Jump to content
Порталът към съзнателен живот

08.06.2008 г. - Ние трябва да простим и на себе си, и на всички.


Recommended Posts

Благодаря ти,mecholari!

Докато четях стихотворението ти,се просълзих.Обикновено за мен това са най-големите подаръци! :3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За да простим на себе си и на другите, за да достигнем до Прошката, се изисква да подходим с разбиране и приемане на човешкото естество такова, каквото е, т.е. изисква се известна степен на себепознание. Това не означава да бъдем снизходителни до крайност, нито пък прекомерно осъдителни и строги, както когато свирим на китара – струните не трябва да са нито много хлабави, нито прекомерно опънати. Трябва да намерим „златното сечение”, необходимия баланс между Любовта и Мъдростта, от които произтича Милостта. А Прошката е дете на Милостта. Хора сме и допускаме грешки. Те са неизбежни стъпълца в развитието ни, когато ги осъзнаваме и се опитваме да ги изправим. Нали, когато един първокласник се учи да пише, допуска много грешки? Но ако не ги допуска, нима ще се научи да пише? Нали и музикантът, изучавайки дадено музикално парче, също допуска фалшиви тонове, както и художникът, създавайки своята картина, също допуска грешки и се налага да ги изправя? Ние се стремим към съвършенство (това е Божествен стремеж!) и грешките, които допускаме, не бива да ни обезкуражават. Няма грях по – силен от Милостта! Няма омраза по – силна от Любовта! Няма вина по – силна от Прошката! Величието на човека се измерва със способността му да прости… на себе си и на другите!

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от нещата, за които съм си прощавал е за това, че не съм съвършен по критериите на другите. Както и по моите собствени. Култовете за съвършенство са ми напълно безполезни. Не мога да отговоря на тях. Не съм нито Христос , нито Дънов. Нито съм велик. Аз съм този, който много е страдал и е разбрал , че не му се страда повече.

И не съм снизходителен. Практичен съм. Просто страданието не ми харесва.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...