Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Аутизъм


Recommended Posts

Не знам дали ще е лек завой във темата,ако насоча вниманието ви към аутизма,но така или иначе хората с тази "диагноза" притежават повече или по малко от гореспоменатите разстройства.В различна степен и комбинация разбира се,въпреки тяхната широкоспектърност все пак има нещо което ги обидинява.

На вашето внимание ще предложа едно-две есета пратени по случай международният ден на аутизма-02.април-(извадката е направена от Портал Интеграция)

Начало Нашите конкурси "Моят свят" "Моят свят е пъстър"

"Моят свят е пъстър"

Автор Administrator

10 April 2008

Това е първото есе по случай международния ден на хората с аутизъм . В следващите дни последователно ще публикуваме всички.

Есе, изпратено от Ганка Василева от София, която е леля на дете с аутизъм. Прочетете го:

...Моят свят е пъстър като цветна поляна. Аз винаги виждам тази поляна. Пътуваме с колата. Знам че има сгради, блокове, асфалт, но не искам да ги виждам. Оставам си на моята поляна. Там растат цветя, а пеперуди пият от нектара им. Изскача зайче и откъсва свежо стръкче.

В това време нещо много грубо ме откъсва и запраща далече от полянката. Вият сирени и реват коли. Аз съм ужасена. Запушвам с ръце ушите си, но този звук е толкова силен, че не мога да се върна при тревата и цветята. Започвам да вия, защото решавам,че никога няма да ме оставят на мира и никога няма да видя отново своите переруди.

За щастие шумът утихва и аз отново се пренасям на любимото си място. Привет цветенца, привет рекичке, привет на моите буболечки. Танцувам от радост и тялото ми се клати в ритъм. Майка ми се стряска когато се клатя в ритъм, но не знае че тогава съм най-щастлива, тогава танцувам на полянката.

Ех, защо не мога да взема мама, татко и бати на моята полянка. Колко щастливи бихме били заедно там!

Начало Нашите конкурси "Моят свят" "Моят свят е уникален"

"Моят свят е уникален"

Автор Administrator

21 April 2008

Продължаваме да публикуваме получените есета по повед 2 април - международен ден на хората с аутизъм .

Есе на Наталия Недялкова, родител на момче с аутизъм на 18 години:

Здравейте!

Написала съм някои от усещанията на моя син, които е споделял с мен. Съшо така някои от неговите умозаключения, които могат да ви се сторят нелогични, но за него са истина.

... Вали... вода пада от небето... Шум, шум, шум.. ужас, шума болиииии.....

Мама купи меки кърпи... Болят, болят, кожата смъди..

Изгасете слънцето.. не си усещам очите....

Кажете на мравките да не вдигат шум докато бягат по пода....

Татко има кола. Мама има кухня. Аз нямам нищо.

Татко каза че ще умре от яд. Татко, не се ядосвай, не умирай!

Мамо, аз Мечо Пух ли съм или Кристофър Робин? Кристофър Робин е човек, Мечо Пух говори и е мек.

Положителна оценка: "Тази жена е мека"

Отрицателна оценка: "Този е твърд"

Похвала: "Ти си ми като патенце"

Обида: "Целия си потен"

Как показва изненада: широко отворени очи, пляскане, завъртане и дълго "Охоооооо" (видяно от един филм преди повече от 10 години)

Как изразява нежност: "Мамо, ти си тиранозавърчето ми.", "Татко, ти си тарикат".

Това се показва на повърхността и това виждам аз от света на моя син. Знам че е уникален, макар че това понякога много затруднява общуването. Нашето семейство, близките и приятелите ни обаче толкова си свикнали и приели тази уникалност, че сме започнали и ние вече да приличаме на аутисти. Аз например винаги когато оценявам някаква ситуация, без да го правя нарочно се опитвам да я видя от гледна точка на сина ми и се получават изненадващи, а понякога и вдъхновяващи неща.

Реших да ви поднеса информация от другата страна,пречупена през призмата на болката,приз призмата на любовта и всеотдайността.

Второто есе го чувствам някак много близко,може би защото е писано от майка.Ако аз можех да го изкажа бих го изказала по този начин,ако аз можех да го напиша бих го написала по този начин.Все едно си се доближил твърде близо до неподозипащо те птиче,иначе би отлетяло.Някой от вас поглеждал ли е в очите на аутист?Какво ли е да си толкова различен?А как приемат това близките хора и въобще приемат ли го?Ами всички ние като общество какво правим с различните?

Толкова много въпроси се въртят в главата ми........

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Едни го наричат болест други състояние,като цяло аутизмът се води тежко разстройство на развитието,което засяга начина, по който детето(в частност)възприема и взаимодейства със света,който го заобикаля.Повечето аутистите имат силно ограничени възможности за общуване,но не при 100% от тях.

Както и да го наречем повечето от тези хора не могат да се грижат сами за себе си поради липсата им на защитни реакции в различни аспекти и поради ред други причини,те имат нужда от грижи и внимание,но до колко сме готови ние като общество да им ги дадем е друг въпрос.(отварям скоба и за всички,които са по слаби и беззащитни от нас)Къде са милосърдието и онези благородни качества заложени в нас?В какви случаи се проявяват?Защо живеем в болно общество,където не болните са болни?

Май въпросите станаха много.

Линк към коментар
Share on other sites

Как да не е заболяване аутизма? Да не би да го наречете и проява на висша духовнст сега?!

Заболяване е и още как. И освен, че е с клинични психични прояви, има си и определена лабораторна констелация в кръвта, която насочва за някакъв етиомомент от възпалително естество, протичащ по типа бавно мозъчно възпаление и специфични отклонения, което пък мен ме навежда на мисълта за микропричинител на това заболяване - било видоизменен и неоткриван поради това от имунната система на организма вирус, било друг агент, който се предава и по вертикален механизъм - от майка на плода, понеже говорим и за вродено заболяване, за генетично предевано, но си мисля и изобщо, че голяма част от психичните заболявания се дължат на ето такива причини - още неоткрити от съвременната медицина, обаче всичко - етиологичните хипотези за генетична връзка, половата предилекция, епидемиологично разпространение, клинично протичане и параклинични констелации говори именно в полза на тази идея - голяма част от психичните заболявания всъщност си имат конкретен причинител, най-банални микроби, увреждащи мозъка, функциите му и от там психиката. Поне по-голямата част от психичните заболявания, съм сигурна, че се дължат на това и бъдещата медицина ще го докаже.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност идеята ми не беше да пускам тема"Що е то Аутизъм и има ли то почва у нас ",но както и да е,може би трябва да има и такава поради голямата неинформираност .

Редактирано от nina7705
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Не предполагах, че болните от аутизъм могат да имат толкова Огроооомна памет. Явно всички човешки мозъци носят този потенциал в себе си !

17:58

23.12.09 автор: Труд, прочитания: 301, коментари: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=323815#comments Image_323818_2.jpg

Виж галерия 1 2 » Геният аутист Ким Пийк, вдъхновител на филма “Рейнман”, почина след инфаркт на 58 г. в Солт Лейк Сити, съобщи в. “Дейли телеграф”.

Феноменалният ум знаел наизуст 12 000 книги, включително цялата Библия, но имал затруднение при изпълнението на най-елементарни неща във всекидневието като обличане например.Той можел да чете едната страница на книгата с лявото око, а другата с дясното. За да запомни една страница, му били нужни едва 8 секунди! Често питал непознатите на коя дата са родени и веднага им казвал кой ден от седмицата е било тогава и какво е пишело на първа страница на големите вестници.

Въпреки че е признат за гений в 15 различни области, между които история, литература, география и музика, на тестовете за интелигентност Пийк изкарвал резултати под средното ниво. Съдбата му привлякла вниманието на драматурга Бари Мороу, който написал сценария на “Рейнман”. В главната роля бил Дъстин Хофман, който лично се срещнал с Пийк.

Лентата, в която участва и Том Круз, получила 4 “Оскара” през 1989 г.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Не предполагах, че болните от аутизъм могат да имат толкова Огроооомна памет. Явно всички човешки мозъци носят този потенциал в себе си !

Това е подвеждащо. Твърде малък процент от аутично болните имат подобни "феноменални" способности. В по-голямата си част те имат развитие на интелекта под средното ниво.

Линк към коментар
Share on other sites

Хриско, благодаря ти за тази информация.

Като се замисля и аз съм имала аутистични периоди :P . Не ми е било необходимо да съм сред хора и да имам социални контакти. Имах си своя свят...

Изобщо, медицината с поставените рамки нормално/ненормално доста е осакатила развитието на човека. Има ли двама човека, които да чувстват, мислят и разбират света по един и същ начин?

Нима правото да си различен не включва и мозъкът ти да работи по различен начин?

Мисля си, че това са души, които са дошли по някаква причина тук и имат много знание за други светове, но вкопчените в материята не могат да ги разберат... Може би за това и те са се изолирали... в себе си...

А нима ако кажа, че си говоря с ангели няма да ме причислят в категорията-умопомрачени?... ;) Изобщо добре е да опитваме да разбираме всичко различно, а не да слагаме етикети, рамки...

Освен научен, има и духовен подход. :sorcerer:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Моя роднина има племенничка болна от аутизъм, която може да долавя и най - слабите промени в звука на телевизора, дори в същото време да се е залисала с играчките си и да е с гръб към телевизора. Да, предполагам че са рядкост аутисти с такава голяма памет. Една приятелка от сайта ми разказа и за неин познат аутист от София, който е блестящ математик.

" Освен научен, има и духовен подход. :sorcerer: " - Да. :)

П.п. Въпросното момиче, което споменах помни на изуст коя програма на кой канал е.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Моя роднина има племенничка болна от аутизъм, която може да долавя и най - слабите промени в звука на телевизора, дори в същото време да се е залисала с играчките си и да е с гръб към телевизора. Да, предполагам че са рядкост аутисти с такава голяма памет. Една приятелка от сайта ми разказа и за неин познат аутист от София, който е блестящ математик.

" Освен научен, има и духовен подход. :sorcerer: " - Да. :)

П.п. Въпросното момиче, което споменах помни на изуст коя програма на кой канал е.

Благодаря за темата hrisko_89,

Боли ме да обсъждам тази тема, какво казва Учителя по този проблем в "Книга за живите"-I том- майка, която носи плод в утробата си и е претърпяла обида за собствения си род от бащата е причина да не проговори роденото дете.

При мен големия син спря да говори на 3г. и половина и е в това състояние до сега-в момента е на 13 г.Много е труден живота да си безсилен да помогнеш на детето си.Много е чувствителен не го водят чист аутизъм, а частичен.В семейството ни, тези на роднините е невъзможна комуникация, само в училище се чувства в свои води и си разговаря с приятелчета.Не е отличник, но си има предпочитани сфери, къдетое по - силен, например обича компютри, автомобили, откривам хубавата му душа в съчинения по литература и толкоз.Може би за това намерих утеха във философията на Учителя, за да имам сили да продължа пътя си, синът ми се нуждае от промяна на съзнанието, но за сега не срещам уверен отговор от някой терапевт, че ще проговори някога.

Линк към коментар
Share on other sites

Боли ме да обсъждам тази тема, какво казва Учителя по този проблем в "Книга за живите"-I том- майка, която носи плод в утробата си и е претърпяла обида за собствения си род от бащата е причина да не проговори роденото дете.

......В семейството ни, тези на роднините е невъзможна комуникация, само в училище се чувства в свои води и си разговаря с приятелчета.

Това, което пишеш е много оптимистично!!!

Щом е на училище това е огромно постижение.

Лазарев също споделя своя опит като лечител как много деца, дори с диагноза забавено развитие и шизофрения могат да се държат нормално и да се научат да общуват.

И това става благодарение на молитви и смирение на родителите, особено на майката.

Щом четеш Учителя, значи и при вас един ден всичко ще се нормализира.

Лазарев е забелязал, че в Русия деца с умствени или психически проблеми се раждат все повече сред много умни,много известни, много богати родители. Семействата изпадат в шок. И чак тогава зад парадната маска на изтънчените обноски, изпъкват на повърхноста много скрити черти като горделивост, тщестлавие, презрение към другите, обиждане и надсмиване....

Едно дете е върха на айсберга, които е създаван с поколения.

Много често майката и бащата дават физическите гени, а емоционалните състояния (емоции, нагласи към света) са заложени от бабите и дядовците. А те често никак не приемат проблема, не желят да се променят, не приемат че имат участие в създаването му. Егото им се е окопало нейде и вини "чуждото" (напр. снахата).

Търсейки проблемите на хората, той незименно стига до 2 теми: гордост и ревност.

Има родове, в които сякаш енергията се е изчерпала. А за общуване се иска много енергия, и така хората се затварят. Стават по-необщителни, по-прикрити, има много неверие, осъждане, неприемане на трудни ситуации, не прощаване на обиди, липса на вяра в Бога, дори явно богохулство, презрение към околните.

Но е факт, че именно устрема към Бога, любовта и прошката на майката и нейния духовен живот може да излекува душата, аурата на детето.

А Словото на Учителя е Всемогъщо.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

:wub: Вики, как да не те обича човек? Благодаря ти за този пост.

Когато дъщеря ми се роди и започнаха проблемите вината беше само моя. Всеки се затвори в болката и отрицанието на проблема. Но стана нещо интересно-въпреки болката, въпреки чувствата си, намерих сили и вярата в Бога ми помогна. Да се боря и да търся начин да помогна - на себе си и на детето. Обърнах се навътре в себе си, за да търся отговори и.... след време стана чудо. Много ми помогна за осъзнаването-"Диагностика на кармата"-Н.С. Лазарев

Най-важното нещо е да обичаме децата си и другите такива, каквито са. Да простим за обидите, защото не всеки може да се справи със страха и болката. А всеки има нужда от любов. Лошото е, че много малко хора я търсят първо в себе си... А хората, които нараняват... ами те имат огромна нужда от любов, защото никой не им е показал, че заслужават обич и, че могат да обичат...

А за Словото на Учителя-това е пълнотата на живота си, Светлината, която ми показа пътя. :)

Сега ми се иска да прегърна целия свят, защото го обичам, обичам всички, защото ги разбирам... :angel::sorcerer:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Делфини участват в терапия на деца-аутисти

Делфините в морския център на средиземноморския турски град Анталия вече имат нова задача. Освен да веселят хората, животните участват и в терапията на деца, болни от аутизъм.

Идеята делфините да бъдат включени в терапията на децата-аутисти е на доктор Мурат Кемалоглу. Той е един от ръководителите на Научно-изследователския център в Анталия. Задачата на бозайниците е да плуват заедно с децата. По този начин аутистите стават доста по-общителни. Според доктор Кемалоглу делфините успяват да изградят връзка с децата, а децата им отговарят със същото.

"Между хората и делфините има много топли отношения. Животните изпращат на децата спонтанно своите чувства, а децата се чувстват по-мотивирани", казва доктор Мурат Кемалоглу.

Терапията на децата-аутисти продължава около десет дни. Освен плуването с делфините, тя включва и събеседване с родителите, които трябва да се научат как по-добре да общуват със своите деца. Научно-изследователският център в Анталия възнамерява да увеличи броя на пациентите си от 200 до 3 500 на година.

източник- БНТ

Линк към коментар
Share on other sites

Конната езда е стара терапия за подобряване на състоянието на деца-аутисти.В България тя е напълно осъществима и може би вече се прилага.Има ли някой информация по въпроса?

Линк към коментар
Share on other sites

Както при повечето заболявания, психиката и физиката имат нужда от координация, само с едното не става.

За съжаление, много отдавна, тези две сфери на медицината са се разделили и между тях в момента има огромна и почти непреодолима пропаст.

С аутизма е същото медиците развиват знанията си изцяло върху физиката и не знаят много, даже почти нищо за психологичния момент. И обратното психолозите наблягат изцяло на психиката и не са запознати с физиологията на проблема.

Затова лекуването както на това, така и на много други заболявания са като човек ходещ на въже, високо над земята, тръгнал е за отсрещната страна, но не се знае дали няма да наклони на едната посока и да падне.

Изисква се много внимание и поддържане на баланса.

http://www.pharmacy-bg.com/article.php?cmd=list&id=284

http://www.novinar.net/news/lekuvat-detca-autisti-s-dieta-i-fitoterapiia_MjMwMjs0Mg==.html

От друга страна в момента се работи над теорията за "огледалните неврони" или невроните на съпричастността, имитацията, подражанието. Установява се ,че деца страдащи от аутизъм, пълен ,частичен имат липса на тези неврони. Това е материя която е безкрайно интересна и се разработва от физиологичната психология. Доброто познаване на мозъка е перфектен старт по пътя към решаване на неразрешими проблеми.

Една интересна презентация на Боряна Пирьова по повод огледалните неврони и аутизма.

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/departments/cognitive%20science%20and%20psychology/Projects/Nonverbal%20communic_2.pdf

По това се работи много сериозно .

http://mh-center.info/mentalhealth/publications/10/

И една много увлекателна презентация за огледалните неврони на неврохирурга Вилаянур Рамачандран.

http://www.ted.com/talks/lang/bul/vs_ramachandran_the_neurons_that_shaped_civilization.html

Линк към коментар
Share on other sites

Това прочетох тази сутрин.Може да е от полза.

Начало Статии  Учени предполагат, че съществува връзка между тройната ваксина MMR и аутизма A-five-year-old-child-in--001.jpgНово американско изследване показва, че вероятно съществува връзка между събудилата полемики тройна ваксина MMR и аутизма и чревната болест* у деца.

(MMR е ваксина срещу Морбили-Заушки-Рубеола. В България най-познатата комбинирана ваксина срещу тези детски болести е Trimovax.)

Това изследване изглежда потвърждава откритието на британския лекар Андрю Уейкфийлд, който предизвика буря през 1998, изказвайки предположение за съществуването на такава връзка.

Сега екип на Wake Forest University School of Medicine в Северна Каролина изследва 275 деца с регресивен аутизъм и чревна болест; и от 82 изследвани досега деца 70 се оказват положителни за вируса на морбили.

Преди дни шефът на екипа д-р Стивън Уокър заяви:

От не многото резултати, които имаме дотук, всички открити вируси са от ваксинални щамове и нито един не е ‘див’ вирус на морбили.

Това изследване доказва, че в стомашно-чревния тракт на голям брой деца с диагноза ‘регресивен аутизъм’ се откриват данни за наличие на вирус на морбили.

Това означава, че заключенията от проучването, извършено преди няколко години от д-р Уейкфийлд и публикувано в 1998 са верни. Нашият екип засега не прави никакви изводи по отношение на това какво означава да откриеш вирус на морбили в червата, но имаме достатъчно основания да предполагаме, че той може би идва от MMR ваксина. Ако се окаже така и този жив вирус обитава стомашно-чревния тракт на някои деца, предизвиквайки стомашно-чревно възпаление и други проблеми, те може би са свързани с MMR.

Изследването от 1998 на д-р Уейкфийлд, по-късно лектор по гастроентерология в Royal Free Hospital в Северен Лондон и още 12 лекари откри нова чревна болест – аутистичен ентероколит.

Тогава д-р Уейкфийлд заяви, че макар те да не са доказали връзка между MMR и аутизма, тяхното откритие буди тревога и правителството трябва да предложи като опция отделни единични ваксини срещу морбили, заушки и рубеола – вместо да предлага единствено комбинираната MMR-ваксина – докато не бъдат проведени необходимите допълнителни проучвания.

Неговият доклад – и обърканите интерпретации на откритията в него – предизвикаха голяма шумотевица и доведоха до това, че много родители оттеглиха подкрепата и съдействието си за тройната ваксина. Десет от авторите на доклада впоследствие оттеглиха подписите си под неговите интерпретации, но не и подкрепата си за самия доклад.

Това е второто независимо проучване от това на д-р Уейкфийлд насам. През 2001 Джон О’Лиъри, професор по патология в St James's Hospital and Trinity College в Дъблин, повтори неговите открития.

Преди 2 дни д-р Уейкфийлд каза:

Това ново изследване потвърждава това, което ние, а по-късно и проф. О’Лиъри открихме у британските деца. Единствената среща, която тези деца са имали с морбили, е чрез MMR-ваксината.

Те са се развивали нормално до началото на регресията. Сега те страдат от аутизъм и чревна болест.

Здравното министерство и някои медии се опитаха да отхвърлят нашето проучване като незначително. Оправданието им беше, че никой друг не е правил открития, сходни с нашето. Това, което те не казаха е, че никой друг не беше търсил в тази посока.”

Говорител на здравното министерство заяви, че те не са чели доклада от американското изследване, но добави: „MMR остава най-добрата форма на защита от морбили, заушки и рубеола.

Оригинална статия: http://www.dailymail...l#ixzz0lLvrpgvd

Важно допълнение на Homeopathy Plus:

Това е ново изследване, което още не е приключено. Това проучване е значимо, защото подкрепя направените преди това от Уейкфийлд открития. Заради проучванията си, д-р Уейкфийлд мина през потресаващ съдебен процес, в хода на който беше охулен, а впоследствие му беше отнет лицензът за лекарска практика.

Това е още един гвоздей в ковчега на стандартния отговор към родителите, че няма връзка между ваксините и аутизма.

* Англоговорящите ползват термина „bowel disease” за чревния синдром, срещан често при деца, ваксинирани с тройната ваксина MMR. Превеждам го буквално като „чревна болест”, тъй като не ми е известно това състояние да е влязло в класификацията на болестите, използвана в България, т. е. не ми е известна диагнозата, с която лекарите обозначават въпросното усложнение от ваксината.

От една страна, аз не изключвам това усложнение да си остане без диагноза като сигурен знак, че лекарите продължават да отричат съществуването на конкретни усложнения от някоя ваксина като част от цялостната им политика на отричане на възможността за поява на „сериозни странични действия” от ваксините.

От друга страна, аз (и далече не само аз) съм доста озадачен от появата на все повече здравословни проблеми, за които не съм чел нищо в моите медицински учебници, по които учих медицина преди 25 години. Това, разбира се, е едно многозначително, макар и косвено доказателство, че „модерната” медицина се натъква на все повече нови заболявания – по-голямата част от които са нейни кръвни рожби (какъвто е случаят и с въпросната „чревна болест”, а по всичко изглежда – и със самия аутизъм).

Румен Стойчев, ХомеоХелп

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Диди, благодаря ти за инфото.

http://www.ted.com/talks/lang/bul/vs_ramachandran_the_neurons_that_shaped_civilization.html

Това е нещо много важно и според мен е в основата на бъдещото ни развитие-единното съзнание, което и в основите на Християнството /съчувствие, съпричастност/; / теорията за стотната маймуна;)/.

Аутистите, най-общо казано живеят в свой свят /в много различен спектър са проявите на това заболяване/. И си мисля, че имат свръхчувствителност, която изключват, за да са си в своя свят, който може би е по-съвършен...

Гледала съм филми и съм наблюдавала няколко деца с аутистични прояви. Изключително интересни са според мен за изучаване...:feel happy: Ние, хората не познаваме собствената си физиология и сега прохождаме в областта на изследване тайните на мозъка...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Животът в близост до шосе удвоява риска от аутизъм?

Учени са изследвали деца, страдащи от заболяването

Рискът вашето дете да развие аутизъм е много по-голям, ако живеете в близост до автомагистрала, сочи изследване на Детската болница на Лос Анджелис и Университета на Южна Калифорния.

На деца, родени от майки, които живеят в рамките на 300 метра от шосе с натоварен трафик, два пъти по-често се поставя диагноза аутизъм, заяви доктор Хизър Уолк.

В периода 2002-2006 г. в САЩ е регистрирано 57% увеличаване на случаите на аутизъм сред децата, съобщава ИТАР-ТАСС.

Лекарите смятат, че това е свързано не само с генетичните, но и с екологичните фактори, които дават своя отрицателен принос за развитието на тази болест при най-малките.

По-рано вече бе установено, че замърсеният въздух може да доведе до забавяне на умственото развитие на децата. Сега учените за пръв път успяха да докажат, че вредните автомобилни газове оказват негативно въздействие върху мозъка на деца на възраст от 24 до 60 месеца.

Отделяните от колите газове предизвикват възпаление и окислителен стрес в организма, които участват в патогенезата на аутизма.

изт.

Изследването е дало доста изненадващо обяснение за факторите предизвикващи аутизъм,и ако наистина е така,би могло драстично да се намали броят на децата с това страдание.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Професор Артур Крингсман от САЩ,открива връзка между това заболяване и гастроентерологичните проблеми.Това е нова насока, да се помогне на тези деца.Специалистите смятат, че в телата на тези деца има свръхколичества олово и живак, не е генетично заболяване.Има връзка с заболявания на щитовидната жлеза и артрити от родословието на детето.Добре се повлияват симптомите на аутизъм от диета без глугтен, с повече омега мастни киселини, продукти, които усилват обмяната на веществата.Но си мисля, че проблема ще бъде решен в близко време :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Темата за безглутеновата и безказеиновата диета е широко коментирана има и много родители, които не виждат напредък с нея. А при хелирането има смъртни случаи на деца, вероятно много хора са гледали днешното предаване, но все пак е добре да се подходи с проверка на повече информация, преди да се вярва сляпо. Признавам, че изглеждаше доста впечатляващо, но бяха показани хора лекувани в чужбина от най-опитните специалисти и нищичко разбира се не се каза, за децата, които не са преживели хелирането.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Изясниха причината за един от симптомите на аутизма

0000112985-article2.jpg

Учените от японския институт Хамамацу изясниха, че при хората, страдащи от аутизъм, е отслабена нервната дейност в тази част от мозъка, която отговаря за разпознаването на чертите на събеседника.

Специалистите изследвали данните от томографиите на мозъка на 20 души, страдащи от аутизъм, на възраст от 18 до 33 години, и ги сравнили с данните на здрави хора.

Така било установено, че при аутистите нивото на ацетилхолин е понижено с 40%, съобщи РИА Новости.

Ацетилхолинът е невротрансмитер от първостепенна важност за паметта и концентрацията, който отговаря и за разпознаването на чертите на човешкото лице.

Според учените именно това е причината за отличителния симптом на аутизма, когато болните избягват да срещат погледа на събеседника си и да поглеждат право в лицето на другите хора.

Генна вариация е свързана с аутизъм

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Преди месец гледах по телевизията филма "Темпъл Грандин", който е създаден по действителен случай и отразява живота на една аутистка. Филмът е потресаващ и изключително оптимистичен и бих го препоръчала на всички, които имат такъв проблем в семейството или обкръжението си. А това е линкът към сайта на истинската Темпъл Грандин: http://www.grandin.com

Редактирано от НелиТ
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Пет минути консултация - достатъчна за откриването на аутизъм

Пет минути са напълно достатъчни за точното диагностициране на аутизъм при деца на една годинка, сочи ново проучване, публикувано в списание Paediatrics.

Изследователите смятат, че поредица от въпроси, зададени на родителите за тяхното дете в интервал от 5 минути при наблюдение на детето от специалиста могат да помогнат за по-ранното установяване на аутизъм. Откриването на аутистичния спектър в ранна възраст позволява по-ефективно лечение и забавяне развитието на състоянието с времето, твърдят специалисти.

В проучването са наблюдавани 184 едногодишни деца, като 32 от тях са получили окончателна диагноза аутизъм, а 56 имат проблеми с вербалната комуникация.

Аутистичният спектър представлява група разстройства, характеризиращи се с качествени нарушения в социалните взаимоотношения и в начина на комуникация, както и с ограничен стереотипен, повтарящ се репертоар от интереси и дейности. В повечето случаи развитието е абнормно от ранно детство и само с малки изключения се проявява по-късно.

Голям процент от родителите не успяват да забележат болестта на детето в кърмаческа и ранна детска възраст, което може да попречи на лечението в по-късен етап от развитието.

Специалисти съветват да се набляга върху контакта с очи при малкото дете, да се следят реакциите му към звуци, думи, жестове, картини, различни обекти и други форми на подходяща за възрастта комуникация.

Има множество факти, доказващи, че лечението, приложено рано, може да има положително въздействие върху развиващия се мозък, споделя д-р Пиърс от калифорнийския университет.

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Аутизмът е затваряне в свой изолиран свят. Човекът толкова не може да приема хората и толкова те го дразнят, така че той се изолира от тях, за да не се самоунищожи. Животните, например, може да приеме, но не и хората.

Това отношение към света не идва отникъде, а обикновено е предадено от родителите на детето отношение към хората или по-точно крайна невъзможност да се приемат хората такива, каквито са. В родителите това може да личи като вътрешно пренапрежение, което се проявява навън. Основно става въпрос за обидждане, отхвърляне и невъзможност за прощаване. Обидата към хората вътрешно е като пожелаване на тяхното унищожение, което се превръща в самоунищожителни импулси. За да победи тези импулси, детето се изолира от света - не "вижда" хората, няма опасност от унищожение.

Лечение може да има ефективно като се премахне основната причина. Този/тези от родителите, които носят това отношение към хората, трябва да работят над себе си. Да се научат да приемат хората и да общуват; да виждат всичко в света като Божия промисъл. Това може да е дългогодишна упорита работа.

Полезно за детето е игра сред природата, със животни, водолечение, ритмична и медитативна музика, физически натоварвания.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Аутизмът представлява усамотяване, самоизолиране. Аутизмът е психично заболяване, което засяга развитието на мозъка, а от там и поведението на човек.

изт.

Възможно ли е пълно излекуване на аутизма?

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...