Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Човек на изкуството


Recommended Posts

Илюзията и дълбокото неразбиране на хората на изкуството от масовите хора е кръст, който художникът си носи цял живот               

да , той с лекота носи кръста си , подкрепян от съзнанието за своята гениалност . И аз , глас от масата , си казвам  : да го оставим , да не му пречим , може би нашите деца ще разберат какво е правил .

Но в момент на скука , някакво червейче се мярва и бързо изчезва , оставяйки диря на съмнение . Насочвайки любопитството да разбера  , какво става , все пак , защо се разминаваме ? И не ми е ясно , ако изкуството   е въплатяване на духовни истини с материални средства ,.. но каквото и да е . Все пак е човешка дейност и като такава , не се ли храни от човешкото одобрение ? Да човечеството трябва да се дърпа напред , но все пак . Все пак трябва да закачи човеците за да ги понесе .

Не е желанието ми да подценявам която и да е дейност . Особено когато не я разбирам . Но обичам да ми се обяснява , да ме гъделичкат с височайшето си внимание .Не да ми се мръщят как не ги разбирам щото съм тъп .

Иначе какво ? театрите празни . галериите празни , Творците бедни , а масовия зрител се кефи на чалга .

:)

май , това говорехте  :)

 

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Скъпи, Александър,  какво има да те глезим с внимание и обяснения, след като няма как да налея в главата ти световната история на изкуството. То става с четене и гледане на изкуство, с интерес и полагане на труд в тази посока. Ти прочете ли някоя от темите във форум Изкуство, поинтересува се действително от някое изкуство или май целта ти е съвсем друга? Защото, ако действително имаш интерес към изкуството никой не ти пречи да прегледаш темите, достатъчно са, особено силно препоръчвам подфорум Визуални изкуства, там има материали, които и седмици няма да ти стигнат да изчетеш, да провериш стилови направления и  автори, да си направиш кратък рисърч, ако трябва. Защо не. Няма нищо за обясняване, изкуството не се обяснява. За него трябва много да се чете, а още повече трябва да се гледа и да се обсъжда, да се сравнява и дебатира. Но разберете, че като се нахвърляте върху хората на изкуството  никой няма да седне да ви обяснява  изкуството, ще загубите благоволението на тези, които могат да ви открехнат вратата на вселената на изкуството. С насилие не става... Става с добронамереност и любознателност, а и известна доза уважение.

А иначе повярвайте ми достатъчно хора се вълнуват и живеят с изкуството, това дали вие ще се приобщите си зависи изцяло от вас. 

Изкуството е своеобразен разрез на проблемите на съвременността, на цайтгайста, на духа на времето така, че то няма как да не вълнува и да повдига въпроси и дискусии сред съвременните и добре информирани, интелигентни хора. 

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Ина, имаш голяма доза право, но ти естествено гледаш от твоята камбанария. Ами ако човекът (аз например) работи в професията си 10 часа на ден и после над някакъв проект още час-два, ако има семейство, деца и градина, времето няма да стигне за много четене, а душата си иска своето... После дори и да стигне до книгата, често човекът извън изкуството не разбира езика и - той е твърде професионален. Сега ще ми кажеш може би, че другото е профанация. Не съм съгласна. Сравнението ще е от друга област, но ми толкова любимо, че не мога да се сдържа:

 

Дейвид Атънбъро

тук с бг субтитри

Всички тук потребители ще сме ти изключително благодарни, ако успееш да ни намериш или направиш нещо подобно за изкуството. Осъзнавам колко е трудно....но ако хората на изкуството искат да не бъдат самотни и неразбрани, имат сериозна нужда от хора, подобни на Атънбъро за биологията...

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е въпрос на диалог и добра воля, даже въпрос на желание за споделяне с определен човек. Как да стане, като единствено в темата се акумулира насилие и агресия се питам аз? Имам желанието да приобщя всеки, който има нужда да знае, да се интересува, но с обиди и нахвърляне не става, надявам се  и ти да ме разбереш, все пак.

Достатъчно теми съм публикувала и коментирала, именно заради доброто желание за споделяне на всичко онова, което знам, заради вярата ми в доброто у хората, независимо дали те ще се окажат от постоянната публика тук или случайно озовали се хора в портала. Говорили сме и за това, знаеш. Форумът е отворен за всички да коментират и разсъждават.

Линк към коментар
Share on other sites

Мила Ина , Не е от значение когато го обръщаме  в лично . От значение е  в момента случващото се в Сирия . Варварството на хора от името на Ислямска Държава . Как може . това да се промени ( идва и към България) ?  Смешно и жалко е , когато чувам популярно не издържаното , за положението в България . Имам доволно трудов стаж в ателие на майстор от задругата на майсторите . Това не ме прави никакъв , но поне имам някакво впечатление от т.н. творчески колективи преди 10 ноември и след това . Никой не можеш заблуди  , въпроса   е за пари . Ако изключим наистина хората не можещи без изкуство . Но колко са те ?

Вежди Рашидов , вълк в овча кожа .НО  направи достатъчно много докато е министър , за което му свалям шапка .

пп

Това ,,изкуство за народа " е от социализма . Но сега как трябва да бъде ? Опитват се с реклами да заместят възпитание . :) Миличка , там трябва да е усилието . Даже не към тинейджърите  а към по малките . Когато те започнат да различават модернизма от пост модернизма , тогава ще имаме шанс .

Изкуството е своеобразен разрез на проблемите на съвременността, на цайтгайста, на духа на времето така, че то няма как да не вълнува и да повдига въпроси и дискусии сред съвременните и добре информирани, интелигентни хора.

От поста ти , това е истинско . Другото е нищо . Защото не си даваш сметка за живота на масата хора ,  повечето от които нямат средства или време, поради заетост , да отидат на кино .И се задоволяват само с това което им покажат по телевизията .

Невежеството на човека от изкуството е в  неадекватността му спрямо евентуалните  клиенти .За да не си мислиш че е лично за теб, ще ти разкажа една случка .---Една актриса от б.г. филма ,, Черните ангели" . Бях почти влюбен в(няма да и кажа името) , млада и красива , с широко отворени големи очи .Нежността и волята бяха изписани на лицето и подчертаваха душевните борби , когато се налагаше да държи пистолет .Година  до три след това , на пазара ,, Димитър Петков ", срещу ми се задава бързо движеща се група , начело тя , а няколко я следват отстрани и по назад . Но лицето и ! Маска от грим с присвити очи , стиснати устни и черти на презрение удрящи и като че ли  отблъскващи , спокойно жужащата  навалицата  . След години вече спокойно си давах сметка , че тя може и да не е забелязвала никой на около . Но самата случка бе голям шок за преглъщане .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Мила Ина , Не е от значение когато го обръщаме  в лично . От значение е  в момента случващото се в Сирия . Варварството на хора от името на Ислямска Държава . Как може . това да се промени ( идва и към България) ?  Смешно и жалко е , когато чувам популярно не издържаното , за положението в България . 

Имам доволно трудов стаж в ателие на майстор от задругата на майсторите . Това не ме прави никакъв , но поне имам някакво впечатление от т.н. творчески колективи преди 10 ноември и след това . Никой не можеш заблуди  , въпроса   е за пари . Ако изключим наистина хората не можещи без изкуство . Но колко са те ?

Вежди Рашидов , вълк в овча кожа .НО  направи достатъчно много докато е министър , за което му свалям шапка .

пп

Това ,,изкуство за народа " е от социализма . Но сега как трябва да бъде ? Опитват се с реклами да заместят възпитание . :) Миличка , там трябва да е усилието . Даже не към тинейджърите  а към по малките . Когато те започнат да различават модернизма от пост модернизма , тогава ще имаме шанс .

Изкуството е своеобразен разрез на проблемите на съвременността, на цайтгайста, на духа на времето така, че то няма как да не вълнува и да повдига въпроси и дискусии сред съвременните и добре информирани, интелигентни хора.

От поста ти , това е истинско . Другото е нищо . Защото не си даваш сметка за живота на масата хора ,  повечето от които нямат средства или време, поради заетост , да отидат на кино .И се задоволяват само с това което им покажат по телевизията .

 

Александър виждам, че си искал да кажеш много неща, но се е получил  лек хаос. Искам да ти кажа, че ако ти четеше форум изкуство щеше да знаеш за проектите на колеги и институции свързани с деца, за които съм писала. Както и да е, това не е от особено значение за мен. Мислим в тази посока и хората, които мислят са много и качествени, уверявам те в това. Между другото, когато ме цитираш бих искала да изписваш името ми, това са мои думи все пак, смятам, че това е коректният начин. 

А дали си давам сметка за живота на масата в Бългрия, давам си, повярвай. Отдавна в полезрението ми е именно масовия човек и правя много жертви и комромиси в името на него. В името на това да съм разбираема, ясна, достъпна. И всеки един от нас ги прави. Колкото разговори с обикновени хора съм провела и колкото лекции в урочна форма съм изнесла пред ученици също само аз си знам. Била съм почти във всички нива на образователната система и знам много добре какви са проблемите там. Виждам какви са и в академията, просто не се познаваме добре и виждам че си правиш напълно първосигнални заключения. Само, че има хора, които са изключение от правилото и искам да ти кажа, че аз общувам именно с такива хора. Всеки с неговата си лудост, всеки с неговата си болка. 

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Няма защо, аз също ти благодаря, радвам се да говорим като нормални хора.

Линк към коментар
Share on other sites

..... какво става , все пак , защо се разминаваме ? И не ми е ясно , ако изкуството   е въплатяване на духовни истини с материални средства ,.. но каквото и да е . Все пак е човешка дейност и като такава , не се ли храни от човешкото одобрение ? Да човечеството трябва да се дърпа напред , но все пак . Все пак трябва да закачи човеците за да ги понесе .

Не е желанието ми да подценявам която и да е дейност . Особено когато не я разбирам . Но обичам да ми се обяснява , да ме гъделичкат с височайшето си внимание .Не да ми се мръщят как не ги разбирам щото съм тъп ......

 

Така е, защото се занимаваш с искуство, което са обявили или се опитват да представят за елитарно. Елитарното искуство е толкова елитарно, колкото е елитарна модата на био-магазините. 

Най-странното нещо е да се бориш за нещо и да го представяш за еди-какво си по-висше. Разбираем търговски похват. Колкото по-"божествено" е представено нещото, толкова повече пари могат да му искат. 

 

И тук ще ти кажа един парадокс. Съответната продукция на искуството трябва да е одобрена от масите, за да може наистина да "върви".

И още един парадокс. Очаква се, колкото повече се изтъкне, че съответното искуство не е за масите, прекалено е елитарно за тях, толкова повече масите да умиркат във възхищение. 

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам колко големи капацитети по елитарно ИЗКУСТВО се изказват, затова по-добре хората на иЗкуството да замълчат и да слушат ерудирани оценки на техния труд...........................

Линк към коментар
Share on other sites

Илюзията и дълбокото неразбиране на хората на изкуството от масовите хора е кръст, който художникът си носи цял живот. На скоро попаднах на един въпрос от тест в учебник по английски, който гласеше следното: Мислите ли, че абстрактното изкуство е за най-не талантливите сред художниците?

Мисля, че същността и отговорите, които всеки би си дал на този въпрос изясняват до голяма степен пропастта, която дели живота на професионалния художник и този на обикновения човек. Особено в България, където се тъне в масово непознаване културната история на човечеството, в това число и явлението на абстракционизма.

Поводът да се включа в темата са първите четири реда. Тази ,,мъка"от неразбирането винаги ми е изглеждала прекалено иЗкуствена . По скоро като самозащита .

Няма начин да бъдеш разбран , от раз .Особено ако показваш нещо различно .

И относно елитарното .Все по трудно му е да се доказва . Сега и ,,биг брадър" и много други обикновенни начинания претендират за ,,висши ",за вип или подобно .Сега елитарното мърка около джоба на масовия потребител . Т.е. изгубило се неговото качество на изключителност .

Нормално е човекът на изкуството да бъде добър професионалист , в неговата си направление .Това все пак е област в която навлизат все повече хора .Виж обществените прояви . Пазара не е в състояние да пласира всички таланти . Ако оценяваме изкуството и талантливите хора със сегашната ценностна система , няма да можем реално да ги обозначим . Но само толкова . Ако нещо е жизнено то само се доказва .

А сега нещо , да се посмееш . Имам мнение за абстрактното само в живописта . Много , не всичко , разбира се ми изглежда нелепо , недодялано . Също като в ,,рапа" . То е като че ,,дърводелец "е направил дърворезба със секира .

пп

Божидар е прав .Спорна всякаква класация на каквото и да е , при която група се самоопределя . Това си е тяхно мнение, да си се наричат някак си . Те по скоро желаят да се разграничат от мен .Така стои въпроса в 21 век.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

И относно елитарното .Все по трудно му е да се доказва . Сега и ,,биг брадър" и много други обикновенни начинания претендират за ,,висши ",за вип или подобно .Сега елитарното мърка около джоба на масовия потребител . Т.е. изгубило се неговото качество на изключителност .

Нормално е човекът на изкуството да бъде добър професионалист , в неговата си направление .Това все пак е област в която навлизат все повече хора .Виж обществените прояви . Пазара не е в състояние да пласира всички таланти . Ако оценяваме изкуството и талантливите хора със сегашната ценностна система , няма да можем реално да ги обозначим . Но само толкова . Ако нещо е жизнено то само се доказва .

А сега нещо , да се посмееш . Имам мнение за абстрактното само в живописта . Много , не всичко , разбира се ми изглежда нелепо , недодялано . Също като в ,,рапа" . То е като че ,,дърводелец "е направил дърворезба със секира .

 

Виж, Александър,  елитарното изкуство няма нищо общо с известните на деня, а да не говорим с масови реалити формати като Биг Брадър. Това е дълбоко неразбиране на масовия човек в България. Ние имаме една, две галерии за съвременно изкуство, където пак не може да се каже, че нещата не са селективни и е под въпрос елитарността. Съветвам те да прочетеш "Бунтът на масите" на Хосе Ортега и Гасет, това е научен труд именно за елитарното изкуство, който споменавам за сетен път. Ако искаш да си съставиш правилно, адекватно мнение за елитарното в изкуството, това е начина. Също има една друга книга "Кичът" от Иван Славов, ето кратка рецензия за книгата от не безизвестният Петър Увалиев:

 

Кичът" е книга световна по сюжет, дух и размах. Възхитен съм от изумяващото изобилие знания и от тънкостта на аналитичните прозрения на автора. Заслужават признание смелостта и достойнството, с които той дръзва да порицае недъзите на "новосъздаващите се" или "новопобедили класи"...

"Кичът" е българско постижение, което се включва в световното на равни начала."

Петър Увалиев

 

Виждаш ли моята цел не е да манипулирам хората, а напротив да ги провокирам да излязат от своята хралупа, да поискат да се отворят за изкуството във всичките му форми, и не, защото аз ще спечеля кой знае какво, а защото е добре всеки да бъде част от духа на времето, да бъде съвременен, модерен и информиран човек, така както са милиони хора по света.

 

Имам достатъчно приятели, съмишленици и партньори в изкуството, които са ми съпричастни, с които имаме общи теми, с които се вълнуваме от съвременното изкуство и изкуството като цяло. Целта е да не се затваряме в черупките си и да си опонираме, а да имаме някакъв градивен диалог, полезен най- вече за теб самия и за всеки, който се вълнува от проблемите на изкуството, който има сетива и чувствителност към него.

 

А за абстракционизма е добре поне малко да се поинтересуваш, преди да го отречеш, защото съм сигурна, че не познаваш авторите на абстракционизма. В момента съм изключително заета, пиша дисертация и няма как, но обещавам по-нататък да отворя тема за абстракционизма , с информация за автори и стилистични особености. 

Знаеш ли кой е създателят на абстракционизма ? Това е Василий Кандински, майсторът на цветните хармонии в живописта, изнасял е лекции за музиката в цвета и т.н Невероятен живописец. Струва си да потърсиш и ти малко информация и защо не да я споделиш с хората тук. 

Абстракцията е синтез, изведен до знак, до геометрия, петно, дълбоко медитативна като процес. Имаше една изложба на скоро в сградата на СБХ, на ул. Шипка 6, "Неразказаната абстракция", много мащабна изложба на български автори за последните няколко десетилетия, които работят в това стилистично направление с много различни изразни средства, публикувала съм кратка информация за нея във форум визуални изкуства. В тази тема:

 

 http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=13380#entry205924, пост номер 12.

 

Надявам се, да си направиш труда да погледнеш и да се осъзнаеш, а ако това не стане, което е много вероятно, поне да разбереш, че нещата са по-дълбоки, от колкото на теб ти се струват.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...