Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Аутизъм


Recommended Posts

Аутизмът е затваряне в свой изолиран свят. Човекът толкова не може да приема хората и толкова те го дразнят, така че той се изолира от тях, за да не се самоунищожи. Животните, например, може да приеме, но не и хората.

Това отношение към света не идва отникъде, а обикновено е предадено от родителите на детето отношение към хората или по-точно крайна невъзможност да се приемат хората такива, каквито са. В родителите това може да личи като вътрешно пренапрежение, което се проявява навън. Основно става въпрос за обидждане, отхвърляне и невъзможност за прощаване. Обидата към хората вътрешно е като пожелаване на тяхното унищожение, което се превръща в самоунищожителни импулси. За да победи тези импулси, детето се изолира от света - не "вижда" хората, няма опасност от унищожение.

Лечение може да има ефективно като се премахне основната причина. Този/тези от родителите, които носят това отношение към хората, трябва да работят над себе си. Да се научат да приемат хората и да общуват; да виждат всичко в света като Божия промисъл. Това може да е дългогодишна упорита работа.

Полезно за детето е игра сред природата, със животни, водолечение, ритмична и медитативна музика, физически натоварвания.

Ако може - посочете източника на информацията. Интересно ми е обяснението за ролята на възрастните в проявите на аутизъм. А какво ли е поведението но възрастния аутист, който вече се е социализирал?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не на върастните, а на родителите и баби/дядовци. Няма значение на каква възраст е човека.

Източникът е Лазарев, 12-ти том на "Диагностика на кармата".

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

.....какво казва Учителя по този проблем в "Книга за живите"-I том- майка, която носи плод в утробата си и е претърпяла обида за собствения си род от бащата е причина да не проговори роденото дете......

Дриада, мога ли да те помоля да ми пейстнеш цитат от книгата, където се казва това?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Съжалявам не е възможно в момента, заглавието беше "Книга за живите и мъртвите" от Учителя първа част.Лазарев също е добър диагностик, вярвам в истинността и на неговата информация относно проблема.Да не забравяме, че всеки проблем е и не е.Светът е пълен с тайни и само трябва човек кой край да дръпне, за да се развърже даден кармичен възел.Така , че аз съм оптимист и за този феномен.Дето го е казал народа:"Клин, клин избива" Идва времето на нещо и то се случва.Така и с аутизма.Истината е някъде там:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

До този момент не е открита причината за аутизма, въпреки че много отдавна се правят изследвания. Има само предположения, които все пак дават някаква надежда, че и за това страдание ще се намери лек...все някога.

Божидар, чела съм почти всичко от Лазарев, но беше много отдавна и не си спомням точно какво е писал по въпроса и има ли излекувани от него деца?

Има и една друга версия, според която деца на прокълнати родители не проговарят, но не бих се наела да я коментирам, поради невежеството си в тази област.:)

Аз съм приела за истина обективните факти, а именно - ефикасен лек за аутизма засега няма.

Линк към коментар
Share on other sites

...Божидар, чела съм почти всичко от Лазарев, но беше много отдавна и не си спомням точно какво е писал по въпроса и има ли излекувани от него деца?

....Аз съм приела за истина обективните факти, а именно - ефикасен лек за аутизма засега няма.

От 5-ти том:

"...Четыре месяца назад у меня на приеме была молодая женщина. Ее ребенку поставили диагноз: аутизм. Я хотел ей честно сказать, что это заболевание неизлечимое, и здесь я вряд ли могу помочь. Надеяться можно только на некоторое улучшение. Потом я подумал: зачем это говорить? Это будет мешать и ей и мне. Когда идешь к Богу, любую преграду ведь можно преодолеть.

Недавно она опять пришла ко мне на прием.

— Я Вам расскажу все, что со мной произошло, — сказала она. — Обычно, после Вашего приема у человека в душе чувство счастья и полета. Я ушла “зеленая”, в ужасном состоянии, и ломки продолжались достаточно долго.

Пыталась молиться, но никакого отзвука в душе не было. И месяц я просто тупо и монотонно молилась, как Вы мне сказали. Главное, сохранить любовь к Богу, чтобы ни случилось. Никогда, никого не обвинять. Учиться во всем видеть Божественную волю. Научиться не убивать любовь, когда рушится человеческое, научиться сохранять любовь, когда теряешь самое дорогое.

Научиться жить любовью. Я молилась, но изменений никаких не было. И знаете, когда они начались? Когда я полностью примирилась с тем, что мой ребенок аутист и молилась ни на что не надеясь и ни на что не рассчитывая.

И ребенок начал меняться. Через 2 месяца я пошла к врачу и диагноз “аутизм” у ребенка сняли. Прошло еще 2 месяца. Врач осмотрел ребенка и сказал, что никаких признаков замедленного развития он у ребенка не видит, т. е. ребенок совершенно здоров. Так вот, я еще раз обращаюсь к читателям.

Мы молимся не для того, чтобы больше получить денег, здоровья и счастья.

Мы молимся, чтобы отрешиться и перестать зависеть от человеческого счастья, т. е. мы молимся для того, чтобы стать истинно счастливыми. "

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата има огромна сила. Тези, които се молят искрено и редовно, наистина се чувстват добре.

Всеки човек може да се моли, дори атеистите.:)

Бих се радвала, ако тук, в тази тема след време някоя майка с дете аутист ни съобщи,че детето и е излекувано напълно,независимо по какъв начин.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Младенческа възраст /"орално-сензорен" период/ - първата година от живота.

В края на първата година човек преживява първата криза в своя живот. Социалното качество, което трябва да се изгради през този период, за да продължи нормалното развитие на психиката, е "базово доверие". Ако тази първа криза /бариера/ не бъде преодоляна от детето и не се изгради "базово доверие", най-вероятното качество на психиката, което се появява към края на първата година, е "базовото недоверие". Базовото доверие е общо чувство на доверие /увереност/ към другите хора като доброжелателно настроени и сигурни, а социалната среда като стабилно, безопасно място. Изграждането на "базовото доверие" към другите хора и света, като цяло зависи от качеството на майчината грижовност, при това не от количеството храна или нежност към детето, а от способността на майката да изгради в детето усещане за постоянство /тъждество/, "разпознаваемост" на чувствата. Базовото доверие означава доверие не само към външния свят, но и доверие към вътрешния свят, т.е. доверие в себе си, възможността на собственото тяло да се справи със собствените вътрешни /биологични/подбуди. Например такова доверие е изградено, когато детето е в състояние да остане само без майката /да се "отдели" от майката/ без прекомерна тревога или страдание. Правилното психично развитие не е резултат само от изграденото чувство на базово доверие, а е резултат по-скоро от благоприятното съотношение между доверие и недоверие. За детето е точно толкова важно да знае на какво не трябва да вярва, както и да знае на какво трябва да вярва. За успешното овладяване на околната реалност и вземането на правилни решения е необходима способността да се предвиждат опасностите и свързаното с тях чувството на не-удоволствие. Ето защо базовото доверие не се измерва с постиженията на детето. Например животните имат инстинктивна готовност за придобиване на психосоциални навици, за разлика от които придобиването им от детето на човека става чрез продължително научаване. Начинът за придобиване на базово доверие е универсален /независимо от различните култури и социални слоеве/: човекът вярва на обществото по начина, по който вярва на собствената си майка, а именно: че тя след малко ще се върне и ще го нахрани точно навреме с подходяща храна. Психичното качество, което се появява в резултат на изградено базово доверие, Ериксон нарича "надежда", т.е. доверието преминава в способност на детето да се "надява", и е сходна с вярата на възрастния човек в някаква религия. Надеждата е първото положително качество на психиката и е основата на убедеността на човека в значението и стабилността на общото културно пространство."

Линк към коментар
Share on other sites

t.todorov, окъде е този материал. Много точно описва процеса на предаване на същност от майката на детето.

Друга много важна криза е половото съзряване.

Линк към коментар
Share on other sites

"Дом от карти"-филм за дете с аутизъм. Странно, днес на един курс говорехме за децата аутисти. Още не са ясни причините за тази "болест"...

Линк към коментар
Share on other sites

Това е една от най-безконфликтните теории за възрастово развитие на Ерик Ериксон - психоаналитик, който единствен е създал нещо свое без да отрича Фройд. По много опростен начин той разглежда човешкото развитие, като етапи които трябва да се преодолеят, за да се премине към следващия. Следвайки етапите на Фройд, но със различно съдържание успява по много елегантен начин обясни процеси, в които анализата задълбава прекалено много в "недоказуемото". Кавичките са, защото то по принцип се доказва винаги, но само за частният случаи, а не за общото, докато Е. Ериксон извежда теория за общото.

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересно. Фройд не трябва да се отхвърля. Той показа пръв връзката душа/психика и заболявания. Просто трябва да е различна гледната точка.

А от коя книга на Ерик Ериксон е това?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Детство и общество

Идентичност. Юношество и жизнени кризи.

Има ги на руски и английски мисля, но са трудни за откриване.

Редактирано от t.todorov
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Наскоро научих от позната с проблемни деца, че ползва препарат, който действа много добре при аутизъм и забавено умствено развитие.

МЕНТАТ

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

НелиТ, филмът за Темпъл Грандин наистина е много хубав. Благодаря за препоръката! Препоръчвам го и аз - още веднъж... :)

Винаги е представлявало интерес за мен това "заболяване" (аз лично предпочитам да го наричам феномен).

Имам познати, чието детенце страда от аутизъм, но доколкото ми е известно, те не предприемат нищо. Не зная каква точно е причината за бездействието им, а и не съм достатъчно близка с тях, за да се намеся с мнение... Факт е, че съдбата на такива дечица е много тъжна (имам предвид децата, чиито родители загърбват, пренебрегват или подценяват проблема). :( Няма такъв проблем, който да се разрешава с неговото скриване. Науката е достигнала ниво на развитие, което поне улеснява живота на хора с аутизъм или дори подобрява състоянието им значително. Ако си наясно с това, какъв е смисълът да причиняваш на детето си това, което правиш със своето бездействие?! Не мога да разбера, наистина... :(

Линк към коментар
Share on other sites

В Бг все още се приема, че децата/хората с проблеми-заболявания са наказани от бога.:sleeping: Факт е, че и църквата има такова отношение.:whistling:

Много хора крият и се срамуват от проблема, изпитват чувство за вина. Няма адекватно отношение от институциите, социална политика... И всеки сам се бори, търси решения или се затваря... Има хора от западните страни и с такова мислене тук, които все пак са готови да подадат ръка и да покажат/споделят опита си, откритията си. Изобщо, има начини, може да се търсят решения на проблемите, да има споделяне и взаимопомощ, но е нужен буден ум и желание...

Линк към коментар
Share on other sites

Прави впечатление, че евангелските църкви са по-отворени към хора със здравословни проблеми. Имам информация, че на всяка неделя се събират и пеят молитви за здравето на даден болен. Има хора, които наистина се чувстват по-добре след тези молитви. Имам приятелка ,чиято дъщеричка е сляпа, тя посещава училище в Гърция, там имало и деца болни от аутизъм, за които тя казва, че са били в последен стадии на болестта. Аз не знаех, че и при аутизма има стадии на развитие. Може би в зависимост от стадия, може да се въздейства върху болестта.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Темата аутизъм е нова за мен. Идеята възникна скоро и затова ще я стподеля тук.Един малък кръг съмишленици се опитваме да опознаем аутизма от енергийната му страна с цел да се помогне на тези хора. Методите са нетрадиционни ясновидска диагноза, нумерология и др. Ако познавате хора с подобен проблем и те или техните родители биха желали да допринесат с малко информация към това ново изследване ще направим първата малка крачка към нещо ново заедно. Няма нужда да пътувате из България, просто ми пишете.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте ! Преди няколко дни попаднах на темата , с интерес я прочетох :) Аз съм майка на дете с аутизъм ... момиченце на 6 години . Искам да ви кажа , че аутизма няма стадии , човека с аутизъм , може да бъде много неща :) Може да говори - може и да не говори , може да е интегриран в обществото - може и да не е .... Толкова много аутисти и симптоми има , че наистина думата "аутистичен спектър " е най подходяща . Незная , каква е причината детето ми да е с аутизъм , опитвам се да я разбера , според мен не е генетична , след нея имам още две деца , при които всичко е наред ... Може да е кармична , или незнам.....но все повече нещо ме кара да търся други алтернативни начини за да излекувам детето си . Тук в БГ ти казват диагнозата и клатят глава съжалително , и ти казват в прав текст , че от това дете човек няма да стане и че цял живот , ще трябва да се жертвам и да я гледам , да се подготвите и т, н Всяка вечер със свои думи се моля на Бог , но , ако ми кажете някоя специална оздравителна молитва от Учителя , ще съм ви много Благодарна :))Ако има нещо , което искате да знаете за децата с аутизъм , ще ви отговоря при моето детенце как е :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Искам да споделя за майка-героиня.Беше преди 7-8 години, с подобен случай.Детето бе и осветлило живота.Тя бе инженер по образование, зарязала кариера, излизаше на разходки с детето си, понеже не осъществявя контакт с хората.Интелигентността на нейното дете по математика на 10 г. се равнявала на знанията на студент по математика.Компютъра бил играчка, а при разговор със специалисти, детето споделило, че намира света около него за много материален. Така, че всеки случай носи някакви уроци.Различни са хората, различни са степените на повдигане на съзнанието.

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

Докато се ограмотявах на: www.FHautism.com изпратиха ми и много интересен каталог на автори и литература за аутизъм и аспергер. Ако някой се интересува ще му го препратя.

Ето и малка извадка:

14-те знаци на Аутизма

1. Може да отбягва поглед в очите

2. Може да предпочита да бъде само

3. Да повтаря думи или фрази

4. Затруднение при контакт с други хора

5. Да върти обекти или себе си

6. Да настоява за непроменяемост (на нещата)

7. Неуместна привързаност към обекти

8. Неуместен смях или кикот

9. Може да не желае прегръдка

10. Затруднение при изразяване на нужди; може да използва мимики

11. Неуместна или никаква реакция към звуци

12. Липса на страх от опасности

13. Явна нечувствителност към болка

14. Постоянна, изключителна или повтаряща се игра; непостоянни физически или говорни умения

Линк към коментар
Share on other sites

Ето извадки от една статия на д-р Янева, която според мен си заслужава да бъде прочетена цялата.

4. Какви са особеностите на комуникацията и езика?

Грубите дефицити и качествените нарушения в развитието на езика са основни критерии за диагностициране на аутистично разстройство. Децата с аутизъм не просто отказват да говорят и абнормната реч не се дължи на недостатъчната им мотивация. Отклоненията в речта, а също така и забавянето в речевото развитие са характерни за разстройството. За разлика от нормалните деца и тези с умствена изостаналост, аутистите използват ограничено езика в процесите на мислене (вътрешна реч). Когато аутистите се научат да говорят гладко, техните диалози се характеризират с липсата на реципрочност. Става явна социалната им некомпетентост.

През първата година от живота степента на детското бърборене може да е редуцирана или абнормна. Някои издават шумове, звукове и повтарят безсмислени срички по стереотипен начин, който няма смисъла на комуникация. За разлика от малките здрави деца, които имат по-добри рецептивни речеви умения и разбират много повече от колкото могат да говорят, то говорещите аутистични деца казват много повече от колкото разбират. Аутистите могат да използуват една дума веднъж, след което дълго време (седмица, месеци) да не я повторят. Речта им се характеризира с ехолалност- повтарят буквално казаното от събеседника.

Използуват стереотипни фрази извън контекст, често се наблюдава специфична интонация и ритъм. Около 50% от всички аутисти никога не проговарят. Някои от по-умните деца с аутизъм показват специфични интереси към буквите и цифрите. Малка част от тях се научават учудващо добре да четат още в предучилищна възраст (хиперлексия). В почти всички случаи обаче тези деца четат без да разбират смисъла на прочетеното.

6. Какво е интелектуалното функциониране?

Около 40% от децата с ранен детски аутизъм имат IQ под 50-55 (умерено, тежко или дълбоко изоставане). 30% имат IQ в порядъка от 50-70 (лека степен на умствена изостаналост), 30% са с IQ над 70 - нормален интелект. IQ точките отразяват проблемите, които децата имат с речта и абстрактните понятия, което показва значимостта на нарушенията във функциите свързани с езика. При някои деца с аутизъм са налице необичайни познавателни или зрително-моторни способности, независимо от цялостното изоставане във функционирането. Например, някои могат да имат невероятни способности за запомняне и смятане, над нормалните способности на човека.

9. Какво е развитието и перспективите на заболяването?

Аутистичното разстройство има дълъг ход. Някои от аутистите показват загуба на съществуваща преди това реч. Това става най-често в периода между 12 и 24 месец. Като основно правило децата с IQ над 70 и тези, които употребяват езика за комуникация във възрастта от 5 до 7 г. са с най-добра прогноза. Проучвания сред възрастни с аутизъм показват, че 2/3 от аутистите остават тежко инвалидизирани и живеят в пълна или частична зависимост. Само 1-2% функционират независимо и са работещи. Около 5-20% са с граничен на нормалния статус. Прогнозата е по-добра, когато в дома средата е подкрепяща, има капацитет да посрещнат широките нужди на такова дете. Въпреки, че симптомите се редуцират в много от случаите, то при една част се наблюдава обостряне на агресивносттта и допълнителен регрес във функционирането. Около 4 до 32% имат епилептични припадъци в късното детство и юношество, като припадъците повлияват прогнозата негативно.

Аутизъм - симптоми и лечение

Линк към коментар
Share on other sites

Вярвам, че аутизма е благословия

да ти се роди дете с аутизъм значи твоята душа е стигнала до етап, в който иска да научи урока за безусловната любов, най-трудния от всички уроци на земята.

За това се възхищавам на всички души направили този избор.

Лий Каръл известният американски ченълър на съществото Крион казва, че тепърва света ще разбере за истинското значение на децата с аутизъм, за тяхната огромна енергийна роля за нас и нашия свят.

долколкото знам той ще идва в България през септември, но и да не се срещнете на живо с него, книгите му ги има в нета безплатно.

Все повече деца в щатите биват категоризирани с етикет "аутист" , което е абсолютно грешно. Това са именно новите деца индиго, кристални, и др. които не могат да живеят по начина по който ние живеем, и съответно имат различно поведение. но не те трябва да се лекуват, а ние, ние сме болните в случая, болни от масовата ежедневна хипноза на материалното съществуване, забравили кои сме и за какво сме тук.

Мого е важно как родителите ще реагират към своето дете аутист, обичайте го, само това му трябва, не го водете по психиатри и болници, не допускайте да го наливат с лекарства, оставте го просто да живее спокойно. Ако знаехте че това са по-развити същества от нас самите пак ли щяхте да ги третирате по същия начин. Това че ние не разбираме сега е нормално, в човешко тяло сме и с човешките ограничителни убеждения.

Вярвайте в Бог че ви е прати благословия и се молете да се справите с тази задача.

Помнете че Бог никога не ни праща нещо, с което да не можем или да нямаме способността да се справим. Щом Той е повярвал във вас и вие вярвайте в себе си. Може да ви е трудно, но този урок имено си е пожелалла душата ви, защото така струднсоти се израства най-много.

Храбри души - на Робърт Шварц - това е книгата, която говори за плана на душата и защо една душа би избрала да има дете аутист в живота на земята, за планирането и договорите между всички души участници в земния живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...