Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Човек на изкуството


Recommended Posts

За мен такова деление: хора на изкуството и не хора на изкуството е изкуствено и излишно.

Всеки от нас идва на Земята с определен набор от дарби, дарби от Бога. Дали някой композира великолепна музика, или готви великолепни ястия, или строи великолепни мостове, или шие великолепни дрехи - има ли съществена разлика?

По необясними за мен причини много хора възприемат добрия композитор/художник/артист като нещо много по-голямо/важно/престижно/необичайно (и още много "по") от добрия готвач/строител/шивач/секретар. Нещо повече - склонни са да ценят един съвсем посредствен композитор много повече от един средно ниво готвач. :thumb down:

Това, което казва Орлин за мозъчните полукълба, е така, но то не е отговор на поставения въпрос - ако го приемем за отговор, ще се окаже, че Бог е избрал да спуска даровете си само в дясното полукълбо :) . Разбира се, всеки се ражда с определени предпоставки, но тези, които по-лесно включват лявото си полукълбо не бих казала, че са ощетени откъм дарби. А и функционирането на двете полукълба подлежи на развитие. Има правени експерименти: хора, в продължение на известно време са се упражнявали да развиват това полукълбо, което им функционира по-слабо (в действителност това е и полукълбото, което по-слабо употребяват); прави им се тест преди и след упражненията - оказало се, че за сравнително кратко време те бързо наваксват в развитието на другото полукълбо.

Заставам изцяло зад тезата на Орлин:

Някои успяват да съчетават и двете и това са най-хармоничните хора.
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За мен пък хората са различно интелигентни , в различна степен талантливи ,в различна степен интересни и в различна степен необичайни . Всеки си има силната страна.

Какво пък им е толкова особеното на инженерите и математиците и те като готвачите и шивачите не са нищо особено ,пълна скука.

В случая тук говорим за хората на изкуството . Аз не мисля ,че им придавам излишна доза значимост . Просто има си гениални хора и не толкова гениални и талантливи .

Не може всички да са художници ,музиканти ,писатели и поети . Просто някои са ,някои не са.

Линк към коментар
Share on other sites

А какво ще кажете за хората, които се занимават в свободното си време с изкуство? Като свое хоби. Някои рисуват, други пишат стихове, трети танцуват или пеят. Някои сега ги гледаме и в шоуто на Слави- "кандидати за слава". Повечето от тях си имат друга професия.

Всъщност си мисля, че човек твори, ако има желание и възможности, където и да се труди. Ако има усет за красивото, ако има естетическо чувство, няма как да не го прояви в живота си.

Различни ли са такива хора? Всички сме различни, индивидуални, неповторими. Може би има в някой повече заложби, но зависи от него дали ще ги развие или не. Нещата не опират само до дарба, има голяма доза труд и постоянство, за да постигнеш резултат.

Виждам, че Моника13 ме е изпреварила с поста си. Нямах Нет. Много важен проблем е засегнала- за наркотиците. Имах познат, много талантливо момче. Стигна до Франция, работеше като диригент там. Наркотиците го унищожиха, вече го няма сред живите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ина Трифонова: Какво пък им е толкова особеното на инженерите и математиците и те като готвачите и шивачите не са нищо особено, пълна скука.

За твое сведение, Ина, Бах - примерно - е гениален математик. Фугите му са чиста математика, ама не математиката на "бакалите", представяна примерно от висшите Уол Стрийт финансисти. А тях доста си ги бива. В Природата има много математика - математиката е също толкова красива, колкото и изкуството въобще. Всичко е въпрос на поглед.

Има едно "книжле", спечелило Пулицър - разглежда темата за "скучните" математици.

Успех в превода!

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Това, което казва Моника:

...

Всеки се ражда със своите дарби,въпросът е да ги открие и използва пълноценно.Но не всеки превръща дарбата си в професия,в постоянно занимание и мисля,че тук е разликата между Хората на Изкуството и онези,които избират или просто така се стича животът им,да изкарват хляба си по един начин,а дарованието им остава само тяхно хоби,любимо занимание в свободното време или несбъдната мечта,по която тъгуват до края на живота си.

...

Хората на изкуството са тези,които дават,а останалите тези - които получават.

е така, но това го има навсякъде. Някой, които е роден в "музикално" семейство, но има дарба за инженер, е много вероятно да стане под натиска на фамилията един посредствен музикант и да пропусне шанса си да стане гениален конструктор например. И този, изкарващ прехраната си със свирене човек, може би цял живот ще сглобява странни устройства в гаража си в извън работно време :D

В действителност всички дават от себе си и диригента, и готвача, и инженера, и художника ... просто всеки дава каквото може, а останалите получават от него това, което той им дава. В един момент ти даваш на другите, после получаваш от тях ... И можем ли да теглим черта и да кажем, че готварското изкуство например е несравнимо по-нисше спрямо изобразителното изкуство?! Изкусително е да се каже това е "по", а това е "най", а онова пък е пълна скука, сивота ... Когато си призван за тази професия, когато имаш дар за нея, упражнявайки я, ти даряваш другите с нещо от най-висша класа - дали ще е ястие или картина, няма съществено значение.

П.П. Това, че в много семейства храната се приготвя от някой член на семейството, съвсем не означава, че всеки втори човек се ражда с дарба за готвене :)

Линк към коментар
Share on other sites

В действителност всички дават от себе си и диригента, и готвача, и инженера, и художника ... просто всеки дава каквото може, а останалите получават от него това, което той им дава. В един момент ти даваш на другите, после получаваш от тях ... И можем ли да теглим черта и да кажем, че готварското изкуство например е несравнимо по-нисше спрямо изобразителното изкуство?! Изкусително е да се каже това е "по", а това е "най", а онова пък е пълна скука, сивота ... Когато си призван за тази професия, когато имаш дар за нея, упражнявайки я, ти даряваш другите с нещо от най-висша класа - дали ще е ястие или картина, няма съществено значение.

Да,само че има една малка разлика - едните дават и творят ,обслужвайки материалната,а другите - духовната област от живота на човека и в този смисъл влагането на чувства и емоции е доста различно.Мисля,че няма място за сравнение.

И още нещо - човекът на изкуството няма работно и извънработно време.Този човек,според мен,не е "посредственият музикант,който е пропуснал шанса си да стане гениален конструктор".

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Това, което казва Моника:

...

Всеки се ражда със своите дарби,въпросът е да ги открие и използва пълноценно.Но не всеки превръща дарбата си в професия,в постоянно занимание и мисля,че тук е разликата между Хората на Изкуството и онези,които избират или просто така се стича животът им,да изкарват хляба си по един начин,а дарованието им остава само тяхно хоби,любимо занимание в свободното време или несбъдната мечта,по която тъгуват до края на живота си.

...

Хората на изкуството са тези,които дават,а останалите тези - които получават.

е така, но това го има навсякъде. Някой, които е роден в "музикално" семейство, но има дарба за инженер, е много вероятно да стане под натиска на фамилията един посредствен музикант и да пропусне шанса си да стане гениален конструктор например. И този, изкарващ прехраната си със свирене човек, може би цял живот ще сглобява странни устройства в гаража си в извън работно време :D

В действителност всички дават от себе си и диригента, и готвача, и инженера, и художника ... просто всеки дава каквото може, а останалите получават от него това, което той им дава. В един момент ти даваш на другите, после получаваш от тях ... И можем ли да теглим черта и да кажем, че готварското изкуство например е несравнимо по-нисше спрямо изобразителното изкуство?! Изкусително е да се каже това е "по", а това е "най", а онова пък е пълна скука, сивота ... Когато си призван за тази професия, когато имаш дар за нея, упражнявайки я, ти даряваш другите с нещо от най-висша класа - дали ще е ястие или картина, няма съществено значение.

П.П. Това, че в много семейства храната се приготвя от някой член на семейството, съвсем не означава, че всеки втори човек се ражда с дарба за готвене :)

Хайде стига, Христос е бил дърводелец, а Якоб Бьоме - обущар.

Линк към коментар
Share on other sites

Ина Трифонова: Какво пък им е толкова особеното на инженерите и математиците и те като готвачите и шивачите не са нищо особено, пълна скука.

За твое сведение, Ина, Бах - примерно - е гениален математик. Фугите му са чиста математика, ама не математиката на "бакалите", представяна примерно от висшите Уол Стрийт финансисти. А тях доста си ги бива. В Природата има много математика - математиката е също толкова красива, колкото и изкуството въобще. Всичко е въпрос на поглед.

Има едно "книжле", спечелило Пулицър - разглежда темата за "скучните" математици.

Успех в превода!

Драги ми aorhama , Бах е известен ,защото е гениален композитор , нали така ,а не гениален математик.

Аз това за математиката го знам и за свещената геометрия и така нататъка.

Просто хайде да не принизяваме изкуството и хората на изкуството, достатъчно в България има еснафско отношение към това .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

В действителност всички дават от себе си и диригента, и готвача, и инженера, и художника ... просто всеки дава каквото може, а останалите получават от него това, което той им дава. В един момент ти даваш на другите, после получаваш от тях ... И можем ли да теглим черта и да кажем, че готварското изкуство например е несравнимо по-нисше спрямо изобразителното изкуство?! Изкусително е да се каже това е "по", а това е "най", а онова пък е пълна скука, сивота ... Когато си призван за тази професия, когато имаш дар за нея, упражнявайки я, ти даряваш другите с нещо от най-висша класа - дали ще е ястие или картина, няма съществено значение.

Да,само че има една малка разлика - едните дават и творят ,обслужвайки материалната,а другите - духовната област от живота на човека и в този смисъл влагането на чувства и емоции е доста различно.Мисля,че няма място за сравнение.

И още нещо - човекът на изкуството няма работно и извънработно време.Този човек,според мен,не е "посредственият музикант,който е пропуснал шанса си да стане гениален конструктор".

Моника, оставам с впечатление, че някак съм те засегнала. Ако е така - съжалявам.

Ако примерът не е удачен мога да дам друг - в семейство на лекари родителите насочват детето си също към лекарската професия, но докато родителите са лекари по призвание, детето им се е родило с дарба на коафьор примерно; да, но е срамно, от лекарска фамилия да се пръкне един прост фризьор и детето става посредствен, но лекар, а иначе непрекъснато си купува списания "Коса" и др. подобни.

Мислиш ли, че когато един фризьор прави една виртуозна прическа, той не е вложил в това емоция? - той е дал всичко от себе си: ум, сърце, любов ... иначе нямаше да е такава виртуозна прическата.

За мен е суета да делим така хората и дарбите им.

П.П. Моят съпруг е инженер, инженер по призвание, за него също няма работно и извънработно време - той се връща у дома и продължава да си драска и изчислява разни електронни схеми, създава нови неща, с една дума - твори!

Линк към коментар
Share on other sites

Значи , мисля, че това ,човек да гледа рационално и несуетно на нещата от живота е чудесно , но все пак трябва много да се внимава кога рационалното става елементарно ,а дори и грубо .

Това е темата за хората на изкуството , нали ?

Не за готвачите , фризьорите ,лекарите или инженерите .

Просто нека обект на нашето внимание да останат тъкмо призваните да правят изкуство .

Може би за да говори ,човек за изкуството и за красивото ,ще се наложи да преглътне собствената си суета . Особено ,когато това не му е призвание . Способността на тези ,които обичат изкуство и наистина се удивляват от него ,/независимо дали те по професия са хора на изкуството/ е особен вид саможертва, която човек принася в името на красотата, в името на тези ,които създават красота.

Мисля , излишно е всякакъв вид друго принизяване на това .

Талантът е наистина ,много особен вид качество , може да се прояви във всяка една професия и да превърне в завършена творба всеки един труд. За това две мнения няма .

Но все пак тук говорим за изкуството . И хората , които го създават .

Поздравявам , Донка , сърдечно ,направо душевно , за това , което каза.

Ето това е фина емоционалност , дълбоко проникване в света на хората на изкуството.

:3d_046:

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Няма да говоря за хора на изкуството, ще говоря за обикновени-необикновени хора, реализирали творческия си потенциал. Когато една творба ме е разтърсвала с чистотата и силата на духа си - възприемайки я и преживявайки я, - аз никога не съм се интересувал от личността на автора й. Интересът към човешката личност винаги е оставал на заден план. Този заден план е неделима част от живота, но не е определящ за творчеството, което е територия и усилие на човешкия дух, осъзнал нетленното начало в себе си.

Шекспир е бил - примерно - сифилистик.

Джими Хендрикс е имал проблеми с дрогата...

Ал Пачино е ненадминат заядливец, бивш жиголо и алкохолик...

Няма да продължавам повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Просто нека обект на нашето внимание да останат тъкмо призваните да правят изкуство .

......

Талантът е наистина ,много особен вид качество , може да се прояви във всяка една професия и да превърне в завършена творба всеки един труд. За това две мнения няма .

Но все пак тук говорим за изкуството . И хората , които го създават .

Поздравявам , Донка , сърдечно ,направо душевно , за това , което каза.

Ето това е фина емоционалност , дълбоко проникване в света на хората на изкуството.

Ти като смятащ себе си за човек на изкуството, си много пристрастна и виждам, как излизаш на моменти от контрол.

Да вие тук говорите за хората на изкуството. Но защо ограничавате изкуството само до картините, които висят по галерии, до музиката, сценичното изкуство...и другите какви бяха?...а да, визуални изкуства

Изкуството е по-широко понятие, то е това, което някой човек може да сътвори...и което другите не могат. Това не е талант, не ги бъркай, това си е точно изкуство.

Защото може един художник да е завършил Академията, да си рисува и да си прави изложби....и да си мисли, че е голям творец и голям човек на изкуството, но всъщност да е посредствен. Да, той ще има продадени картини, но само толкова.

Хората, които работят в театрите например. Има артисти и артисти. И всичките се смятат за хора на изкуството, но колко от тях са наистина известни, и наистина талантливи. Защо за някои казваме: той е талантлив артист, а за друг не казваме това? Нали и двамата са хора на изкуството. Защото талантът е едно, а изкуството е друго.

Изкуство е не само да излезеш на сцената и да си изпееш ролята, защото си артист, изкуство е да можеш да просълзиш или да разплачеш публиката

Същото е и с певците............певци има под път и над път......и си мислят, че са хора на изкуството, да, ама наистина ли са такива?

Повече изкуство има в работата на един архитект, който проектира сграда, неизмислена дотогава. И защо има архитекти, които цял живот я карат по приетия стереотип, а има и такива, които измислят неизмисленото.

Защото в тях, освен талант, има и нестандартно виждане и възприемане, има идеи, има и въображение - ето това е изкуството.

Талант е да проектираш една сграда така, че да не падне, да използваш минимално количество материали, срещу максимално качество.

А изкуство е да измислиш визия на сграда, да поставиш някакво ново начало.

Подобно е и при готвачите, пиша за тях, защото тук се коментират.

Талант е един готвач да направи вкусно ястие, а изкуство е, да го украси така, че да те е страх и да те е жал да започнеш да го ядеш.....нали, правиш ли разликата.?

Шивачите.....защо наричате дизайнерите шивачи?

Да, те са такива, но са и още много повече.

Ако ти, Ина, беше дизайнер на облекла, вместо художник, съм сигурна, че нямаше да наричаш себе си просто шивач.

Моля ви се, уважавайте въображението на всеки един, защото изкуството е това.....да видиш нещо, което друг до момента не го е видял в ума си...и да го претвориш , да го създадеш

Не знам кой и кога е решил да раздели хората на хора на изкуството и на други, вероятно за повече прегледност

Линк към коментар
Share on other sites

И още нещо се сетих. Дизайнерите на облекла, на мебели, на автомобили, хидожниците на анимационни филмчета, например

Вероятно за тях ще кажете, че не са хора на изкуството. Но това са все художници, които са избрали вместо да рисуват картини и да висят по изложби, да имат по-практическа насоченост на дарбите си.

Или когато едно нещо има вече по-рационално приложение, за вас то вече не е изкуство? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Ина Трифонова

Драги ми aorhama , Бах е известен ,защото е гениален композитор , нали така ,а не гениален математик.

Инка, защо мислиш така? щеше ли Бах да бъде това, което е в музиката, без математиката?

Няма истинско изкуство без то да е висша проява на математиката. Вземи което и да е - например музиката - та тя е феерия от цифри. За мен самата математика се проявява навсякъде в живота, няма сфера, където тя да не присъства, но в, музикалните, в графичните изкуства и живописта, дори в литературата, да, точно там дори, тя заблестява с най-фина красота и показва онова, което, всъщност, е - изкуство от най-висш тип.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

За да избегнем "играта на думи":

Изкуство по предназначение [редактиране]

* Архитектура

* Литература

* Сценография

* Фотография

* Изобразително изкуство

* Музика

* Киноизкуство

* Танц

* Цирково изкуство

* Балет

* Театър

Уикипедия

...а керамиката защо я няма? и кви за тези догми, това - да, това - не?

Нали уж, хората които дават?

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Може само на мен да не ми се отваря този сайт, но аз нямам нужда някой да ми дава определения за изкуството в керамиката. На мен въпроса ми е дали аз "влизам" в темата изкуство, ако си правя некви нещица от глина в свободното си време или трябва да правя изложби за да съм "вътре"? Какво ще кажеш Ина?

Линк към коментар
Share on other sites

Може само на мен да не ми се отваря този сайт, но аз нямам нужда някой да ми дава определения за изкуството в керамиката. На мен въпроса ми е дали аз "влизам" в темата изкуство, ако си правя некви нещица от глина в свободното си време или трябва да правя изложби за да съм "вътре"? Какво ще кажеш Ина?

Еси ти сама преценяваш дали "влизаш " в темата изкуство , в коя по - точно от темите би влязла. Би могла да си отвориш тема специално за керамиката , ако това е което те вълнува, ако това е , което искаш да споделиш с останалите .

Защо изобщо трябва човек да се притеснява дали прави изложби или нещо подобно .

Ето колко мнения се изписаха за хората на изкуството .

Много пъти съм писала ,че арт има във всеки един човек , в много сфери на човешкия живот.

Но понякога и аз съм човек и аз лично бих приела нещата , в някои изказвания .

По отношения на дизайна , аз се занимавам с моден дизайн , дори ми предстои магистратура по мода догодина. Бих била горда от себе си ,ако владея и занаята шиене в изкуството на модния дизайн. /не напразно съм отворила 3 теми ,специално за модата и дизайнерите,защото това живо ме интересува и бих искала да открия и други хора ,които се интересуват /

Не мисля ,че за да пишете в тези теми ,трябва да сте художници , или професионално да се занимавате с изкуство.

Чувствайте се свободни да изразите собственото си мнение ,собствените си чувства и мисли , аз само бих била щастлива от това .

Но разбира се има и правила във форумите , да се спазва и добрия и тон и добрия дух на взаимоотношения.

Ами , освен , да кажа ,добре дошли , чувствайте се свободно .

Линк към коментар
Share on other sites

Малко ме натъжи повечето от написаното по темата.....усетих една дребнавост,едно напрежение,но може би така е по-добре,в смисъл да не се трупа негативизъм и неразбирателство ,а до изясняване на гледните точки,което пък от своя страна е нормално да са повече от една.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

„Целта на изкуството е да направи хората свободни, следователно за мен изкуството е науката за свободата.“

-Джоузеф Бойс

Линк към коментар
Share on other sites

Керамиката е изобразително изкуство, не мисля, че нещо се изключва :). Иначе критерийте за изкуство не включват това, дали правиш изложби или дали някой го признава за изкуство. Всеки истински творец знае, в себе си, дали това, което прави е изкуство.

Линк към коментар
Share on other sites

Ех, как хубаво го е казал човека - изкуството е наука. Вярно е, така както е вярно и това, че науката е изкуство.

И тогава хората на изкуството правят наука, а хората на науката - изкуство.

Има ли разлика между тях тогава?...

Аз мисля, че е изкуство и да метеш улиците. Не е важно какво правиш, важното е как го правиш. Изкуство е да влагаш душата си в това, което правиш - цялата да я влагаш, без остатък. Да я разкъсаш сам на парчета и да я раздадаеш.

А снежинките... тях кой ли ги прави. Та те са съвършени.

Линк към коментар
Share on other sites

Снежинките са направени от най- големия криейтор и архитект на действителността - Бог .

Всички произведения са шедьоври.

:3d_046:

А пък колко много наука има в изкуството ,едва ли някой си дава сметка за това .

Както и аз не бих могла да си дам сметка колко много изкуство има в науката . :3d_025: Само бих могла да съзерцавам гениалните научни открития ,да видя миниатюрна част от таланта и гения на човека на науката .

Просто творческата енергия намира различен израз при всеки ,включително и при метачът на улиците ,както се изрази ти , Силвия .

Хората в природата си ,в гените си , в духовната си същност са творци ,но при всеки това се развива по различен начин ,намира своето уникално приложение ,уникална функция дори .

Обвързването на живота и житейският път с изкуството ,не винаги е най- добрия избор и с най- добро значение ,от чисто екзистенциална гледна точка . А дори чисто прагматична , с цел полезност ,примерно .

Просто всеки има своя житейски път и устрем .

А по принцип винаги съм си мислела за

Вселената като за особен организъм ,всяко нещо съдържа в себе си цялото ,така както и цялото съдържа в себе си отделното нещо .

В този смисъл всички сме свързани и всеки е и това и онова...,зависи от връзката ,която бихме могли да намерим .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Браво, Ина! :3d_022: Точто така, разликата е в начина на изразяване на творческата енергия.На хората на изкуството като цяло им липсва меркантилност, прагматичност.При тях бликат повече емоции.Едва ли има банкер примерно, в чийто хороскоп повечето планети да са разположени в стихия вода.Защото водата в астрологията се отъждествява с емоциите.При него (банкера) по всяка вероятност земните знаци, които дават по-голяма практичност, надеждност, стабилност, имат превес.Така че каквото и да говорим, има разлика между хората на изкуството и и тези, които не са творци.

Знам че Бах е бил и математик.Едното не пречи на другото.Но не е бил търговец или банкер, нали?!

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

"Човек на изкуството"- това е човек, който сякаш изкуството го притежава. Това е нещо като да си "обречен" на изкуството ,може би. Сякаш си е загубил свободата ми звучи.

"Изкуството на човека"- това ми звучи като да бъдеш творец. Сътворец, защото самият си творение.

...............

"Пътят на всеки от нас е уникален. Не трябва да копираме сляпо. Бог ни е дал разум да открием себе си в тази Вселена. Творчеството е най-висшата форма на изява, единственото, по което сме сродни на Бога. Изобретателското творчество е висшата форма на творчеството. То е целенасочено и процесът не бива да се разделя - технология и знания са едно, както танцьорът и танцът. Това е божественото, това е красивото. Искам младите да открият кое е красиво и божествено за тях. Важно е да ги провокираш, да ги насочиш по техния път. Добрата провокация (не безпринципната) е нещо много сериозно като подход. В този свят на масова култура провокацията е единственото нещо, което се забелязва. Според старите езуити първата година от обучението е послушание - да се отвориш и да станеш възприемчив. Тогава идва ред на учителя - преподава и възпитава. Едва след осем години ти дават думата - вече можеш да беседваш, да спориш с учителя си, дори да го напуснеш. Да, защото има основа, има място за спора. Технологията е продукт на знанието. Според мен най-старият технологичен трактат, най-първият запис на споделена технология в историята на човечеството е И Дзин - китайската "Книга на промените". Тя дава описание на начина, по който стават промените в света, и начина, по който вие можете да реализирате себе си в този свят. Да бъдем в синхрон с промените в света. Древните ни казват: този свят се променя и ако вие се променяте в посоката, в която той се променя, вашите усилия ще бъдат минимални, вашите действия ще се подпомагат, всичко ще се случва от само себе си и ще бъдете щастливи. В момента имаме информационни технологии, памет, автоматизирано обработване на информацията, всичко това подпомага човешката дейност и я прави успешна. Когато се занимаваш с технологии, не може да не създаваш. Затова ме интересува всичко - от сигурността, медицината до хранителната промишленост, въпреки че съм електроинженер. Естествено е най-много да ме вълнуват електромагнитните промени в материалите."

"Творчеството е най-висшето удоволствие за всяко човешко същество. Освен да имаш идеи, трябва да имаш и способността да ги материализираш, и волята и последователността, и търпението, и ...лишенията от някои неща. Светът е интересен. Той е създаден, за да бъдем щастливи, да се забавляваме. Ако някой го прави друг, то това сме ние самите! Човек трябва да осъзнае какви са отношенията му със света и ако нещо не е в ред - да промени себе си. Светът сам се променя. Забелязали ли сте, че източната философия е технология и стои по-близо до човека, и му помага да живее по-добре! Когато приложим една технология върху себе си, ние вече сме променени, или приемайки технологията ние приемаме и резултата от нея. Но не се привързвай към резултата, следвай технологията, резултатът ще дойде сам. Когато изнасям своята лекция, аз се уча, аз се обучавам. Как ви звучи това, че в книгите няма знания! Съдържа се информация, която всеки разбира от гледна точка на собствения опит и практика. Опитът превръща информацията в знание. Знанието се съхранява у човека, другото място е програмният продукт. Всеки програмен продукт отразява знанието на този, който го е създал - то е ограничено, то е историческо, внимавайте какви продукти ползвате. За да има знание трябва да има обучение.Разбирането стои над знанието, то идва, когато една дейност е упражнявана дълго време. За да има умения, трябва отново обучение в добрите практики, но майсторството идва, когато добрите практики се прилагат дълго време. Технологията изразява разбирането и майсторството едновременно."

Петър Динев. Преподавал ми е за лазера. И не ми беше скучен.

http://tu-sofia.bg/bul/nta/nta458/nta2006_3_4.htm

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...