Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Картите Таро и Времето


Guest Мона

Recommended Posts

Няма ясна концепция за определяне на времето при картите Таро. Има само условни ориентири, като това, че големите Аркани са по-бавни, а малките – бързи. Няма и достатъчно литература по въпроса.

Всеки, който се занимава с таро, особено ако има и дълъг опит, научава кои карти са бързи и кои бавни с течение на времето. От друга страна, картите Таро не обичат въпроси, отнасящи се до неопределно време напред, нито назад.

Времето е една екзистенциална човешка концепция и поради това е една условност. Адаптирането на житейското време до вселенското време е въженият мост за определяне на времето и чрез картите Таро.

От моят опит съм установила кои карти са условно бързи и кои условно бавни.

Една от най-бавните карти в колодата е Отшелникът, за разлика от Рицар жезли, която пък е една от най-бързите. Боя жезли като цяло, съм приела за бързи карти, с изключение на 10 жезли. Мечовете също имат „холерична” характеристика, с изключение на 3 мечове. От боя чаши, като алегория на емоционалната човешка вселена, не причислявам като карти, определящи времето, но ако на въпрос, свързан с конкретно време, се паднат дадени карти от чаши – разбирам, че самият питащ е объркан и за него въпросът със сроковете не е актуален. Боя пентакли определям като сравнително бавни, спокойни карти, с изключение на 2 пентакли и 6 пентакли.

От големите Аркани още бавни са Звездата, Обесеният, Императрицата, Императорът, Дяволът, Силата, Умереността. Страшният съд има изключително място като карта, свързана с Времето в един подчертано философски смисъл, а като карта на човешкото време, аз й определям период от поне 5 години на влияние.

Темата предполага широки интерпетации, най-малкото защото идеята за Времето в Таро и то за Времето като Траене е една излючително езотерична тема и включва у себе си всевъзможни хронологии – от определяне на „дали до 3 месеца ще замина еди къде си” до „защо един миг може и да трае цяла вечност”…

Какъв е вашият опит с определяне на времето с Таро, кои карти мислите за условно бързи и кои за условно бавни и защо?

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, аз искам да попитам нещо...

Например задава се въпрос дали до 3х месеца ще стане еди какво си...

Като крайна карта се пада например Императрицата, която е бавна карата....

В случая, това какво би означавало - че това за което се пита, определено ще стане, но периода ще продължи след тези три месеца, тоест, че това за което питаме, то е и в зависимост от въпроса де...или няма да стане в този срок, но въпреки това ще стане самоче по - нататък - или, че това, за което се пита ще продължи доста дълго време...

Малко се оплетох във въпросите си, дано ме разбеш, какво точно питам...

Линк към коментар
Share on other sites

А относно бързите карти, от моята скромна практика, досега аз съм установила, че такива са Рицар Жезли, Крал Мечове, 8 Жезли,Светът - въпреки, че е от Големите Аркани, ми се е падала тази карта, когато нещата във връзка с които питам са се развивали със светкавична скорост.

5 Пентакли е много бавна и мъчителна карта

Сега в момента не се сещам за други карти, които съм установила дали са бързи или бавни, но като се сетя ще пиша...

Темата е много хубава!!!

Надявам се да се включат повече хора и да разкажат, какво са забелязали в своята практика, относно тези карти - във времето...

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, аз искам да попитам нещо...

Например задава се въпрос дали до 3х месеца ще стане еди какво си...

Като крайна карта се пада например Императрицата, която е бавна карата....

В случая, това какво би означавало - че това за което се пита, определено ще стане, но периода ще продължи след тези три месеца, тоест, че това за което питаме, то е и в зависимост от въпроса де...или няма да стане в този срок, но въпреки това ще стане самоче по - нататък - или, че това, за което се пита ще продължи доста дълго време...

Малко се оплетох във въпросите си, дано ме разбеш, какво точно питам...

За Императрицата - освен, че е бавна карта по принцип, е важно защо е и бавна като карта. Както ти си попитала - за 3-те месеца, не значи, че това нещо няма да се случи до определеният от теб срок, а че Императрицата като карта означава натрупване на идеи, натрупване на опит, който е необходим това да се случи - ти имаш идеята, но нямаш ясна концепция за нещата.

Императрицата значи и дълга подготовка за нещо, каквато е и 7 пентакли, неслучайно тези две карти са и карти на бременността; всяко едно раждане предполага период и на износване на плода - поради тази причина това е бавна карта. Освен това, Императрицата предполага и дълъг творчески процес, но има риск от свръхнатоварване на идеята (ти) - съветът е, ако си взела решение за нещо, да не "преносваш плода", защото така има риск от "рисково раждане".

Линк към коментар
Share on other sites

Не е ли подвеждащо да се задава на картите въпрос "Кога ще се случи нещо?" Ами ако няма изгледи събитието да се случи - как биха указали картите това?

Първо въпросът - кога ще се случи нещо - е несериозен по отношение на Таро.

Всеки трябва да задава въпросите си за определено време - не знам какъв трябва да си, за да отговориш на въпросът "кога" - да съдиш по картите кога ще е - това е налудничаво.

Знам, че много са разочаровани и очакват картите Таро като своя спасител на Времето. Е, Таро не е това.

Таро е учител на търпението и на поносимостта да очакваш и краят, и началото; да бъдеш и господ, и звяр; да осъзнаваш времето; времето в картите Таро е да знаеш колко са РЕАЛНИ НАДЕЖДИТЕ ТИ ЗА ДРУГО БИТИЕ.

Т.е. - да знаеш какво можеш да имаш и какво не можеш.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Първо въпросът - кога ще се случи нещо - е несериозен по отношение на Таро.

Изобщо не е несериозен. Всичко може да бъде изчислено с таро до точна дата и час, та дори и с точност до минута.

Разбира се, преди да се пита кога, трябва да се пита дали изобщо дадено събитие ще се случи.

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не е несериозен. Всичко може да бъде изчислено с таро до точна дата и час, та дори и с точност до минута.

Разбира се, преди да се пита кога, трябва да се пита дали изобщо дадено събитие ще се случи.

Добре, Регина, дай тогава пример, конретен с конкретни карти и изчисления на времето.

Линк към коментар
Share on other sites

Бях седнала да пиша разни начини...като теория на активни и пасивни карти на Михелсън и други начини като връзка със стихии, зодиак и т.н., но нещо не ми се постна съобщението и реших, че явно няма нужда. Пък и тези неща ги има по книгите, а и аз не съм най-опитната за да разказвам от опит. Тези начини се използват в подредби които нямат за цел определяне на време, но показват дадено събитие. Иначе когато желаем конкретно да знаем кога, може винаги да се ползват подредби за определяне на време. Даже съвсем начнаещ прави такива подобни и собствени с изваждане по една карта за всеки ден за определяне на точния ден на събитието. Има и по-сложни подредби когато става въпрос за по-голям и неопределен срок от време.

Има толкова различни системи за определяне на време, че е трудничко да бъдат описани и обяснени всички. Пък и е трудно човек да се ориентира на кое да вярва, т.к. си противоречат често. Но едно е сигурно, трябва да се пробват и да видиш конкретно при теб кой метод работи.

Активните и пасивни карти на Михелсън според мен е много хубав начин за подредби от 3 карти, а и като общ принцип. За собствен метод не мога да говоря, т.к. нямам такъв.

Линк към коментар
Share on other sites

Иначе когато желаем конкретно да знаем кога, може винаги да се ползват подредби за определяне на време. Даже съвсем начнаещ прави такива подобни и собствени с изваждане по една карта за всеки ден за определяне на точния ден на събитието. Има и по-сложни подредби когато става въпрос за по-голям и неопределен срок от време.

Има толкова различни системи за определяне на време, че е трудничко да бъдат описани и обяснени всички. Пък и е трудно човек да се ориентира на кое да вярва, т.к. си противоречат често. Но едно е сигурно, трябва да се пробват и да видиш конкретно при теб кой метод работи.

Активните и пасивни карти на Михелсън според мен е много хубав начин за подредби от 3 карти, а и като общ принцип. За собствен метод не мога да говоря, т.к. нямам такъв.

Може да има много начини/ системи за определяне на времето чрез Таро, но всички имат общи принципи - така наречните активни и пасивни карти, са всъщност, условно бързи и условно бавни карти, опредлени пак условно от стихията, която носят.

Аз, въпреки това съм скептик по отношение определяне на точно време в Таро; моят опит е показал, че хронолически определяне на времето е невъзможен, освен ако не заработи здраво и интуицията или там както я наричат. Иначе опити за сравняване на картите таро с определени нумерологични системи има много, но това отново според мен, е един сравнителен анализ. Т. е. аз мисля, че всички дати са приблизителни, както и времето е относително понятие. По-скоро, бих казала на някой човек - това ще се случи скоро, това ще случи по-натам във времето, ако няма определен от питащия срок.

Има и една друга опасност при Таро, при определени въпроси, много често се намесват и "кармични" карти и тогава понятията за време и пространство, много се объркват.

За мен Таро е точно като прогноза за определяне на място, не толкова на време и затова таролозите е добре се намесват в помощ на изчезнали хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Подредби за определяне на време са много точни. Дори съвсем начинаещи се справят прекрасно. Колкото до системите за определяне на време, те си имат своите условности. Има карти които са неутрални като време, други, които предсказват непредсказуемост на събитието във времето (Шута) или пък забавяне на показаното време с наличие на обърнати карти и т.н. Но като цяло системите са точни и се използват успешно. Много по-условно е определянето "бързо/бавно". Колко е "бързо" за теб или "бързо" за друг? Съвсем не е едно и също. Нужни са по-конкретни времеви критерии от тези условни понятия. Съвсем различно е като видиш дадена карта да знаеш че става въпрос за 2 седмици или 2 дни.

Като отвори дума за хронологическо определяне...Давам ти едно упражнение, което трябва да е леко за опитен човек. За всеки ден от седмицата е извадена по една карта. Виждаш ли кой ден от седмицата се пада жената да роди?

1- 6 пентакли

2- 3 пентакли

3- дама меч

4 -крал меч

5 -рицар жезли

6 -луна

7- 10 чаши.

Е Мона, това трябва да е детска игра за теб...Може да не си толкова скептична после. А интуиция...ами то за кое четене на тора не е нужна интуиция?

Линк към коментар
Share on other sites

Като отвори дума за хронологическо определяне...Давам ти едно упражнение, което трябва да е леко за опитен човек. За всеки ден от седмицата е извадена по една карта. Виждаш ли кой ден от седмицата се пада жената да роди?

1- 6 пентакли

2- 3 пентакли

3- дама меч

4 -крал меч

5 -рицар жезли

6 -луна

7- 10 чаши.

Е Мона, това трябва да е детска игра за теб...Може да не си толкова скептична после. А интуиция...ами то за кое четене на тора не е нужна интуиция?

Честно казано не схващам, това пак е условно. Може да е всеки ден, а най-вероятно да е в петък, но със същия успех може и да е в понеделник или в неделя. За мен лично е в понеделник, визирайки силата на 6 пентакли, а като бързина - Рицар жезли.

Скептична съм отново.

Линк към коментар
Share on other sites

Еее, вие ме убивате бе момичета! :D Кое по-точно ти говори Мона в 6-те пентакли или в 10-ката чаши за раждане? Да имат такова значение тези карти? Хубави карти на емоционално блаженство- не на родилни мъки.

А аз се притеснявам за собствените си тълкувания...Ами ако трябваше по тези карти да разкажеш нещо на човек, Мона? Какво би му разказала, как ще протекат дните му? Да кажем че човекът е бременна жена.

Хайде малко по-лесно...Преди да извадим по карта за всеки ден, вадихме по карта за всяка седмица. Излиза умереност, смърт. В коя от двете седмици Мона се пада раждането? :D

Маги, защо реши че задължително цезарово? Аз не съм сигурна. И двете карти могат да падат за лекари от единия и от другия пол (гинеколозите са и хирурзи).

Линк към коментар
Share on other sites

Еее, вие ме убивате бе момичета! :D Кое по-точно ти говори Мона в 6-те пентакли или в 10-ката чаши за раждане? Да имат такова значение тези карти? Хубави карти на емоционално блаженство- не на родилни мъки.

А аз се притеснявам за собствените си тълкувания...Ами ако трябваше по тези карти да разкажеш нещо на човек, Мона? Какво би му разказала, как ще протекат дните му? Да кажем че човекът е бременна жена.

Хайде малко по-лесно...Преди да извадим по карта за всеки ден, вадихме по карта за всяка седмица. Излиза умереност, смърт. В коя от двете седмици Мона се пада раждането? :D

Маги, защо реши че задължително цезарово? Аз не съм сигурна. И двете карти могат да падат за лекари от единия и от другия пол (гинеколозите са и хирурзи).

Не ми приличаш на умряла, приличаш ми на пазеща територии Regina.

Намирам тези упражния за елементарно Таро - всяко едно раждане е сакрален процес, в който ако сметнеш че бебето ще се роди в понеделник, може да се окаже, че то ще се роди следващия понеделник, без Таро изобщо да го индикира.

По същата логика трябва да се определи и деня на смъртта, нали?

Моето усещане за Таро е различно, ти си имай твоето усещане.

И тази тема не е курс, в който ти си лектор - упражнения по математическо таро - кой кога ще се накъдри и ще си направи кичури?!

Едва ли. Таро е висша наука и най-вече чист окултизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма такива истории, Мона. Денят на раждане на бъдещето човече е предопределен. Както и денят на смъртта на всеки. И тарото прекрасно показва и едното и другото. Нали за теб тарото е чист окултизъм? Хайде, ето ти възможност да го покажеш. Къде е предсказването на това хипер-важно събитие в живота на всяка жена? То не може да не е ясно показано от картите. Само трябва да ги прочетем както трябва.

За какви територии намекваш? :huh: Това е смешно. :lol: Тарото за мен е нова територия- няма от кого и от какво да я пазя, тя е обект на постигане.

Ако държиш ти да си лектор, аз нямам нищо против. Само че, макар да съм с никакъв опит, достатъчно чета по въпроса за да ти покажа там където бъркаш в представите си. Целта е предполагам, да се научим да тълкуваме времето, което картите показват много добре, а не да се дразним от нечие лекторство.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е да бъркам в представите си, моите представи се променят с ВРЕМЕТО.

Не смятам нищо за предпределно, особено ако се касае за случай на "мъртви души". Раждането е преопределено като онтология, но не и като осъществяване - има карти, които ясно упоменават за това - физическото раждане от духовното също се разделя от време, от някакво време...

Кой ще бъде лектор не знам и кой иска да развее знамето - на мене ми е все едно.

Важно е останалите да усетят времето в Таро и да го изживеят в душите си. Всеки с опита си.

Линк към коментар
Share on other sites

За известна предопределност, особено в близък план, съм съгласна, но това не значи, че точна информация за времето ще ни бъде дадена. Да, Таро знае, но дали ще ни позволи ние да узнаем - това вече е съвсем друг въпрос. Понякога да, понякога не. Има въпроси, на които Таро просто отказва да ми отговори и зная защо - ако получа такъв отговор, смисълът на дадена житейска ситуация просто ще изчезне. В крайна сметка животът се предопределя от нашите желания, намерения и действия. Готови отговори няма - има насоки и евентуалности.

В конкретния случай, да, приемам, че раждането, особено като става въпрос за оставащи дни, вече е решен във времето момент.

Методиката, която ти си приела да използваш, вероятно има своята логика. Но - това е твоята логика, това е твоето разбиране за съдържанието на отделните карти, твоят начин на комуникация с тях.

Първият въпрос, който изникна у мен, бе - какво е твоето разбиране за едно раждане. За една страхлива и паникьосана жена раждането е хирургична манипулация, свързана с очакване за болка, страх, ужас дори. За една рационална жена това ще е просто завършекът на периода на бреме. За една силно емоционална жена раждането ще е момент на върховно щастие, независимо от болки и страхове.

Та в този смисъл, всяка една от картите би могла да символизира раждане - в зависимост от представите ни за него.

6 пентакли - дар от Бога е появата на едно дете.

3 пентакли - реална изява на нещо, което до момента е било само идея - абстракцията за живота в утробата се превръща в реално, можещо да се види, чуе, докосне дете.

Кралица/Крал мечове - има намек за хирургична интервенция, намек за болка на тялото, която умът приема и понася.

Рицар жезли - поява, живот - а защо не и поява на нов живот?

Луна - символ на женското начало, би могла да означава най-съкровенното, най-интимно, най-дълбоко преживяване на една жена, а също и поява на женска рожба.

10 чаши - завършена радост, голямо щастие - какво по-голямо щастие за една майка от появата на детето й на бял свят?

Ако при мен дойде жена с такъв въпрос, ако използвам тази методика и ми се паднат тези карти, доста ще се зачудя. Друг е въросът, че моят съвет към тази жена би бил да не пита за дни и часове, а да се наслади на всеки миг от своето състояние, защото на някои жени то се случва веднъж, на други - нито веднъж, и има огромно щастие дори в болката в такъв момент.

Линк към коментар
Share on other sites

Маги, аз не съм съгласна с постановката "тарото отказва да ми говори". Или човек не пита както трябва, или с колодата нещо не е както трябва, или просто не умеем да разшифроваме това, което картите говорят. Средно положение няма. Всяка колода си има силни и слаби страни- ако едната има даден лимит, друга ще говори много и красноречиво. Затова таролози ползват често по няколко колоди на едно гледане.

Вчера си говорихме на друг форум за предопределеността на събитията...Един таролог каза "животът е като карта на пътуване от точка А (раждането) до точка Б (смъртта). На картата има пътища с разклонения. По кой път ще тръгнеш, изборът е твой. Картите ще ти покажат най-вероятния, но ще ти посочат и алтернативните, стига да попиташ." Честно казано, аз не съм убедена, че човек е способен да промени бъдещето когато го знае като избере алтернативен път. Ванга, лека и пръст, също беше убедена, че е невъзможно. Но на всеки му се иска да вярва, че има място за избор. Както и да е...темата е доста сложна. При всички случаи, точка А и точка Б са решени не от нас (изключвам случаи на някои самоубийства).

В едно ще се съглася...Колодата дава такива карти, каквито гадаещият най-добре би разбрал. И собствени карти си е най-добре да си ги тълкува човек сам. НО...все пак, има си достатъчно общоприети тълкувания и моите не са много по-различни от вашите, така че с повече въображение (а какво сме ние без въображение в гледането на таро), не може да не се направят аналогии. Ти самата не си вярваш като си сложила евентуално раждане за 6, 3 пентакли, както за 10 чаши. Просто абсурдно е тези карти да бъдат тълкувани като раждане. Никъде, в нито едно описание на картите, подобни значения не фигурират. Нито пък могат да се правят аналогии на родилния процес със същината на картите от където и да го погледнеш.

Мона сама тълкува рицар жезли като пътуване. За какъв живот става дума? С постъпване в болница или изписване бих се съгласила.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че стана една добра дискусия - а аз това и целях, да има дискусия, да има спор с конкретика.

За другото - 6 пентакли, 3 пентакли - няма ограничения за диапазона на значения; дори и да има общоприети такива, смятани за правилни и точни. Соредм нен, дори и един Крал мечове може да говори за раждане (при известни обстоятелства). Рицар на жезли може да е всичко, свързано с промяна - дори и с изтичане на околоплодните води.

За мен всяка карта в Таро може да значи и раждане, и смърт.

Като цяло, имам усещане за deja vu - и за мен времето в таро е относително понятие, макар и натоварено с опредeлена хронология за траене.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти самата не си вярваш като си сложила евентуално раждане за 6, 3 пентакли, както за 10 чаши. Просто абсурдно е тези карти да бъдат тълкувани като раждане. Никъде, в нито едно описание на картите, подобни значения не фигурират.

Абсолютно заставам зад всяка своя дума, Regina, и напълно вярвам в това, което съм написала.

Отвъд общоприетите тълкувания на картите, в конкретното общуване между човека и неговата колода се създават специфични връзки. Отделни карти придобиват специални значения, говорили сме за това в друга тема, може да потърсиш, ако те интересува. Сред моите карти със специално значение е и 3 пентакли, за мен тази карта повече от всички други означава реален контакт, така че още веднъж - заставам зад думите си. Ти, от гледна точка на твоите усещания за картите, може да отхвърлиш споменатите по-горе карти, аз със сигурност не бих го направила. Ако бих отхвърлила карти, то биха били точно Кралят и Кралицата. В представите ми жената, сдобиваща се с дете, повече се връзва с Кралицата пентакли, а жената, губеща дете (мъртво раждане, аборт) - Кралицата на мечове. Но това са си мои представи, които очевидно не ми помагат да тълкувам твоите карти.

Още нещо да допълня. Срещала съм подобен на този метод за определяне на времето - кога в рамките на определен период (година, седмица, час от денонощието) ще се случи събитието. При него обаче предварително се избират 6 карти с позитивно значение от големите аркани - Императрицата, Папата, Слънцето... След това се изтелят съответно 12, 7 или 24 карти и ако някоя от предварително избраните карти се е появила, нейната позиция означава времето на реализация на събитието. Това вече е някакъв сигурен индикатор.

А що се отнася до това дали Таро винаги отговаря... аз мога да говоря само за себе си. Има ситуации, в които човек трябва да вземе решение, за да продължи и това решение е важно и от житейска, и от окултна гледна точка. В тези ситуации Таро не ми отговаря. Ако попитам как ще се развият нещата в период от месец например, получавам отговор - и но той касае само най-близкото бъдеще.

Според теб животът е предопределен... Аз дори не бих могла да изгледам филм, чийто край знам, какво остава да полагам върхови усилия в реалния живот за каузи, които предварително зная, че са загубени. Така че за себе си зная, че моите карти ми казват толкова, колкото трябва да зная, за да вървя напред.

Линк към коментар
Share on other sites

Промяната вероятно ще е промяната на положението. :D

Днес и се пада да се срещне с доктор, самото раждане може и да е утре, вдруги ден- промяната. :lol:

Ще видим. ;) Очакваме включване. Дано не ми се обиди, че я обсъждам тук, но така се падна в контекста на разговор...какво да правя. :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Промяната вероятно ще е промяната на положението. :D

Днес и се пада да се срещне с доктор, самото раждане може и да е утре, вдруги ден- промяната. :lol:

Ще видим. ;) Очакваме включване. Дано не ми се обиди, че я обсъждам тук, но така се падна в контекста на разговор...какво да правя. :huh:

Има и нещо друго, което мисля, че е редно да спомена.

Аз отказвам да гледам на вече бременни жени. Това за мен е закон.

Дали някоя ще роди по принци и какво дете - момче или момиче - да, но на вече бременни жени, особено ако имат и усложнения - не.

Линк към коментар
Share on other sites

Още нещо да допълня. Срещала съм подобен на този метод за определяне на времето - кога в рамките на определен период (година, седмица, час от денонощието) ще се случи събитието. При него обаче предварително се избират 6 карти с позитивно значение от големите аркани - Императрицата, Папата, Слънцето... След това се изтелят съответно 12, 7 или 24 карти и ако някоя от предварително избраните карти се е появила, нейната позиция означава времето на реализация на събитието. Това вече е някакъв сигурен индикатор.

Има доста методи и подредби, къде по-сигурни от това, което показах в случая. Но това е начинът на лаика. Най-бързия и лесния. Може по-късно да постна някои други начини.

Според теб животът е предопределен... Аз дори не бих могла да изгледам филм, чийто край знам, какво остава да полагам върхови усилия в реалния живот за каузи, които предварително зная, че са загубени. Така че за себе си зная, че моите карти ми казват толкова, колкото трябва да зная, за да вървя напред.

Психологическа нагласа. Аз лично, това което не искам да знам, просто не питам. Когато питам, искам всичко да знам и разпитвам до дупка. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Днес и се пада да се срещне с доктор, самото раждане може и да е утре, вдруги ден- промяната. :lol:

Ще видим. ;) Очакваме включване. Дано не ми се обиди, че я обсъждам тук, но така се падна в контекста на разговор...какво да правя. :huh:

С това искрено ме шашна. Можеше за "изпита" поне да избереш ситуация, която е приключила.. (оставям настрана етичния аспект).

А за знаенето на всичко - не вярвам, че някой от нас може да знае всичко :) Не вярвам и че картите отговарят винаги и на всеки въпрос. Позволи ми да си остана с това малко съмнение :)

Оставам в очакване на по-сериозните методи и с надежда, че ще споделиш с нас, лаиците :)

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...