Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Истина?


Иво

Recommended Posts

На мене думата "действителност" много ми харесва. Изразява една идея за всеобхватност, същностност, обективност и в същото време корена и изразява движение, зад което се крие съзнателно планиране и насоченост.

Виждате ли разлика между истина, реалност и действителност?

Линк към коментар
Share on other sites

Действителността е близка по значение на реалността, като протяжност във времето и константност на повторяемостта - "точно тези причини водят до именно такива последствия".

Истината е винаги процес след определянето на нещо за вярно и правилно, с оглед на фактите. Истината е и верификация на преживяване (субективно - моята истина) и математическата истина, отнасяща се за обектите.

Отивайки по-далеч, рискувам да се срещна с Кант...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Истината

Ценна мисъл за деня:

Истината е реалното, което лежи в основата на нашия живот. Тя е един свят на неописуема красота, който си има своите краски, тонове, музика. Тя е свят, който съществува и ще съществува винаги. Истината е независима от личните схващания на хората. Дали ще мислите по един или друг начин за нея, дали ще се приближавате или отдалечавате от нея, с това няма да измените нейните отношения.

Беинса Дуно

Забелязах че има теми за Любовта и много се пише за нея, но никъде не видях тема, за Истината и Мъдростта. Любовта, Мъдростта и Истината са принципи, за тях каквото и да се каже никога няма да е достатъчно, защото те са отвъд думите... Но все пак, всеки ги разбира и усеща по свой начин. В тази тема бих искала хората да споделят начина по който разбират Истината. Всеки има свободата да пише и публикува това което го е докоснало. Смятам, че по този начин всеки един от нас ще се вдъхновява и обогатява от мъдростта на другите...

Линк към коментар
Share on other sites

"... Доброто в света може ли да не се обича? Любовта може ли да не се люби? Истината може ли да не се възприема? Истината всички я възприемат – и от едната ложа, и от другата ложа. Само че едните си служат с Истината по един начин, а другите – по по-друг начин. Истината е стремеж на човешкия дух. Защото какъв е стремежът на един човек? Ние всинца се стремим към Истината. Истината е смисълът на живота. Всеки човек се стреми към Истината. Но в този стремеж целите на реализиране са различни. Един може да иска да стане силен, друг може да иска да стане учен, трети може да иска да стане богат, и т.н. Но това не са съществени стремежи. Богатството не е едно качество, знанието не е едно качество. Апостол Павел казва: „Отчасти знаем, отчасти мъдруваме“. Значи има нещо по-съществено в света от знанието." Източник - "Произход на правите мисли" - Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

"... Значи има нещо по-съществено в света от знанието." Източник - "Произход на правите мисли" - Беинса Дуно

icon12.gif

...всички мисли, които произтичат от Бога, от първия извор, са прави мисли ... В тях се съдържа първият превод на Битието, на същността на нещата... произтичат от Духа Божий, от първия източник...

В Божествения свят, в окултния свят, думите там са точни величини. Всяка една дума си има определени вибрации. Тя се определя според своя размер, според своята интензивност, според своето въздействие...

същия източник

Молитвата връзка с Бога за чисти вибрации и идеи.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво според вас е Истината?

В Библията се казва (цитирам по памет): "Само Истината ще ви направи свободни."

Как го разбирате това? Как Истината ще ни направи свободни?

Що е Истина? Каква е разликата между Истина и истина?

Истината е това да се изрича само тогава човек може да е свободен .

ако се премълчава има само окови и терзания .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, Истината не може да се изрече - ако нещо се изрича, това е ограничената представа за истината на човешкото същество, което я изрича.

Човекът може само да осъзнава наличието на Истината и да разширява и изчиства сетивата си, за да постига онази частица от нея, която е поносима за него и която му е необходима за негово и на другите добро...

Ако осъзнаем,че съществува истина над нашите човешки представи и способности за дефиниране, ние сме се освободили от ограниченията и условностите на човешките си "истини".

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Е как да не може да се изрече?

изчиства сетивата си
когато не кажеш истина как ще си пречистиш сетивата т.е ако излъжеш

Щом има лъжа значи има и истина .

Аз не говоря за Истината с главно И . Все пак въпроса е

Какво според вас е Истината?

С търсене и изказване... на малките и простички истини така се достига до осъзнаването на

Истината .

Иначе ми се струва осъзнаването че е някакси наобратно макар че :hmmmmm: като се замисля всякак може

колкото хора толкова и малки истини .

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

А аз винаги съм се чудела защо хората изписват непреходните ценности като истина, любов, мъдрост и т.н. с малки и с главни букви. И колко са далеч от истината именно хората, изписващи я с главни букви. Сега се сетих - то е нещо като обръщението - на ти или на Вие.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз не се чудя :feel happy:

Обаче ми е интересно как установи, че хората, които я изписват с главна буква са далеч от нея? Това предполага, че знаеш и то със сигурност много неща: къде е истината, къде са хората с Истината и можеш да изчислиш разстоянието :1eye:

С търсене и изказване... на малките и простички истини така се достига до осъзнаването на

Истината .

За съжаление изглежда логично, но така много по-гарантирано се достига до заблуждения.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Диана!

И аз наскоро осъзнах това - малките истини на всеки човек, истините, с които сме на ти и можем да изкажем - колкото и много и различни да са, колкото и да ги обединяваме в една мозайка - те никога няма да станат Истината. Защото те са представите за света, създадени през ограничени човешки сетива, с ограничен човешки ум... Това е истината, която ни помага да живеем в нашия свят, създаден само за нас - но не и във Вселената.

Истината, която изписвам с главна буква, е истината на Вселената, на цялото - моето човешко съзнание и съзнанието на Вселената са несъизмерими - все едно да сравним истината, която знае планктонът за океана и Истината на океана за самия океан (ако разбира се приемем, че няма нищо друго освен този океан).

Когато осъзнах всичко това, се почувствах свободна да опознавам непрекъснато света си през своите сетива без да се чувствам длъжна да познавам Истината, без да смятам моята малка променяща се истина за недостойна или лъжлива...

Почувствах се и свободна да опознавам малките истини на хората около мен без да ги сравнявам с моята, без да определям коя е на ти или на Вие с Истината, без да се чувствам длъжна да "поправям" моята или тяхната.

Почувствах се свободна, защото за мен се обезмисли понятието "лъжа" - вече не се и опитвам да разграничавам - сега всичко, което чувам, виждам, са просто различни малки човешки истини...

Тогава имат ли връзка малките истини с Истината? Според мен - ДА. И това е любовта. Ако малката човешка истина съдържа в себе си любов, свобода, мир и радост, тя е проекция на Истината. Ако ли не - в сетивата и ума на човека, който я генерира и живее в нея има "песъчинки" от гордост, суета, ревност....

Линк към коментар
Share on other sites

Думите на Донка са чудесни! Бих искал само малко да доосветля нещата. Всеки си има своя истина. И всеки е прав от своята си гледна точка, от собствения си зрителен ъгъл. Той не може да види нещата по друг начин - няма как да го направи! И в това отношение трябва да бъдем много толерантни... Ако двама гледаме една и съща сграда, но от различни страни и трябва да я опишем, разбира се, че описанията ни ще се различават, което няма да означава, че един от двама ни е дал погрешно описание, просто защото гледните ни точки ще бъдат различни. Когато хората не осъзнават това положение на нещата, те се дърлят и правят опити всеки да наложи своята си истина на другия. Като малки деца са. Що се отнася до лъжата - тя съществува, но не по начина, по който виждаме нещата, а по начина, по който ги представяме - ако няма съответствие между това, което сме видели, чули и знаем, и това, което сме изложили пред другите. Лъжата е напълно съзнателен процес и тя (по една или друга причина) съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

С търсене и изказване... на малките и простички истини така се достига до осъзнаването на

Истината .

За съжаление изглежда логично, но така много по-гарантирано се достига до заблуждения.

Възможно е за някои хора да . А как няма заблуждение?

Някакси слагате истината(вселенската) извън човешкото и не само нея и любовта... и т.н, а не е ли всичко едно цяло? .

Ето

два цитата от един пост които според мен на пръв поглед си противоречат ,а всъщност се допълват и втория е по близко до моето мнение

И аз наскоро осъзнах това - малките истини на всеки човек, истините, с които сме на ти и можем да изкажем - колкото и много и различни да са, колкото и да ги обединяваме в една мозайка - те никога няма да станат Истината.
Тогава имат ли връзка малките истини с Истината? Според мен - ДА. И това е любовта. Ако малката човешка истина съдържа в себе си любов, свобода, мир и радост, тя е проекция на Истината.

Разбирам за малката истина какво съдържа и съм съгласен с написаното ,а голямата съдържа ли нещо по различно ?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Диана!

И аз наскоро осъзнах това - малките истини на всеки човек, истините, с които сме на ти и можем да изкажем - колкото и много и различни да са, колкото и да ги обединяваме в една мозайка - те никога няма да станат Истината. Защото те са представите за света, създадени през ограничени човешки сетива, с ограничен човешки ум...

Истината, която изписвам с главна буква, е истината на Вселената, на цялото - моето човешко съзнание и съзнанието на Вселената са несъизмерими...

Истината на Океана за самия Океан ... се почувствах свободна :feel happy::sorcerer:

:feel happy: Много се радвам за това!

имат ли връзка малките истини с Истината? Според мен - ДА. И това е любовта.

:feel happy: :feel happy:

Защото животът на всички нас произтича от този Океан от Любов :feel happy:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

А аз не се чудя :feel happy:

Обаче ми е интересно как установи, че хората, които я изписват с главна буква са далеч от нея? Това предполага, че знаеш и то със сигурност много неща: къде е истината, къде са хората с Истината и можеш да изчислиш разстоянието :1eye:

С търсене и изказване... на малките и простички истини така се достига до осъзнаването на

Истината .

За съжаление изглежда логично, но така много по-гарантирано се достига до заблуждения.

О, Диана Илиева, здравей! Ако се обръщаш към мен, да ти отговоря - да, зная много неща.

А от твоя пост се предполага, че и ти знаеш как се стига до заблуждения.

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е единицата. Тя е началото. Тя е всичко, разбирано като единно цяло. От нея се проявяват двойката (любовта/мъдростта) и тройката (съзнанието/познанието - думите малко подвеждат, може би разбиране или различаване е по-точно). От тройката излизат останалите четири принципа (два свързани с разума и два с любовта). Последните, заедно с тройката, правят общо пет. Тази схема може да се приложи по отношение на космоса или да се ограничи само в рамките на планетата ни. Тогава разбира се няма да можем да говорим за абсолютна истина, но ще можем да определим една по-осезаема цел пред себе си. Като единица може да се разглежда и отделния човек, и отделна нация, и човечеството - всичко. Това са различни истини, изразяващи различни отношения към абсолютната истина и по между си. Колкото по-голямо цяло обхваща една истина, толкова по-близо е тя до абсолютната (която в действителност е единствената).

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е единицата. Тя е началото. Тя е всичко, разбирано като единно цяло....

...по-голямо цяло обхваща една истина, толкова по-близо е тя до абсолютната (която в действителност е единствената).

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

А аз не се чудя :feel happy:

Обаче ми е интересно как установи, че хората, които я изписват с главна буква са далеч от нея? Това предполага, че знаеш и то със сигурност много неща: къде е истината, къде са хората с Истината и можеш да изчислиш разстоянието :1eye:

С търсене и изказване... на малките и простички истини така се достига до осъзнаването на

Истината .

За съжаление изглежда логично, но така много по-гарантирано се достига до заблуждения.

О, Диана Илиева, здравей! Ако се обръщаш към мен, да ти отговоря - да, зная много неща.

А от твоя пост се предполага, че и ти знаеш как се стига до заблуждения.

Здравей, Силве! Радвам се за теб, че си достигнала до истината, независимо дали я пишеш с малка или с голяма буква. Знам, че това не може лесно да се предаде като някакво обикновено знание, но ще бъде много ценно да дадеш насоки към нея.

Що се отнася до заблужденията - за съжаление наистина знам и мога да споделя (не знам дали си заслужава) много неща от собствен опит. Доста се лутах, а и най-вероятно продължавам с лутането, но поне някои грешки се старая да не повтарям, а напоследък забелязвам и някакви ориентири в далечината. Когато започнах да вървя към тях, животът ми започна да се променя, макар и бавно, но към по-добро. Така че, дано да са истински - ориентирите, де!

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е единицата. Тя е началото. Тя е всичко, разбирано като единно цяло. От нея се проявяват двойката (любовта/мъдростта) и тройката (съзнанието/познанието - думите малко подвеждат, може би разбиране или различаване е по-точно). От тройката излизат останалите четири принципа (два свързани с разума и два с любовта). Последните, заедно с тройката, правят общо пет. Тази схема може да се приложи по отношение на космоса или да се ограничи само в рамките на планетата ни. Тогава разбира се няма да можем да говорим за абсолютна истина, но ще можем да определим една по-осезаема цел пред себе си. Като единица може да се разглежда и отделния човек, и отделна нация, и човечеството - всичко. Това са различни истини, изразяващи различни отношения към абсолютната истина и по между си. Колкото по-голямо цяло обхваща една истина, толкова по-близо е тя до абсолютната (която в действителност е единствената).

Според някои писания истината не е началото, а произлиза от него. И ако говорим в цифри, се пада четвърта по ред и влиза в състава на първата тетрада. И това е своего рода различна истина. :)

А ако истината е единицата и от нея произлиза различаването, то кое се различава от абсолютната истина, щом тя е всичко, разбирано като единно цяло?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, знам, че има и други учения. Но аз съм приел това.

Въпроса е труден. Разглеждайки единицата от друга гледна точка, тя съдържа противоположностите в себе си. Дух - материя, добро - зло, светлина - мрак. Това са посоки, отношения, а не различни неща.

Линк към коментар
Share on other sites

А какво ще кажеш за нулата? Нея също е възможно да я разглеждаме като съдържаща в себе си противоположностите: плюс и минус, добро-зло ... и обратно: нещо положително и също такова нещо отрицателно взаимно се неутрализират - до нула. На мен някак си ми е по-трудно да приема, че единицата съдържа противоположностите в себе.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично не мога да си преставя нулата като абсолютен принцип. В космоса нищо не се губи, само сменя формата и плана си на съществуване.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Заглавието на темата е повторение на труда изложен по долу и дава добра представа за поставения проблем:

http://www.theosophy.ru/lib/hpb-ist.htm

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...