Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Красивото в живота


Донка

Recommended Posts

Малкият принц отиде да види пак розите.

- Вие въобще не приличате на моята роза и още не сте нищо - каза им той. - Никой не ви е опитомил и вие не сте опитомили никого. Сега сте такива, каквато бе моята лисица. Беше само лисица, подобна на сто хиляди други. Но я направих моя приятелка и сега е единствена на света.

И розите много се смутиха.

- Хубави сте, но сте празни - продължи малкият принц. - За вас не може да се умре. Разбира се, случаен минувач би помислил, че моята роза прилича на вас. Но тя сама е много по-важна от вас всичките, защото тъкмо нея поливах. Защото тъкмо нея поставях под стъклен похлупак. Защото тъкмо нея пазех с параван. Защото тъкмо върху нея убих гъсениците (освен две-три, за пеперуди). Защото тъкмо нея слушах да се оплаква, да се хвали и дори понякога да мълчи. Защото е моята роза.

И се върна при лисицата.

- Сбогом... - каза той.

- Сбогом - каза лисицата. - Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

- Същественото е невидимо за очите - повтори малкият принц, за да го запомни.

- Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна.

- Времето, което съм изгубил за моята роза... - каза малкият принц, за да го запомни.

- Хората са забравили тази истина - рече лисицата. - Но ти не трябва да я забравяш. Ти ставаш отговорен завинаги за това, което си опитомил. Ти си отговорен за твоята роза...

- Аз съм отговорен за моята роза... - повтори малкият принц, за да го запомни.

***

Малкият принц

А аз много харесвам края: "...и когато накрая дойдоха и ме спасиха, вече нищо нямаше значение. Единствения ми приятел си беше отишъл. Оттогава често заставам на прозореца и гледам към небето, макар и да знам, че не мога да видя неговия астероид. Но знам, че той е някъде там. И ако някога ви се случи да минавате през пустинята Сахара и видите едно малко момченце със златни коси, което се усмихва и не отговаря на въпроси, не ме оставяйте да бъда в неведение. Моля ви, пишете ми, че той се е върнал.hypocrite.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен всичко е красиво, всеки полет или падане на колене - всичко ни учи да сме хора и да прощаваме. Всеки ден е красив, ако си жив и си осмислил живота си по някакъв начин, невинаги е така, както ти си искал, ала съдбата търси равновесие и намира заместителни - достойни по значение. Всеки ден на тази земя ми е скъп и не го заменям с нищо -)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 years later...

Здравейте,

Красивото е навсякъде около нас и в нас. Според мен да виждаме, усещаме, чустваме Красивото трябва да ни е дадено (може и да се отнема). Преди това трябва да сме се потрудили. 

Поздрави,
Петко 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...