Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да бъдеш или не?!?


Guest Fut

Recommended Posts

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Този въпрос могат да си го задават само хора, които не знаят какво искат и въобще не осъзнават какво се случва с тях. Какво значи "да бъдеш, или не"

И ако избереш да не бъдеш, какво трябва да стане с тебе? Нямам идея.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Обаче Атлантида не е ли това само първата плаха крачка към нещо много по - дълбоко (ако мога така да се изразя) :) ?

mvm -

И ако избереш да не бъдеш, какво трябва да стане с тебе? Нямам идея.
Ами избери и ще разбереш :) Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Няма начин да стане. Човек трябва да бъде...себе си, дори и всички останали да скочат срещу него.

Ще цитирам пак Ръдиард Киплинг :"Ако можеш да повярваш в себе си, когато другите се съмняват в теб, и все пак да не пренебрегваш тяхното съмнение". По-добре от това не знам как да го кажа

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Да и аз харесвам Ръдиард Киплинг, малко съм прочела от него но го харесвам. Да, прав е, но това "Няма начин да стане" са рамки не мислиш ли :)? Какво значи няма начин да стане след като не си опитала ?
Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш или да не бъдеш? Въпросът е какво да бъдеш и какво да не бъдеш. С какво ще се самоотъждествиш. Лесно е да се каже "бъди себе си", но човек може да избира кое "себе си" иска да бъде.

В крайна сметка щом си жив, значи си. Сещам се за първата от еврейските форми на Бог - Ехие (аз съм). От това човек не може да избяга. Но може да избере какво да бъде.

Линк към коментар
Share on other sites

А може ли да бъдеш някой друг???

Именно това е и дилемата на живота. Някой ти е втълпил, че си "еди-какво-си" - ама, ти-не-си щастлива - пък, ако и да си слънце-див инат/петел (полът няма значение). Отхвърлянето на дадености и бунтът (отвътре, дето никой го не вижда) носят голяма сила, но са едва началото да се преоткриеш - а да се преоткриеш, означава да поемеш отговорност за себе си, и - прощавайки на наранилите те - да се завърнеш при тях, обновявайки ги. Ама...

Аз вярвам, че ти го умееш!

Не очаквай признание - напротив, ще бъдеш отречена!

Линк към коментар
Share on other sites

Дори и в момента да ми е трудно да съм най-светлата си личност и да вървя по пътя на преоткриване, това значили че не съм аз?

Аз съм си точно в този момент когато греша, и се препъвам и вървя, .... другото е идеал.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Да и аз харесвам Ръдиард Киплинг, малко съм прочела от него но го харесвам. Да, прав е, но това "Няма начин да стане" са рамки не мислиш ли :) ? Какво значи няма начин да стане след като не си опитала ?

Нужно ли е да опитвам? В друга тема казах, че не отстъпвам от принципите си и пак имаше хора, които се усъмниха, че се самозаблуждавам. Това е техен проблем, не е мой

Да бъдеш и да не отстъпваш от принципите си е едно и също

Линк към коментар
Share on other sites

Дори и в момента да ми е трудно да съм най-светлата си личност и да вървя по пътя на преоткриване, това значили че не съм аз?

Аз съм си точно в този момент когато греша, и се препъвам и вървя, .... другото е идеал.

Ако говорим за същността на човека, тя е повече от идеалът ни за нея.

Човек е това за което се мисли. Ние избираме какво да сме, т.е. избираме в каква роля ще се превъплътим. Но тази роля не сме ние. Ние не познаваме себе си, че да изиграем себе си в живота си. Това което изживяваме са илюзиите които имаме за нас самите, едно отражение на истинското ни аз, повече или по-малко изкривено, според случая.

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш себе си на 100% дори на 60% е невъзможно.

Познавам поне 20 човека ,които ,ако искат да бъдат себе си биха напуснали работа като за начало.

Нормите на поведение и социалните рамки в които е поставено човечеството не са случайни.

50% от това наше себе си е подложено на съзнателна промяна ,другите 50% се проявяват от време на време в удобни и подходящи за това ситуации.

През останалото време ние сме в рамка определила ни пространство за движение,с някакъв процент разрешена гъвкавост.

Да бъдеш-е стремежа.

да не бъдеш е реалността подлежаща на промяна.

Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да опитвам? В друга тема казах, че не отстъпвам от принципите си и пак имаше хора, които се усъмниха, че се самозаблуждавам. Това е техен проблем, не е мой

Да бъдеш и да не отстъпваш от принципите си е едно и също

Да, хубаво е човек да не отстъпва от принципите си... :) Няма как да ти обясня, с голи думи не става, т.е. тук ако се опитаме да си говорим няма да се получи защото гледните ни точки се разминават. Това са различни светове и между тях се откроява огромна и непреодолима бездна. Е :feel happy: всеки с пътя си и с принципите си :) . Поздрави!

п.п. Ох за кой ли път се редактирам :P Така е като не си проверявам постовете преди да ги пусна ;) . Редакцията е моята запазена марка вече :v:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

"Един цар пита: „Кое е най-хубавото нещо в света?“ Казал му: „Да ядеш сладко, и да не бъдеш задръстен.“ След като бил задръстен 10 дена, че не могъл да ходи, тогава разбрал. Като ядеш, непотребното от тебе трябва да излезе, всичката нечистотия. Ще вземеш, ще даваш. В себе си няма да оставяш никаква нечистотия. Всичките нечисти мисли, онези мисли, които са неорганизирани в нас, няма какво да ги държим – да ги пратим в природата да ги организират. Всички ония неорганизирани чувства, желания навън да излязат. Всичко, което е организирано, да го турим в себе си. Всичките постъпки, които са неорганизирани, – навън. Не че имаме неразположение към тях, но те да излязат да се организират. Всичките организирани постъпки да ги задържим.

Казвам, трябва да задържим всичко онова, което е организирано. То е божественото. Всичко, което не е организирано, тепърва има да става божествено. Неорганизираният свят е създаден от Бога, но не е още божествен свят. Човек е създаден от Бога, той е направен по образ и подобие, но човек не е още така божествен, както Бог се явява. Тепърва се създава човек. Следователно новият човек, който иде, той е Адам, който иде в света, той е Адам на любовта. Бог ще се проявява чрез него. Бъдещото човечество ще бъде новият Адам, който ще се прояви. Ще вложи всичката любов – на всичко, каквото човек ражда, да се радва. Толкоз блага имате в себе си. Вие чакате да идете в оня свят, да умрете, да идете в оня свят, да ви дадат повече неща. Повече неща няма да ви дадат. Едно семе има всичките блага. Посадят го, ще даде хубавите плодове – скрити са в него."

~~~

"Страхливите няма да наследят Царството Божие. Дяволът го гони. Като го гони дяволът, казва: „Страхлив да не бъдеш“. Добри желания има дяволът. На дявола добрата страна е, че той е сянка на Любовта, той туря всичките сенки и Любовта изпъква. Той като дойде, Любовта става понятна. Без дявола Любовта е непонятна. С дявола контраст има. Аз го разглеждам какъв беше дяволът по-напред. Той беше по-напред един светъл ангел, с години се разговаряше с Бога, а пък сега дошъл до положението, че Господ не го приема на рандеву. Сега Господ изпраща своите слуги и казва: „Дайте му да си върви“."

~~~

"Да благодариш на Бога за ума си. Да благодариш на Бога за сърцето си. Да благодариш на Бога за тялото си, което имаш. Всеки ден да благодариш за онова, което Бог ти дал и да не бъдеш мърморко.

Бъдете благодарни за ума, за сърцето и за тялото, което Бог ви дава."

„Само светлият път на мъдростта води към истината. В истината е скрит животът.“ "

източник: Благодарност

Двадесет и девета лекция на младежкия клас

23 май 1941 г., петък, 5 ч. сутринта

София – Изгрев

Линк към коментар
Share on other sites

...Бог те кара да умреш за себе си и те съживява отново в Него".
Из- "Океанът Руми..."(спиралата)

Галатяни 2:20

Съразпнах се с Христа, и сега вече, не аз живея, но Христос живее в мене; а животът, който сега живея в тялото, живея го с вярата, която е в Божия Син, Който ме възлюби и предаде Себе Си за мене.

Да не бъда по този начин, ето избора ми. Поздрави!

п.п.Няма по-красиво и ... не бъдене от това.

Аз съм сянка, влюбена в слънцето. Когато Ти изгрееш, аз изчезвам.
Из- "Океанът Руми..."(спиралата)

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Това което изживяваме са илюзиите които имаме за нас самите, едно отражение на истинското ни аз, повече или по-малко изкривено, според случая.

Ти с илюзиите си ли живееш, с отраженията си? Значи наистина не познаваш себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Отражението може да бъде точно копие на отразявания обект, и то въпреки това си остава отражение. Но това може да бъде разбрано само от човек който вместо с отражението си се е отъждествил с истинската си същност. Аз не съм го направил, а това подсказва че това, което казвам е информация от втора ръка и не бива да бъде приемано само на доверие.

Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да опитвам? В друга тема казах, че не отстъпвам от принципите си и пак имаше хора, които се усъмниха, че се самозаблуждавам. Това е техен проблем, не е мой

Да бъдеш и да не отстъпваш от принципите си е едно и също

Да, хубаво е човек да не отстъпва от принципите си... :) Няма как да ти обясня, с голи думи не става, т.е. тук ако се опитаме да си говорим няма да се получи защото гледните ни точки се разминават. Това са различни светове и между тях се откроява огромна и непреодолима бездна. Е :feel happy: всеки с пътя си и с принципите си :) . Поздрави!

Бих искала да попитам и mvm, и Fut - случвало ли ви се е да промените някои от принципите си?

Линк към коментар
Share on other sites

Отражението може да бъде точно копие на отразявания обект, и то въпреки това си остава отражение. Но това може да бъде разбрано само от човек който вместо с отражението си се е отъждествил с истинската си същност. Аз не съм го направил, а това подсказва че това, което казвам е информация от втора ръка и не бива да бъде приемано само на доверие.

Станимире, аз не те разбирам и по объркания начин по който си писал (нещо неприсъщо за тебе) имам чувството, че и ти не си се разбрал.

Ти каза, че човек си създавал някаква илюзия за себе си и живеел според нея, вярвайки си. Не отричам, че има и такива хора, тип "артисти", които играят някакви роли и толкова се вживяват в тях, че започват наистина много да си вярват.

Но не се ли сещаш, че има и много хора откровени, непринудени и естествени, не виждам при тях каква илюзия има създадена.

Дианче, не си спомням скоро да съм си отстъпвала от принципите, и да правя компромиси със себе. Не мога да се сетя за такава ситуация, може би начинът по който живея и работя ме избавя от такива неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си се разбирам, обаче по-ясно ми е трудно да се изразя. Просто самото понятие "човек" може да има твърде различно съдържание, оттам и тълкуването на понятията "аз" и "себе си". В действителност в основата на самосъзнанието на човека е неговата душа, обаче колко са тези които отъждествяват себе си с душата си? По-голямата част от хората дори не вярват в съществуването и.

Линк към коментар
Share on other sites

Прав си, Станимир.Интересно е тогава тези хора с кой "орган" чувстват радост, тъга, обич, омраза, гняв, блаженство?

А иначе по темата - понякога е трудно да бъдеш себе си.Смелост се иска за това.

Но е задължително да бъдеш, ако искаш да живееш в мир и хармония.

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

Аз нямах предвид "отстъпване от принципите" или "правене на компромиси", а по-скоро преосмисляне и съзнателно заменяне на едни принципи с други.

Когато е още дете, на човека му се втълпяват определени принципи от страна на семейството, училището, средата във вид на норми на поведение, мироглед и т.н.; после вече, израствайки, юношата започва сам да търси, сравнява, изучава ... Пък и в по-зряла възраст, може би не всички, но някои хора продължават да се развиват и може да достигнат до други "истини" (слагам в кавички, защото е доста относително).

Лично аз няколко пъти съм променяла доста кардинално мирогледа си, съответно и принципите, които следвам в живота се променят. Е, далеч не всички, но определено мисля и действам доста по-различно отколкото преди 10 години, или преди 20 години ...

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...