Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повторението е майка на знанието


Recommended Posts

"Повторението е майка на знанието".

Тази поговорка предполагам, че всеки я знае. Но, винаги ли е така?

Знаем ли какво да повтаряме и от какво следва да се освободим?

Ако повторим сто пъти една лъжа, мислейки я за истина, тогава за какво знание може да говорим?

Ако кажем сто пъти "истината" на човек, който не е в състояние да я приеме, тогава той ще научи ли нещо? И какъв е смисълът тогава на нашето повтаряне?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

И аз я видоизмених малко, защото когато се усвоява език без повторения не става...

Повторението е майка на запомнянето...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не винаги "Повторението е майка на знанието" и не винаги е "майка на затъпяването".И тук би помогнало различаването.А различаването,според мен,идва от мъдростта,а мъдростта е знание плюс опит.И сега се завъртях в кръг-така че помагайте да изляза от него! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Пробвай разсъждение на тема: " Има мъдрост и Мъдрост.; знание и Знание. При това мъдростта наистина е знание + опит, но Мъдростта е нещо доста по- различно"

Като мисля в тази посока, виждам, че повторението върши работа (донякъде, все пак зависи и от начина на повтаряне) за постигането на първата, на мъдростта. Със сигурност върши работа за постигане на умения. Но към Мъдростта човек може да тръгне като му омръзне да повтаря и като заподозре, че не мъдрост му трябва, а Мъдрост.

Обаче това са мои размишления. Пробвай и ти! Виж какво ще се получи!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък като прочета нещо за първи път...и си го възприемам по някакъв начин и много добре си го разбирам, прочетеното често предизвиква и някакви асоциации и мисли в друга насока или някакви предположения. Ако след това започна да го чета още пъти, нещо нещата ми се размиват, обърквам се, започвам да се чудя защо пък точно така съм го възприела първия път...и защо при втори прочит не ми изглежда по същия начин....а по по-различен, който не ми е много ясен...и в крайна сметка нищо ново не получавам. Така че, предпочитам първосигналната реакция

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...