като човек с криле, не го виждам ясно. Башща ми също поисква да види своя щъркел, но му бива отказано. Аз също искам, но само си го мисля нищо не правя по въпроса.

Асоциациите ми, естествено са с Ангелите -и щъркелите като тяхна форма - носещи живота

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да споделя с вас,сън отпреди почти година.Нямам обяснение,може би вашите ще ми помогнат да си изясня,значението му.

Нощ,на балкона съм на жилището,в което живях преди.Пускаме балони със сина ми и съседското момиченце.Синът ми е много по-малък от днешната му възраст,а момиченцето уви,загина при катастрофа,преди няколко години.Някак ни е притеснено от очакване на нещо непреживяноБалоните се издигат ,като един от тях придобива гиганстки размери.Отдалечавайки се в небето се превръща в огромен робот,напомнящ играчката ,която уших за втория рожден ден на сина ми и която той пазИ доста дълго и,с която играеха непрекъснато със спомеенатото момиченце.Незнайно как се озовах във странно място,което изглеждаше като градина обградена с високи колони,със свързани капители в кръг.На това място се играеха театрални представления.Имаше и други хора -непознати.Роботът придоби вид на съзвездие.Звездите бяха свързани в стилизирана рисунка на древен воин с голям и опрян с острието надолу меч.Нямам идея откъде ,но си казах,че е древен могулски воин.Той бе заменен, със също съзвездие,но този път като глава на дребно куче,на момченце и на мечка.Онова,което чух беше:можеш да видиш с какво е пълно непрогледното на нощното небе,но ти е нужна малко светлина.Ще се радвам,на помощта ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Специално за сънищата лично аз предпочитам Юнг.

Основното при него е да откриеш символите в съня си, като част от тях

са лични и са само твои и свързани с личните ти преживявания, а други

са колективни т.е. универсални(като това да се озовеш гол/а, летене, преследване, море, река, къща и т.н.).

Според юнгианците сънищата имат 2 функции - компенсираща и предупреждаваща.

Компенсиращата е когато правиш нещо срещу себе си, нещо което те наранява(независимо дали го осъзнаваш или не) - тогава се намесва съня и се опитва да балансира нещата. Другата функция е предупреждаваща - това е когато несъзнаваното вижда накъде отиват нещата и се опитва да те предупреди да си промениш поведението(може да се каже и предсказваща функция)

Най-общо е това.

Интересното е при Юнг, че самият той вярва, че несъзнаваното(подсъзнание) влияе не само върху нас, ами и върху неорганичната материя. Не е издал такъв труд, понеже като учен е бил задължен да има всички факти и проучвания преди да издаде книга.

Освен това има и публикуван труд - анализ на един медиум.

Та моята препоръка относно сънищата е Юнг ("Човекът и неговите символи" дава обща представа за това).

Тълкуването на съня не е лесна работа и само от едно разказване никой не може да ти каже какво означава. Трябва продължителна работа над това и искрен интерес, да знаеш, че съня означава нещо, но да не прибързваш със заключенията.

Ако някой се интересува мога да изброя по-основните универсални символи и какво означават в най-общите случаи. Въпреки това сънят на всеки идва от собственото му несъзнавано и трябва да се тълкува в определен контекст.

Линк към коментар
Share on other sites

Това за неорганичната материя ми се стори интересно.Още малко,може ли?С останалото съм съгласна.Има обаче и момент,който напоследък/повече от година насам/, чрез думите на другите се случва,да си отворя посока или да си припомня"забравено".Измежду тълкуването на всеобщите символи прокарвам моята собствена символика.Много интересно е.Тази вечер след като пуснах темата се поразрових и намерих съответствие.Мита за Калисто,превърната в мечка и "изпратена"на небето като съзвездие от Зевс ,преди да бъде простреляна от собствения й син.Съзвездията са Воловар ,Ловджийски кучета и Голяма мечка.Но това е само едно от тълкуванията ми.Между другото дори и тълкуването, подлагам на анализ.Освен това стремежа към търсене на соътветствия,ме отдалечава "най-вероятно несъзнавано от екстернализирането на проблема останал в последното.Има още нещо.В думите при обсъждането на каквото й да е, присъства предишния момент/конфликт/.Т.е.налице е проекция на досегашното в сегашното.Изобщо...Анализът е обяснение,с възможност за много грешки.Но си е забава.Малко страшничко става,когато разбереш що за "чудо"си.:)

Линк към коментар
Share on other sites

А според мен тълкуването на един сън е много лесна работа, дори бих казал работа проста. Заратустра май е прочел една книга на някой полупризван полусамозван автор и е вдъхнал от нейната помпозност. Хем сънищата били универсални, хем едното разказване не помагало. А тая работа за личното в сънищата, не е нищо повече от фалшивото перчене с това, че всеки от нас бил уникален. Хайде на последния написан тук сън. Починалото момиченце ще е малкото светлина, с която ще се види непрогледното. Пък да видим някой може ли да добави още нещо към това тълкувание. Иначе не разбрах! Заратустра, къде да се озовеш гол?

Линк към коментар
Share on other sites

Shelter,

Имаш ли възможност да покажеш тук снимката на изплетената играчка, моля.

Какво точно представлява, андроид ли?

Предполагам синя на цвят?

Имаше ли нещо специално с главата на робота?

можеш да видиш с какво е пълно непрогледното на нощното небе,но ти е нужна малко светлина

Благодаря много за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Валентин,ето как се случва!Андроид.Ако,знаете колко отключихте с тази дума!Благодаря!Разширихте много"зрителното" ми поле!Припомних си доста!:)Имам бегли знания,но непрекъснато се опитвам да ги допълвам.Сега си доказах,че съм от жените/всъщност непораснали момиченца,дори и буквално!:)/,които раждат "себе си"Потресаващо е да се осъзнае,че си превърнала детето си в твоя идеал и си го лишила от възможността да бъде това,което е.Много се надявам да е дълбоко искрен когато твърди,че прави голяма част от онова,което иска.Т.е. да съм подпомогнала даденостите му,а не да съм го "скалъпила".

А робота си беше като голяма кукла от парцали,шарен,личицето и предната част на торса бяха гълъбово сиви,като цвета на линията под сиьото на страницата!Много симпатично личице,с очи от копчета,носле и устица в човешки цветове.Очите бяха бяло и черно копчета едно в друго!:)А на дясната страна/огледалното място за сърце/,си спомням че направих дъга и две копчета под нея.Също като знака усмивка ,само,че завъртян в хоризонтално положение. Тогава нямаше компютри!Не съм и предполагала знака:)на върха на главата си имаше антенки от срязана на две части топка,с отворите нагоре!За уши бях сложила токи от колани.Лошото е,че не е трябвало да избирам името-Матилда Джанк Ботъм.Беше от филмче,което се е изтрило в паметта ми,но главното лице помня-професор Снагълз.Сега ми е ясно кои са били моите проекциите върху персонажите от филмчето.Все едно,анализът е само осмисляне на случилото се,а то не се поправя.Аз обичах много Бредбъри,синът ми стигна до Тери Пратчет!:)И продължава разбира се!И аз и той и приятелите му са изкушени от Изтока.Крушите не раждат ябълки!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ето как става!:)Андроид е думата,която ми помогна много!Благодаря,Валентин.Разширихте "зрителното ми поле"!Нямам възможност да покажа снимка,но си обясних страшно много.Мисля,че ми е достатъчно.А цвета на личицето беше като този под синьото на страницата!:)Така стават закачанията/разбирай асоциациите/:)Поздрав!

Линк към коментар
Share on other sites

:):)

мисля че сънят ти идва от свръхсъзнанието

кръглото място с колоните е центърът на космичното съзнание в мозъка

можеш да видиш с какво е пълно непрогледното на нощното небе,но ти е нужна малко светлина

когато чуваш глас насън по този начин, идва от много висш източник

Благодаря отново.

Желая ви много радост и здраве.

:thumbsup::feel happy::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Shelter,

в съня ти има една поредица от трансформации, тя е следната – балони-робот-съзвездие(изобразяващо воин)-съзвездие(куче-момченце-мечка). Обикновено във всяка сцена от едно съновидение има един елемент, който е само привидно част от общата картина на съня. Този елемент е преди всичко отвор към друга сцена, към следващ сън. В изобразителното изкуство май има нещо подобно, нарича се “перспектива на рисунъка”. Задачата на художника е да динамизира статичността на своята картина. Такъв елемент-отвор в твоя сън са “балоните”. Кастанеда ги нарича “скаути”, защото те превеждат в други светове. Аз обикновено съм скептичен към “другите светове”.

Балоните се насочват нагоре, капителите от своя страна също са горе, както и съзвездията. Споменаваш, че капителите са свързани; за съзвездията казваш същото. Балоните имат естествено влечение към височините, стига да не бъдат задържани. Капителите винаги са позиционирани горе, а съзвездията просто са високо. Да проследим какво се случва с трансформационната линия на елемента-отвор.

Балонът става робот, неговият овал се превръщава в човешки вид, макар не на човек. В психоанализата има едно понятие “преходен обект”. Много малките деца обикновено се привързват към една определена своя играчка в изключителна степен. Тази играчка има значението на жив човек, с нея се общува, тя получава грижи, от които само човекът има нужда. Психологическото значение на една такава играчка е, че тя осигурява връзката между вътрешния свят на детето и външния свят на родителите и всички околни. Детето се доверява най-много и най-вече именно на своята избрана играчка(плюшеното мече е най-често срещания пример), и още по-важно, доверява се посредством своята играчка, тя е като инструмент или път, чрез който детето се общува. Тази играчка се нарича преходен обект и много напомня на елемента-отвор от сънищата. Преходният обект, както и елементът-отвор, приемат често най-различни образи от психичния свят на човека, това са майката, бащата, самия човек, друг човек или дете…

Мястото, на което се озоваваш е ефектът от насоченото ти либидо в елемента-отвор, той те е пренесъл. В тия неща дори и да има нещо свръхестествено, според мен е по-добре то да се разглежда като обичайната работа на съня. Градината с колоните изразяват средината на твоята личност. Формите на капителите винаги са вълнуващи, тъй както формите на отделните съзвездия. Театърът е признак за другостта на света, която е вътрешността на твоята душевност за разлика от външния тривиален свят. Могулският воин в своята архаичност е бащиният или божественият образ. Положението на неговия меч изразява монолитността на духа му, вътрешният му мир. Може би имаш несъзнаваната фантазия, че починалото момиченце е там, при този Баща и вече е умиротворено от силата на духа му. За теб душата на това момиченце е балонът, който се е впуснал нагоре, заприличал е на играчката, с която сина ти и момиченцето са играли, а накрая душата му е намерила дом в съзвездията. Съзвездията са материален израз на боговете(на колективното несъзнавано). Ти си Калисто, която иска да бъде изпратена на небето като съзвездие от Зевс(могулския воин). “Да видиш с какво е пълно непрогледното небе” е да черпиш от истинността и богатствата на несъзнаваното или по-скоро да имаш яснота и сигурност за символите, които дохождат при теб оттам. Светлината, която ти служи да прогледнеш в тъмното небе е една ”преходност”, една човешкост(душата на малкото момиченце, с която се идентифицираш), която сякаш би могла да те транслира от земята на небето. Явно имаш силен духовен заряд, който те връхлита, а ти се чудиш как да го контролираш.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря много за помощта,Чезал!Не е лесно да запазиш равновесие,когато си връхлетян.:)Мисля,че е по-добре да търся подкрепа чрез свързване,единение приобщаване.По- добре е отколкото да "откривам Америки" сама.Трябва да се науча да владея,а не да контролирам.По моему владея е използвам дадености,а контролирам е ограничаване на последните.Опитвам се напоследък да си превеждам символите -послания идващи от несъзнаваното ми,но все си мисля,че сам човек трудно би се справил въпреки максималната си откровеност.Все нещо остава скрито в нас от нас самите:)

И само малко пояснение,може ли?Правилно ли съм разбрала -преходен обект е обекта ,с когото детето се идентифицира ,но се отнася към последния така,както родителите му към него/детето/ самото и едновременно с това го оприличава на родителите си/или единия/ и се държи като дете на играчката.Странно ,обичах балоните и имах мече.:)Но има още нещо,което не ми убягна :Snuggele,Bottom означават съответно приютявам се/гуша се/ и дъно.Трудничко е да се дешифрираш.:)Изглежда ,по-дълго трябва да се задържам в този сайт.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Преходният обект е преди всичко съчетание от частично вътрешен, неотграничен от субектността на детето обект и в същото време частично външен обект. Да, обикновено преходният обект е детето на детето и може би по-рядко родител на детето. Фантазиите, които детето разиграва със своя преходен обект са основа на бъдещите му взаимоотношение с всички хора. Основно правило е, пред детето да не се поставя въпроса за реалността на събитията свързани с преходния обект. Родителите най-често спазват по инстинкт това правило. Ако неукрепналата детска психика бъде атакувана с въпроси кое е истина и кое не, то детето би се отдръпнало в себе си и би загубило интерес към външния свят.

Ако ти си Матилда, а професор Снагълс е могулския воин от съня ти, то това може да съотнесем към Калисто и Зевс. Матилда е на дъното, нали е Bottom, тъй както Калисто е превърната в мечка, което значи, че е отхвърлена от Хера, заради това, че се е отдала на Зевс. Когато Аркад, сина на Калисто, неразпознавайки я, се опитва да я убие, Зевс се намесва и изпраща майката и сина на небето като съзвездия. Зевс е бог и приютява(Snuggle) Калисто(Bottom) в най-високото, което е целта на съновидението ти. Явно твоят ник Shelter е пресечната точка на сънищата ти, а може би на цялата ти психология. Самият ти въпрос дали преходният обект е и дете, и родител значи, че ти се стремиш и да бъдеш приютена, и да приютиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Чезал,за ника беше действително интересно и за мен самата защо съм го избрала.Месеци след като го ползвах,видях повторно филма от който съм си го присвоила.Сънищата /както и филмите,които ни докосват/според мен са алегоричен изказ на онова,което сме подтиснали в несъзнаваното ни.Обяснението,в един момент би било различно от това в по -късен такъв,ако не сме се "превели"точно.

Продължавам да съм любопитна.Ще спомена и още един сън,с риск да додея.

Разглеждам албум с репродукции.Една от тях:Вековна гора,високи и силни дървета.Пред нея река,стремителна ,не дълбока,бистра,шумна,с големи камъни по нея,само завой .На брега/равен и не обширен/- старец в черно наметало с качулка закрила половината лице.Тояга висока до над гърдите.Двете му ръце върху върха й.На преден план млад мъж,облечен в съвременни дрехи,пресича реката стъпвайки върху камъните.Светлината е сива,като пред изгрев в есен.Името на стареца е Марлин/Марвин/,мъжът Артур.Във въздуха витае ясно знание за път,за повеля,която ще бъде тачена.за съдбовно тръгване,за значимо последствие.Старецът е учител,мъжът ученик,който продължава.Сякаш стареца/във фигурата му няма следа от немощ/приобщава младежа в мисия.Излизам от вкъщи и виждам като афиш на филм,същата картина/Е,киното явно ми е слабост/.Онова,което си казах беше:Кой ли е бил този,който е направил двучасова лента по нея и кой ли е художника.Не можах да гледам филма,нито си спомням заглавието:)Само съм чувала подобните имена и имам много малко знание за тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, аз съм нов тук, но много ми допада целия портал. :dancing yes::thumbsup2:

Въпроса ми е следния: сънувах много и различни объркани сънища, :( но си спомням само това, а именно - у нас е дошла някаква непозната жена с къса руса коса, средна на ръст, на възраст - 60-70 години. Жената стои вкъщи и чопли тиквени семки, по едно време решава да си тръгне. После не помня какво съм сънувал, но изведнъж насън се подписах на един кариран лист хартия. Много се учудих насън от подписа си, защото го направих много дълъг, а всъщност не е такъв. :hmmmmm::huh:

Какво може да значи този сън? :whistling::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо от съня сте запомнил/а/ само това?Хубаво е да си спомните,колко отдавна е сънят.Огледайте познатите си,възможно е непознатата жена да символизира нещо предстоящо,или започнато ,но прекъснато.Какво е чувството,което изпитвате при вида,на чоплещите семки?

Подписа,според мен е знак,в който е вложена голяма част от личностната ни характеристика.Графолозите имат думата.Моето мнение е,че разминаването в дължината ,говори за скрити /непроявени/качества.Вероятно ще има какво да научите за себе си.:)

А не е изключено и да сте подписвали нещо,за което сънят ви напомня,че е важно!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Още нещо,което не е без значение.В съня е налице компенсация.Действителният подпис е по-къс от сънувания.Компенсаторните сънища не са рядкост!:)Във всеки случай,според мен сънят Ви показва някаква възможност и ви дава сигнал,че е време за действие.

Това е само мое мнение!Често прехвърлям върху другите собствените си мисли .:)Поздрав!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

помогнете ми да разтълкувам сънят си

сънувах че имам много голямо разстояние между зъбите изведнъж единият ми преден зъб се разклати и падна.Аз го държа и виждам че на него има нещо като винт и успях пак да си го сложа на мястото.Усмихнах се и пак си бях със зъби

Линк към коментар
Share on other sites

Как бихте тълкували сън, в който нещо което толкова много искате да ви се случи в живота , а не става, но в съня ви то е реалност? :o ????

Линк към коментар
Share on other sites

adelaida,

според мен, много пъти като се страхуваме от нещо или искаме нещо силно го сънуваме, даже много по интензивно. аз ако сънувам нещо такова ще си помисля..леле колко съм започнала да го искам това..и ще се замисля дали това е добре така, ще се замисля по скоро за желанието си и степента му.

в един съновник четох,че нещо като се изпълни на сън е по скоро компенсация за реалността <_< . според мен нито значи,че ще се сбъдне,нито обратното..а е отражение на желанието

е сигурно може и видение да е за нещо, това се чувства обикновенно :) , но при мен такива сънища не са били пророчески <_<

Май най добре да се приеме, че нещо може и да не стане, пък то токувиж станало ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Интересна тема са сънищата:)

Системата за тълкуване на всеки е свързана с колективното безсъзнателно и символите които са залжени там...архетипове и т.н Моята система е направена на базата на години записване насънища и търсене на повтарящи се символи. Но тъй като човек постоянн се развива сами се досещате какви промени търпи системата постоянна. Хрумна ми е вече е станала като отворения софтуер:). Системата действа когато е точна и определена категорията за изследване. Санищата имат толкова динамична последователност, че една тромава система не може да обхване съня който както каза Ваклуш Толев "е малката сестра на смъртта." Метода е осъзнатото сънуване:) и там се прави всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

помогнете ми да разтълкувам сънят си

сънувах че имам много голямо разстояние между зъбите изведнъж единият ми преден зъб се разклати и падна.Аз го държа и виждам че на него има нещо като винт и успях пак да си го сложа на мястото.Усмихнах се и пак си бях със зъби

Без претенции съм за компетентност,откъдето да обърнете вниманието на тълкуването ми,си е Ваша работа.

Първото,което ми хрумна след зъб е "кастрация".Второто,че вероятно се касае за вече преминал случай,в живота Ви.В съня Ви е даден знак,че проблемът е решен.Друг е въпросът как.

Разглеждам човека,както и случващото се с него неразделно от всичко,около му.Спроред мен е имало конфликт,където Вие сте очаквали наказание,за извършено действие,което според моралните Ви норми/в случая визирам -наложеният възглед за добро и зло/и самото действие,което подсъзнателно е желаното от Вас.За това,че противоречието е решено,говори Вашето "Усмихнах се и отново бях със зъби"Между другото зъбите са средство,/оръжие/,необходимо за физическото ни оцеляване,не мислите ли?Имало е и помощ или сте намерили начин ,чрез който да си върнете "оръжието" за справяне.Според мен,много интересен символ, тук е винт,но точно в него е и неяснотата.Дали ,конфликтът е потушен/потиснат,изтласкан,отречен/или ликвидиран?Вие,бихте ми помогнали с няколко пояснения,относно винта.Това е много важен момент,защото щифта или по вашему винта,е вид протезиране на корен.Ще съм любопитна да прочета малко повече за този винт.

Как бихте тълкували сън, в който нещо което толкова много искате да ви се случи в живота , а не става, но в съня ви то е реалност? :o ????

Случвало ми се е.Нямам обяснение,но като да ми се иска ,да се повтори в действителност.:)Въпреки,че лично аз не съм в състояние да отлича емоциите в сънищата си,от реалните.Мисля,това е начин на психиката да се справи с фрустрацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Става въпрос за нещо за което си мечтал дълго време и изведнъж то все още не е сбъднато, но си го сънувал и то толкова реално....а съм сънувала и друго -примерно нещо което неискам нигока повече да се повтори в живота ми, но го сънувам, че става....това е ужасно неприятно, а друото е незаменимо приятно, но само искам да вмъкна, че не става въпрос за дребни и незначителни неща а за сериозни... :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Разбирам,че става въпрос за значими неща.Нещо,което си мечтал дълго не би било без значение.:)Силата на емоционалното зареждане личи и по "...изведнъж..." и "...сънувал и то толкова реално...",както и"...не искам никога да се повтори в живота ми,но го сънувам..."Като да искаш,нереалното мечтано да е реално и реалното нежелано да е сън.Да?Не мисля,че си изключение.Вероятно си впечатлена от копирането на мечтата,както и на случилото се от сънищата ти.И в двата случая според мен има "справяне"в съня.В първия:осъществена мечта,във втория най-вероятно болката от преживяното е толкова силна,че не приемаш миналото като непоправимо и чрез съня се опитваш да влезеш в предишната ситуация,за да я "поправиш".Интересно,дали във втория случай /имам предвид ,в съня ти/има различен от преживяния изход.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Привет :feel happy:

Искам да ви питам за един сън, който сънувах вчера. Покрива(ние сме на последен етаж)/тавана на апартамента ни течеше доста обилно. Стичаше се водата по стените, но някакси това не ме безспокоеше. После започнах да мисля как да го оправим, дори намерих майстори и събирах пари от съседите(защото и на тях им течеше)...

Какво означава съня според вас?

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...