Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Един Учител има ли религиозна принадлежност?


Иво

Recommended Posts

Здравейте!

Имам въпрос към Венцислав и Кристиян. Какво е Гносис, като понятие? Къде се споменава в светите писания? От кой? Изобщо малко повече инфо.

Предварително благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Гносис, означава буквално "знание". Хората най-често го тълкуват като "тайно знание", а под думата "гностичен" разбират нещо тайнствено и следователно- нещо скрито за обикновената човешка природа.

Първоначално Гносисът е представлявал един синтез на Древна мъдрост, съвкупност от цялото познание, а допирът с него е извеждал търсещия непосредствено към Първоначалния, Божествен живот на една истинска, неземна вълна на човешко съществуване.

Първосвещениците (Учителите, Жреците) на Гносиса винаги са били и все още са посланици на Неподвижното Царство, които донасят на потъналото в материята човечество Божията Мъдрост. Те посочват единственият път на онези, които като блудни синове, искат да се завърнат в Бащиния Дом.

Надявам се, с това кратко изложение да успея да отговоря на въпрос, дотолкова, доколкото да се изгради посока, в която да може да се погледне, в случай че стане въпрос за Гносис.

Христос, често бива поставен изцяло в дрехата на Гносиса, че и повече- Той бива изцяло изграден- вътрешно и външно от този Гносис...

Приятна вечер на всички! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен прекалено много се задълбаваме.

И само се объркваме.

Според мене не трябва да ги взимаме толкова навътре не6тата,

просто живей достойно, не прави ло6о на никой, и най-важното помагай на

другите и на себе си.

От там нататък Господ си знае работата, и вси4ко се нарежда така както си

си го на4ертал. Стига да го разбира6.

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Великите духовни водачи нямат религиозна принадлежност. Те са Извори.

Затова и мъдрецът казва:

"Някои могат да ме питат към коя религия принадлежа. Отговарям: към никоя съвременна, куха, без съдържание религия. Аз ще ви кажа към коя принадлежа и ще ви определя какво нещо е религия - най-кратко определение: религията е връзка между Любовта и Мъдростта. По-добро определение на религия от това няма. Онзи, който е намерил тази връзка - Любовта да действа в душата му и Мъдростта - в ума му, той има религия, той разбира закона и самото безсмъртие. Тази религия ни прави подобни на Бога." (източник)

Попитали един път Махатма Ганди дали е хиндуист, а той отговорил:

"Да, такъв съм. Но съм също и Християнин, Мюсюлманин, Будист и Евреин."

Виж също какво отговаря Йогананда на подобен въпрос: тук

Линк към коментар
Share on other sites

В момента в България има много и най-различни светли духовни сили, като се почне от евангелисти до кришнари. Над техните философии стои единния истинен Свети Дух, който никога няма да се даде на нищо материално, а винаги ще си е там горе, където всички се обичат като дечица, каквито бяхме. В това се състои нашия кръст днес - светията и светицата и святото дете на любовна война срещу ума, за да спечелим мира, блаженството, за което сме родени. Алилуя

Харе Кришна Харе Кришна Кришна Кришна Харе Харе

Харе Рама Харе Рама Рама Рама Харе Харе

Аум Аум Аум Ом Ом Аумен

Исусе Христе Исусе Христе Исусе Христе Господи Исусе Христе

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ами и аз мисля като други хора,писали преди мен.Учителят,който и да е той,не би трябвало да служи на конкретно учение или вяра или нещо от този сорт.

Той трябва да е "универсално същество" най-малкото поради идеята да стигне до повече хора.И по този повод пак се връщам към идеята,която абсолютно подкрепям-неписаните и непреходни закони на живота :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Моза - Универсални - тоест Вселенски - от Юниверсум - Вселена, Космос! Великите Същности които ни показват изхода от тунела на илюзията са Космически Жители! На нашата планета има офис в който се издават "документи" за вселенски жители и 'визи" за вселенски пътешествия, както и се предоставят носители за такива пътешествия - чували сме за този офис, това звездно бюро на нашата планета като "Шамбала" ! Но те се оплакват че от нашето човечество малцина отговарят на изискванията им!

Линк към коментар
Share on other sites

.... :D:thumbsup2:

Чета и искренно се смея и се радвам . Ама много се радвам, че съм попаднал сред мислители. За да бъда по - разбран ще се опитам да предам мислите си чрез един пример , ако позволите . ???

Абсолютно върно е, че един професор или академик не е ученик , било в начално, средно или висще училище. Но също така е вярно , според мене поне , че един ученик в тези изредени видове училища не е професор или академик ....Ха ха ха ха ха...

За мене която и да е Религия е ... вид училище . И всеки последовател в дадената Религия е просто ученик в това училище на дадената Религия .

Не съмнено Учиелят от тази Религия не е ученик ...т.е. Той самият вече е така да се каже вън от религиозното ученичество, защото си е научил и изучил уроците , а даже е и преминал някакъв методически курс как да учи учениците си .

Разсъждавах по формулата ..." Както горе , така и долу" - Хермес .

........

А бе смехории , с една дума . :sorcerer::sorcerer:

Тръгнали учениците от 8 "А" клас да спорят , а бе дали аджеба академик Беинса Дуно е учил в 1, 2 или 3 курс науката за християнството или направо е станал академик Беинса Дуно :thumbsup2::thumbsup2:

ха ха ха ха ха ... . :harhar::harhar::harhar:

Весел Никулденски поздрав на осмокласниците .... :sorcerer:

..... та да си довърша мисълта, че ми текнала музата , ако може ?

Та дами и господа осмокласници както тук долу , така и горе си има ред според Хермес в неговата теорема .

Не можете да прескочите от 8"а" клас направо в магистратура да завършите без да сте учили изобщо Висшето училище . Поне според мене е така . Лично виждане е само .

Защото тооо... и еврийти преди 2000г. не се подготвиха за кандидатстуденски изпити и ... още плачат пред "стената на плача " . Като, че ли сега и ред на тъпите българи , какъвто съм и аз да плачем пред "стената на плача" и да псуваме някой професор , че е направил трудни изпите и искаме направо дипломата да Висше образование ама ако може да не учим защото сигурно според нас Академик Беинса Дуно сега не е ученик и най- вероятно никога не е бил според мислителите от 8"а" клас . Особенно някои дето хич не искат да учат , а направо документ за академици искат ... хе хе хеееее..

Смях в аулата на Университета ...ха ха ха ха ха.... може и да стане ..след 2000 години , като минем по пътя на еврейте и сега посегнем на християните като на измет животинска и променим небесното законодателство ... пък сега нека слушаме онзи ....ъъ...оня ... повтаряча от 4-то отделение в селското килийно училище .. :D:D:D

:sorcerer::sorcerer::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Tака е - но като сме осми клас, нали трябва да мислим, опитваме и трудим, за да станем девети и прочие класове. Това и правим - а ако грешим, Учителите ни прощават, точно защото сме деца. А и обикновено учениците са доста критични към учителите си, но това е част от възрастовата им специфика! Така че всичко е на мястото си!

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де,ние като сме в осми клас-ти да не бе си вече мигистър,че говориш за магистратури... :sleeping: Значи си имаме и магистър...... :thumbsup2

Дай ни шанс и ние да те стигнем,та току виж сме станали по-добри и от теб,а-какво ше кажеш за идеята,господин магистър B)

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

Иване, благодаря за добрия постинг :thumbsup2:

Tака е - но като сме осми клас, нали трябва да мислим, опитваме и трудим, за да станем девети и прочие класове.

Това и правим - а ако грешим, Учителите ни прощават, точно защото сме деца. А и обикновено учениците са доста критични към учителите си, но това е част от възрастовата им специфика!

Така че всичко е на мястото си!

Орлине, сигурен ли си в това което пишеш в трите си последни изречение:hmmmmm: Като децата - чисти, светли..дааа но не и несамостоятелни + своенравни и т.н.:smarty: добре ще бъде да проумеем, че Учителите никак ама никак не ни прощават - не се заблуждавай...няма и никога не е имало такова понятие...ПРОШКА за НЕВЕЖЕСТВОТО ( що паднали ангели има :blink: че и от рая безмилостно изгониха Адам и Ева :1eye: ) ..така де... може да има търпение + добронамереност и други нещица ...и всичко това е с абсолютна СТРОГОСТ+БЕЗКОМПРОМИСНОСТ+ВЗИСКАТЕЛНОСТ и прочие...

Мозата, позната прибързана човешка реакция/отношение....трансформирай я в кротост+смирение+уважение :v:

ВСЕКИМУ се дава явлението на ДУХА за ПОЛЗА !

Да бъде Виделина!

:v: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Сравнението на завръщането към невинността и вечното блаженство с училище е хубава само ако ни насочва горкия бълнуващ ум към ранните ученически години, когато купона беше пълен. Дори кратък спомен за това време, веднага ни прави Академици без да искаме. Просто фигурата на един Небесен Академик се различава тотално от фигурата на земния академик, а най-много прилича на първолак в бял костюм :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благост, ти безгрешна ли си? Защото аз не съм - никой не е! Ако сме, ще сме роботи! И Ангелите, и архангелите, и т.н., не са безгрешни! А пък ако Господ толкова иска да сме по-съвършени да ни направи такива - като сме грешни засега - ще работим от позицията на грешни, без да се обвиняваме че сме такива! АКо на дядо Господ не му харесва нещо, да си направи други закони и друга житейска структура...! :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно,Орлине :smarty:

Абе,човек-ние до кога ще им се оправдаваме на тея магистри тук....

Я всеки да си ходи по пътя и да не закача другия :ph34r:

А за пребързаната реакция,Благост-може и да си прав,обаче може и да не си.....Сещаш ли се от време на време,че има и такова полужение :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Благост, ти безгрешна ли си? Защото аз не съм - никой не е! Ако сме, ще сме роботи! И Ангелите, и архангелите, и т.н., не са безгрешни! А пък ако Господ толкова иска да сме по-съвършени да ни направи такива - като сме грешни засега - ще работим от позицията на грешни, без да се обвиняваме че сме такива! АКо на дядо Господ не му харесва нещо, да си направи други закони и друга житейска структура...!

Орлине, даже и не помислям таквиз неща...грешен - безгрешен/виновен - невинен/ не са в понятийния ми речник :(

Когато пиша , нямам отношение към личността на когото и да е, отношението ми е към душата и винаги е с Л+С+М+Р :v:

Мъчничко е :unsure: когато си объркан, разпилян, неориентиран или не-центриран...различни състояния.

Човешко е да се греши :sleeping: ераре хуманиум ест! казват древните! - внушават ни го и ти какво казваш...грешен - значи човек, безгрешен - значи робот :whistling: да, ама не!

...простичък пример ще приведа - когато навремето си решавал например някаква трудна задача по математика...и не се е получавал верния отговор...ти какво - скубал ли си си косите, чукал ли си се по главата и да си викал...олеле колко съм грешен... прости ми Господи :harhar: със сигурност не си...нали. :smarty: Търсиш вярната формула , теорема, съчетание,познание,поведение, постъпка...добре е да я намерим - в духовния свят невежи и преписвачи никак не се допускат :)

Иначе..щом има някой ГРЯХ - задължително трябва да има ИЗКУПЛЕНИЕ! Това е пуложението!

Знаем колко се радва Небето, когато някой Грешник се Разкае :v:

:) Мозата, винаги ги има двата варианта,аз при втория си трайкам, щот съм от възприемащите + досетливичките и учтивичките. Доказано!

Във обичния ни форум...споделяме, опитваме се да разсъждаваме, дискутираме, констатираме , понякога може и да се позамеряме с разни въпроси..полезно е :sorcerer:

Мъдрите казват:Това , което не ни убива, ни прави само още по - силни! :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Aми - както изглежда - Небето си стои в безгрешието си и ни гледа сеира - така излиза според теб - потриват си крилцата ангелчетата, миличките, и си викат:"Ех, тези там виж как сме им дали всички тези страсти, и после сме им казали че са грешни, нека им въведем разграничение на добро и зло, та да ги поизпържим хубавичко в собствен сос, в соса на противоречията им - Ха. ха ха - да ги погледаме как се мъчат в "духовният " си път! " Е, не са ли гадове това? сигурно сега ще ме обвините за богохулец - не, уважавам си го Твореца, но само си разсъждавам. Май Истината е да се издигнем над Доброто и Злото, но за това се иска доста кураж и сила!!!

Не мисля че математиката е добър пример за грешането на човека, защото основните ни погрешки са свързани със страстите, а в математиката такива няма!

Както и да е, темата е за Учителите, не за доброто и злото!

Линк към коментар
Share on other sites

Ооооооо,Блааагоооссстттт..........................

Приемаме,че ти си по-умен,по-мъдар,по-учен и по-досетлив и ПРОДЪЛЖАМЕ НАТАТЪК,че на мен нещо взе да ми писва :ph34r:

Мога много неща да ти кажа,обаче и аз си падам малко ВЪЗПИТАНИЧКА :ph34r:

Продължаваме от там,където зациклихме :dancing yes:

Доста преди нашият малък "дебат" някой по-умен е казал,че много се задълбаваме и преувеличаваме.Аз съм напълно съгласна с това.Човека също пише че трябва да се стремим да правим добро и да се самоосавършенстваме.А Господ по-късно наистина си знае работата :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Дали?

Ако се съди по творението Му, не съм сигурен че си я знае!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм се убедила,че Господ наистина си знае работата.А съвсем друг е въпроса че хубавите и истинските работи стават бавно и трууудно :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Дано си права - ще го приема на вяра - въпреки всичко което виждат очите ми - блажени са вярващите! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно,Орлине 

Абе,човек-ние до кога ще им се оправдаваме на тея магистри тук....

Я всеки да си ходи по пътя и да не закача другия 

А за пребързаната реакция,Благост-може и да си прав,обаче може и да не си.....Сещаш ли се от време на време,че има и такова полужение

Аз съм се убедила,че Господ наистина си знае работата.А съвсем друг е въпроса че хубавите и истинските работи стават бавно и трууудно

Мозата, Орлине,

Колко хубаво расъждавате само, но защо само когато ви изнася. ??? Сиреч Господ го има само когато защитава интересите ни , а ? Мисля доста забавно разсъждение е това .

Мозата имаш право да се извиняваш и е за предпочитане да го направиш . Това е полУжението . Защото случайно да ти е известно полУжението, че хората сме различни и в едно общество има първокласници, осмокласници, гимназисти , студенти / честит празник на колегите/ , магистри, професори , академици. Тежко и горко на това общество в което осмокласниците определят законите и тълкуванието им . Никъде не съм написал , че съм магистър, но и да съм го написал някъде - това смущавали те , завиждаш ли , че има и по-знаещи от тебе ??? Ами ако съм повече от магистър и си трая да видя простотията на "бай Ганьо" до къде ще стигне ??? Тогава ще си ухапеш ли отзад. ??? Та като стане ясно кой кой е , после някои хора завзели ръководни постове да не задават тъпи въпроси , а направо да си заврят главата в..... . Когато стане ясно какви са като си описват житието- битието тук пред хората във Форума. И нека после се отрекат от думите си публично изречени. Псевдонимите няма да им помогнат , ама никак. Знаеш ли какво торнадо ще мине през главите им тогава ??? Е, ..дано намерят място къде да се скррият после от срам осмокласниците тръгнали да отричат , че има и хора в това общиство с по- голямо образование.

Това е полУжението.

И пак съм писал по формулата "Както горе , така и долу "- Хермес Двойкаджийте и осмокласниците незапознати с нея да си траят и да оставят тълкованията на наистина можещите колеги - студенти . Има ги и то много тук Ей.. свидетел съм на голямо безочие. Срам ме е , че съм българин Орлине.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, емигрирай...

Радвам се да те видя пак, Иване! Някои наистина се крият зад псевдоними и това е странно, наистина -защото тайни на този свят няма - всичко си се записва - всяка мисъл, чувство, думичка, действие - съвършена конспирация ... така че да се крием - смисъл никакъв...!

Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса за Господ - в контекста на темата - като най-великият Учител - Явно е че няма религиозна принадлежност, нали? Това което искам да кажа е - чувал съм следната сентенция: "По делата им ще ги познаете" . По отношение на Господ - тъй като имам честта да познавам директно само проявите Му, И - съдя по тях - тоест мисля - като видя цялата болка в Природата, закона на джунглата - пък и нашата човешка психика, която толкова трудно обуздаваме дори и да искаме, се питам - не би ли могло да бъде по-хармонично, по-безболезнено? Кой знае - може и Господ да се учи - защо не? Не го виня - кой съм аз че да го правя - по-малък от най-малката прашинка - просто разсъждавам - нямам ли право? Може би пък именно това напрежение и противоречия които изпитваме да са нужни ? Макар че си е гадничко да подлагаш някого на това. Някой ще каже - Господ не ни е виновен - ние сме си виновни - О'к, може би не ние точно, а определени сили, които ни държат в капан и имат интерес да разпалват страстите и страховете ни са именно причината за човешката мъка... Не съм съгласен че ние сме виновни, защото, първо, животът ни е прекалено кратък, за да се осъзнаем истински(поне повечето), второ, дори и да искаме да се променим, това е наистина труден и тежък процес - разбира се- възможен и радостен, когато човек успее - но всеки ли успява? Така че абсолютно не съм съгласен с доктрината за първоначалният грях. Грях, грешки има, но не сме ние причината за тях, а само следствието. Очевидно е че на нашата планета нещата са не както трябва - бих искал един ден наистина да станем граждани на вселената, знаещи, радстни, хармонични, в сътрудничество с космическият организъм! Засега нещо, някой, проектирано в нас самите ни спира да осъществим тази цел! Ом нама Шивайа!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...