Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Сънищата - как да ги тълкуваме?


Recommended Posts

Засводената улица е тунел, през който минаваш, за да се преродиш. Не знам доколко ортодоксална е вярата ти и как се отнасяш към популярното разбиране, което твърди, че след смъртта си човек преминава през светъл тунел. Отликата е, че твоят тунел е тъмен. Това е знак за притеснение, че се налага да преминаваш през него. Психоанализата би казала, че се придвижваш из родилните проходи на майката, които по-често се асоциират с мрака. Оттук и присъствието на родителите ти. Те те раждат, те и ще те преведат през новото раждане. Разбира се, не става дума, че ще умираш, напротив, намираш се в етап на промяна, на преобразуване.

Площадът и стадионът са места където се сбират множество хора. Те напомнят “мандали”. Мандалата е източно понятие, обикновено кръг, в който има квадрат и изобразява центъра на личността. Човек сънува мандалоподобни места точно когато в душата му настъпва промяна от духовен характер.

Светлата и красива църква контрастира на тъмния тунел, тя изразява душевността ти, завършека на процеса по промяна. Тя е един вид прераждането. Липсата на родителите ти в това място показва, че си готов да понесеш новото състояние със собствени сили. “Да се изгубиш някъде” често значи да се промениш, да не си като преди, на въпроса “кой съм аз” да отговориш по-нов начин.

Съновидението ти показва нова насока, нови чувства и мисли, които несъзнаваното подава на съзнанието. Твоя задача е да осмислиш промените в душевността ти.

Има история за едно съкровище, което само един ден в годината изплува на повърхността на безбрежно море. А при залез слънце отново потъва, защото няма кой да го открие. Предизвикателството на нас като хора е да осмисли значенията, които сърцето ни шепне.

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes::dancing yes:

Още веднъж ти благодаря chezal за точния и изчерпателен отговор.

:dancing yes::dancing yes:

Точно така е, сега се намирам в един нов етап от живота си и сега разбирам, че съня ми го е предрекъл.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е според вас, да сьнуваш два заека от породата "великански", единия от които дьржиш в рьцете си и мислиш, че умира. А, те така и се дьржат- умиращи.

Линк към коментар
Share on other sites

Единият беше кафяв, а другият бял, но не чисто бял. Имаха и много петна по тях в други близки до кафявото и бялото оттеньци. Аз мисля, че дьржах в рьцете си кафявия и молех Бог на ум да не умре, но мисля, че без вяра, знаех, че е по- вероятно да умре. Помня добре очите му. Аз го галех по ушите, по главата, а той просто примигваше от време на време с черните си очи, които изразяваха примирение, но като че ли не и сьжаление...

Линк към коментар
Share on other sites

Дим, новото в живота ти да не е нова приятелка? Тъмната улица по която се движиш получавайки щастието на църквата може да е несъзнавана интерпретация на желание или спомен за полов акт... тъмната улица=тъмното женск влагалище, а църквата - оргазма на божественото ... :) просто предположение... :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest, направи ми впечатление как успяваш в нюанси да отличи отношението си към зайците, а и тяхното състояние. Според мен, ти имаш известна представа какво значи съня ти. Дори можеш да го разтълкуваш в дълбочина.

Сподели ни своето мнение, стига да не е особено лично.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Ivan_*

Здравейте,

попаднах случайно на този форум и много ми хареса. Имам конкретен въпрос към вас: какво означава това, че след като се събудя от сън и каквото и да съм сънувал, имам усещането, че съм преживял дадения сън. Все си мисля, че ми се присънват предишни животи, а вие как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest, направи ми впечатление как успяваш в нюанси да отличи отношението си към зайците, а и тяхното състояние. Според мен, ти имаш известна представа какво значи съня ти. Дори можеш да го разтълкуваш в дълбочина.

Сподели ни своето мнение, стига да не е особено лично.

Чувала сьм, че зайците са символ на страха. Мисля си, че като сьм сьнувала това е време да се освободя от сьня. В деня който го сьнувах една жена на работата ми каза, че трябвала да се лекувам от страх, че все нещо сьм трепкала. Забелязала е че сьм нещо нервна. Аз напоследьк наистина ме е страх от нещо. Нервна сьм без причина, като че сьм загубила врьзка с Него. Вечер много ме е срах от тьмното. Все си представям, че някой ще ме хване с костелива рька отзад зад рамото. Непрекьснато се стряскам от нещо, все трапкам. Одеве се бльсна вратата и направо изживях неуписуем ужас. Бях следобед на кафе с една прлиятелка и ме беше все някакси неудобно, настрьхвах без причина. В сьня си се молех без вяра и това ме натьжава. Не искам да ходя да ми леят куршум, не искам да се занимавам с такива работи. А, сьм чувала че ако си се уплашил от нещо, той страхьт след време се проявява, а аз мисля, че знам от какво сьм се уплашила. Какво да правя според вас и дали е вярно тьлкуванието ми? Или е нещо друго? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:

Привет форумци, имам един въпрос към вас.

Днес баба ми, сподели, че сънувала каруца пълна с рози. Каза, че каруцата била без впряг, гледала я, а розите били червени. Също така преди няколко дни, ми каза, че сънувала много високи къщи, че ги измазва. Какво вещаят тези сънища, предварително ви благодаря. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,Кевин,потърсих в "Нов български съновник" и ето какво намерих там:

Череп ако видиш на сън,едобър знак:ще постигнеш рядък успех или ще направиш голямо откритие.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди доста често сънувах грамофонни плочи в най-различни варианти, че ги гледам, че ги слушам и т.н. Преди няколко дни пак сънувах такъв сън.

Плочата, която сънувах беше голяма с червен етикет по средата.

Интересува ме какво символизира плочата и какво въобще означава този сън?

:hmmmmm:

Предварително благодаря, на всички, които откликнат на питането ми.

:thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Пак от там:"Грамофон,грамофонна плоча,ако купуваш,слушаш или гледаш,ще имаш дълга и романтична любовна връзка."Хе,хе,много ми харесва да съм добър вестоносец.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

случайно попаднах в този форум и бях много заинтригувана! От няколко месеца сънувам постоянно кошмари и до момента първото нещо което си помисля като се събудя се случва.Всеки месец от ноември до сега ми се случва някакво нещастие, първоначално не обръщах внимание на сънищата ми,но колкото повече време минава толкова повече се замислям че има нещо или някой който ми ги праща като предопреждение и трябва да си вслушвам в тях

Линк към коментар
Share on other sites

Guest, в теб има занижена самооценка, която явно съзнаваш. Но криеш дълбоко у себе си свръхмерно самочувствие.

Двата заека изразяват крехкостта на самоусещането ти. Страховете ти са латентната претенция у теб да бъдеш, да те оценят - по верният начин. Тези страхове се персонифицират в образа на намиращият-се-наоколо/костеливият/. Изтънената ти връзка с Бога е защото смесваш представата си за Него с представата за Костеливият. Двата заека, тоест ти, трябва да бъдат взети от някого/тази сцена може би се разиграва в несъзнаваното ти/, а ти се опасяваш кой ще направи това. Самата ти казваш, че молбата ти няма достигне до Него и затова ще трябва да предадеш двата заека/разбирай себе си/ на Костеливият.

Зайците са в опасност, те са раними - това е съзнаваната ти представа; те са от типа "великански", което изразява напиращия мащаб на реалното ти самочувствие.

Заяви смело коя си, без да ставаш самонадеяна; дай воля на истинското мнение за себе си, без да го натрапваш; и ще превърнеш страха в спокойствие и увереност.

Осезаемо си интелигентна и чувствителна, знаеш това, но не вярваш в него. Предполагам, че понякога избухваш и сама се изненадваш от това. Казваш, че знаеш от какво си се уплашила и струва ми се, че приемаш това събитие като категорична оценка за своята малостойност. А не е така...

Линк към коментар
Share on other sites

Изненадах се като видях тьлкуванието на сьня ми. Май наистина е така. Само за сьбитието от което сьм се уплашила не е така. Какво имаш предвид под "Костеливия", под "изтьнената ти врьзка с Бога" и под това ,че двата заека трябва да бьдат взети от някого. Наистина ли те трябва да бьдат непременно взети от някого, не мога ли сама да се пребоя с тях? Предварително благодаря! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest, споменаваш за "костелива ръка зад рамото", аз просто персонифицирам този образ, превръщам го от функция в Някой. Това е част от моето тълкуване.

Също казваш "...съм загубила връзка с Него". Тук сама си обозначила субекта. Има загатване на противовес: между божественото и страшното. Едното изтлява, мержелее се, а другото, сякаш претендира нещо от теб. Явно търсиш първото и се пазиш от второто. Двата заека изобразяват тази борба. Да, неправилно употребих думата "взети". Животът на зайците може да бъде съхранен от божественото и отнет от "костеливото". Съновидението ти показва несъзнаваното опасение, че съхранението ще отстъпи на отнемането. Разбира се, това е съновна хипербола, сънят винаги изразява състоянието в свръхразмери и чувствителност.

Примерно едно филологическо тълкуване, казваш: "...той, страхът след време се проявява...". От синтактична гледна точка е нямало нужда да изписваш "той" и "страхът" заедно, можела си да си спестиш местоимението "той". Въпросът е защо не си го направила? Психологически ти си казала нещо допълнително, а то е, че страхът не е просто чувство, той е субект. Някой. Костеливата ръка е ръката на страха. Сякаш наоколо има един призрачен някой, който те следва. Двата заека като твое себеусещане, са твоя същност. Костеливата ръка желае тях. Тук искам дебело да подчертая, говоря за вътрешно състояние, а не за материална реалност. Ти не вярваш, че животът на зайците ще бъде запазен. И повтарям, липсва осъзнато самочувствие, доверие в себе си, а оттук и в другите.

Преборването се състои в това да проявиш несъзнаваната си увереност, а тя се усеща. Построяваш изреченията с ясно изразени значения, с чувство за детайлите, като в същото време не се отклоняваш.

Линк към коментар
Share on other sites

:sleeping: Сънувах, че вървя по някаква улица ту нагоре, ту надолу. След това вървях покрай някаква локва и минах по един мост над един канал. Отново сънувах много високи блокове и изведнъж, се отзовах в едно магазинче за хранителни стоки, а продавачката беше една много ниска циганка. Купих си вакумирани пилешки пръжоли и след това се събудих. През цялото време имах чувството, че съм преживял този сън наяве. :whistling:
Линк към коментар
Share on other sites

Dim, в сънищата ти се повтарят и редуват продълговати и окръжни предмети и места. Ясно е, кое изобразява мъжкото и кое женското. Анимата, твоята женска природа, се опитва да ти каже нещо, да ти предаде значимо знание.

Каналите, мрачният тунел, улиците/по които се луташ/, небостъргачите, които може би чувстваш чужди, са мъжките матрици наложени в нашето съзнание. Те могат да се облагородят посредством своя женски елемент. Каналът достига локвата или минава покрай нея, тунелът свършва в църквата, небостъргачите се свеждат до малкото магазинче.

Плочите са труднопреводима за съзнанието ти информация. Наистина, ти все ги гледаш, слушаш, въртиш ги напразно, но това не е симптом за невъзприечивост, а напротив за стремеж към възприемчивост. Ти антиципираш какво ще ти покажат и кажат те, в какво се състои същността им - ето я красивата църква. Циганката също е твоята анима и колкото да е чудно, тя е идентична с църквата и грамофонните плочи. Купувай, вземи от нея, тя ще предугади бъдещето ти и установи реалната ти мъжка същност.

Нали, не знаем дали си женен или имаш приятелка, или поне влюбен ли си. Само може да догаждаме. Според мен не си, но това си е малко стрелба в празното. Мисля, в теб има поетичен елемент, повече чувства, които донякъде си откривал в абстрактното. Ако е така, знай, анимата най-добре се разгръща в конкретна жена!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

Благодаря ти за точния отговар chezal, но ако обичаш кажи ми точно какво символизира грамофонната плоча. Някакъв завършен процес ли или нещо друго. Много ми е интересно да разбера. Ще чакам с нетърпение отговора ти. :thumbsup:

Предварителни благодарности.

:dancing yes::angel:

:thumbsup2::D

Линк към коментар
Share on other sites

В момента chezal ти отговаря, но може ли аз да се опитам нещо да кажа? Грамофонната плоча е запис. Ти я пускаш и пускаш - тя възпроизвежда повтаряемо. Сънувайки този символ, вероятно си в житейски период, когато се въртиш в кръг и нищо ново не постигаш. Старата песен на нов глас. Мисля, че символът на грамофонната плоча има тясна връзка с повтарящите ти се сънища. Пази се от рутината и разчупи кръга.

Линк към коментар
Share on other sites

Dim, има едно понятие в аналитичната психология, възприето от алхимията - circumambulatio, което най-просто казано значи "специфично движение в кръг".

Представи си едно огледало, но не огледало, което те отразява, а което някак е твоя отсрещност. Ти общуваш с него, но това става бавно и с известни трудности. Наместо да те отрази, въпросното огледало те променя.

Етикетът е съчетание между подадена информация и тайнството на печат. То е като в любовта, жената я виждаш, но знаеш, че не малко от нея е скрито.

Твоя задача е да се вслушаш в грамофонните плочи, да дочуеш посланията им, да ги преведеш на свой език. Плочата се върти, тя е circumambulatio, процес на развитие и промяна. Ала за да е същинска тази промяна, за да е резултатна, се иска активно участие от страна на съзнанието. Нещо, което ти вършиш добре.

Приеми, че образите от съновиденията, които душевността подава, са така реални, както плътта и денят ти. Може би са по-трудни за разбиране, но това не ги прави фантасмагорични. Там, вътре в тебе, имаш едно огледало, което не можеш да контролираш с движенията и гримасите си, то е живо и копнее за общуване. Върти се, защото желае да се разкрие и да донесе промяна, грамофонна плоча е, защото иска да ти каже нещо. Тя е субект, не я приемай като обект.

Плочата никога няма да спре своето въртене, тя е процес, тя е животът. Просто като напреднеш със самоопознаването и развитието си, тя ще измени образа си и ще се явява по друг начин. Ще разбереш, че си постигнал истински нещо, когато онова, което е вътре се претвори в нещо прекрасно отвън.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...