Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Красивото в живота


Донка

Recommended Posts

Аз съм във възторг и нямам думи...

http://www.youtube.com/watch?v=_k5pua0AmQg...feature=related

:3d_163:

Когато планината Синай видяла сияйното лице

на Мойсей, тя започнала да танцува

и станала съвършен суфи.

Това е учудващо за нас, които си мислим,

че едно лице е просто плът.

Маулана Джалал ал-Дин Руми

:D (спиралата) :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Красивото в живота - сетивата и душата го приемат като несравнимо с друго. Всяко нещо е красиво по свой уникален начин. Сравненията "изрязват" уникалността на красивото.

Линк към коментар
Share on other sites

Как разбирате красивото в умствения свят? В какъв смисъл то се превръща в нещо величествено?

За ужас на някои :D ще трябва да припомня и красотата в математиката, най-абстрактната от всички науки, но и най-зависимата от хармонията. Бъртран Ръсел всъщност го казва по-добре от мен:

Математиката, разглеждана правилно, притежава не само истинност, но и върховна красота —- красота студена и сурова, като красотата на скулптура, без позиви към никоя черта от нашата слабовата природа, без пищните украси на изобразителното изкуство и музиката, а безкрайно чисто и неумолимо съвършенство, каквото само най-висшето изкуство може да предложи. — Из „Изследване на математиката“

Бъртран Ръсел

:)

Всъщност всеки вижда в различни неща от заобикалящият ни свят красотата и по различен начин. Много зависи от моментната духовна нагласа.

Линк към коментар
Share on other sites

Математиката, разглеждана правилно, притежава не само истинност, но и върховна красота —- красота студена и сурова, като красотата на скулптура, без позиви към никоя черта от нашата слабовата природа, без пищните украси на изобразителното изкуство и музиката, а безкрайно чисто и неумолимо съвършенство, каквото само най-висшето изкуство може да предложи. — Из „Изследване на математиката“

Бъртран Ръсел

:)

Всъщност всеки вижда в различни неща от заобикалящият ни свят красотата и по различен начин. Много зависи от моментната духовна нагласа.

Напълно си права, Ани.Красотата може да се открие в много от заобикалящите ни неща.Зависи и от моментното ни състояние естествено.От това, дали в момента имаме очи да я видим.

Колкото до математиката обаче, наистина съм леко смутена.Точно защото нямам очи, за да я видя.Зад една суха цифра не виждам красота.Но това не е защото я няма, а защото аз не мога да я видя.Виж, словото, музиката, багрите - това е друго нещо.Там и слепец ще види красотата.

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка цифричка е като буквичка, като багра, като звук, като вкус. Всичко около нас е знаци.

Отпечатъци.

Съгласна съм, Силвия.Но трябва да можеш да я видиш.Относно математиката аз явно съм слепец (за жалост).

Причинатата естествено у мен, не у нея. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка цифричка е като буквичка, като багра, като звук, като вкус. Всичко около нас е знаци.

Отпечатъци.

Хм, направо си те представям как държиш в ръка финансов бон ...

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата на математиката не е в самите цифри, а във взаимовръзките между тях..........

Или в безкрайната им хармония... :rolleyes:

/и хармонична безкрайност/

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Всяка цифричка е като буквичка, като багра, като звук, като вкус. Всичко около нас е знаци.

Отпечатъци.

Хм, направо си те представям как държиш в ръка финансов бон ...

Човекът има една особено характерна за него черта - не вижда красотата на това, което му е навряно в очите.

Това важи и за работещите с цифрите. :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата на математиката не е в самите цифри, а във взаимовръзките между тях..........

Или в безкрайната им хармония... :rolleyes:

/и хармонична безкрайност/

Малко красота, ама първо изтеглете екселския файл и си го погледайте.

SQ 9 (square of nine) e спирала от числа - в центъра е 1.

Обърнете внимание на числата, попадащи (примерно) върху кардиналния кръст: (корен квадратен от някое число +/- 2) на квадрат дава приблизително число +/- 360 градуса над или под него.

За hexagon-price: (корен квадратен от избрано число +/- корен квадратен от 3) на квадрат дава число +/- 360 под или над него.

П.П. Представяйте си триизмерна пирамида от числа, която наблюдавате от хеликоптер над центъра й.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

А може и да си мислиш , че си стигнал точно там където си - в красотата на преходността, за да я екстрахираш и да я отведеш нататък.

Ах, да... Ако обичаме красотата, ако обичаме любовта достатъчно, непременно ще я екстрахираме, ще отидем нататък ..

...и всичко това са дълбочини...

И какво правят дълбочините с любителите на дълбочини?

Чакайте, чакайте, по какви критерии определяте коя красота е преходна и коя непреходна?

За мен красотата си е непреходна, а това, че се проявява в преходни и превръщащи се една в друга форми е съвсем друг въпрос.

Обаче, ако решим, че има преходна красота и ред други преходни неща и ние сме "заточени" именно при тия преходни неща - ами това не мислите ли, че ще бъде един много прискърбен мироглед може би?! И такива разбирания биха ни тласнали да търсим разни неща, някъде другаде, но не и тук и сега. А то всичко, което ни заобикаля си е съвсем непреходно, включително и ние самите, освен ако не се вторачваме в променящите се форми.

Хубаво е да успяваме да видим непреходността зад привидната преходност на нещата ...

Линк към коментар
Share on other sites

Предишният аромат ще се превърне в зловоние.

Предишната песен - в шум от колела.

Предишният щит - в похлупак на печка.

Така израства духът, изправен прад Вселената.

Агни Йога - Зов

В математиката има съвършенство. В нея се отразяват закономерностите проявени във Вселената. На базата на тези закономерности се изграждат проявените форми, които човек възприема като красиви. Красотата не е в математиката, а в начина по който се комбинират съществуващите във Вселената елементи, за да се създаде нещо ново. Това става чрез въображението. Математиката е закона. Красотата е в прилагането му.

Линк към коментар
Share on other sites

Предишният аромат ще се превърне в зловоние.

Предишната песен - в шум от колела.

Предишният щит - в похлупак на печка.

Така израства духът, изправен прад Вселената.

Агни Йога - Зов

Не ми харесва това израстване на духа. По-скоро ми звучи като забиване., разлагане, смаляване, разпиляване

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата не е в математиката, а в начина по който се комбинират съществуващите във Вселената елементи, за да се създаде нещо ново. Това става чрез въображението. Математиката е закона. Красотата е в прилагането му.

Тази красота може да се види във фракталите. Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начупен“. Терминът фрактал(от латинското fractus, счупен) е въведен през 1975 от Беноа Манделборт. Различни видове фрактали са първоначално изучавани като математически обекти и терминът „фрактал“ е получил различни точни дефиниции. Фракталната геометрия е клон от математиката, който изучава фракталите и особеното им поведение. Тя намира приложение в науката , техниката и компютърното изкуство.

Формата на фрактала може да се получи по определена математическа формула. Така от съчетанието на сухи цифри се получават красиви визуални съчетания:

fractal158.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Има много красота около нас. И кое я прави да изпъква? - Грозотата!

Искам да попитам тук пишещите и разсъждаващите за красота, според тях, красиво ли е да извършваш насилие над някого и изобщо някакъв вид ограничение на свободата на човека.

Злобата, завистта, алчността, лакомията и егоизма... те красиви ли са?

Красивото не се нуждае от възхвала. То самото е химн, възпяващ себе си.

Дори и мълчаливо, дори и запретено, дори и ограничено от грозотата...

Даже още повече така се вижда контраста!

Защото красотата, която липсва, която не се вижда, е ослепителна!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Има много красота около нас. И кое я прави да изпъква? - Грозотата!

Защото красотата, която липсва, която не се вижда, е ослепителна!!!

Красотата, която липсва е ослепителна. Ти почна да пишеш като Дзен приказките:)

И спред мене красотата си се вижда и без напременно до нея да има грозота.

По-скоро е важно човек да има сърце да я види. Освен това красивото за един не е непременно красиво и за друг.

Ето някои виждат красота в математиката, други не виждат.

Линк към коментар
Share on other sites

Което не я прави по-малко красива.Това, че аз не я виждам, не значи, че я няма.

Просто моите сетива в случая не са отворени.

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

А аз си мисля, че сетивата ти са отворени и то доста, но ти самата не го съзнаваш още. Не може да не виждаш красота в математиката, щом се занимаваш с астрология. Та математиката е дъщеря на астрологията.

Линк към коментар
Share on other sites

Хората на изкуството (при мен литературата, живописта) като цяло имат проблем с математиката.Защото при тях

(както и при мен) липсва системност, постоянтство, методичност.А математиката изисква тези качества.

Астрологията е и интерпретация, виждане на символите.И математика, разбира се.Точно тази и част винаги ми е създавала проблеми-изчисленията...Затова се налага да ги проверявам. :feel happy:

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

К Нему

Я нашел наконец пустынника.

Вы знаете, как трудно найти

пустынника здесь на земле.

Просил я его, укажет ли

он путь мой и примет ли

он благосклонно мои труды?

Он долго смотрел и спросил,

что у меня есть самое любимое?

Самое дорогое? Я отвечал:

“Красота”. — “Самое любимое

ты должен оставить”. — “Кто

заповедал это?” — спросил я.

“Бог”, — ответил пустынник.

Пусть накажет меня Бог —

я не оставлю самое прекрасное,

что нас приводит

к Нему.

1920 г., Н. Рерих

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...