Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Аз съм категорично за донорството, без уговорки. Така се спасяват страдащи и болни хора, а никой нищо не губи. (Нямам предвид случаите, когато жив донор дарява, естествено, там нещата са по-сложни.) Също, мисля, че повече хора би трябвало да дават доброволно кръв - един благороден и безопасен за донора акт, а толкова малко хора го правят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Отговори 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Донорството

Какво е вашето виждане по въпроса?

Как то се отразява енергийно върху двата обекта?

Какво би представлявало обяснението за този феномен от духовна гледна точка?

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубава тема за дискусия .. :thumbsup2:

Благодаря на Тетрабиблос!

Предлагам Ви дами и господа съфорумци и на Вас Тетрабиблос, да почнем тази тема направо от "Главата"

[1:27] И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.

Но това е само мое предложение разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Их, верно бе!

Какво има да му се мисли толкоз!?

Ако Ани Безант е била от Бялото Братство и "чуе" горното мнение по темата, има голяма вероятност да направи няколко пируета в гроба си. Само предполагам, като един предположител.

Защото и при древните египтяни, и при индийците, че даже и при христяните / нима? .. :))) / при погребването на починал човек се спазвали / така съм чувал само/ някакви дни , като ..3, 9, 20 , 40 дни - уж да можели Душата и Духът да се оттеглят от телесните органи.

Така съм чувал де.

А защо ли на много места по света / Египет, Индия, даже и древните българи/ се изгаря тялото на починалия след определени дни на бдение? Интересно ! Едва ли ще е само за да се спестява място за гробища.? А някой да е чувал, че Вуду-шаманите търсели пресни трупове за разни работи като зомбита?

Но може би фантазията ми е прекалено развинтена? :3d_077:

Кой знае ... :3d_157:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво общо има ритуалът с изгарянето на трупове с донорството?

Има недостиг на донори и това е сериозен проблем - и на трупни донори, и на живи.

Паралелът с Ани Безънт е несериозен. За мен, като отявлена почитателка на Блаватска.

Линк към коментар
Share on other sites

А, нищо общо няма- какво общо може да има?

Освен, че лекарите присаждат само органи от пресен донор. От който все още не се е оттеглила Душата. Когато вече се оттегли Душата, тялото и органите почват да гният / защото пръста при пръст отива/ Живият орган е жив, защото го поддържа живата Душа жив. Ей това не е тайна от хиляди години.

Но "съвременният" матириализъм явно обслужва други цели, но не и целите на Живота. моля наистина любознателните четящи темата нека първо да прочетат много внимателно книга Битие , глава 1 и 2. Там много ясно е казано, че Бог е сътворил човека, мъж и жена ги е сътворил. И след това ги е облякал в плът

[2:7] И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа.
Линк към коментар
Share on other sites

Моето мнение по въпроса е доста противоречиво и контрастиращо на моменти.От една страна го приемам като благословение и възможност за втори шанс,но от друга-като сериозна енергийна намеса,която се отпечатва и кармически.

Мона,по въпроса има да се мисли много.Де да беше толкова просто...

Ако приемем,че всеки орган е проекция на астрален такъв,то даряването например на сърце не би ли се отразил на новия му собственик по някакъв начин?!Разбира се,и целта на дискусията е да се определи-по какъв?!

В една лекция срещнах,че не е препорачително да се носят дори дрехите на мъртвец,защото се свързваме с него,а какво остава за приемане на орган....

Поздрави!

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

А аз мисля за хората. За душите те сами ще си се погрижат. Мислете за човека - как да бъде спасен и да живее добре.

А окултните теми - за окултистите. Обикновените хора искат да бъдат здрави и пълноценни. А и не само те.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз мисля за хората. За душите те сами ще си се погрижат. Мислете за човека - как да бъде спасен и да живее добре.

А окултните теми - за окултистите. Обикновените хора искат да бъдат здрави и пълноценни. А и не само те.

Добре казано,Мона,но ние не разглеждаме очевидните неща,а се надяваме да преминем отвъд обикновените разбирания(поне моето желание е такова).

Интересът ми към темата не е продиктуван от обикновено любопитство,а е в резултат от наскоро направен избор при злощастно за мен събитие.Интересува ме изборът ми дали е бил правилен.Именно това се надявам да успея да си изясня в процеса на кореспонденцията,което ми дава основание да не умаловажавам интересните мнения на Ян!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Донорството

Мисля,че тук също можете да намерите интересни мения по темата, която бе разисквана във форума преди време.

Съгласна съм с Ян, че темата не може да има еднозначни решения. В линка по-горе ще намерите постове на Кристиян, които лично при мен доста промениха начина ми на мислене и отношението ми към проблема...

Модераторска бележка: Двете теми са обединени с цел по-голяма подреденост във форумите.

Линк към коментар
Share on other sites

Донорството

Мисля,че тук също можете да намерите интересни мения по темата, която бе разисквана във форума преди време.

Съгласна съм с Ян, че темата не може да има еднозначни решения. В линка по-горе ще намерите постове на Кристиян, които лично при мен доста промениха начина ми на мислене и отношението ми към проблема...

Модераторска бележка: Двете теми са обединени с цел по-голяма подреденост във форумите.

Благодаря,Донка!

Пропуснал съм тази тема,макар че я търсих.Бих Ви помолил само да редактирате първото ми мнение,за да се избегне повторението,защото се оказва,че аз самия не мога.

Поздрави!

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: много ме замисли написаното по долу + не ми беше оставало време да го погледна Донорството под тази "лупа" + абсолютно верен момент + благодаря за което :

А, нищо общо няма- какво общо може да има?

Освен, че лекарите присаждат само органи от пресен донор. От който все още не се е оттеглила Душата. Когато вече се оттегли Душата, тялото и органите почват да гният / защото пръста при пръст отива/ Живият орган е жив, защото го поддържа живата Душа жив. Ей това не е тайна от хиляди години.

Но "съвременният" матириализъм явно обслужва други цели, но не и целите на Живота. моля наистина любознателните четящи темата нека първо да прочетат много внимателно книга Битие , глава 1 и 2. Там много ясно е казано, че Бог е сътворил човека, мъж и жена ги е сътворил. И след това ги е облякал в плът

[2:7] И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа.

:thumbsup: и това сериозно ме замисли :

А защо ли на много места по света / Египет, Индия, даже и древните българи/ се изгаря тялото на починалия след определени дни на бдение? Интересно ! Едва ли ще е само за да се спестява място за гробища.? А някой да е чувал, че Вуду-шаманите търсели пресни трупове за разни работи като зомбита?
:yinyang: въпросът за изгарянето / кремирането + последствията от неизгарянето / некремирането ме вълнува + писала съм в темата за смъртта + сега го виждам чрез донорството на органите и в нова светлина :yinyang:

:sorcerer: и туй всепространствено "казано - отрязано" :dancing yes:

Повече донори - повече спасени хора. Какво има да се мисли толкова!?

:rolleyes: абсолютно мнооого опасен / вреден ЛОЗУНГ + къде ли обърка посоката в " мисленето за спасението на хората " чрез ДОНОРСТВОТО :sleeping: повече домати = повече нахранени хора...хехе + да ама не :whistling: повече донори = повече спасени хора <_<

:sleeping: а този зов "Мислете за човека - как да бъде спасен и да живее добре " = голяма класика на общия призивен лаф :thumbsup1: гооолямо мислене :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Аз също искрено и категорично споделям позицията на Кристиян относно донорството, когато тази тема бе разисквана по-подробно още миналото лято.

Псевдохуманните идеали, вследствие понякога на страха, които до известно време и аз активно отстоявах, могат да доведат до едно напрегнато вглеждане във външната форма на нещата чак до заслепение, особено когато липсва задълбочено запознаване с по-фините енергийни процеси на духа.

Изборът и отговорността са наши, също и последствията. Но да не забравяме, че хората сме така взаимно свързани в развитието си, че с поетия избор, според разбиранията си, влияем и на останалите.

Линк към коментар
Share on other sites

Неотдавна гледах интересен филм,касаещ темата,макар и само частично със своя художествен елемент.

Беше извършена трансплантация на сърце от млад мъж върху по-възрастна,зряла жена.Поведението и трайно се измени в последствие.Започна да пие бира,да харесва мотори и други несъответни за възрастта и разбиранията и екстремни неща.Въобще интересен сценарии,върху който си заслужава да се замисли човек.

На мен винаги ми е било интересно какви трябва да бъдат дарителите на кръв,при положение,че тя е толкова ценна и характерна съставка от човешкия организъм...Разсъждавам, например за кръв,дарена от представител на друга нация или раса, как би се отразила върху поведението и състоянието на приемателя ако тя е по-низсше стояща в еволюционен план и не мога в никакъв случай да си отговоря еднозначно...Ако дарителя е одухотворено-съзнателен тогава за приемателя това е благо,но при обратния вариант?!Същия принцип допускам,че стои и при донорството.

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

Няма да изказвам мнение за и против донорството. Но ако говорим за влияние на присадените органи върху човека, то според мене е голямо, дори и в случаите на преливане на кръв. Все пак с течение на времето, това влияние може да бъде редуцирано и преодоляно. Става дума за несъвместимост между енергийното равнище (честота) на клетъчния живот, присъщ на материята на трансплантирания орган и оживотворяващото влияние на душата, които трябва да бъдат хармонизирани. Душата на реципиента трябва да поеме контрола върху индивидуалния и съвкупния живот на клетките съставляващи присадения орган, които до този момент са били хармонизирани с душата на донора. Тука от съществено значение е равнището на съзнателност, което са достигнали двамата (донор и рецепиент). Лично мое мнение е, че е за предпочитане, донора да е на по-ниско ниво на развитие от реципиента. Причината е в по-ниската степен на индивидуализация на по-несъзнателната личност и по-добрата възможност да се постави трансплантирания орган под контрол. В заключение ще добавя и това, че материята на органа може да бъде тотално обновена за период от седем години.

Линк към коментар
Share on other sites

Лично мое мнение е, че е за предпочитане, донора да е на по-ниско ниво на развитие от реципиента. Причината е в по-ниската степен на индивидуализация на по-несъзнателната личност и по-добрата възможност да се постави трансплантирания орган под контрол. В заключение ще добавя и това, че материята на органа може да бъде тотално обновена за период от седем години.

Привет,Станимир!

Приятно съм изненадан от логическата последователност на Вашите разсъждения и намирам мнението Ви за особено интересно,но откривам едно малко противоречие с моите разбирания и Вашето изявено предпочитание:ако донора е поставен на по-нисък еволюционен праг,а приемателя се намира в осезаемо по-висок,то тогава хармонията и съвместимостта не биха били възможни,в условия,приемливи за организма.

По-несъзнателния живот ми изглежда като сигурна предпоставка за редица увреждания в който и да било орган,поне такова е моето заключение,което ако е вярно трудно би кореспондирало с хипотезата Ви за по-сигурен и по-лесен контрол от страна на по-високо стоящия еволюционен праг,поради което считам за по-вероятен първия сценарии.

Поздрави!

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: мисля си непрекъснато за ЖИВИТЕ - Мъртвите ОРГАНИ при Донорството и връзката им с ДУШАТА :thumbsup: нивото на "низшия" донор ВИНАГИ е разрушително за конкретния субект :whistling: тук не действа крилатката " всяко т.н. зло е за добро" в краткосрочен аспект :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: мисля си непрекъснато за ЖИВИТЕ - Мъртвите ОРГАНИ при Донорството и връзката им с ДУШАТА :thumbsup: нивото на "низшия" донор ВИНАГИ е разрушително за конкретния субект :whistling: тук не действа крилатката " всяко т.н. зло е за добро" в краткосрочен аспект :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Благост,

такова ведро настроение създавате у мен,че ще си позволя една непринудена шега към Вас-слагайте и по някое минусче тук-там,ей така,за разнообразие.... :rolleyes:

С най-добри пожелания!

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

По-несъзнателния живот ми изглежда като сигурна предпоставка за редица увреждания в който и да било орган,поне такова е моето заключение,което ако е вярно трудно би кореспондирало с хипотезата Ви за по-сигурен и по-лесен контрол от страна на по-високо стоящия еволюционен праг,поради което считам за по-вероятен първия сценарии.

Поздрави!

Да така е. Наистина ще възникнат затруднения, но те ще бъдат преодолени по-бързо отколкото ако примерно се трансплантират органи между телата на две по-напреднали души. Това си е чисто мое мнение и е валидно само при равни други условия. Имат значение и много други фактори като индивидуалистичността (нямам предвид индивидуализация); присъщи навици; грубост/финност на материята; възраст и други, между които и такива, които бих могъл да нарека астрологични, но може би само ще ви подведа.

Темата за това доколко навиците могат да се прехвърлят от донора на реципиента според мене е много по-интересна. Ще се радвам да чуя повече мнения по въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Тетрабиблос :rolleyes: правя го моля моля + минусчета = тирета..отвреме на време за Разнообразие :thumbsup2: Природата поддържа Разнообразието на Земята в някои аспекти + подсещане прието :dancing yes: и продължавам да си мисля за Донорството + състоянието на ОРГАНИТЕ предоставяни / вземани насила от донорите:sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос: Гарантирана ли е сигурността на данните в служебния регистър на ИАТ, отнасяща се за съгласието или несъгласието на всеки български гражданин, изразил волята си пред семейния лекар?

Отговор: Информацията за волята на лицата, относно съгласие или несъгласие за вземане на органи, тъкани и клетки след смъртта, е тайна и достъпът до нея е разрешен само по установения нормативен ред. Разкриването, разгласяването или разпространението на такава информация извън този ред се наказва по смисъла чл. 40, ал. 1 от ЗТОТК с глоби от 10 000 до 30 000 лв., доколкото деянието не съставлява престъпление и като такова не води до наказателна отговорност.

Въпрос: Могат ли непълнолетни да стават донори?

Отговор: Според българското законодателство не се допуска вземане на органи, тъкани и клетки от труп на лице под 18-годишна възраст освен с писменото съгласие на неговите родители, настойник или попечител.

Въпрос: Какво е отношението на религията към донорството?

Отговор: Всички големи религии по света - източно православие, католицизъм, мюсюлманство, протестанство, юдаизъм и някои клонове на будизма, одобряват и поощряват даряването на органи. Противници на тази идея са хиндуизмът, шинтоизмът, както и някои секти.

Въпрос: Кой заплаща трансплантациите в България?

Отговор: Бюджетът на Министерство на здравеопазването поема всички разходи за органните трансплантации, което включва както самата операция, така и пред и след трансплантационното лечение.

източник: www.bultransplant.bg

Линк към коментар
Share on other sites

Мона,благодаря за законодателно-правната консултация.За мен лично е полезна.

Може ли да Ви помоля да приведете някой конкретен пример в подкрепа на твърдението Ви,че християнството поощрява донорството?

Поздрави!

Редактирано от Тетрабиблос
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина и аз бих попитал какви хуманитарни инициативи, свързани с донорство на кръв например предприема християнството? И с какво право то си позволява да твърди, че източните религии отхвърлят донорството, след като познавам последователи на източни учения и йоги, които даряват кръв?! Може би е добре да споменем, че едно течение, което има християнска основа, а именно "Свидетели на Йехова" забранява на своите последователи да даряват кръв и органи, базирайки се на текстове от Библията.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Донорството не е направило щастлив нито един човек, поне на мен не ми е известен такъв случай. Да, много хора се рават, че живота на физическото им тяло се удължава известно време- това е едната страна на везната, другата е каква е цената? Всеки трансплантиран човек употребява имуносупресори, имуномодилатори, цитостатици- всъщност, един медикамент може да е и имуносупресор, и имуномодулатор и цитостатик- в зависимост от дозата и кратността на приема.

Според мен, като хирург, донорството е неприемливо. Приемам автоложната трансплантация- на свои собстевин тъкани, а най-много се надявам да може да се осъществи в близко бъдеще култивирането на клетъчни култури, от които ще "растат" определени тъкани и/или органи- при това, "произведени" от здрави клетки на самия пациент. В това е перспективата...иначе- хирургията си остава същата, само че посредством нея ще бъде отстраняван заболелия орган, и ще бъде "присаждан" "излюпения" орган, или тъкан съответно...

Всяко едно донорство и трансплантация е една трагедия- днес богатите изкупуват буквално органи на килограм от бедните, развила се е добре организирана мрежа за трафик на органи, има си специален вид туризъм- за трансплантации- смята ли някой за допустимо да се предлагат жълти стотинки на хора, притиснати на ръба на мизерията, които са готови на всичко, съзирайки надежда за тях и семействата им...Над 70 % от донорите в световен мащаб са бедни хорица от развиващите се страни, и добре- даряват по свое желание ще кажете, да, но не се свършва само с даряването...След операцията ги изписват барабар с конците и превръзката и от там нататък никой не им бере грижата. Повече от 80% от тези донори не преживяват 5 години- развиват усложнения, а онези, които са "купили" органа, т.е. заплатили са си трансплантацията, си мислят, че на съответния човек е платено добре, съдейки по цената, която са заплатили те...имаше дори такъв филм на explorer tv, някакъв британски "разследващ" журналист прави такива филми, посветени на различни видове контрабанда, трафик на хора, органи, коли и т.н., и още документални филми има посветени на донорските проблеми...Има ли донорство, има задължително прецакани, чакащи каналния ред, спазвайки редица процедури, и ако в деня, в който има орган за тях, и не ги намерят..край, остават да чакат "следваща реколта"...или се принудждават да си купят органи на черно...

Становището на лекарите по света вече е разделено на два полюса, но все повече и повече има едно "ядро", което става все по-голямо, и то е съставено от хора, гледащи наистина проблема откъм щастието на хората- тъканните култури, и създаването на органи чрез съвременни методи, основани на молекулярната генетика (която между впрочем май стана "хоби" за астрофизиците, а пък хоби на генните инженери е астрофизиката..и май все повече се "святкат", че разлика между двете няма...ама иска време, и търпение). Засега, никой по никакъв начин не може да докаже хуманността на донорството, независимо от трупен или жив донор- а хуманността няма никаква връзка нис окултизъм, ни с религиозни и прочие разбирания- хуманността е простичко социално явление...

Ами лесните начини за възстановяване на органите и системите? Те са наистина езотерични по същност, но пък кое не е езотерично...даже и хирургията има такъв аспект- поне от египетско-шумерската "научно-техническа революция" (то си е такове нещо, защото буквално се появява от нищото, вчера е било едно неандерталбско стадо както се казва, а на сутринта усъмва с култура...а след седмица вече се правят езотерични трепанации на черепа за "енергийно проветряване"...) насам има доста описани такива операции, чията същност е единствено и само езотерична. Днес, една такава операция, която масово се прилага е обрязването на "младенците"...Тази операция също не може да се обясни що за смисъл има- в малко на брой случаи се явява лечебна, предимно при възрастни, или необразовани подрастващи (всъщност, необразовани са родителите им на тези подрастващи...), но да не се разклонявам в друга посока...Няма щастлив донор- за трупните не знам, не им личи...а за живите- естестевно че човек не може да бъде щастлив- може да изпадне в еуфорично щастие, редуващо се със състоянието на "жертва"- дали саможертва или някаква друга жертва...няма значение- щастливци тук няма....Сред получилите органи щастливци може да има, но каква е цената на това щастие? Да жоивееш в непрекъсната лъжа- да се опитваш да залъгваш имунната система на организма така, че или да не разпознае измамата чрез чуждия орган, или направо да си стъпчеш имунитета за да не "закача" твоят чужд орган...Е, къде е живота тук? Нямя го, просто поредния феномен на съществуване. Всеки може да си избира- да бъде или да не бъде донор, да бъде за или против, и според изора, ще си носи последствията, докато има "сладко" една дъвка, приятна е за дъвкане...ама да дъвчем дъвкана дъвка...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...