Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Йога. Ролята й при различните видове заболявания?


Recommended Posts

Ще цитирам една мисъл, на може би най-добре запознатия с йога в България, Дамян Василев: Не йога за здраве, а йога за здрави. За болните има аюрведа.

Абсолютно вярно !

Безмислено е болни хора да се занимават с йога . Така само губят времето и парите си . Самите инструктори , нямат знания как действат много от асаните при хора с различни заболявания и обърнете внимание , че не всичко е безопасно когато се практикува от хора с проблеми .

Всеки болен , който желае да се занимава с йога трябва да започне с Аюрведа . В България няма къде да се изучава Аюрведа , така че болните вместо да "бъркат с голи ръце в огъня" да правят леки движения и повече разходки .

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Йогата може да бъде опасна за хора с психически и физически проблеми. Умишленото издигане на Кундалини, когато човек не се намира в превъзходно здраве винаги води до появата на нови здравословни проблеми.

Човек трябва да е с отворени и правилно функциониращи чакри, за да могат Кундалини безпрепятствено и спонтанно да се издигнат.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще цитирам една мисъл, на може би най-добре запознатия с йога в България, Дамян Василев: Не йога за здраве, а йога за здрави. За болните има аюрведа.

??

Защо такова отношение към хората?

Вече има много добре подготвени и сертифицирани йога учители.

(Както и по паневритмия.)

И двете - правени без правилно дишане и осъзнатост са ... добър повод за работа върху себе си...

Линк към коментар
Share on other sites

Ще цитирам една мисъл, на може би най-добре запознатия с йога в България, Дамян Василев: Не йога за здраве, а йога за здрави. За болните има аюрведа.

??

Защо такова отношение към хората?

Вече има много добре подготвени и сертифицирани йога учители.

(Както и по паневритмия.)

И двете - правени без правилно дишане и осъзнатост са ... добър повод за работа върху себе си...

Какво отношение и към кои хора?!

Просто целта на йога не е физическо здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

"Просто целта на йога не е физическо здраве"

Това , което познаваме в съвременния свят като йога , са някои физически , дихателни и ментални практики , но това , че някой може да ги прави или има диплома за "йога учител" ,съвсем не го прави такъв . Аз лично изкарах 5 нива от групови занимания , като петото беше последно ниво и не мога да кажа , че постигнах някакъв напредък или преодоляване на дисбаланси , които имам . Но пък видях болни хора занимаващи се с практиките с цел физическо оздравяване , как задълбочават здравословните си проблеми (според инструкторите дължащи се на кармата им).

От постоянните практики добих по-голяма гъвкавост на тялото си , но пък изгубих издръжливостта си на физически натоварвания .

В своята дълбока същност Йога все още не е достъпна за съвременния свят , имам в предвид масовият жител , а не монасите - отшелници .

Стига сте лъгали хората , че могат да се излекуват правейки упражнения

Линк към коментар
Share on other sites

"Просто целта на йога не е физическо здраве"

Това , което познаваме в съвременния свят като йога , са някои физически , дихателни и ментални практики , но това , че някой може да ги прави или има диплома за "йога учител" ,съвсем не го прави такъв . Аз лично изкарах 5 нива от групови занимания , като петото беше последно ниво и не мога да кажа , че постигнах някакъв напредък или преодоляване на дисбаланси , които имам . Но пък видях болни хора занимаващи се с практиките с цел физическо оздравяване , как задълбочават здравословните си проблеми (според инструкторите дължащи се на кармата им).

От постоянните практики добих по-голяма гъвкавост на тялото си , но пък изгубих издръжливостта си на физически натоварвания .

В своята дълбока същност Йога все още не е достъпна за съвременния свят , имам в предвид масовият жител , а не монасите - отшелници .

Стига сте лъгали хората , че могат да се излекуват правейки упражнения

След като гледах в "Споделено с Камелия" един псевдо-йога учител, нямам добро впечатление за българското йога общество като цяло, не казвам, че няма професионалисти.

Линк към коментар
Share on other sites

Йога може да се разглежда като система за лечение само в индиректен смисъл. Нейното въздействие е преди всичко върху вътрешното равновесие и хармония, върху ума и емоциите, които обаче от своя страна са причините за по-голямата част от заболяванията. Има множество видове йога и тук трябва да се направи уточнението, че физическите упражнения, т.е. хатха йога, не са йога в истинския смисъл на тази дума. Йога е всяка система, която има за цел единението на човека с Бога (Брахман).

Линк към коментар
Share on other sites

Йога не е лечбна гимнастика, физкултура, дори и метод за хармонизация. Йога е религия! Хата йога се наричат трета и четвърта степен от целия осемстепенен етап. Както етажите в една сграда са свързани, така и хата йога никога не може да се разглежда самостоятелно.Йога е религия като исляма, будизма, християнството.

Линк към коментар
Share on other sites

Йога не е лечбна гимнастика, физкултура, дори и метод за хармонизация. Йога е религия!

Йога е състояние, а не титла. Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Йога преди всичко останало значи "свързаност" - устоновяване на връзка с Твореца, или със висшото ти и най-съкровенно/реално себе, т.е. "йога" значи да дойдеш на Себе си.

Йога никак не дава гаранция за здраве, или дълголетие, защото всичко си има план, и ако чрез твоята форма, тялото, което си изпълнил и на което си основа, като живот, се планува да бъде поучение, чрез болест и смърт, то това никак няма да означава, че йога ще те предпази от тези. Да, от една гледна точка ще бъдеш предпазен, ако си осъществил йога, демек ако си осъществил връзка със Себе си, защото каквото и да ти се случи тогава, било то болест, страдание, смърт, то ще е съпроводено с разбиране, с понятие, със съгласие, с любов и кеф.

Да, йога (свързаността) може да доведе и до там ти напълно да проебразуваш своята форма и тя да придобие една съвършанна възвишеност, светлина, която да бъде и неяна същина. Тогава наистина се достига до освобождение от този свят на нетрайности и двойственост. Тогава си свободен от първоелементите - те вече не управляват теб, а ти тях. Нито болест ще те лови, нито смърт. Ето това нещо е достъпно за малцина. Ако стотици и хиляди постигат дълголетие, чрез йога (свързаност), то десетки и единици са тези, които постигат истинско и буквално безсмъртие и т.н. абсолютна Мокша/освобождение от Сансара и цикъла на преинкарнации.

Както навсякъде, така и в йога има различни нива, спрямо съзнанието и спрямо еволюционния път. Всеки достига до там, до където се простират възможностите (ширината на неговото съзнание).

Има много големи Учители, които са боледували и умирали от неизлечими болести, като например Рамакришна и др., но това никак не значи, че те са нямали връзката, а сиреч "йога"-та.

"Йога" значи да намериш тази връзка, чрез която да разбереш своето предназначение в този свят, своя Път, своята задача.

Да, често "йога" е цел и успоредно с нея имаме и здраве. Това е въпрос не само до методика, а и до съдба.

От всичко съществуващо на този свят аз лично признавам само едно нещо за върховно и това е Любовта.

"Ако любов немам, нищо не съм."

Ако Любов имам, то каквото идва, нека дойде. (перефразирано от Руми)

Любовта е сила и Живот, и Свобода, и Истина.

Любовта винаги шепти към теб/мен :3d_055:!

http://www.dailymotion.com/video/x94s2z_r-i-o-shine-on_music

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Йога не е лечбна гимнастика, физкултура, дори и метод за хармонизация. Йога е религия!

Йога е състояние, а не титла.

Най-ми е интересно защо са те редактирали. Сигурно си казал, че сахаджа йога е най-истинската йога. Тя е на Раджа йога баба и.

Линк към коментар
Share on other sites

Йогата може да бъде опасна за хора с психически и физически проблеми. Умишленото издигане на Кундалини, когато човек не се намира в превъзходно здраве винаги води до появата на нови здравословни проблеми.

Човек трябва да е с отворени и правилно функциониращи чакри, за да могат Кундалини безпрепятствено и спонтанно да се издигнат.

Чрез Сахаджа йога Кудалини в началото се издига само 1-2 нишки. Така постепенно започва изчистващия процес.
Линк към коментар
Share on other sites

Този пост ми прилича на подвеждаща реклама.

Моля да бъда извинена ако мнението ми е засегнало някого.

Сахаджа йога няма нужда от реклама, още по-малкото подвеждаща. Това е един работещ метод за издигане на Кундалини.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Колкото повече знаем за бремеността, толкова повече разбираме колко сложен е този процес - чудо на природата.

Според някои данни - около 15% от жените правят спонтанен аборт още преди да са разбрали, че са бременни, т.е. яйцеклетката не може да се прикрепи добре към стената на матката..

От останалите бременности около 15% няма да завършат с раждане.

Йога при проблеми с износването на плода (спонтанен аборт)

Йога с цел успокояване на болка от артрит

още упражнения, част от transformation yoga

five-pranas.jpg

И пояснения относно петте вида прана от учители от transformational yoga

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...