Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Аутизъм


Recommended Posts

Pavli82 , аз имам дете с аутизъм ,и да ти кажа честно незнам , каква карма съм си избрала , но да отглеждаш такова дете в нашата държава е ....., не искам да натоварвам темата с подробности , само ще кажа , че е много , много трудно ..Но има нещо вярно в думите ти , откакто се грижа за дъщеря си , вече 6 години се научих , на толкова много неща , които не съм могла да правя преди ...Търпението и постоянството никога не са били , част от живота ми , а сега трябва да са ежедневие ...не мислех , че човек може да промени характера си , но при мен става , макар че имам още много , много неща да уча :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pavli82 , аз имам дете с аутизъм ,и да ти кажа честно незнам , каква карма съм си избрала , но да отглеждаш такова дете в нашата държава е ....., не искам да натоварвам темата с подробности , само ще кажа , че е много , много трудно ..Но има нещо вярно в думите ти , откакто се грижа за дъщеря си , вече 6 години се научих , на толкова много неща , които не съм могла да правя преди ...Търпението и постоянството никога не са били , част от живота ми , а сега трябва да са ежедневие ...не мислех , че човек може да промени характера си , но при мен става , макар че имам още много , много неща да уча :)

Разбирам те notes, мога само да си представя през какво преминаваш всеки път.

Радвам се много на твоите думи, ти виждаш хубавото,

това което си научила, човека в който дъщеря ти те е превърнала със самия факт на своето съществуване в твоя живот.

А търпение се учи най-трудно, този урок всички трябва рано или късно да го овладеем. Най-много страдаме когато нямаме търпение.

Кармата не е нищо повече от договор - балансиране на енергиите. Трябвало е да се уравновеси нещо между вас и заедно сте решили това да стане именно по този начин.

Това е признак и на голяма любов от нейна страна, всичко с едната цел да се стигне до развитие и растеж на душата, сигурна съм че тя много те подкрепя енергийно и "стиска палци" за теб да се справиш по-леко с трудностите.

А когато ти се справяш това никак не е малка работа, твоят успех е успех и на всички ни.

Има причина за раждането на все повече деца с аутизъм.

Самата планета преминава през невероятни промени през последните десетилетия, но сега това е много по-засилено.

Всички тези дечица, които се раждат са необходими на Земята, те са високо духовни същества чиято енергия е поддържаща, за да имаме шанс ние хората да оцелеем.

Те ни дават отсрочката, да се осъзнаем, да се опомним, къде сме, кои сме, и за какво сме тук, да направим промяната в себе си, преди да е станало твърде късно за реакция.

Един ден всичко ще се знае и повярвай ми хората, които твърдят че децата с аутизъм са болни или увредени ще потънат от срам. Все едно да кажеш на ангела дошъл да ти помогне, че не е достоен дори да ти помага.

Пожелавам ти много вътрешна сила,

но аз вярвам че ти вече я притежаваш,

избора ти е достоен за уважение,

и съм сигурна, че твоят дух горе се гордее с начина,

по който се справяш с живота си.

Линк към коментар
Share on other sites

Децата с подобен проблем сред нас са Слънца, това е тяхната мисия сред нас.Невероятно светоусещане е да съжителстваш с подобна душа.Тя е като на ангел, толкова фино общува с околните, такива уроци преподава на близките, така отваря съзнания, че е невероятно Божествено Богатство.Наистина е Божествена благословия!Все едно ти преподава уроци от невидимия свят, само да ти е отворено съзнанието да тълкуваш.Силата на подобни души е в невербалната комуникация, така си идват с тази мисия.Да трошат стари стереотипи в мисленето, да пренареждат отношения между хората, да ломят съдби.Самите те на физическия свят едва ли си дават сметка, какво им е предначертано. Просто мирно и кротко си съжителстват с близки и правят радикални промени в съзнанията.:3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви кажа само , че една от най - отличителните черти , на лицата с аутизъм , е че те са големи буквалисти :) Не познават лъжата , иронията им е непонятна и изобщо не разбират за какво става дума ..По принцип и тези , които могат да говорят , използват рядко речта , защото най - вероятно са им дали да се разбере , че "обиждат " .Например , наше приятелче , видя доста едър човек , отиде при него и заяви "Ти си дебел "и после " Защо не отслабнеш ?" при , което майка му веднага се притесни и извини ...Моята , щерка пък , беше си пуснала , някакво клипче , на което хора , разливаха сок в чашки , и по едно време я намерх с чаша опряна в монитора , да чака и на нея да и налеят :))) Понякога е смешно чак , добре се посмяхме и двете , въпреки , че едва ли разбра , защо се смеем :))) Обаче , има и много ситуации , в които трябва да се внимава ... , ако кажеш , на дете с аутизъм " Мале , колко си сладък , ще те изям " вероятноста да започне да пищи или да избяга е огромна , защото вярва , че ще го изядеш :) Същото важи и за "ще те убия , смачкам " и всички видове заплахи , които всъщност хората никога не изпълняват...

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.btv.bg/news/bulgaria/zakonired/story/527676614-Drastichen_sluchay_na_diskriminatsiya_i_to_na_malko_dete.html

Знам , че не е по темата точно , но вижте , как се отнасят с майките и с децата с аутизъм в нашата страна .....

Ежедневните унижения , подмятания и обяснения , които преживява майката на такова дете нямат граници ...

Линк към коментар
Share on other sites

Да, голяма грижа и отговорност за родителите е дете с аутизъм.

Нещо в периферията на темата: относно разследването защо в детска градина отказват да запишат дете с аутизъм. В една група има над 30 деца и всички те, дори без проблеми имат определени потребнсти, ограничен социален опит, ограничени социални умения. Просто това са малки деца! Как да се справи учителкта - една единствена! с толкова много деца? И какво да прави тя по отношение на детето с аутизъм - да го обгрижва и внимава за него или за останалите т.н. деца без социални дефицити по отношение на него?

Когато съдим добре би било да има нагласа и за другата гледна точка, не само за емоционално по-силната.

На моята работа / в детска ясла/ има дете със синдром на Даун. Трудно е с такова дете - то изисква много внимание, един служител почти постоянно е край него. Родителите оценят грижите, положителните промени в детето им от как посещава яслата, непрестанно благодарят. Вероятно и те са в своя си дискомфорт за детето. И все пак е много, много, трудно с такова дете в групата.

Линк към коментар
Share on other sites

Децата с аутизъм имат специфични нужди и е редно да посещават специализирани детски ясли и градини. В обикновените детски заведения проблемите на тези деца могат да се задълбочат.

Линк към коментар
Share on other sites

В специализирани детски градини е още по-зле. Там детето с аутизъм /или подобно състояние/ ще контактува само с деца със сходни с неговите проблеми, което няма да повлияе особенно уменията му да се справя в т.н. "нормална социална среда". Добре е да посещава масовага градина и ясла, но да има възможности за наемане на допълнителен персонал. Достатъчно е да е по някаква социална програма, не се изисква особенна квалификация. Не знам социалното министерство като финансира разни програми за социална заетост защо не финансира и такива, насочени към подпогане уменията за адаптация на децата с проблеми в масови ясли, градини, училища. Разходите по подобна програма ще се възвърнат във времето. Сега почти нищо не се прави за социализацията на такива деца. Когато станат пълнолетни ще им прикачат едно телково решение за ивналидност и до там. А те могат да получат знания и умения за определена професия и да я практикуват например.

Линк към коментар
Share on other sites

Децата с аутизъм имат специфични нужди и е редно да посещават специализирани детски ясли и градини. В обикновените детски заведения проблемите на тези деца могат да се задълбочат.

Пламъче , позволи ми да не се съглася с теб :) Както стана ясно от репортажа , има ресурсен учител , на който това му е работата , да помага на детето да се интегрира . В специализирната детска градина специално за децата с аутизъм е неподходящо , по ред причини, една от които е посочил Красимир , а именно копиране на неподходящи за тях навици и действия ... Не на последно място е и моралната страна на въпроса , да се разделят децата на нормални и болни ...просто е толкова обидно и грозно ....Майката иска детето да посещава градината до обяд , да е сред деца в норма от които има да научи , много неща , и те ще са му само в помощ !!

Линк към коментар
Share on other sites

Ресурсния учител не решава проблема на групата в детската градина. Както семейството е поставено на изпитнаие, така е и с групата /децата, учителите, помощния персонал/ по отношение на аутистичното дете. Това трява да се разбере, не само да се критикуват институциите! На детето с аутизъм /или Даун/ му е нужен непосредствен помощник - да седи край него и да се намеси деликатно при нужда - да отстрани другите деца ако те дразнят детето например или в справенето с тоалета.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм ! Майката е готова , да имат и социален асистент , който да е непрекъснато край детето , докато е в градината , стига да му се предостави , този изключително голям шанс ,на него детето с диагнозата ,да влезе в детската градина със сестричката си....

Линк към коментар
Share on other sites

В Чехия са го измислили добре. След като са установили, че най-добре за децата с такива проблеми е да посещават не специални, а масовите училища. Държавата отпуска големи средства на училищата, които приемат тези деца, което, от своя страна, им дава възможност да им осигурят и по-специални грижи. Това сподели с мен моя близка, чийто внук е дете с увреждания, е получил шанса да учи в елитно училище и да не се чувства толкова различен от другите деца.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би е добре да се отдели нова тема, защото случая с близнаците отразява неподготвеността на нашите социални и специални работници.

Пример за подходи - в Германия, дъщеря ми имаше индивидуално обучение, по ерготерапия, рехабилитация, социални умения /елементарни/. При ерготерапевта изпълняваше команди на немски, редеше пъзел на компютъра. :feel happy: Тук една ресурсна учителка ми заяви, че няма, какво да работи с детето, защото то не е на обучение в училище... и сега си седим вкъщи... Още сме мнооого далече от европейските стандарти. И лошото е, че дори да има хора, които искат да направят нещо в тази посока, нещата се случват прекалено бавно и тежко, заради ред проблеми... най-вече в мисленето.

Та там хората са преценили, че е добре да има програми за всички деца, индивидуални. Всяко развива максимално това, което му е възможно. Но има една обща група, в която се събират деца с различен капацитет и проблематика, помагат си взаимно, разбират се, като има поне двама социални работника на 7-8 деца, които им помагат и ги наблюдават....

Ясно е, че не всички биха станали студенти, но защо да не са в среда, в която се чувстват добре, пък и родителите да могат да имат време да се развиват, да си почиват и т. н.

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Може още да няма добре работещи програми и подходящи детски градини и училища за децата, които са "различни", но това е така само, защото повечето родители не си търсят ПРАВАТА. Правото на всеки е заложено в конституцията ни. Но никъде не е казано, че някой ще ни го даде ако не си го поискаме.

Законът за защита от дискриминация е в сила от 01.01.2004 г. и ако всеки родител си потърси правата, тогава държавата ще направи нещо заради нас - защото го искаме. Нали така?

Е, мога да кажа само: ИСКАЙТЕ! На никой не му пука за онеправданите, когато си траят!

Спомнете си филма "Историята на света" - няма да сложа цитата доста е пиперлив.

Линк към коментар
Share on other sites

Има подадени жалби , във всички възможни инстанции , включително и в комисията по дискриминация Вече са се заели :) Много ми е интересно да видим, след като майката е взела всички мерки и търси правата си , какво ще стане ...

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми е интересно да видим, след като майката е взела всички мерки и търси правата си , какво ще стане ...

Ще приемат детето... Но само защото наистина майката е потърсила правата си. А защо винаги трябва да се процедира така?! Родителите на дете с проблем имат да разрешават достатъчно други важни дела, вместо това да ги размотават от една към друга институция и да усложняват още повече живота им... :-( Уф... думи нямам просто. Пък реакцията на този т.нар. "ресурсен учител" съвсем ме довърши...

Мила родна България... мили родни картинки... :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля , че състоянието на моето дете го отключи именно ваксина .... В един ден и сложиха 2 , ДТК и живата капка полиомиелит ...Вечерта преди да ваксинирам , сънувах , че я вкарвам жива в една печка , която гори ...тя излиза и аз пак я тъпча..Представете си какъв сън , станах и плаках , беше ми едно таков а тягостно на другия ден , едно мрачно чувство...но , като млад родител , си мислех , че поставяйки ваксина на детето го предпазвам ....До ваксината , малко сладко бебче , гукаше и се усмихваше не всички , гледаше ме в очите , като и говорих ..Един месец , след ваксината получи обрив , после си запуши ушите , после загуби очния контакт и се почна :( и до днес ...После , се свързах с други майки от кабинета на нашия личен лекар и ....още 6 деца родени 2004-2005 година , само от нашия кабинет са с аутизъм ..това е .Незнам ,дали точно ваксината е предизвикала това състояние , предполагам , че си е било в нея , но ваксината определено "спомогна " Оттодава , насам не съм я ваксинирала , аз си знам само през , какво после минах ...Ходих в ХЕИ , изисквах да я освободят от ваксини , но ми отказаха с мотива , че не е възможно ваксината да е причинила състоянието и , но така и не я ваксинирах повече :)

Редактирано от notes
Линк към коментар
Share on other sites

Много деликатна тема е тази за ползата и вредата от ваксините. Не знам кое бих предпочела като майка пред тежко заразно заболяване и отключващия момент за друго. Не приемам също и егоистичния модел "щом детето ми и сред другите имунизирани деца вероятноста да се разболее е малка". Въпрос на поемане на родителска отговорност и носене на последици е.

По мое мнение аутизма е състояние от последните двайсеттина години. Поне преди товане съм чувала за подобно нещо. Може би е проявление на променящите се условия на живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Ни ,най - малко ми е минавало през ума , че щом другите са имунизирани и моето , няма да се разболее, според мен имунизирани , не имунизирани все тая .., като са имунизирани децата пак се разболяват , и то от болестите , точно за които са ваксинирани ..покрай дъщеря ми и центровете в които сме ходили , съм се запознала с толкова много дечица силно увредени от ваксини , че направо ми се плаче ...... говоря за признати от лекарите болести като "Ваксинационен полиомиелит " това да родиш здраво дете и да ти го окипазят , незнам как се преживява .....Затова , направих своя избор и реших вече да не ваксинирам :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Може и глупаво да прозвучи, но... Всъщност на мен не ми стана ясно няма ли начин живакът и алуминият да бъдат заменени с нещо друго? Доколкото разбрах от филмчето, те са тези, които активизират имунитета (не съм сигурна дали беше обяснено точно така). Няма ли как да се ползва друго вещество, което да върши същата работа?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...